THE WEEK IN CHESS 804 5th April 2010 by Mark Crowther

Sponsored by the London Chess Centre

TWIC Home| The London Chess Centre| Online-Shop

Contact The Week in Chess
Mark Crowther
E-Mail mdcrowth@btinternet.com
Mobile 07971 920016
http://www.chesscenter.com/twic/twic.html

Contents

1) Introduction
2) Russian Team Championships 2010
3) 4NCL
4) 33rd San Sebastian International Open
5) LVI Abierto Mexicano Monterrey
6) Victor Ciocaltea Memorial
7) 4th G.Agzamov Memorial
8) II Genset Cup
9) Austrian Bundesliga
10) XXXVII Open La Roda Albacete
11) First Saturday April 2010
12) Easter Open Medellin 2010
13) Danish Championship
14) La Laguna Open
15) 21st Pobeskydi TS Cup Frydek-Mistek
16) 14th Neckar Open
17) Philadelphia Open
18) Doeberl Cup
19) III Montalvo Mem Gran Canaria
20) Thessaloniki International Open
21) No MTel 2010 in Sofia (Cancelled)
22) Forthcoming Events and Links

Games Section
Russian Team Championships 2010286 games
4NCL128 games
33rd San Sebastian International Open282 games
LVI Abierto Mexicano Monterrey54 games
Victor Ciocaltea Memorial66 games
4th G.Agzamov Memorial39 games
II Genset Cup45 games
Austrian Bundesliga72 games
XXXVII Open La Roda Albacete179 games
Easter Open Medellin 2010296 games
Danish Championship45 games
21st Pobeskydi TS Cup Frydek-Mistek315 games
14th Neckar Open72 games
Philadelphia Open78 games
Doeberl Cup102 games
III Montalvo Mem Gran Canaria135 games
2194 games

Contact the London Chess Centre
E-Mail info@chess.co.uk
Tel: +44 020-73882404 Fax:+44 020-73882407
USA Telephone Orders: 1 561 827 0993
http://www.chess.co.uk/

Links:

Shop: http://www.chess.co.uk/shop

Kasparov vs Karpov 3

UK Shop - US Shop

1) Introduction

My thanks to Luiz Roberto Da Costa Jr, Miklos Orso, Mihajlo Savic, Istvan Brindza, Zenon Franco Ocampos, Francisco Retamoza, Istvan Brindza, Mikel Larreategi, Radu-Catalin Chirila, Mariano Acosta, Peter Darby and everyone else who helped with the issue.

The Russian Team Championships are well under way. Big stars such as Ruslan Ponomariov, Alexander Motylev, Viktor Bologan, Wang Yue, Pavel Eljanov, Boris Gelfand, Sergey Karjakin, Vassily Ivanchuk, Peter Svidler, Ian Nepomniachtchi, Alexander Grischuk and Dmitry Jakovenko are playing. Already there have been some fabulous games. Elsewhere there have been plenty of tournaments over the Easter period.

Hope you enjoy this issue.

Mark

2) Russian Team Championships 2010

The Russian Team Chess Championships take place in Dagomys 1st-10th April 2010. Premier, Major and Women's competitions. Defending Champions are Tomsk-400 (Ruslan Ponomariov, Alexander Motylev, Viktor Bologan etc). The Elo favourites are: Economist-SGSEU - 1 (Wang Yue, Pavel Eljanov etc), ShSM-64 (Boris Gelfand, Sergey Karjakin etc) and SPb Chess Fed (Vassily Ivanchuk, Peter Svidler etc). Ian Nepomniachtchi, Alexander Grischuk and Dmitry Jakovenko are some of the other stronger leading players.

Official site: http://russiachess.org

Premier League (80 players 9 Rds League Team TC: 100m:50m:10m+30spm(1))

17th TCh-RUS Premier Dagomys (RUS), 1-10 iv 2010
Leading Round 5 (of 9) Standings:
PlaceSNo.TeamFed.LocalMatch PointsTotalvs+WinsB.1
16SPb Chess FedRUS27009.020.55;10;7;9;42.0
23ShSM-64RUS27009.019.08;9;2;10;43.0
34Economist-SGSEU - 1RUS27048.020.07;9;2;33.5
42YugraRUS26896.015.09;1;10;32.5
55M.Chigorin Chess ClubRUS25846.014.57;8;1;32.5
61UralRUS26184.015.010;13.0
78Tomsk-400RUS26873.014.003.0
87Economist-SGSEU - 2RUS25483.010.510;12.0
99Etude-ContactRUS25552.012.55;12.5
1010BelGURUS24930.09.001.0

Higher League (60 players 9 Rds League Team TC: 100m:50m:10m+30spm(1))

17th TCh-RUS Higher League Dagomys (RUS), 1-10 iv 2010
Leading Round 4 (of 7) Standings:
PlaceSNo.TeamFed.LocalMatch PointsTotalvs+WinsB.1
18NarzanRUS25188.020.01;5;2;6;43.5
27SC MEPhIRUS25988.018.02;3;4;5;42.0
33PolytechnikRUS25695.015.06;2;22.5
44PerspektivaRUS24984.014.05;12.0
51AmateursRUS24563.09.002.0
66Center CorporationRUS23862.09.002.5
75Atom-EGURUS23391.06.001.0
82DVGTURUS23781.05.000.5

Women League (38 players 9 Rds League Team TC: 100m:50m:10m+30spm(1))

11th TCh-RUS Women Dagomys (RUS), 1-10 iv 2010
Leading Round 5 (of 7) Standings:
PlaceSNo.TeamLocalMatch PointsTotalvs+WinsB.1
17Giprorechtrans24098.011.52;4;5;33.0
21SPb Chess Fed24616.010.52;3;5;33.0
34AVS25075.011.51;2;24.0
46ShSM24485.09.55;11.5
53Economist-SGSEU24464.08.02;12.0
65Dvorets22942.05.54;11.0
72M.Chigorin Chess Club22960.03.500.5
17th TCh-RUS Premier Dagomys (RUS), 1-10 iv 2010
SNo.TitleNameFed.FIDEBYr
1UralRUS2618
1GMNepomniachtchi, IanRUS26561990
2GMBelov, VladimirRUS26191984
3GMKobalia, MikhailRUS26371978
4GMLysyj, IgorRUS26151987
5IMPonkratov, PavelRUS25931988
6GMDeviatkin, AndreiRUS25871980
7GMShariyazdanov, AndreyRUS25761976
8GMRashkovsky, Nukhim NRUS25191946
2YugraRUS2689
1GMGrischuk, AlexanderRUS27561983
2GMJakovenko, DmitryRUS27251983
3GMMalakhov, VladimirRUS27211980
4GMRublevsky, SergeiRUS26971974
5GMLanda, KonstantinRUS26351972
6GMSjugirov, SananRUS26021993
7IMPridorozhni, AlekseiRUS25551981
8GMKabanov, NikolaiRUS25161980
3ShSM-64RUS2700
1GMGelfand, BorisISR27501968
2GMKarjakin, SergeyRUS27251990
3GMWang, HaoCHN27151989
4GMCaruana, FabianoITA26801992
5GMGrachev, BorisRUS26671986
6GMRiazantsev, AlexanderRUS26601985
7GMNajer, EvgeniyRUS26651977
8GMSavchenko, BorisRUS26521986
4Economist-SGSEU - 1RUS2704
1GMWang, YueCHN27491987
2GMEljanov, PavelUKR27361983
3GMTomashevsky, EvgenyRUS27011987
4GMAlekseev, EvgenyRUS27001985
5GMNi, HuaCHN26671983
6GMMoiseenko, AlexanderUKR26681980
7GMRoiz, MichaelISR26521983
8GMAndreikin, DmitryRUS26451990
5M.Chigorin Chess ClubRUS2584
1GMKhairullin, IldarRUS26171990
2IMMatlakov, MaximRUS26001991
3GMRomanov, EvgenyRUS26001988
4GMPopov, ValerijRUS25851974
5GMIonov, SergeyRUS25481962
6GMShimanov, AleksandrRUS25531992
7IMAnisimov, PavelRUS25191986
8IMLevin, Evgeny A.RUS24861990
6SPb Chess FedRUS2700
1GMIvanchuk, VassilyUKR27481969
2GMSvidler, PeterRUS27501976
3GMVitiugov, NikitaRUS27101987
4GMMovsesian, SergeiSVK27091978
5GMZvjaginsev, VadimRUS26431976
6GMEfimenko, ZaharUKR26401985
7GMSakaev, KonstantinRUS26351974
8GMYemelin, VasilyRUS25761976
7Economist-SGSEU - 2RUS2548
1GMKovchan, AlexanderUKR25951983
2GMEvdokimov, Alexander A.RUS25641985
3GMNovikov, StanislavRUS25521985
4GMDyachkov, SergejRUS25731976
5GMIljushin, AlexeiRUS25321980
6IMLushenkov, MikhailRUS24691985
7FMShukh, NikolaiRUS24661991
8FMSharafiev, AzatRUS24391990
8Tomsk-400RUS2687
1GMPonomariov, RuslanUKR27371983
2GMMotylev, AlexanderRUS27051979
3GMBologan, ViktorMDA26841971
4GMKurnosov, IgorRUS26741985
5GMInarkiev, ErnestoRUS26671985
6GMKhismatullin, DenisRUS26571984
7GMTimofeev, ArtyomRUS26551985
8GMAmonatov, FarrukhTJK26371978
9Etude-ContactRUS2555
1GMKhenkin, IgorGER25971968
2GMRakhmanov, AleksandrRUS25841989
3GMChadaev, NikolaiRUS25621988
4IMPapin, VasilyRUS25321988
5IMKrylov, MikhailRUS25301987
6GMGabrielian, ArturRUS25241982
7IMChernobay, ArtemRUS24271989
8IMOrlinkov, Maxim L.RUS23641966
10BelGURUS2493
1GMIvanov, Alexander Al.RUS24811965
2GMPotkin, VladimirRUS26061982
3GMGasanov, EldarUKR25141982
4GMPanarin, MikhailRUS25321983
5GMBryzgalin, KirillRUS25061982
6FMUzhva, AndreyRUS23201988
7IMFomichenko, EduardRUS24621969
8Khoroshilov, NikitaRUS2121
11th TCh-RUS Women Dagomys (RUS), 1-10 iv 2010
1SPb Chess FedRUS2461
1IMCmilyte, ViktorijaLTU24851983
2GMSocko, MonikaPOL24651978
3GMArakhamia-Grant, KetevanSCO24471968
4IMAtalik, EkaterinaTUR24451982
5WGMBodnaruk, AnastasiaRUS23841992
6WGMDemina, JuliaRUS23391969
2M.Chigorin Chess ClubRUS2296
1WIMMolchanova, TatjanaRUS23691980
2WIMAkatova, EkaterinaRUS22751987
3WIMBronnikova, ElizavetaRUS22711985
4WIMIvkina, OlgaRUS22681985
5WIMSolovjova, ValentinaRUS22561986
6WIMGromova, IuliaRUS22261985
3Economist-SGSEURUS2446
1GMZhao, XueCHN24901985
2IMUshenina, AnnaUKR24521985
3IMPaehtz, ElisabethGER24861985
4WGMIljushina, OlgaRUS23561981
5WGMKovanova, BairaRUS23851987
6WIMTarasova, ViktoriyaRUS22611989
4AVSRUS2508
1GMStefanova, AntoanetaBUL25551979
2IMMuzychuk, AnnaSLO25331990
3WGMPogonina, NatalijaRUS25011985
4IMMuzychuk, MariyaUKR24441992
5WGMSavina, AnastasiaRUS23911992
6WGMShadrina, TatianaRUS24311974
5DvoretsRUS2294
1IMRomanko, MarinaRUS24091986
2WIMPaikidze, NaziGEO23221993
3WFMRepina, VarvaraRUS22401992
4Bukhteeva, ViktoriaRUS22061993
6ShSMRUS2448
1GMKosteniuk, AlexandraRUS25241984
2IMKovalevskaya, EkaterinaRUS24381974
3WFMGunina, ValentinaRUS24571989
4IMMatveeva, SvetlanaRUS23731969
5WGMGirya, OlgaRUS23621991
7GiprorechtransRUS2409
1WGMZhukova, NataliaUKR24921979
2WGMMunguntuul, BatkhuyagMGL24281987
3IMZaiatz, ElenaRUS23911969
4IMVasilevich, IrinaRUS23241985
5WIMFominykh, MariaRUS22681987

3) 4NCL

The 4NCL takes place Sat 24th Oct 2009 - 3rd May 2010. Rounds 7 and 8 took place 27th-28th March 2010. Games broadcast live from round 7 and 8 available.

After 7 rounds, the top 4 teams in each preliminary pool qualified for the final championship pool. At the end of the season 4 teams will be relegated.

Official site: http://www.4ncl.co.uk/

4NCL 2009-10 Championship Pool tables (ENG), 24 x 2009 - 3 v 2010
Team12345678GPMP
1WGHK 1xxx4 22½7
2Pride and Prejudice4xxx 6227
3Barbican 4NCL 1 xxx3 18½6
4White Rose 1 5xxx51 15½6
5Guildford-A&DC 1 3xxx6 142
6WGHK 2 72xxx 142
7The ADs2 xxx4121
8Cambridge Univ. 1½ 4xxx1
4NCL 2009-10 Relegation Pool tables (ENG), 24 x 2009 - 3 v 2010
Team12345678GPMP
1Betsson.comxxx 66 623½8
2Barbican 4NCL 2 xxx 66236
3Pandora's Box Grantham2 xxx 17½6
4S. Wales Dragons2 xxx 6174
5Oxford 1 xxx35 164
6Guildford-A&DC 2 2 5xxx4 12½3
7Jutes of Kent2 34xxx 11½1
8Poisoned Pawns 12½2 xxx70

4) 33rd San Sebastian International Open

The 33rd San Sebastian International Open took place March 28th - April 4th 2010 in the new chess club of Gros Xake Taldea. Aramis Alvarez Pedraza took clear first place with 7.5/9.

GM Norms for: IM Aramis Alvarez (CUB), IM Daniel Alsina (ESP) IM Norm for: Joaching Thomassen (NOR) WIM Norm for: Amalia Aranaz (ESP)

Official website: http://www.fgajedrez.org/

Live games: http://www.fgajedrez.org/directo

Results: http://chess-results.com/tnr30848.aspx

33rd Open Donostia-San Sebastian (ESP), 28 iii-4 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.NameTiFEDRtgIPts.Rp
1Alvarez Pedraza AramisIMCUB24867,52631
2Tratar MarkoGMSLO24867,02616
3Alsina Leal DanielIMESP25487,02582
4Gleizerov EvgenyGMRUS25657,02600
5Spraggett KevinGMCAN25807,02564
6Korneev OlegGMRUS25587,02550
7Movsziszian KarenGMARM25306,52517
8Pogorelov RuslanGMUKR24866,52473
9Llaneza Vega MarcosIMESP25146,52473
10San Segundo Carrillo PabloGMESP25346,52467
11Argandona Riveiro InigoIMESP23886,52470
12Alonso Rosell AlvarIMESP25096,52435
13Ledger Andrew JIMENG24316,52283
14Marholev DimitarIMBUL24236,52395
15Cabrera AlexisGMESP25336,02429
16Thomassen JoachimFMNOR23316,02447
17Barria Zuniga DanielIMCHI24356,02353
18Griffiths Ryan RhysIRL21956,02356
19Jakobsen OleIMDEN23326,02316
20Diez Fraile DavidESP21686,02286
21Nava Pereda CarlosFMESP22546,02301
22Recuero Guerra DavidIMESP24816,02242
23Trepat Herranz JoanFMESP23056,02296
24Martin Alvarez InigoESP22896,02222
25Andonov BogomilIMBUL23046,02371
26Nelson Jonathan PENG22456,02205
27Guijarro Galan Jose LuisESP21046,02262
28Huerga Leache MikelIMESP24466,02198
29Piasetski LeonIMCAN22805,52425
30Collins Sam EIMIRL24015,52347
31Cifuentes Parada RobertoGMESP25255,52313
32Ulibin MikhailGMRUS25165,52334
33Alvarez Fernandez EnriqueFMESP23665,52174
34Cruz-Lopez Claret CarlosFMESP23185,52294
35Bae TorsteinIMNOR24145,52197
36Aranaz Murillo AmaliaESP20835,52289
37Andres Gonzalez IvanFMESP23405,52174
38Garro Beraza HaritzESP20755,52306
39Hernandez ElvisFMDOM22775,52192
40Segura Del Frago ImanolESP20105,52074
41Alonso Arburu Juan IgnacioFMESP23725,52072
42Rodriguez Lapetra PabloESP21055,52200
43Ros Eskisabel Jose RamonESP21435,52014
44Almeida Toledano DanielFMESP23675,02219
Hagesaether EllenWIMNOR22695,02243
Bjerke SiljeWIMNOR22185,02115
Hagemann Tim DrGER21645,02164
Meneses Gonzalez Kevin MoisesESP21175,02119
Torres Ganuza Fco JavierESP21095,02140
Lakunza Plazaola AsierESP20935,02212
150 players

5) LVI Abierto Mexicano Monterrey

The LVI Abierto Mexicano Monterrey took place 30th March - 4th April 2010. Alexander Onischuk took clear first place with 7.5/9.

Official site: http://www.fenamac.org.mx/torneos/abierto_2010/

LVI Abierto Mexicano Monterrey (MEX), 30 iii-4 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rank Name TiFed. Score BH SB Rating TPR
1Onischuk, Alexander GMUSA 7.54642.7526872869
2Hernandez Guerrero, Gilber GMMEX 6.547.537.525332613
3Mitkov, Nikola GMMKD 6.542.532.2524992551
4Perez Rodriguez, Luis Manu GMCUB 6.54132.2524832513
5De La Paz Perdomo, Frank GMCUB 6.54332.524692546
6Sanchez Enriquez, Oscar Ge FMMEX 6.5383023542448
7Gonzalez Zamora, Juan Carl GMMEX 6463225522550
8Gonzalez Garcia, Jose GMMEX 642.530.7525122407
9Perez Garcia, Rodney IMCUB 639.52924242388
10Ibarra Chami, Luis Fernand IMMEX 64229.2524232503
11Fernandez Cardoso, Alexey FMCUB 6403124182486
12Verduga Zavala, Denis IMMEX 637.527.2523382369
13Villarreal Felix, Jose Fel IMMEX 640.529.7523302489
14Morales Garcia, Sergio Jos FMMEX 642.529.523142399
15Estrada Nieto, Julian IMMEX 63626.522992392
16Rojas Alarcon, Julian Anto MEX 63826.7522982421
17Garmendez Gonzalez, Floren IMMEX 634.52422722286
18Gonzalez Arroyo, Lenin MEX 63626.2522372295
19Ruiz Gonzalez, Guillermo J FMMEX 638.52721222304
20Cordova, Emilio GMPER 5.541.527.2525642413
21Norgaard, Jesper FMDEN 5.540.52624382360
22Martin Del Campo C., Rober IMMEX 5.538.526.2524272309
23Espinosa Flores, Rafael Em IMMEX 5.54027.2524052283
24Capo Vidal, Uriel IMMEX 5.54025.7523352322
25Blanco Fernandez, Alvaro IMMEX 5.538.52623262209
26Gutierrez, Fabian FMCUB 5.540.523.7522972312
27Ordaz Valdes, Lisandra Ter WIMCUB 5.540.52622772377
28Marrero Lopez, Yaniet WGMCUB 5.54125.7522692363
29Vigoa Apecheche, Yanira WFMCUB 5.54025.7522682364
30Vega Garcia, Jorge Arturo FMMEX 5.53624.7522602379
31Tapie Amione, Pablo Adib MEX 5.540.526.522442373
32Duarte Barahona, Raul Alej MEX 5.537.521.2522322225
33Tinajero Tristan, Dante IMMEX 5.53923.2522272259
34Navarrete Mendez, Gonzalo MEX 5.538.523.522202182
35Gutierrez Carmona, Juan Al MEX 5.538.524.7522052262
36Gomez Quezada, Juan FMMEX 5.54022.7521992227
37Vega Granillo, Alejandro MEX 5.53824.2521982323
38Fontaine, Alain FRA 5.53420.7521552186
39Perez Avendano, Paul Omar FMMEX 5.538.524.521412303
40Guerrero Rodriguez, Alejan WIMMEX 5.53922.521252171
41Garcia Morales, Ivette Ale MEX 5.53417.519712112
42Benitez Lozano, Javier MEX 5.53724.2519562292
43SAINZ AGUIRRE, IGNACIO NMMEX 5.532.520.251953 * 2237
44De La Parra Hurtado, Danie MEX 5.53822.518082214
252 players

6) Victor Ciocaltea Memorial

The Victor Ciocaltea Memorial took place in Bucharest 23rd March - 2nd April 2010. Andrei Murariu took clear first place with 8/11.

Official site: http://www.frsah.ro/

Results: http://www.chess-results.com/tnr31898.aspx

Victor Ciocaltea Mem Bucharest (ROU), 23 iii-2 iv 2010 cat. IX (2457)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2
1. Murariu, Andrei g ROU 2479 * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 1 8 2629
2. Szabo, Gergely-Andras-Gyula m ROU 2525 ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 2515
3. Shishkin, Vadim UKR g UKR 2516 ½ ½ * ½ ½ 0 1 0 1 ½ 1 1 2516
4. Lupulescu, Constantin g ROU 2598 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 6 2480
5. Enchev, Ivajlo f BUL 2418 ½ ½ ½ ½ * ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 6 2496
6. Piorun, Kacper m POL 2501 0 ½ 1 ½ ½ * ½ ½ 1 ½ 0 1 6 2488
7. Nestorovic, Nikola m SRB 2413 ½ ½ 0 ½ 1 ½ * ½ 0 ½ 1 ½ 2460
8. Lapcevic, Milos SRB 2414 0 0 1 0 0 ½ ½ * 1 1 1 ½ 2460
9. Georgescu, Tiberiu f ROU 2397 0 ½ 0 ½ ½ 0 1 0 * 1 1 1 2462
10. Jianu, Vlad-Cristian g ROU 2516 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 * 0 ½ 4 2349
11. Doros, Radu-Marian ROU 2319 0 ½ 0 ½ 0 1 0 0 0 1 * ½ 2336
12. Schmidt, Raul m ROU 2387 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ * 3 2288
Round 1 (March 23, 2010)
Lupulescu, Constantin - Doros, Radu-Marian ½-½ 40 B22 Sicilian Alapin
Enchev, Ivajlo - Murariu, Andrei ½-½ 15 D12 Slav Defence
Piorun, Kacper - Georgescu, Tiberiu 1-0 35 A56 Old Indian Defence
Lapcevic, Milos - Nestorovic, Nikola ½-½ 9 D19 Slav Defence
Jianu, Vlad-Cristian - Shishkin, Vadim UKR ½-½ 22 D80 Gruenfeld 4.Bg5
Schmidt, Raul - Szabo, Gergely-Andras-Gyula 0-1 144 E04 Catalan
Round 2 (March 24, 2010)
Murariu, Andrei - Lupulescu, Constantin ½-½ 11 B22 Sicilian Alapin
Szabo, Gergely-Andras-Gyula - Lapcevic, Milos 1-0 41 D05 Colle System
Shishkin, Vadim UKR - Georgescu, Tiberiu 1-0 34 A65 Benoni
Nestorovic, Nikola - Enchev, Ivajlo 1-0 47 B12 Caro Kann Advanced
Jianu, Vlad-Cristian - Schmidt, Raul ½-½ 54 A26 English Sicilian Attack
Doros, Radu-Marian - Piorun, Kacper 1-0 35 B15 Caro Kann
Round 3 (March 25, 2010)
Lupulescu, Constantin - Nestorovic, Nikola ½-½ 43 C26 Vienna Game
Enchev, Ivajlo - Szabo, Gergely-Andras-Gyula ½-½ 11 E94 King's Indian Classical
Piorun, Kacper - Murariu, Andrei 0-1 33 A20 English Opening
Lapcevic, Milos - Jianu, Vlad-Cristian 1-0 42 A57 Volga Gambit
Georgescu, Tiberiu - Doros, Radu-Marian 1-0 27 A23 English Opening
Schmidt, Raul - Shishkin, Vadim UKR 0-1 27 A16 English Opening
Round 4 (March 26, 2010)
Murariu, Andrei - Georgescu, Tiberiu 1-0 25 B23 Sicilian Closed
Szabo, Gergely-Andras-Gyula - Lupulescu, Constantin ½-½ 13 B22 Sicilian Alapin
Shishkin, Vadim UKR - Doros, Radu-Marian 1-0 43 A65 Benoni
Nestorovic, Nikola - Piorun, Kacper ½-½ 53 C12 French MacCutcheon
Jianu, Vlad-Cristian - Enchev, Ivajlo ½-½ 41 A37 English Symmetrical
Schmidt, Raul - Lapcevic, Milos ½-½ 65 E19 Queens Indian
Round 5 (March 27, 2010)
Lupulescu, Constantin - Jianu, Vlad-Cristian ½-½ 13 E91 King's Indian Classical
Enchev, Ivajlo - Schmidt, Raul ½-½ 25 E80 King's Indian Saemisch
Piorun, Kacper - Szabo, Gergely-Andras-Gyula ½-½ 55 B01 Centre Counter
Lapcevic, Milos - Shishkin, Vadim UKR 1-0 34 D91 Gruenfeld 5.Bg5
Georgescu, Tiberiu - Nestorovic, Nikola 1-0 42 A36 English Botvinnik
Doros, Radu-Marian - Murariu, Andrei 0-1 45 B61 Sicilian Rauzer
Round 6 (March 28, 2010)
Szabo, Gergely-Andras-Gyula - Georgescu, Tiberiu ½-½ 18 B22 Sicilian Alapin
Shishkin, Vadim UKR - Murariu, Andrei ½-½ 39 D17 Slav Defence
Nestorovic, Nikola - Doros, Radu-Marian 1-0 40 B81 Sicilian Keres Attack
Lapcevic, Milos - Enchev, Ivajlo 0-1 31 E39 Nimzo Indian 4.Qc2
Jianu, Vlad-Cristian - Piorun, Kacper ½-½ 46 E61 King's Indian Defence
Schmidt, Raul - Lupulescu, Constantin ½-½ 18 A30 English Symmetrical
Round 7 (March 29, 2010)
Murariu, Andrei - Nestorovic, Nikola ½-½ 24 C54 Giuoco Piano
Lupulescu, Constantin - Lapcevic, Milos 1-0 79 B44 Sicilian Paulsen
Enchev, Ivajlo - Shishkin, Vadim UKR ½-½ 31 D85 Gruenfeld Defence
Piorun, Kacper - Schmidt, Raul 1-0 52 B07 Pirc Defence
Georgescu, Tiberiu - Jianu, Vlad-Cristian 1-0 33 A36 English Botvinnik
Doros, Radu-Marian - Szabo, Gergely-Andras-Gyula ½-½ 27 B12 Caro Kann Advanced
Round 8 (March 30, 2010)
Szabo, Gergely-Andras-Gyula - Murariu, Andrei ½-½ 13 B89 Sicilian Sozin Attack
Shishkin, Vadim UKR - Nestorovic, Nikola 1-0 78 E38 Nimzo Indian 4.Qc2
Enchev, Ivajlo - Lupulescu, Constantin ½-½ 40 A65 Benoni
Lapcevic, Milos - Piorun, Kacper ½-½ 83 D91 Gruenfeld 5.Bg5
Jianu, Vlad-Cristian - Doros, Radu-Marian 0-1 54 A37 English Symmetrical
Schmidt, Raul - Georgescu, Tiberiu 0-1 84 B36 Sicilian Maroczy Bind
Round 9 (March 31, 2010)
Murariu, Andrei - Jianu, Vlad-Cristian ½-½ 13 B25 Sicilian Closed
Lupulescu, Constantin - Shishkin, Vadim UKR ½-½ 15 D02 Queen's Pawn Game
Piorun, Kacper - Enchev, Ivajlo ½-½ 21 C00 French Defence
Nestorovic, Nikola - Szabo, Gergely-Andras-Gyula ½-½ 10 B85 Sicilian Scheveningen
Georgescu, Tiberiu - Lapcevic, Milos 0-1 40 A37 English Symmetrical
Doros, Radu-Marian - Schmidt, Raul ½-½ 25 C54 Giuoco Piano
Round 10 (April 1, 2010)
Shishkin, Vadim UKR - Szabo, Gergely-Andras-Gyula ½-½ 10 D20 QGA
Lupulescu, Constantin - Piorun, Kacper ½-½ 12 C05 French Tarrasch
Enchev, Ivajlo - Georgescu, Tiberiu ½-½ 40 A57 Volga Gambit
Lapcevic, Milos - Doros, Radu-Marian 1-0 44 D85 Gruenfeld Defence
Jianu, Vlad-Cristian - Nestorovic, Nikola ½-½ 13 A59 Volga Gambit
Schmidt, Raul - Murariu, Andrei 0-1 24 D10 Slav Defence
Round 11 (April 2, 2010)
Murariu, Andrei - Lapcevic, Milos 1-0 63 B44 Sicilian Paulsen
Szabo, Gergely-Andras-Gyula - Jianu, Vlad-Cristian ½-½ 14 B22 Sicilian Alapin
Piorun, Kacper - Shishkin, Vadim UKR 1-0 33 A16 English Opening
Nestorovic, Nikola - Schmidt, Raul ½-½ 57 C12 French MacCutcheon
Georgescu, Tiberiu - Lupulescu, Constantin ½-½ 20 D89 Gruenfeld Alekhine
Doros, Radu-Marian - Enchev, Ivajlo 0-1 50 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2

7) 4th G.Agzamov Memorial

4th G.Agzamov Memorial International Chess Open took place 22nd March - 1st April 2010. Maxim Turov took first place on tie-break from Sergei Zhigalko, Rinat Jumabayev and Vitali Golod after all finished on 7/9.

Official site: http://www.uzchess.uz/

4th G. Agzamov Mem Tashkent (UZB), 23-31 iii 2010
Final Round 9 Standings
Rank Name TiFed. Score Rating TPR W-We BH BH-HiLo
1Turov, Maxim GMRUS 7260927021.165442.5
2-3Zhigalko, Sergei GMBLR 7264826810.4953.542.5
2-3Jumabayev, Rinat GMKAZ 7254226901.6153.542.5
4Golod, Vitali GMISR 7259026701.0849.539
5Tseshkovsky, Vitaly GMRUS 6.5254926181.0954.543
6Dreev, Alexey GMRUS 6.5265326610.2852.542
7Guseinov, Gadir GMAZE 6.5260926160.295240.5
8Ismagambetov, Anuar GMKAZ 6.5250825811.151.541
9Kotsur, Pavel GMKAZ 6.5256525810.4851.540
10Filippov, Anton GMUZB 6.525982536-0.395140
11Yurtaev, Leonid GMKGZ 6.5246925621.2949.539.5
12Mchedlishvili, Mikheil GMGEO 6.526342567-0.549.539
13Dzhumaev, Marat GMUZB 6.525252466-0.3645.534.5
14Faizulaev, Akmal UZB 6.5230324151.5440.533
15Kvon, Andrey IMUZB 6.524552372-0.6438.529.5
16Egin, Vladimir IMUZB 6241024520.6548.537.5
17Akkozov, Berik FMKAZ 6226924662.234738
18Vakhidov, Tahir GMUZB 625162410-0.984635.5
19Temirov, Bakhyt KAZ 6225824762.564535.5
20Vakhidov, Jahongir UZB 6217724052.2638.530
21Tiviakov, Sergei GMNED 5.526532501-1.4751.540
22Iuldachev, Saidali GMUZB 5.525112415-0.8550.539.5
23Li, Georgiy UZB 5.5211024363.165039.5
24Karimov, I. UZB 5.5234023660.324738
25Djuraev, Sokhib FMTJK 5.524112317-0.924636
26Ziatdinov, Raset GMUSA 5.524102316-0.9645.535
27Saduakassova, Dinara WFMKAZ 5.5209423963.0145.534.5
28Nazhmeddinov, Sirodjiddin UZB 5.5219024442.4644.536
29Saidov, Beqali UZB 5.523612343-0.124333.5
30Tokhirjanova, Hulkar UZB 5.5211923712.8541.533.5
31Kosokin, Valeriy UZB 5.5022970.54132.5
32Khamrakulova, Iroda UZB 5.5215123262.138.531
33Nukin, Askhat FMKAZ 5.523662242-1.3238.530.5
34Lozhnikov, Vyacheslav FMKAZ 5.523232191-1.3937.530
35Holmirzaev, Bahodir UZB 5234423510.0746.536.5
36Muminova, Nafisa WIMUZB 523382288-0.594535
37Pak, Yevgeniy KAZ 523332311-0.2644.534.5
38Ibrayev, Nurlan GMKAZ 524052263-1.5444.534
39Megaranto, Susanto GMINA 525272299-2.124433.5
40Markov, Mikhail KGZ 5211923162.0142.534.5
41Alikulov, Elbek UZB 5220822860.664233.5
42Esonboeva, Gulruhsor UZB 5199222733.144232
43Dauletova, Gulmira WIMKAZ 5221222270.0440.533
44Sydykov, Asyl FMKGZ 5226623510.9140.532.5
45Sabirov, Farkhad UZB 523462233-1.3240.530.5
46Kasyan, Aleksandr FMUZB 522962212-0.8139.531.5
47Grebenschikov, Vladimir IMKAZ 5225422650.1439.530
48Zhunussov, Bibek KAZ 5216921810.1638.530
49Sabirova, Olga WIMUZB 5219522600.673830
50Davletbakov, Saddam KGZ 5217422640.893830
51Kozganbayev, Erken KAZ 522182088-1.353728
52Agzamov, Viachesiav UZB 4.522702276-0.074736.5
53Khamroev, Ravshan UZB 4.5217523421.7146.536.5
54Eminov, Adkham UZB 4.5221823431.1644.537
55Sukandar, Irine Kharisma WGMINA 4.523162170-1.6442.533.5
56Ohunov, Bobur UZB 4.5215022911.54232.5
57Rysbayeva, Aigerim WFMKAZ 4.5219922480.334133.5
58Golcman, Evgeny RUS 4.522922157-1.444132.5
59Gubaydulin, Talgat FMUZB 4.523252167-1.794131.5
60Hamrakulova, Yulduz WIMUZB 4.522492158-140.531
61Turaev, Halim UZB 4.522842162-1.454031.5
62Rakhmatullin, Kamil UZB 4.523142121-2.014031
63Khamrakulov, Dzhurabek IMUZB 4.525092190-3.339.531.5
64Sadykov, Ilyas KAZ 4.5208921830.8139.531.5
65Rustamov Alisher Abdusatta UZB 4.522642257-0.0639.530
66Galyamov, Vildan UZB 4.521832118-0.723830
67Ulkhanov, Azamat KAZ 4.521782186-0.0237.528.5
68Khoroshev, Nikita UZB 4.522252144-0.723728.5
69Khailaev, Mamatkul UZB 4.521782138-0.5736.528
70Saiyn, Zhanat KAZ 4.5199821111.023528
71Tologontegin, Semetey FMKGZ 4.523512122-2.083022.5
72Aripov, Iskandar UZB 4207822081.4245.535.5
73Igambergenov, Alibek KAZ 4219922640.5242.533.5
74Lestari, Baiq Vina INA 4215622340.8442.532.5
75Mukashev, Assan KAZ 4212521660.314133
76Aitbayev, Aslan KAZ 423512113-2.754131.5
77Gevorgyan, Irina WFMUZB 4215321630.139.531
78Akhmetov, Ayan KAZ 4200121171.073929.5
79Nakhbayeva, Guliskhan WFMKAZ 422452121-1.4837.528.5
80Artemenko, Oleg UZB 421592106-0.763628.5
81Irkabayev, Ahmad UZB 420762028-0.634.526.5
82Shaymuratov, Inomjon UZB 421822111-0.843426
83Qurbonboeva, Sarvinoz UZB 4199620440.3732.526
84Miraliev, Mirzayokub UZB 421162065-0.4929.522.5
85Baymuradova, Sevara UZB 3.5203521801.484233
86Nodirjanova, Nodira UZB 3.5213821560.14132
87Abylkassymova, Raushan KAZ 3.5200221081.083931
88Ainutdinov, Alexander KAZ 3.520472039-0.1537.529.5
89Rysbayeva, Korlan KAZ 3.5207321060.23629
90Belyi, Anton UZB 3.521932141-0.713627.5
91Shangarayeva, Daiana KAZ 3.5194919900.3535.527.5
92Verbova, Elena UZB 3.519821951-0.383426.5
93Abdumalik, Zhansaya KAZ 3.5186520121.4633.525.5
94Nigmatov, Ortik UZB 3.5190019170.0231.523.5
95Gadoev, Timur TJK 3.520681927-1.3226.520.5
96Kholmatov, Yokubjon UZB 321401979-1.913829
97Igonin, Timur UZB 3178019701.7637.529
98Nazarov, Elyor FMUZB 321462005-1.333627
99Ainutdinova, Yekaterina KAZ 3196719960.2134.527
100Karimov, Erkin UZB 320351955-0.883427.5
101Chkartina, Gerhana INA 320471873-1.343427
102Tashbulov, Normamat UZB 320791798-2.3432.524.5
103Khudoykulov, Nuriddin UZB 30186618662923.5
104Nuritdinov, Nizomiddin UZB 2.501928192839.531.5
105Klynin, Vladimir UZB 2.520091769-1.483124.5
106Antonova, Nadezhda TJK 2.518351798-0.533124.5
107Artikova, M. UZB 2.519751787-1.8730.523.5
108Khaitov, Akmal UZB 2.5187218940.0730.523.5
109Irgaliyev, Alikhan KAZ 201937193737.529.5
110Sangmamadov, Davlatmamad TJK 20194119413425
111Zakharov, Anatoliy UZB 219651803-1.363326
112Gruzdev, Oleg UZB 20178517853224.5
113Usseinov, Chingis KAZ 1.517961628-0.9228.521
114Khusnutdinov, Rustam GMKAZ 025270040.531.5
115Amanov, Zhanibek IMKAZ 023950040.531.5
116Samakov, Nurdin KGZ 023790040.531.5
117Shukuraliev, Algis KGZ 023220040.531.5
118Daurimbetov, A UZB 022690040.531.5
119Chernenko, Yevgeniya WFMKAZ 022360040.531.5
120Ziyaev, Negmat TJK 022040040.531.5
121Turebayeva, Alfiya WIMKAZ 021930040.531.5
122Davletbayeva, Madina WFMKAZ 021660040.531.5
123Sukhov, Maxim KAZ 021640040.531.5
124Ismailov, Mukhit KAZ 020620040.531.5
125Khaibulin, Damir KAZ 017320040.531.5
126Rahmatova, Mehrangez TJK 016180040.531.5
127Babadzhanov, Yuriy TJK 000040.531.5
128Ilyashev, Yerzhan KAZ 000040.531.5
129Solomatin, Sergey KAZ 020001512-0.3932.523.5

8) II Genset Cup

The II Genset Cup IM Tournament took place 26th March - 3rd April 2010 in Szombathely. Gabor Nagy and Milan Rachela finished on 6.5/9.

Results: http://chess-results.com/tnr30990.aspx?l

9 -11 round Robin 90 minutes/40 moves + 30 minutes , 30 sec addition after each move

II Genset Cup Szombathely (HUN), 26 iii-3 iv 2010 cat. II (2293)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Nagy, Gabor1 HUN 2278 * 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 2460
2. Rachela, Milan f SVK 2363 0 * 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 2451
3. Rudolf, Anna wg HUN 2293 ½ 0 * ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 2373
4. Kiss, Attila m HUN 2342 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 1 ½ 1 2367
5. Sipos, Istvan f HUN 2491 ½ ½ ½ ½ * ½ ½ 1 ½ ½ 5 2314
6. Lakos, Nikoletta wg HUN 2292 0 ½ 0 ½ ½ * ½ ½ 1 1 2293
7. Stavrianakis, Ioannis GRE 2243 ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ ½ 1 4 2255
8. Majeric, Zoran m CRO 2255 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ * ½ ½ 3 2172
9. Makk, Robert HUN 2130 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ * 1 3 2186
10. Farkas, Gabor1 SVK 2245 0 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 * 2025

9) Austrian Bundesliga

The third and final weekend of the Austrian Bundesliga (11 rounds) took place 27th-30th March 2010 in Baden, Austria. Sparkasse Jenbach took clear first place.

Time control: 100 minutes for 40 moves an additional 50 minutes with 30 seconds per move starting from move 1.

Official site: http://www.chess.at/staatsligen/stl_a.htm

Results: http://www.chess-results.com/tnr21147.aspx

Austrian Bundesliga (AUT), 6 xi - 30 iii 2010
Rg.Team123456789101112 Wtg1 Wtg2 Wtg3
1Sparkasse Jenbach * 56452249,50
2Holz Dohr * 235451742,00
3SK Advisory Invest Baden4 * 43425451539,50
4Styria Graz32 * 43551439,50
5ASVÖ Wulkaprodersdorf12 * 4451436,00
6SK Sparkasse Fuerstenfeld33 * 51237,00
7SK Kl.Ztg.MPÖ Maria Saal12 * 41234,00
8ASVÖ SK Lackenbach0½4112 * 41030,50
9SK Hohenems222 * 43930,00
10Mayrhofen/Zillertal½21122 * 4422,50
11ASVÖ Pamhagen1½2½32 * 3219,00
12Husek Wien111½½3 * 116,50

10) XXXVII Open La Roda Albacete

The XXXVII Open La Roda Albacete took place 31st March - 4th April 2010. Andre Diamant took first place on tie-break from Jose Fernando Cuenca Jimenez after both scored 7.5/9.

Official site: http://www.ajedrezcplaroda.com/

Results: http://chess-results.com/tnr31966.aspx

XXXVII Open La Roda Albacete (ESP), 31 iii-4 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.NameTiFEDRtgIPts.TB1TB2
1Diamant AndreGMBRA24867,551,055,5
2Cuenca Jimenez Jose FernandoIMESP24537,548,052,5
3Ortiz Suarez Isan ReynaldoIMCUB25277,050,555,0
4Bruzon Batista LazaroGMCUB26417,050,054,0
5Paunovic DraganGMSRB25517,049,053,5
6Burmakin VladimirGMRUS26047,046,051,0
7Monroy CharlesIMFRA24497,045,550,0
8Granda Zuniga Julio EGMPER26436,553,057,5
9Mekhitarian Krikor SevagIMBRA24906,549,554,5
10Martinez Martin DavidIMESP23906,549,054,0
11Gonzalez Vidal YuriGMCUB25126,549,053,0
12Almeida Quintana OmarGMCUB25406,548,552,0
13Antoli Royo Joaquin MiguelIMESP23996,546,550,0
14Ramiro Ovejero Juan LuisFMESP23756,546,050,5
15Cano Sanchez JosueFMESP23436,546,050,0
16Pap MisaIMSRB25216,545,550,0
17Del Rio De Angelis Salvador GGMESP25246,545,049,5
18Guerra Bastida DiegoIMESP24326,542,547,0
19Forcen Esteban DanielFMESP23436,542,546,5
20Gemy Jose DanielBOL22156,537,540,0
21Suba MihaiGMROU24516,048,553,0
22Rojas Keim LuisIMCHI24216,048,051,5
23Kovacevic SlobodanIMSRB23836,047,050,5
24Valmana Canto JaimeFMESP23546,046,550,5
25Chueca Forcen AlbertoESP22826,045,048,5
26Aloma Vidal RobertIMESP24626,044,548,5
27Cori T DeysiWIMPER24346,043,547,0
28Rizouk AimenGMALG25406,043,547,0
29Cruz Lledo PabloESP22326,043,546,5
30Pardo Simon DavidFMESP23166,043,047,5
31Anton Guijarro DavidFMESP23046,043,046,5
32Diogo VascoFMPOR23156,037,040,0
33Ocana Lameiro OliverESP19686,034,536,5
34Picard RomainFMFRA23635,548,552,5
35Plaskett H JamesGMENG24945,547,552,0
36Llorente Zaro AlfonsoIMESP24565,547,552,0
37Larino Nieto DavidIMESP24625,546,551,0
38Espinosa Aranda AngelFMESP23835,545,049,0
39Santos Jose AlvesPOR22465,545,048,0
40Gallardo Garcia AndresIMESP24125,543,548,0
41Granero Roca AntonioIMESP24475,543,047,0
42Ontanon Gomez PabloESP19615,543,046,0
43Fernandez Lledo JavierESP20805,543,043,5
44Bendayan Claros AaronESP21965,542,546,0
45Van Hoolandt PatrickFMMNC22015,542,546,0
46Alcaraz Ortega JavierESP22355,542,545,5
47Camacho Collados MarcosESP22795,542,044,0
48Sanchez Gonzalez SergioFMESP23225,540,544,5
49Bermejo Martinez JorgeESP22675,540,544,0
50Vidarte Morales ArturoIMESP24385,540,544,0
205 players

11) First Saturday April 2010

The First Saturday tournaments for April takes place 3rd-14th April 2010.

Official site: http://www.firstsaturday.hu/

FSGM May Budapest (HUN), 3-14 iv 2010
SNo. TiName Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts. SB. Rank
1 IMGonda Laszlo 2482 HUN * * 1 ½ ½ 2 1,50 3
2 FMKislik Erik Andrew 2370 USA 0 * * 0 0 0 0,00 6
3 GMBindrich Falko 2532 GER ½ * * 0 ½ 1 2,25 5
4 IMRajlich Iweta 2459 POL 1 * * 0 ½ 2,00 4
5 GMBaramidze David 2528 GER 1 ½ 1 * * 2,00 1
6 GMBerczes David 2510 HUN ½ 1 ½ * * 2 1,75 2

12) Easter Open Medellin 2010

The Easter Open took place in Medellin 31st March - 4th April 2010. Neuris Delgado Ramirez won the event with 8.5/9. The games from the final round are not yet available.

Official site: http://www.chess-results.com/tnr32162.aspx

Results: http://www.ligadeajedrezdeantioquia.org/

Easter Open Medellin (COL), 31 iii-4 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.NameTiPts.TB1TB2TB3
1Delgado Ramirez NeurisGM8,555,044,052,00
2Guerrero Juan CarlosIM7,054,537,039,00
3Echavarria JohannFM7,053,536,537,25
4Macias Murillo BryanFM7,053,536,038,75
5Panesso Rivera HenryIM7,052,036,539,50
6Guerra Tulcan Lenin6,553,536,035,75
7Aponte Castillo Jose Ernesto6,551,034,032,75
8Arango Andres Mauricio6,548,032,028,75
9Zabala Fidel6,546,030,031,25
10Osorio Bedoya Jeison6,545,529,027,00
11Benitez Rodriguez Carlos6,051,532,526,75
12Chirivi C Jenny AstridWIM6,048,032,028,50
13Herrera Jesus D6,047,027,528,75
14Miranda Jorge6,044,029,023,00
15Arenas DavidIM5,551,032,027,00
16Tovio Israel5,549,532,026,50
17Castaneda Jhon David5,549,531,527,00
18Garces Javier5,549,528,527,75
19Rios Parra Juan Fernando5,547,530,526,50
20Castano Ortiz Eder5,547,027,524,75
21Prieto Ernesto5,546,530,025,50
22Cuartas Jorge HumbertoFM5,545,532,523,00
23Escobar Medina Andres F5,545,532,021,25
24Vallejo Diego5,545,525,528,00
25Romero Echeverria Abigail5,544,526,524,50
26Zapata Cuartas Juan Carlos5,544,029,026,25
27Alvarez Alvaro5,544,027,522,25
28Agudelo Carlos Daniel5,543,025,024,25
29Corredor Fabian5,542,524,016,50
30Sanchez Sanchez Andres Felipe5,541,022,519,75
31Franco Valencia Angela MariaWFM5,540,522,021,50
32Nino Juan Camilo5,540,025,024,50
33Arias Braulio5,539,020,021,75
34Remicio Duque John HFM5,045,028,020,50
35Cespedes Cesar Ivan5,044,028,017,00
36Reyes Rios Juan Camilo5,042,528,521,00
37Cely Juan Carlos5,040,525,017,00
38Sierra Mejia Juan Pablo5,040,525,016,75
39Torres Saulo De Jesus5,040,023,015,75
40Martinez Mauricio5,039,523,519,00
41Gonzalez Andres G5,039,523,516,00
42Paniagua Fabio De Jesus5,037,524,016,75
43Echeverry Maria Yesenia5,037,023,013,50
44Lopez Juan David5,032,520,014,50
45Ramirez Benjamin Dario4,548,029,020,75
46Valderrama Castano Julian Cami4,547,526,019,00
47Mesa Francisco Alonso Jr.4,547,022,519,00
48Pena Dario4,546,526,519,25
49Carvajal Montoya Juan Camilo4,545,525,520,00
50Ossa Vladimir4,544,025,518,75
103 players

13) Danish Championship

The Danish Championship took place 27th March - 5th April 2010. Allan Stig Rasmussen won with 7/9.

Official site: http://www.skak-dm.dk/2010/

ch-DEN Hillerod (DEN), 27 iii-4 iv 2010 cat. IX (2465)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Rasmussen, Allan Stig g DEN 2513 * ½ 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 7 2680
2. Hansen, Sune Berg g DEN 2556 ½ * ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 2621
3. Aagaard, Jacob g SCO 2538 0 ½ * 1 1 1 ½ ½ 0 1 2537
4. Antonsen, Mikkel m DEN 2439 0 ½ 0 * ½ 1 1 1 ½ ½ 5 2511
5. Schandorff, Lars g DEN 2498 ½ ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 2461
6. Andersen, Mads f DEN 2331 ½ 0 0 0 ½ * ½ ½ 1 ½ 2400
7. Pedersen, Steffen m DEN 2428 0 0 ½ 0 ½ ½ * ½ 1 ½ 2389
8. Bromann, Thorbjorn m DEN 2435 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ * 1 ½ 2388
9. Glud, Jakob Vang m DEN 2481 ½ ½ 1 ½ ½ 0 0 0 * 0 3 2338
10. Fries-Nielsen, Jens Ove m DEN 2435 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 * 3 2343

14) La Laguna Open

The La Laguna takes place 5th-11th April 2010. Lazaro Bruzon and Kamil Miton are the top seeds.

Official site: http://www.lalagunainternacionalajedrez.com/

Results: http://www.chess-results.com/tnr32247.aspx

15) 21st Pobeskydi TS Cup Frydek-Mistek

The 21st Pobeskydi TS Cup Frydek-Mistek took place 1st-5th April 2010. Three all-play-all events and an open. Jan Bernasek won the main TS Cup with 7½/9.

Official site: http://www.chessfm.cz

21st Pobeskydi TS Cup Frydek-Mistek (CZE), 1-5 iv 2010 cat. II (2294)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Bernasek, Jan m CZE 2490 * 0 1 1 ½ 1 1 1 1 1 2544
2. Matuszewski, Michal POL 2283 1 * ½ ½ 0 ½ ½ 1 1 1 6 2419
3. Vojta, Tomas f CZE 2370 0 ½ * ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 2365
4. Petenyi, Tamas SVK 2300 0 ½ ½ * 1 ½ ½ ½ 1 ½ 5 2335
5. Klima, Lukas m CZE 2433 ½ 1 ½ 0 * ½ ½ ½ ½ 0 4 2235
6. Kuchynka, Lukas CZE 2317 0 ½ 0 ½ ½ * 1 ½ ½ ½ 4 2247
7. Poloch, Petr m CZE 2275 0 ½ ½ ½ ½ 0 * 0 ½ 1 2215
8. Szwed, Jacek f POL 2259 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 * 0 ½ 2217
9. Pagerka, Martin SVK 2123 0 0 0 0 ½ ½ ½ 1 * 1 2232
10. Sosovicka, Juraj SVK 2085 0 0 0 ½ 1 ½ 0 ½ 0 * 2150
21st Pobeskydi Chance Cup Frydek-Mistek (CZE), 1-5 iv 2010 cat. II (2297)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Stachowiak, Kamil POL 2401 * ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1 2451
2. Luch, Michal m POL 2403 ½ * ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 6 2409
3. Sakalauskas, Vaidas m LTU 2418 ½ ½ * ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 6 2408
4. Jurcik, Martin f SVK 2362 ½ ½ ½ * 1 1 ½ ½ ½ ½ 2369
5. Tuma, Jakub CZE 2201 ½ 0 0 0 * 1 1 ½ 1 1 5 2350
6. Petran, Peter m SVK 2370 ½ ½ ½ 0 0 * 0 1 ½ 1 4 2245
7. Dvorak, Tomas f CZE 2297 0 0 ½ ½ 0 1 * 0 1 1 4 2253
8. Klecker, Tadeas CZE 2175 0 ½ 0 ½ ½ 0 1 * 0 1 2230
9. Kovac, Andrej SVK 2126 0 0 0 ½ 0 ½ 0 1 * ½ 2149
10. Bombek, Peter f SVK 2213 0 ½ ½ ½ 0 0 0 0 ½ * 2 2085
21st Pobeskydi Distep Cup Frydek-Mistek (CZE), 1-5 iv 2010 cat. II (2296)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Khamitskiy, Sergei m BLR 2333 * 1 ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 1 6 2416
2. Pacher, Milan f SVK 2363 0 * 1 1 1 1 0 ½ ½ 1 6 2413
3. Vesselovsky, Serguei m CZE 2354 ½ 0 * ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 5 2332
4. Straka, Josef jr SVK 2246 ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 1 5 2344
5. Toma, Katarzyna wm POL 2259 0 0 ½ ½ * 0 1 1 1 1 5 2343
6. Jasny, Stanislav m CZE 2347 1 0 ½ ½ 1 * 0 ½ 0 ½ 4 2247
7. Wiley, Tom E f ENG 2302 ½ 1 0 ½ 0 1 * ½ ½ 0 4 2252
8. Pecha, Tomas CZE 2233 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ * 1 0 2222
9. Kriebel, Tadeas CZE 2203 0 ½ ½ 0 0 1 ½ 0 * 1 2226
10. Motuz, Karol f SVK 2319 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 0 * 3 2168
21st Pobeskydi Arcelor Mittal Cup Frydek-Mistek (CZE), 1-5 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.NameTiPts.TB1TB2
1 Horak Jiri7,538,048,5
2 Mroziak Maciej7,041,052,0
3 Bury Rastislav7,040,551,0
4 Skrzypczak Anna7,035,543,0
5 Cherepov Alexej6,541,552,5
6 Rabatin Jakub6,540,051,0
7 Kozak Pavel6,539,549,0
8 Kudzma Laimonas6,539,050,5
9 Taus Martin6,538,050,0
10Leks Maria6,537,046,0
11Szczepkowska-Horowska KarinaWGM6,536,547,0
12Kawulok Marek6,535,045,5
13Farkas Gabor6,038,550,0
14Trombik Karel6,036,546,5
15Jiruse Josef6,036,545,5
16Pilch Roman6,032,042,5
17Kalvyte Vesta5,538,049,5
18Vysoglad Petr5,538,048,5
19Wesolowski Edgar5,537,547,0
20Cajka Tibor5,537,546,5
21Najgebauer Szemjon5,537,047,5
22Karhanek Pavel5,536,046,5
23Ruzicka Vaclav5,534,545,0
24Jones Steven5,534,544,5
25Bakalar Jan5,534,044,0
26Tropp Frantisek5,534,043,5
27Zadrapa Radek5,533,543,0
28Riha Jaroslav5,533,043,0
29Cerny Michal5,531,541,0
30Lys JosefFM5,040,051,5
112 players

16) 14th Neckar Open

The 14th Neckar Open took place 1st-5th April 2010. Pablo Lafuente edged out Markus Lemmers and David Miedema after all finished on 7.5/9.

Official site: http://www.neckar-open.schachfreundedeizisau.de/11no/wordpress/

14th Neckar-Open Deizisau (GER), 1-5 iv 2010
Pl Names TiTWZ NAT Pts Buchh BuSumm
1Lafuente,Pablo GM 2559ARG 7.557444
2Lammers,Markus 2351GER 7.551429.5
3Miedema,David IM 2391NED 7.550.5427.5
4Erdoes,Viktor GM 2593HUN 754.5436.5
5Lobzhanidze,Davit IM 2510GEO 752.5435.5
6Buhmann,Rainer GM 2587GER 751.5441.5
7Leon Hoyos,Manuel GM 2521MEX 751.5435.5
8Borovikov,Vladisl GM 2594UKR 750429.5
9Burg,Twan IM 2449NED 750426
10Milov,Leonid IM 2556GER 749427
11Heimann,Andreas IM 2458GER 749425
12Heinemann,Thies IM 2484GER 748.5423.5
13Manolache,Marius GM 2528ROU 748.5414.5
14Naiditsch,Arkadij GM 2691GER 6.557.5421.5
15Corrales Jimenez, GM 2585CUB 6.554.5444.5
16Bartel,Michal 2228POL 6.552.5424
17Delemarre,Jop IM 2441NED 6.551.5432.5
18Zeller,Frank IM 2420GER 6.551.5430.5
19Schneider,Ilja IM 2497GER 6.551.5423.5
20Olszewski,Michal GM 2549POL 6.551.5418
21Velicka,Petr GM 2485CZE 6.550.5432.5
22Matamoros Franco, GM 2540ECU 6.550.5422.5
23Cvek,Robert GM 2508CZE 6.550420
24Richter,Michael IM 2425GER 6.549426
25Dziuba,Marcin GM 2586POL 6.549425.5
26Hirneise,Tobias IM 2438GER 6.549415
27Grimberg,Boris FM 2352GER 6.549405.5
28Jorczik,Julian FM 2357GER 6.548410.5
29Braun,Christian FM 2334GER 6.547.5418.5
30Solodovnichenko,Y GM 2578UKR 6.547416
31van Oosterom,Chie IM 2402NED 6.547406
32Skembris,Spyridon GM 2475GRE 6.547406
33Neuman,Petr IM 2439CZE 6.546423.5
34Schmidt,Georg FM 2362GER 6.546415.5
35Krejci,Jan IM 2486CZE 6.545.5413.5
36Kabisch,Thilo 2311GER 6.543378.5
37Van Kampen,Robin IM 2475NED 6.541.5396
38Zwahr,Paul FM 2301GER 653.5402.5
39Graf,Alexander GM 2598GER 651.5425.5
40Huschenbeth,Nicla IM 2404GER 651414.5
41Tuncer,Ufuk FM 2287TUR 650401
42Tereick,Benjamin FM 2380GER 649410.5
43Levushkina,Elena WGM 2307GER 648.5399
44Zaragatski,Ilja IM 2469GER 648419
45Wigger,Jochen FM 2316GER 648396
46Schmitz,Thorsten FM 2326GER 648384
47Kleijn,Christov FM 2382NED 647.5414
48Gazic,Josip 2261GER 647.5395.5
49Bosch,Jeroen IM 2428NED 647409
50Corvi,Marco FM 2275ITA 647392.5
51Kunin,Vitaly GM 2553GER 646.5415
52Koepke,Christian FM 2370GER 646396.5
53Van Ketel,Raoul FM 2231NED 646391.5
54Rogule,Laura WGM 2290LAT 646388.5
55Rindlisbacher,Jan 2073SUI 645.5391
56Schuh,Dirk FM 2291GER 645.5382
57Farago,Ivan GM 2476HUN 644403
58Gutman,Lev GM 2454GER 644388.5
59Hirneise,Jens FM 2294GER 644375
60Swathi,Ghate WGM 2323IND 643.5388.5
61Kniest,Oliver FM 2313GER 643.5379.5
62Egle,Stefan 2151GER 643382
63Fedorovsky,Michae IM 2439GER 642.5399
64Olsarova,Tereza WFM 2179CZE 642.5391.5
65Renner,Christoph IM 2431GER 642.5376.5
66Graf,Felix 2314GER 642398.5
67Friedrich,Wiede 2138GER 641.5377
68Kachibadze,Georg 2240GER 641368
69Genov,Petar GM 2452BUL 640.5388.5
70Cernousek,Lukas IM 2417CZE 640.5383
71Germer,Philipp 2190GER 640.5381
397 players

17) Philadelphia Open

The Philadelphia Open took place 31st March - 5th April 2010. GM Gata Kamsky won the Philadelphia Open 2010 on tie-breaks over GMs Ray Robson, Alex Stripunsky and Sergey Kudrin. All the winners finished with 7/9, just half-point ahead of a group of six players on 6˝/9. Jake Kleiman and Alec Getz boths scored International Master norms from the event.

Official site: http://www.philadelphiaopen.net/

Philadelphia Open Philadelphia (USA), 31 iii-5 iv 2010
# NameTiRatingPts
1Gata Kamsky GM27027
2Ray Robson GM25597
3Alexander Stripunsky GM25597
4Sergey Kudrin GM25567
5Jaan Ehlvest GM2598
6Alexander Shabalov GM2587
7Alexander Ivanov GM2534
8Mark C Paragua GM2497
9Amon S Simutowe GM2449
10Robert A Hungaski IM2407
11Varuzhan Akobian GM26106
12Nick E De Firmian GM25576
13Joshua Ed Friedel GM25436
14Vladimir Romanenko IM24996
15Samuel Shankland IM24866
16John Bartholomew IM24476
17Yury Lapshun IM24436
18Mikheil Kekelidze GM24306
19Angelo Young IM23346
20Aleksandr Ostrovskiy 22056
21Alonso Zapata GM2523
22Siddharth Ravichandran 2458
23Justin Sarkar IM2378
24Mladen Vucic IM2336
25Emory A Tate IM2326
26Farai Mandizha FM2326
27Shinsaku Uesugi FM2323
28Jake Kleiman FM2318
29Eric Rodriguez 2285
30Dov Gorman FM2266
31Iryna Zenyuk WIM2263
32Alec Getz FM2239
33Joshua A Bowman unr.
34Justus D Williams unr.
35Mauricio A Uribe IM23985
36Ilye Figler FM22975
37Alisa Melekhina WIM22715
38Erik Santarius 22665
39William J Aramil 22585
40Oladapo O Adu IM22525
41Yefim Treger 22395
42Renard W Anderson FM22135
43Adarsh Jayakumar 21095
44Daniel Vulis 20865
45Daniel Rozovsky FM20415
46James C Pinkerton 20095
47Alex M Fikiet unr. 5
127 players

18) Doeberl Cup

The Doeberl Cup took place in Canberra from 1-5 April 2010. Li Chao took clear first place with 7.5/9. Games from the final 4 rounds not yet available.

Official site: http://www.doeberlcup.com.au

The 2010 Sydney International Open and Challengers Chess Tournaments follows and takes place 7th-11th April 2010.

Official site: http://www.chessaustralia.com.au/index.cfm?site=open

Doeberl Cup Canberra (AUS), 1-5 iv 2010
Rank TiName Rating Score
1 GM Li, Chao 2613 7.5
2 IM Xie, George 2470 7
3 GM Malaniuk, Vladimir 2582 6.5
4 GM Panchanathan, Magesh Chandran 2543 6.5
5 GM Smerdon, David C 2530 6.5
6 IM Roy Chowdhury, Saptarshi 2429 6.5
7 GM Barua, Dibyendu 2479 6
8 GM Bojkov, Dejan 2505 6
9 IM Solomon, Stephen J 2426 6
10 GM Jones, Gawain 2556 6
11 FM Rej, Tomek 2348 6
12 FM Teichmann, Erik 2325 6
13 Ly, Moulthun 2315 6
14 FM Boyd, Tristan 2308 6
15 GM Zhao, Zong-Yuan 2592 5.5
16 GM Kunte, Abhijit 2528 5.5
17 FM Cheng, Bobby 2271 5.5
18 IM Sandler, Leonid 2319 5.5
19 IM Morris, James 2236 5.5
20 IM Goldenberg, Igor 2386 5
21 IM Lahiri, Atanu 2368 5
22 GM Johansen, Darryl K 2457 5
23 IM Sharma, Dinesh 2361 5
24 IM Toth, Andras 2385 5
25 Stojic, Svetozar 2013 5
26 Ikeda, Junta 2302 5
27 Scott, Ronald 2266 5
28 McNamara, Gary 2117 5
29 Matheson, Laurence 2080 5
30 Stojic, Dusan 2192 5
31 FM Steadman, Michael 2264 5
32 Schon, Eugene 2126 4.5
33 IM Lane, Gary W 2380 4.5
34 Oliver, Gareth 2189 4.5
35 Wallis, Christopher 2221 4.5
36 FM Nakauchi, Gene 2119 4.5
37 Garner, David J 2193 4.5
38 Wright, Neil S 2185 4.5
39 Wei, Michael 2113 4.5
40 Brown, Andrew 2149 4.5
41 Hu, Jason 2192 4.5
42 Dragicevic, Domagoj 2223 4.5
43 Yuan, Yi 2151 4.5
44 IM Macak, Stefan 2470 4
45 Chowdhury, Sohel 2190 4
46 Broekhuyse, Paul 2108 4
47 Stevens, Tristan 2041 4
48 Guo, Emma 1941 4
49 Bennett, Hilton 2001 4
50 Grigg, Sam 1979 4
51 WIM Dhar-Barua, Saheli 2151 4
52 WFM Milligan, Helen 2016 3.5
53 Hacche, David J 2131 3.5
54 Lester, George E 1887 3.5
55 Zulfic, Fedja 2008 3.5
56 Watson, James 2112 3.5
57 Wang, Oscar 1943 3.5
58 Jackson, Ralph E 2081 3.5
59 Chmiel, Rad 1904 3.5
60 Rout, Ian C 1988 3
61 Encel, Benjamin 1884 3
62 Flitney, Adrian 1978 3
63 Yu, Sally 1933 3
64 Tan, Justin 2026 3
65 Kevork, Chris 1831 3
66 Shi, Dawen 2009 2.5
67 Morriss, Pete 2027 2.5
68 Van Der Wal, Fritz W 1931 2.5
69 Wyss, Felix 1974 2
70 Goundar, Sanmogam 1929 2
71 Tsagarakis, Angelo 1933 2
72 Saint, Andrew 0 1.5
72 players

19) III Montalvo Mem Gran Canaria

The III Montalvo Memorial Gran Canaria took place 29th March - 4th April 2010. Aleksa Strikovic edged out Bojan Kurajica on tie-break after both scored 7.5/9.

Results: http://www.chess-results.com/tnr31090.aspx

III Montalvo Mem Gran Canaria (ESP), 29 iii-4 iv 2010
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.NameTiFEDRtgIPts.TB1
1Strikovic AleksaGMSRB25447,550,5
2Kurajica BojanGMBIH25257,550,0
3Barlov DraganGMSRB24877,049,5
4Hernandez Carmenates HoldenGMCUB25416,551,5
5Vega Gutierrez BelindaWFMESP22336,546,0
6Vega Gutierrez SabrinaWGMESP23146,544,5
7Ortega Hermida DanielIMESP23896,544,0
8Gutierrez Olivares DanielESP21906,540,5
9Morales Camacho JulianFMESP22406,539,0
10Alvarado Diaz AlejandroESP19356,046,5
11Hernando Rodrigo Jose MariaIMESP23316,045,5
12Cabrera Trujillo JorgeIMESP23706,045,0
13Camino Carrio NicanorESP21286,044,5
14Gonzalez Garcia GuillermoESP22176,043,0
15Lopez Colon FranciscoESP22456,042,5
16Rodriguez Perez DavidESP20326,040,0
17Herrera Reyes Jose AntonioESP21195,546,0
18Alvarado Ascanio FranciscoESP22305,545,0
19Menvielle Laccourreye AugustoFMESP22875,543,5
20Gonzalez Intelangelo GerardoESP20955,543,5
21Acosta Sosa Juan ManuelESP20235,543,0
22Cruz Pino AdrianESP18085,542,0
23Rodriguez Ferraz BorjaESP20375,541,0
24Estevez Hernandez CristoESP18105,540,5
25Ramirez Medina VictorESP17745,537,5
26Lopez Pereyra AntonioESP20975,537,0
27Machin Arbelo Pedro AlexisESP20435,044,5
28Ramirez Medina OscarESP19145,042,0
29Capote Robayna NathanielESP19335,041,0
30Capote Robayna JohannaESP17245,040,5
31Mayor Gonzalez JulioESP19135,039,5
32Santos Izquierdo CarlosESP18125,039,0
33Ortiz Perez HectorESP19885,038,5
34Martin Hernandez RubenESP19985,038,5
35Haenen TomNED05,036,5
36Garcia Rodriguez SaraESP18405,036,5
37Sanchez Montesdeoca IsaacESP16685,036,0
38Perez Aleman Pedro TomasESP20944,546,0
39Navarro Molina DavidESP19674,545,0
40Rodriguez Melian Jose LuisESP20844,541,5
41Peinado Santana VictorESP16754,541,0
42Sanchez Quintero RaulCUB20944,541,0
43Guerrero Ruiz Jose LuisESP17474,539,5
Schlittermann WolfgangGER16764,539,5
45Rodriguez Perez JezabelESP19434,539,0
46Martinez Molina Jose JuanESP17894,537,0
47De La Hoz Sanchez RubenESP20524,536,5
48Almeida Sanchez CiriacoESP20024,040,5
Rivas Crespo AlejandroESP17294,040,5
50Diaz Suarez CayetanoESP04,040,0
86 players

20) Thessaloniki International Open

The Thessaloniki International Open Tournament takes place 5th-11th April 2010.

Official site: http://gamesfestival.chessdom.com/

21) No MTel 2010 in Sofia (Cancelled)

In a Silvio Danailov interview with ChessDom he has confirmed there will be no MTel tournament in 2010. The sponsorship and organisation of the World Chess Championship match between Anand and Topalov in Sofia has taken time and resources away from organising the event. MTel decided that sponsorship of Topalov during the match was a far more effective use of their money. Danailov admits it will have some impact on the Grand Slam of which he is a founder but "Yes, it is not pleasant. But, regretfully, now there is nothing more to be done. There is a temporary crisis, the same in the rest of the world. Chess, after all, is not such an expensive sport and I hope that next year there will be no longer problems."

22) Forthcoming Events and Links

III Magistral Ciudad de Asuncion

The III Magistral Ciudad de Asuncion, "Copa Roggio chess tournament takes place in Asuncion, Paraguay, May 19th-29th 2010.

Official site: http://www.ajedrezciudaddeasuncion.com.py/

The organizer is Eng. Julio Ingolotti, Secretary-General of the Feparaj. Email: julioingolotti@gmail.com

III Magistral Ciudad de Asuncion A Group (PAR), 19-29 v 2010
Provisional list
Rozentalis, Eduardas g LTU 2623
Delgado Ramírez, Neuris g CUB 2595
Morovic Fernandez, Ivan g CHI 2561
Bachmann, Axel g PAR 2553
Mareco, Sandro m ARG 2525
Zambrana, Oswaldo g BOL 2481
Cubas, Jose Fernando m PAR 2481
Wohl, Aleksandar H. m AUS 2458
Díaz Hollemaert, Nahuel m ARG 2456
Kropff, Ricardo m PAR 2306
III Magistral Ciudad de Asuncion B Group (PAR), 19-29 v 2010
Provisional list
Soppe, GuillermomARG2434
Rosselli Mailhe, BernardomURU2386
Brito, LuismarfBRA2335
Larrea, ManuelfURU2333
Peralta, EduardofPAR2282
Ferreira, OscarfPAR2282
Valiente, CristobalmPAR2258
Zacarías, M RubenfPAR2213

European Chess Festival Lublin

The European Chess Festival takes place in Lublin 8th-18th May 2010.

Official site: http://www.lzszach.lublin.pl/arc2010/index.html

European Chess Festival Lublin (POL), 8-18 v 2010
Name Ti. NATRank. DofB.
Baklan Vladimir GM POL 264425.02.1978
Bartel Mateusz GM POL 263403.01.1985
Dziuba Marcin GM POL 258617.07.1983
Grachev Boris GM RUS 266727.03.1986
Kurnosov Igor GM RUS 267430.05.1985
Macieja Bartlomiej GM POL 262504.10.1977
Meier Georg GM GER 266326.08.1987
Socko Bartosz GM POL 263710.11.1978
Swiercz Dariusz GM POL 248831.05.1994
Tiviakov Sergei GM NED 265314.02.1973

10th Thailand Open

The 10th Thailand Open takes place in Bangkok 14th-20th April 2010. Nigel Short plays for the second year in a row.

Official site and details: http://bangkokchess.com/

Women's Bundesliga

The Women's Bundesliga took place 7th November 2009 - 28th March 2010. USV Volksbank Ha took the title after beating OSG Baden Baden in Round 8. Games from the final two rounds not yet available.

Results: http://www.schachbund.de/SchachBL/bedh.php?liga=fb1

Games: http://www.schachbund.de/chronik/meister/dfmm/2010/index.html

Women's Bundesliga (GER), 7 xi - 28 iii 2010
Pl Team 123456789101112 Sp MPBP
1.USV Volksbank Halle + 5255112042½
2.OSG Baden Baden + 344665111948½
3.SK Grosslehna ½ + 344111736
4.Hamburger SK 1830 3 + 245111541½
5.Karlsruher SF 1853 13 + 2544111334½
6.SC Bad Koenigshofen 4 + 455111237½
7.SC Leipzig Gohlis 12442 + 14111232
8.Rodewischer Schachmiezen 2215 + 44111032½
9.SAV Torgelow 0 ½21 + 211623½
10.SK Lehrte 10 24 + 3311422½
11.SV Wolfbusch 1223 + 511326
12.SV Medizin Erfurt ½2121231 + 11119

Swiss Team Championships 2010

The Nationalliga A of Switzerland takes place 14th February - 7th November 2010. Round 2 games not yet available.

Dates: Round 1 (2010.02.14), Round 2 (2010.03.21), Round 3 (2010.04.25), Round 4 (2010.06.13), Round 5 (2010.06.27), Round 6 (2010.08.28), Round 7 (2010.08.29), Round 8 (2010.11.06) and Round 9 (2010.11.07).

Details

TCh-SUI NatLigaA Switzerland (SUI), 14 ii-7 xi 2010
Round 2 21st March 2010
Tribschen 1-Wollishofen 12:6
Reichenstein 1-Bern 1:
Zuerich 1-Genčve 16:2
Luzern 1-Riehen 15:3
Joueur 1-Winterthur 1:

Dutch League

The Dutch League takes place 26th September 2009 - 18th April 2010. Round 8 took place on the 27th March 2010. Games are available.

Rounds: Round 1 - 26th September, Round 2 - 31 October, Round 3 - 21st November, Round 4 - 12th December 2009. Round 5 - 9th January Round 6 - 6th February, Round 7 - 6th March, Round 8 - 27 March, Round 9 - 18 April 2010.

Official site: http://www.schaakbond.nl/wedstrijdschaak/knsb-competitie.

Further info: http://www.schakers.info/

Dutch League (NED), 26 ix 2009 - 18 iv 2010
Round 8 Standings:
PlTeam Mp Bp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 HSG 14 60 x 7 7 .
2 Utrecht 13 47 x 8 . 5 6 7
3 Groningen 1/Hotels.nl 12 44½ x 6 6 6 .
4 Schrijvers Rotterdam 10 41 3 2 4 x 6 .
5 Homburg Apeldoorn 9 44 . x 5 8 8 9
6 LSG 8 40 3 5 4 5 x .
7 Braceland ESGOO 6 33½ 4 . 2 x 7
8 HMC Calder 4 35½ . 4 4 3 x 6 7
9 HWP Sas van Gent 2 30 3 . 2 4 x 7
10 SMB 2 24½ 1 . 3 3 x

French League Top 16

The French League Top 16 saw the first weekend of games 26th-28th March 2010. There were four venues and two groups. Time control 90mins for 40 moves, 30mins for the rest, 30 seconds per move from move one. The second set of games 29th April - 2nd May 2010 and the final set 3rd-6th June 2010.

There are two initial groups, each with two venues. Group A took place in Vandoeuvre (Deauville, Drancy, Montpellier and Vandoeuvre) and in Evry (Evry, Noyon, Guingamp and Marseille Echecs). Group B took place in Chalons-en-Champagne (Cannes, Lyon, Strasbourg and Chalonnais) and Clichy (Metz, Mulhouse and Clichy-Échecs-92 (Bischwiller seem to be defaulting)).

French Chess Federation: http://www.echecs.asso.fr

Venue Links: http://www.lechiquier-chalonnais.com - http://www.clichy-echecs.org/ - http://www.evry-grandroque.com/ - http://www.vandoeuvre-echecs.com/

Compiled game files: http://www.echecs.asso.fr/Tournois/2010/Equipes/2.pgn and http://www.echecs.asso.fr/Tournois/2010/Equipes/3.pgn

Mihajlo Savic Website

The international arbiter, FIDE master and international organizer, Mihajlo Savic, the author of the book Commentary on the Laws of chess, has launched a new column You ask, we answer at website: http://www.chessdiagonals.com

Chess Classic Mainz 2010

The 17th Chess Classic Mainz takes place 6th-8th August 2010. The festival has suffered from the general economic slowdown with the open taking the lead along with simuls.

The rapid chess open has been upgraded to the Grenke Rapid World Championship. The tenth edition of the Chess Classic in Mainz is sponsored by GRENKE Group, FiNet AG, Livingston GmbH, Hilton Mainz, Congress Centre Mainz, Stadtwerke Mainz AG and our Prime-Partners ChessBase, DGT and Schach Niggemann.

The prize fund for the rapid chess world championship is no less than Euro 30.000. Chess960 has to take a break for a year.

On the first day of the event, 6th August 2010, Anand will play a standard simul on 40 boards. On the same day, Alexandra Kosteniuk will play a 20-board Chess960 simul.

The Grenke Rapid World Championship will also be a treat for chess lovers: Levon Aronian, who is the current rapid chess world champion and the winner of the 2009 ORDIX Open, Shakhriyar Mamedyarov, will play the open tournament to face a unique mixture of numerous world-class grandmasters and amateurs.

The Open will be played in the same established format as in the previous editions. On 7th-8th August 2010 11 rounds will be played, in which the time control is 20 minutes + 5 seconds per move.

Official site: http://www.chesstigers.de

Cez Trophy 2010

The Cez Trophy takes place 22nd-24th April 2010. 8 rapid games at 25 minutes plus 10 seconds per move. The match is between Judit Polgar and David Navara. There are additional simuls.

Official site: http://www.praguechess.cz/

Schachbundesliga 2009-10

The 12th and 13th rounds of the Schachbundesliga took place 20th-21st March, 2010. Venues Emsdetten, Essen, Berlin and Munich. With two rounds to go OSG Baden-Baden lead over SG Solingen with vastly superior board count. Both teams have 24 points. Werder Bremen dropped a point drawing with 4th place Muelheim Nord in the clash of the weekend. Muelheim remained in fourth place after this draw which they need in order to qualify for the European Club Cup. SK Konig Tegel and Erfurter SK are now marooned at the bottom of the table and are relegated. Four teams are relegated in total so FC Bayern Muenchen and Heidelberg-Handschuhsheim are favourites to join them, they have 5 points, the only other team that can go down is SF Berlin 1903 currently on 7. However there is still some tension because four of the five teams (Berlin, Munich, Berlin Tegel and Erfurter SK) play each other in the last two rounds.

Official site: http://www.schachbundesliga.de/

Round 13 Results 21st March 2010
Trier 4.5 - 3.5 Bay Muenchen
Hamburg 3.5 - 4.5 Muelheim
Heidelberg-HSH 1.5 - 6.5 Emsdetten
Baden-Baden 6.5 - 1.5 Wattenscheid
SC Remagen 5.5 - 2.5 Koenig Tegel
Solingen 4.5 - 3.5 Berlin
Eppingen 5.5 - 2.5 Erfurt
Bremen 7.5 - 0.5 Katernberg
Round 12 Results 20th March 2010
Muelheim 4 - 4 Bremen
Katernberg 2.5 - 5.5 Hamburg
Wattenscheid 4 - 4 Heidelberg-HSH
Emsdetten 2.5 - 5.5 Baden-Baden
Berlin 3 - 5 SC Remagen
Koenig Tegel 2.5 - 5.5 Solingen
Erfurt 1.5 - 6.5 Trier
Bay Muenchen 4 - 4 Eppingen
Bundesliga (GER), 16 x 2009 - 11 iv 2010
Leading Round 13 Standings:
Pl Team R + = - MP BP
1 OSG Baden-Baden 13 12 0 1 24 76
2 SG Solingen 13 12 0 1 24 66
3 Werder Bremen 13 10 3 0 23 67.5
4 SV Muelheim Nord 13 8 4 1 20 63.5
5 SV Wattenscheid 1930 13 7 2 4 16 55.5
6 Hamburger SK 13 7 1 5 15 57
7 SC 1950 Remagen 13 7 1 5 15 56.5
8 SC Eppingen 13 6 2 5 14 55.5
9 SK Turm Emsdetten 13 6 0 7 12 53.5
10 SG Trier 13 6 0 7 12 50.5
11 SF Katernberg 13 6 0 7 12 45.5
12 SF Berlin 1903 13 2 3 8 7 46.5
13 FC Bayern Muenchen 13 1 3 9 5 41
14 Heidelberg-Handschuhsheim 13 0 5 8 5 35
15 SK Koenig Tegel 13 0 2 11 2 32.5
16 Erfurter SK 13 0 2 11 2 30

45th Capablana Memorial

The 45th Capablanca Memorial starts June 21st 2010. The Elite Group will see Vassily Ivanchuk who won the event three times in a row 2005-7 back alongside Nigel Short. Leinier Dominguez and Lazaro Bruzon will be the Cuban representatives. Two more foreign players will be invited.

Official site: http://www.capablanca.co.cu

Lacona - Isle Of Elba

LACONA - ISLE OF ELBA - May, 8th-18th 2010. Open A (players more than 1800 elo) Open B (players less than 1900 elo) - 9 rounds ask for the complete program (technical and touristic and for the conventioned prices) to booking@tuscanhotels.it Isle of Elba, very well known for the vestiges of Napoleon, is really very nice and in May prices are very convenient; moreover the seaside is wide and confortable

Torino Rapid Open

Rapid Open - TORINO - June, 19 2010. TORINO open - June 20-27 2010 tournaments for women and for not rated players during the Italian Champioships the former capital of Italy prepares itself to celebrate the 150 years of unity of Italy http://www.scacchisticatorinese.it

Arvier (Aosta Valley) July

ARVIER (Aosta Valley) - July, 3-9 2010. 2nd Festival Francophone (open, 9 rounds) - http://www.scacchivda.com Free to all the players of the about 70 countries belonging to the "Organisation Internationale de la Francophonie" (OIF) http://www.francophonie.org Aosta Valley is one of the most famous touristic regions in Italy, very well known for its castles, food and wines

Arvier (Aosta Valley) - September

ARVIER (Aosta Valley) - September, 4-12 2010. 6th European Union championship (open, 9 rounds) - http://www.scacchivda.com Free to all the players of the countries belonging to European Union, plus players from Croatia, Fyrom and Turkey without the right to the title. Aosta Valley is one of the most famous touristic regions in Italy, very well known for its castles, food and wines

Livigno (Sondrio, Valtellina)

LIVIGNO (Sondrio, Valtellina) - September, 10-18 2010. Open A (players more than 2000 elo) Open B (players less than 2000 elo) Open C (players without elo) http://www.livignoscacchi.it - http://www.livigno.eu Livigno is very well known as touristic skying town. It is said "the little Tibet". A few km far there is the village of Trepalle at 2250 metres above sea level, the highest inhabited place of Europe!

Vitoria-Gasteiz Open

The Vitoria-Gasteiz Open takes place 26th July 2010 - 1st August 2010.

Details: http://sites.google.com/site/openvitoriagasteiz2010/Home/bases-del-torneo-1

Victor Mikhalevski Website

GM, author and coach Victor Mikhalevski has launched a new website at: http://vmikhalevski.webs.com/

Anand - Topalov World Championship Sofia April/May 2010

The World Chess Championship takes place in Sofia, Bulgaria 23 April (1st round) to 12 May 2010 (possible tiebreaks). The match is between World Champion Viswanathan Anand and Veselin Topalov. An agreement was signed by FIDE President Kirsan Ilyumzhinov and the President of the Bulgarian Chess Federation Stefan Sergiev on the 16th December 2009. This was in the presence of the Prime Minister of Bulgaria Mr Boiko Borisov who is guaranteeing the match.

WCh Anand - Topalov Sofia (BUL), 23 iv - 12 v 2010
All games start at 15:00 local time (1pm UK time).
DayRoundDate
1Opening Ceremony22.04.2010
2Gm 123.04.2010
3Gm 224.04.2010
4Rest Day25.04.2010
5Gm 326.04.2010
6Gm 427.04.2010
7Rest Day28.04.2010
8Gm529.04.2010
9Gm630.04.2010
10Rest Day01.05.2010
11Gm702.05.2010
12Gm803.05.2010
13Rest Day04.05.2010
14Gm905.05.2010
15Gm1006.05.2010
16Rest Day07.05.2010
17Gm1108.05.2010
18Rest Day09.05.2010
19Gm1210.05.2010
20Rest Day11.05.2010
21Tie-Break12.05.2010
22Closing Ceremony *13.05.2010

* The Closing Ceremony takes place the day after the final game. 13th May is the latest it can take place. ie if Tie-Breaks are required.

Women's Grand Prix 2009-10

The Women's Grand Prix series will see four more events in 2010.

3rd Women's Chess Grand Prix Nalchuk

The 3rd Women's Chess Grand Prix takes place in Nalchuk, Russia, 25th April (arrival) - 8 May (departure) 2010.

The full list of participants for Nalchik is below:
3rd Women's Grand Prix Nalchuk (RUS), 25 iv - 8 v 2010
NameTiNAT
Koneru, HumpyGMIND
Yifan, HouGMCHN
Cramling, PiaGMSWE
Dzagnidze, NanaGMGEO
Xue, ZhaoGMCHN
Kosintseva, TatianaIMRUS
Chen, ZhuGMQTR
Danielian, ElinaIMARM
Batkhuyag, MunguntuulWGMMGL
Yildiz, BetulWIMTRK
Mrktchian, LilitIMARM
Kovanova, BairaWGMRUS

The 4th Grand Prix will take place in Jermuk, Armenia, on 23rd June - 6th July 2010

The 5th Grand Prix will take place in Ulanbaatar, Mongolia, on 29 July - 12 August 2010

The 6th Grand Prix will take place in Santiago, Chile, on 27th October - 9th November 2010

The first Grand Prix was in Istanbul 5th-20th March 2009 and was won by Humpy Koneru. The 2nd Grand Prix was in Nanjing, China, 27th Sept - 9th October 2009 and was won by Xu Yuhua.

33nd Taminco Open

33nd Taminco Open International Chess Tournament Gent (Belgium) takes place 17th-21st July 2010, 9 rounds Swiss, two hours KO chess, prize money 6875 Euros for 300 participants, first price 1800 Euros Guaranteed This traditional open tournament takes place near the center of the medieval town of Gent in the week of the famous annual Gent festivities. Organisers Royal Gent Chessclub (KGSRL).

Information and registration: http://www.kgsrl.be

Email: open2010@kgsrl.be

Info Gent annual festivities: http://www.gentsefeesten.be/

7th Knokke International Open

The 7th Knokke International Open takes place August 26th-29th 2010, consisting of 7 rounds "Swiss system" - 2 hours K.O.

Prize fund for a total amount of 3.730 Euros (increased by 1000 Euro this year)

Official site: http://www.knokkeschaak.be

email: knokkeschaak@knokkeschaak.be

11th World University Chess Championship

Zurich hosts the World University Chess Championship 2010 5th-11th September 2010. The Academic Chess Club Reti, which is organising the event, is expecting that up to 150 participants from over 25 countries will enter the contest, to be held at the Swiss Federal Institute of Technology in Zurich. Many international masters and grandmasters between 18 and 28 years of age will fight for individual and team medals. The tournament will comprise nine rounds and will be played in accordance with the Swiss System.

The World University Chess Championship is held under the auspices of the Federation Internationale du Sport Universitaire (FISU). The organising club, the Academic Chess Club Reti in Zurich, will be celebrating its 50th anniversary next year. It is one of the four largest clubs in Zurich and has an ambitious team in the Swiss League. In 2009 many of the greatest champions and legends in the history of the game participated in the Zurich Chess Club’s 200-year jubilee. This year, some of the strongest champions of the future will be in Zurich.

Official site: http://www.wucc2010.ch

WUCC 2010 is an event of the FISU: http://www.fisu.net

1st Vaujany International Chess Festival

The 1st Vaujany International Chess Festival takes place July 10th-18th 2010.

Details: http://promoechecs.free.fr/

XXX Villa de Benasque Open

The XXX Open Internacional "Villa de Benasque" takes place 8th-17th July 2010.

Official site: http;//www.openbenasque.com

Canadian Open Chess Championship 2010

The traditional Canadian Open Chess Championship takes place 10th-18th July, in Westin Harbour Castle, Downtown Toronto, Ontario. This year's event is a 9-round one-game-per-day single-section Swiss with a guaranteed prize fund of at least C$ 30,000. Additional side events will be included like Speed Chess Championship, GM simuls, and lectures, etc. Grandmasters E. Rozentalis, A. Shabalov, and J. Friedel have already confirmed their participation.

Contacts: Michael Barron ( barron045@yahoo.com ) and Brian Fiedler (fiedlerbrian@yahoo.com.au )

Registration form and more information is available at http://www.chess.ca/canopen.shtml, and http://www.monroi.com.

Hungarian Tournaments March - October 2010

The list of the HUN GM-IM norm and Open chess tournaments from March until October 2010:

1. 6th-18th of March, FIRST SATURDAY (FS) GM-IM-rating Budapest, Org: Nagy Laszlo, http://www.firstsaturday.hu

2. 19th-28th of March, 26th Budapest Spring Festival, 9 rounds Swiss Open, org: Nagy Laszlo

3. 19th-27th of March IM + rating CAISSA Kecskemet (85 km from Budapest), Org: Dr.Erdelyi, http://www.caissachessbooks.com

4. 3rd-16th of April FIRST SATURDAY GM-IM-rating Budapest, org: Nagy L,

5. 17th-25th of April, CAISSA Kecskemet, IM + rating, org: Erdelyi,

6. 1st-13th May, FIRST SATURDAY, Budapest, GM-IM-rating - org: Nagy L,

7. 14th-22nd May CAISSA Kecskemet IM + rating, org: Erdelyi,

8. 26th May-3rd June ZALAKAROS open, org: IM Horvath, Tamas, http://www.csutisk.hu,

9. 5th-17th June, FIRST SATURDAY Budapest, GM-IM-rating, org Nagy L,

10.19th-27h June, Balaton Open, HÉVÍZ, GM-IM, org: IM Rigo, e-mail: me-ri@t-online.hu

11.19th-27th June, CAISSA Kecskemet, IM + rating, Org: Erdelyi,

12.3rd-15th July, FIRST SATURDAY Budapest, GM+IM+rating, org: Nagy L,

13.17th-25th July, CAISSA Kecskemet, GM+IM+rating, org: Erdelyi,

14.27th July-4th August, GM-IM + Open, Szombathely (250 km West from Budapest), org: Csonka, Attila, e-mail: attila.csonka@lamived.hu

15.7th-19th August, FIRST SATURDAY Budapest GM+IM+rating, org: Nagy L

16.21st-29th August, CAISSA Kecskemet, GM+IM+rating, org: Erdelyi

17.4th-16th Sept, FIRST SATURDAY GM+IM+rating Budapest, org: Nagy L

18.17th-25th Sept CAISSA Kecskemet IM+rating, org: Erdelyi.

8th Davos Open

The 8th Davos Open takes place August, 8th-14th 2010, in the Hotel "Sunstar". Sinisa Joksic will organise the event which he hopes to be an old fashioned friendly tournament.

All information at: http://www.sinchess.com/davos

XXIII Leon Tournament 2010

The XXIII Leon Tournament takes place 3rd-7th June 2010. Levon Aronian, Boris Gelfand, Lenier Dominguez Perez and Francisco Vallejo Pons play in the knockout event. Each match will be played the best of four games (20 minutes per player + 10 seconds increment after each move). However, all four games will be played, even if the match winner has been already decided. If the result after four games is 2-2, a five minute games tiebreak match will be played immediately after the fourth normal game.

Official site: http://www.advancedchessleon.com/

Bosna 2010

The Sarajevo "Bosna 2010" takes place May, 5th-14th with more than 100.000 euro in prizes.

Official site: http://open2010.skbosna.ba

Aosta Valley

Championship of Francophone countries, July 3th-10th 2010.

UE Championship, September 4th-12th 2010.

Official site: http:\\www.scacchivda.com

European Chess Solving Championship

The European Chess Solving Championship takes place at the De Vere Sunningdale Park Hotel, at Sunningdale near Windsor on the outskirts of London. The event takes place from Friday April 9th to Monday April 12th, with the main European Championship competitions on the Saturday and Sunday mornings.

Contact: The ECSC Organiser Paul Valois at paulvalois@yahoo.co.uk or on 0113 2620609, or Ian Watson at ian@irwatson.demon.co.uk or on 07768 847476.

Favourite for the individual is the current European and World Champion Piotr Murdzia from Poland, but solving Grandmasters from Russia, Great Britain, Germany and many others will be keen to unseat him. Poland also hold the team title, but are likely to be outgraded by Russia who should start as favourites. Great Britain, with two former World Champions in their squad, are also expected to contend for the title.

Competitors have to solve chess problems and endgame studies, against the clock, and each round includes orthodox two-, three- and more-movers, as well as selfmates, helpmates and studies. Titles and gradings for chess solving are similar to the over-the-board system, with Grandmasters, International Masters and Fide Masters of solving. Murdzia is currently the highest rated solver with a rating of 2843.

Full details on the ECSC website: http://www.bstephen.me.uk/ecsc2010/home

22nd Lenk International Chess Festival

Unfortunately it will be the last tournament in the current venue, the Hotel Kreuz, Lenk.

The organisers have decided to withdrew after tournament and a replacement will need to be found.

The 21 previous editions of the Lenk Open have seen around 5.000 chess players compete.

So the Hotel Kreuz will be the venue for the Lenk Open 2010. Swiss system, 7 rounds and the games will last a maximum of 5 hours (40 moves for 2 hours and 30 minutes till the end). The prizes: 1.500 SF, 1.200, 800, 600, 400, 2x300 and 3x200 SF. Special prizes: Ladies, senior (1949), junior(1990-93), schoolboy (1994) and amateur (under 2000) for all: 200 CHF. Entry fee 130 SF, FMs and juniors 60 SF, at the door 20 SF more, GMs and IMs free. Venue: Hotel "Kreuz". Time table: Round 1st 18.00-23.00 April 1,; Rounds 2/3 09.30-14.30 and 15.30-20.30 April 2,; Round 4 14.00-19.00 April 3,; Rounds 5/6 09.30-14.30 and 15.30-20.30 April 4,; Round 7 09.30-14.30 April 5. Closing ceremony April 5 at 15.00. Info: Beochess +41+62+965-46-50 (Robert Spoerri) or event@beochess.ch or site http://www.beochess.ch for more details.

Chess Summer in Varna 2010

V European OPEN Chess ClubTeams Championship and the VII European OPEN Festival "The Hopes of the World" - for school champions and IV International Open Chess Festival Varna takes place 11th-21st and 22nd-29th June 2010 in "Grand Hotel Varna", located in the Black Sea resort named "St. Constantine and Elena", 8 kilometers away from the city of Varna, Bulgaria.

Official site: http://www.euroschoolchess.org/

3rd Kuala Lumpur Chess Championship 2010

The 3rd Kuala Lumpur Chess Championship takes place 7th-12th April 2010.

Official site: http://www.klchess.com/

Results: http://chess-results.com/tnr29862.aspx?lan=1

3rd Kuala Lumpur Chess Championship (MAS), 7-12 iv 2010
Leading players
No. Ti Name FED Elo
1 GM Mchedlishvili Mikheil GEO 2634
2 GM Iuldashev Saidali UZB 2519
3 GM Vakhidov Tahir UZB 2516
4 GM Marat Dzhumaev UZB 2515
5 IM Franco Alonso Alejandro ESP 2472
6 IM Wohl Aleksandar H AUS 2458
7 GM Nguyen Anh Dung VIE 2445
8 GM Murshed Niaz BAN 2419
9 GM Wong Meng Kong SIN 2416
10 FM Chan Nicholas MAS 2398
11 GM Zaw Win Lay MYA 2382

XXVIII Andorra International Chess Open

The XXVIII Andorra International Chess Open takes place 17th-25th July 2010. Prizes: 10.000 Euros / 1st Prize: 2.100 Euros

Details: http://www.escacsandorra.com

Contact: open@escacsandorra.com - FEVA - Tel/Fax: 00.376.824465

Czech Tour 2010-11

The 10th International Chess Festivals Series Czech Tour 2010-11 has the following preliminary list. (Subject to small changes.)

1st HRADEC KRALOVE OPEN (FIDE open, active chess, blitz tournament). 15th-22nd May 2010.

21st CZECH OPEN - Pardubice (European Youth Chess Teams Championship, European Amateurs Championship, GM open taken in ACP-TOUR, 4 FIDE opens, Open Championship of the Czech Republic in active chess taken in ACP-TOUR, Open Championship of the Czech Republic of 4-member teams, in blitz marathon, bughouse and Fischerandom chess, problem solving competition, blitz tournaments for individuals, pairs and teams, pairs active chess, youth tournament etc.). 15th July - 1st August 2010. http://www.czechopen.net

13th OLOMOUC CHESS SUMMER - Olomouc (FIDE open, closed GM and IM tournaments, seniors tournament, active chess, blitz chess tournament). 4th-12th August 2010.

9th Georgiev's and Kesarovsky´s Memorial - Sunny Beach, Bulgaria (FIDE open, active chess, blitz tournament). 28th August - 5th September 2010.

7th HIGHLANDS OPEN - Zdar nad Sazavou (FIDE open, active chess, blitz tournament). 25th September - 2nd October 2010.

11th LIBEREC OPEN (FIDE open, active chess, blitz tournament). 23rd-30th October 2010.

1st BRNO OPEN (FIDE open, active chess, blitz tournament). 14th-20th November 2010

4th SOUTH BOHEMIA OPEN - Cesky Krumlov (FIDE open, active chess, blitz tournament). 21st-27th November 2010.

2nd PILSNER OPEN (FIDE open, active chess, blitz tournament).4th-11th December 2010.

10th PRAGUE OPEN (2 FIDE opens, one of them with IM norm, active chess, blitz tournament). 7th-14th January 2011.

10th MARIENBAD OPEN (FIDE open, closed GM and IM tournaments, active chess, blitz tournament). 15th-22nd January 2011.

2nd NOVY BOR OPEN (FIDE open, active chess, blitz tournament). 12th-19th February 2011.

More detailed information: AVE-KONTAKT s.r.o., Sukova 1556, 530 02 Pardubice, Czech Republic tel./fax + 420 466 535 200, mobile phone + 420 608 203 007 e-mail: j.mazuch@avekont.cz

http://www.czechtour.net

XXVIII Metz Open

The XXVIII Metz International Chess Open organised by the Metz Alekhine chess club takes place Saturday, April 10th - Friday, April 16th 2010. 9 Round Swiss over 7 days. Rate of play : 90min. + 30 spm (40 moves), f.b. 30 min. + 30 spm for each player.

Chief Tournament Officer : Salvatore CENTONZE - (+33) 6 10 87 86 95 - salvat.111@free.fr - 37 Rue de Queuleu 57070 METZ

Deputy Tournament Officer : Christophe HOLLER - (+33) 6 72 93 08 15 - ch.holler@numericable.fr

Details: http://www.metzalekhine57.fr/opmetz2010_1578.htm

24th Pula Open 2010

The 24th International Chess Tournament "Pula Open 2010" takes place 19th-26th June 2010 in Hotel Histria, Pula, Croatia. Swiss system 9 rounds, 90 minutes + 30 seconds per every move (from the beginning of the game). Prize fund is 11 000 EUR net (in Croatian kunas). There are 53 prizes in total. The prizes are not cumulative. Entry fee is 50 EUR but players younger that 18 years pay 25 EUR and IM-s and GM-s do not pay. Last year 295 players from 25 counties participated.

Details: http://www.skpula.hr

E-mail: pulaopen@gmail.com

You can also contact the tournament director Mr. Denis Vretenar: +385/ 91/ 5268340

9th Czech Tour 2009/2010

13-20.2. 2010 1st NOVY BOR OPEN (the Prazak Grandhotel) http://www.czechtour.net/novy-bor-open/

8.-15.1. 2010 9th PRAGUE OPEN (TOP HOTEL Praha) http://www.czechtour.net/prague-open/

16.-23.1. 2010 9th MARIENBAD OPEN (the Kossuth hotel) http://www.czechtour.net/marienbad-open/

Dates of the first tournaments of the 10th jubilee CZECH TOUR 2010 / 2011 Series:

15.-22.5. 2010 1st HRADEC KRALOVE OPEN (the Cernigov hotel)

15.7.-1.8. 2010 21st CZECH OPEN (Pardubice, CEZ Arena)

4.-12.8. 2010 13th OLOMOUC CHESS SUMMER (the Sigma hotel)

Official site: http://www.czechtour.net/news/

International Correspondence Chess Federation

The International Correspondence Chess Federation has announced the Preliminary Sections of the World Correspondence Chess Championship will start on March 10th. 2010.

Also Slovenia's 15 Years Membership of ICCF tournament semi-finals.

Details on the ICCF Official site: http://www.iccf.com/content/index.php

FIDE World Amateur Chess Championship

FIDE World Amateur Chess Championship - an Official FIDE World Chess Championship! 9R-SS G/90 + 30/sec increment. Holiday Inn Hotel: 5300 W Touhy Ave Skokie, IL 60077. 847.679.8900. $20,000 Guaranteed. Open to players with no FIDE title and rated under 2000 FIDE. All players compete in a single section. Please see tournament website for more detailed rating regulations.

Prizes: Overall: $3000-2000-1600-1400; Top Women: $1000-600-400-200; (1799-1600): $1000-600-400-200; (1599-1400): $1000-600-400-200; (U1400): $1000-600-400-200; (Unrated): $1000-600-400-200;

EF: $120 by 6pm 02/15, $150 by 6pm 03/15; $200 thereafter and onsite. No re-entries allowed. No half-point byes allowed (zero point byes only). Onsite registration from 3-5pm 03/19.

Rds: 3/19 - 6:30pm; 3/20-21 - 12pm and 6:30pm per day; 3/22-25 - 6:30pm per night.

Mail entries with registration information to: North American Chess Association (make checks payable to) 4957 Oakton Street, Suite 113, Skokie, IL 60077.

More information and online registration available at: http://www.worldchesschamps.com. Questions via email only: sevan@worldchesschamps.com

South Lakes Congress

The South Lakes Congress is taking place on w/e of 11-13th June 2010 at The Grand Hotel, Grange-over-Sands. The contact for the event is: Trevor Blower, 18 Blackbutts Lane, Barrow-in-Furness, Cumbria LA14 3AP. email: trevor.blower@talktalk.net, Phone No 01229 472100.

Mundial Chess Internet Tournament

The organising Committee Mundial Chess invites all the players (from the amateurs to Grandmasters) to take part in the 1st Internet tournament with the prize fund of more than 130.000 EUR in cash and many special prizes. The 1st prize in the main tournament will be not less than 10.000 EUR.

Registration (and information in English) in the tournament is possible following the link - http://www.mundialchess.com/chess-online/en/zvfdxt6 Registration and information in Spanish - http://www.mundialchess.com/chess-online/es/zvfdxt6 Registration and information in Russian - http://www.mundialchess.com/chess-online/ru/zvfdxt6

Ajedrez 21 English site

Ajedrez 21 now has an English site: http://www.ajedrez21.com/en/

Kingpin Magazine

The humourous and satirical chess magazine Kingpin has a new website.

New website address: http://www.kingpinchess.net

Torch Real Estate Cup

The Chinese team competition the Torch Real Estate Cup started in Chengdu China on 4th May 2009. I'm hoping for a full game file.

Live games: http://live.chinaqiyuan.com/chess/tfd.htm

Official site: http://chess.sport.org.cn/

Results: http://chess-results.com/tnr21650.aspx

Historical Elo Ratings

http://www.shakki.net/history/elotop.htm has a list of historical top ten FIDE lists. The text is in Finnish but is understandable anyhow.

European Union Website

The European Chess Union Website ECU website has changed address to http://www.europechess.org

Chess Study

Dr Robert Howard is making a study of rated chess players.

The full article: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/results

If you would like to participate, please go to this website: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/

For any queries, please contact Dr Robert Howard, University of New South Wales, on rwh@unsw.edu.au