THE WEEK IN CHESS 785 23rd November 2009 by Mark Crowther

Sponsored by the London Chess Centre

TWIC Home| The London Chess Centre| Online-Shop

Contact The Week in Chess
Mark Crowther
E-Mail mdcrowth@btinternet.com
Mobile 07971 920016
http://www.chesscenter.com/twic/twic.html

Contents

1) Introduction
2) FIDE World Cup 2009
3) World Blitz Championship
4) US Chess League
5) First Saturday November
6) Dutch League
7) British Rapidplay
8) Slovenian team championship
9) South Bohemia Open
10) World Youth Championships
11) Guernsey International Chess Festival
12) Leocity Cup
13) Forthcoming Events and Links

Games Section
FIDE World Cup 2009221 games
World Blitz Championship308 games
US Chess League8 games
First Saturday November93 games
Dutch League99 games
British Rapidplay62 games
Slovenian team championship269 games
South Bohemia Open132 games
World Youth Championships502 games
Guernsey International Chess Festival14 games
1707 games

Contact the London Chess Centre
E-Mail info@chess.co.uk
Tel: +44 020-73882404 Fax:+44 020-73882407
USA Telephone Orders: 1 561 827 0993
http://www.chess.co.uk/

Links:

Shop: http://www.chess.co.uk/shop

Kasparov vs Karpov 3

UK Shop - US Shop

1) Introduction

My thanks to Dennis Monokroussos, Richard Palliser, Miklso Orso, Luiz Roberto Da Costa Jr, Arthur Brameld, Fred Hamperl, Jan Mazuch and everyone else who helped with the issue.

The Tal Memorial ended up being another victory for Magnus Carlsen. It concluded a fantastic festival of chess and a fitting memorial for Mikhail Tal. Perhaps just as in 1970 when Bobby Fischer won the Herceg Novi blitz which marked the start of his rapid ascent to the world title this is just another indication as to where Carlsen is going. The chess of course was blitz, with all that means about quality, but it is always entertaining to see how the modern player goes about blitz. The FIDE World Cup is just starting to get going. Again a great field, the first round went pretty much according to seeding we'll see more interesting matches to come involving the better players. The rapid and blitz playoffs for round one took place today and Akobian - Tregubov proved to be a marathon ending 9-7 in favour of Akobian. All this has involved a lot of work for me. I've tried to round up best of the rest of the chess this week, but I only have so much time, and I'm sure there are plenty of minor events I've missed.

Hope you enjoy this issue.

Mark

2) FIDE World Cup 2009

The World Cup takes place in Khanty-Mansiysk 20th November - 15th December 2009. The event is part of the next world championship cycle. 7 rounds of knockout chess produce the winner.

FIDE World Cup Khanty-Mansiysk (Khantiy Mansiysk RUS)

Fri 20th Nov 2009 - Tue 15th Dec 2009 - Official Site

World Cup (128 players 7 Rds KO Indiv TC:90m:30m+30spm(1) Rapid TC:25m:5spm(1) Blitz TC:5m:3spm(1))

World Cup Khanty-Mansiysk (RUS), 21 xi-14 xii 2009
Round 1 Day 3 Results (KO 128 players):
BdMScoWhiteFEDGmResBlackFED
589-7Akobian, VaruzhanUSA1-0Tregubov, Pavel V.RUS
World Cup Khanty-Mansiysk (RUS), 21 xi-14 xii 2009
Round 1 Results (128 players):
NameNATG1G2R1R2R3R4B1B2B3B4B5B6B7B8B9B10SDTot
Round 1 Match 01
Gelfand, BorisISR 1 ½ 1.5
Obodchuk, AndreiRUS0½ 0.5
Round 1 Match 02
Sarwat, WalaaEGY 0 0 0
Gashimov, VugarAZE11 2
Round 1 Match 03
Svidler, PeterRUS 1 1 2
Hebert, JeanCAN00 0
Round 1 Match 04
Abdel Razik, KhaledEGY 0 0 0
Morozevich, AlexanderRUS11 2
Round 1 Match 05
Radjabov, TeimourAZE 1 1 2
Ezat, MohamedEGY00 0
Round 1 Match 06
Bezgodov, AlexeiRUS 0 0 0
Ivanchuk, VassilyUKR11 2
Round 1 Match 07
Ponomariov, RuslanUKR ½ 1 1.5
El Gindy, EssamEGY½0 0.5
Round 1 Match 08
Sriram, JhaIND ½ 0 0.5
Grischuk, AlexanderRUS½1 1.5
Round 1 Match 09
Jakovenko, DmitryRUS 1 ½ 1.5
Rizouk, AimenALG0½ 0.5
Round 1 Match 10
Kabanov, NikolaiRUS 0 0 0
Wang, YueCHN11 2
Round 1 Match 11
Eljanov, PavelUKR 1 ½ 1.5
Al Sayed, Mohamad N.QAT0½ 0.5
Round 1 Match 12
Rodriguez Vila, AndresURU 0 ½ 0.5
Karjakin, SergeyUKR1½ 1.5
Round 1 Match 13
Mamedyarov, ShakhriyarAZE 1 1 2
Kosteniuk, AlexandraRUS00 0
Round 1 Match 14
Kunte, AbhijitIND ½ 0 0.5
Shirov, AlexeiESP½1 1.5
Round 1 Match 15
Dominguez Perez, LeinierCUB ½ ½ ½ ½ ½ 1 3.5
Smerdon, DavidAUS½½½½½0 2.5
Round 1 Match 16
Yu, YangyiCHN 1 ½ 1.5
Movsesian, SergeiSVK0½ 0.5
Round 1 Match 17
Vachier-Lagrave, MaximeFRA ½ 1 1.5
Yu, ShaotengCHN½0 0.5
Round 1 Match 18
Pridorozhni, AlekseiRUS ½ 0 0.5
Alekseev, EvgenyRUS½1 1.5
Round 1 Match 19
Tomashevsky, EvgenyRUS 1 ½ 1.5
Ivanov, AlexanderUSA0½ 0.5
Round 1 Match 20
Friedel, Joshua EUSA 0 0 0
Wang, HaoCHN11 2
Round 1 Match 21
Navara, DavidCZE 1 0 ½ ½ 1 1 4
Laylo, DarwinPHI01½½00 2
Round 1 Match 22
Amin, BassemEGY 0 0 0
Malakhov, VladimirRUS11 2
Round 1 Match 23
Bacrot, EtienneFRA ½ ½ 1 1 ½ 3.5
Nijboer, FrisoNED½½00½ 1.5
Round 1 Match 24
Morovic Fernandez, IvanCHI 0 ½ 0.5
Rublevsky, SergeiRUS1½ 1.5
Round 1 Match 25
Jobava, BaadurGEO 1 ½ 1.5
Robson, RayUSA0½ 0.5
Round 1 Match 26
Hess, Robert LUSA ½ 0 0.5
Motylev, AlexanderRUS½1 1.5
Round 1 Match 27
Kamsky, GataUSA 1 ½ 1.5
Antonio, Rogelio JrPHI0½ 0.5
Round 1 Match 28
Gupta, AbhijeetIND ½ 0 0.5
Vitiugov, NikitaRUS½1 1.5
Round 1 Match 29
Bologan, ViktorMDA 1 ½ 1.5
Adly, AhmedEGY0½ 0.5
Round 1 Match 30
Hou, YifanCHN ½ ½ 0 1 0 ½ 2.5
Naiditsch, ArkadijGER½½101½ 3.5
Round 1 Match 31
Bu, XiangzhiCHN ½ 0 0.5
Pelletier, YannickSUI½1 1.5
Round 1 Match 33
Nisipeanu, Liviu-DieterROU 1 ½ 1.5
Lupulescu, ConstantinROU0½ 0.5
Round 1 Match 34
Li, Chao bCHN ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 1 5
Sargissian, GabrielARM½½01½½00 3
Round 1 Match 35
Onischuk, AlexanderUSA ½ 1 1.5
Flores, DiegoARG½0 0.5
Round 1 Match 36
Kryvoruchko, YuriyUKR ½ ½ ½ ½ 0 ½ 2.5
Cheparinov, IvanBUL½½½½1½ 3.5
Round 1 Match 37
Efimenko, ZaharUKR 0 ½ 0.5
Milos, GilbertoBRA1½ 1.5
Round 1 Match 38
Zhou, WeiqiCHN ½ ½ ½ 1 1 3.5
Sutovsky, EmilISR½½½00 1.5
Round 1 Match 39
Najer, EvgeniyRUS 1 ½ 1.5
Ghaem Maghami, EhsanIRI0½ 0.5
Round 1 Match 40
Iturrizaga, EduardoVEN ½ ½ 1 0 ½ 1 3.5
Tiviakov, SergeiNED½½01½0 2.5
Round 1 Match 41
Areshchenko, AlexanderUKR 1 ½ 1.5
Corrales Jimenez, FidelCUB0½ 0.5
Round 1 Match 42
L`Ami, ErwinNED ½ ½ ½ 0 0 1.5
Sasikiran, KrishnanIND½½½11 3.5
Round 1 Match 43
Smirin, IliaISR 1 ½ 1.5
Ehlvest, JaanUSA0½ 0.5
Round 1 Match 44
Shabalov, AlexanderUSA 1 0 0 1 ½ ½ ½ 1 4.5
Baklan, VladimirUKR0110½½½0 3.5
Round 1 Match 45
Ganguly, Surya ShekharIND 1 1 2
Filippov, AntonUZB00 0
Round 1 Match 46
Khalifman, AlexanderRUS ½ ½ ½ ½ 1 ½ 3.5
Fier, AlexandrBRA½½½½0½ 2.5
Round 1 Match 47
Fressinet, LaurentFRA 1 1 2
Sjugirov, SananRUS00 0
Round 1 Match 48
Petrosian, Tigran L.ARM ½ 0 0.5
Meier, GeorgGER½1 1.5
Round 1 Match 49
Grachev, BorisRUS ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 3
Bartel, MateuszPOL½½½½½½11 5
Round 1 Match 50
Bruzon Batista, LazaroCUB ½ 0 0.5
Caruana, FabianoITA½1 1.5
Round 1 Match 51
Sokolov, IvanNED 0 0 0
Fedorchuk, Sergey A.UKR11 2
Round 1 Match 52
Negi, ParimarjanIND 1 0 ½ 0 0 1.5
Milov, VadimSUI01½11 3.5
Round 1 Match 53
Timofeev, ArtyomRUS ½ ½ ½ 1 0 1 3.5
Leitao, RafaelBRA½½½010 2.5
Round 1 Match 54
Gustafsson, JanGER 1 0 0 0 ½ 1.5
Inarkiev, ErnestoRUS0111½ 3.5
Round 1 Match 55
Savchenko, BorisRUS ½ ½ 1 0 1 0 1 ½ 4.5
Shulman, YuriUSA½½01010½ 3.5
Round 1 Match 56
Sandipan, ChandaIND 1 ½ 1.5
Kobalia, MikhailRUS0½ 0.5
Round 1 Match 57
Tkachiev, VladislavFRA ½ ½ ½ 1 1 3.5
Le, Quang LiemVIE½½½00 1.5
Round 1 Match 58
Akobian, VaruzhanUSA 1 0 ½ ½ 1 0 0 1 0 1 0 1 0 1 1 1 9
Tregubov, Pavel V.RUS01½½011010101000 7
Round 1 Match 59
So, WesleyPHI 1 0 1 1 1 4
Guseinov, GadirAZE01000 1
Round 1 Match 60
Sakaev, KonstantinRUS ½ 1 1.5
Granda Zuniga, Julio EPER½0 0.5
Round 1 Match 61
Laznicka, ViktorCZE 1 ½ 1.5
Papaioannou, IoannisGRE0½ 0.5
Round 1 Match 62
Nyback, TomiFIN 1 0 0 1 ½ ½ ½ 1 4.5
Andreikin, DmitryRUS0110½½½0 3.5
Round 1 Match 63
Mamedov, RaufAZE ½ 0 0.5
Zhou, JianchaoCHN½1 1.5
Round 1 Match 64
Volkov, SergeyRUS 0 ½ 0.5
Amonatov, FarrukhTJK1½ 1.5

3) World Blitz Championship

The World Blitz Championship took place in Moscow following the Tal Memorial. 22 players competed in a 42 round event. Dates: 16th-18th November 2009.

Magnus Carlsen lead by two and a half points with just four rounds to go after beating Viswanathan Anand in Round 38 and wrapped up the title a couple of rounds later. Anand was well clear in second place.

It was great to see most of the best players in the World competing in the World Blitz Championship in Moscow. The tournament was part of the Tal Memorial. In winning the tournament Magnus Carlsen joins a fairly illustrious group of players who have won such tournaments in the past. For the most part World Champions also do well as blitz players.

The first World Blitz Champion according to wikipedia was Garry Kasparov who won the Brussels blitz in 1987. In the Saint John World Chess Festival the following year Kasparov was eliminated in the quarter finals of a knockout in part after he stalemated Kiril Georgiev in a Queen and King vs King ending. Mikhail Tal eventually emerged as champion.

The next world event took place in Warsaw in 2000 and Viswanathan Anand emerged as the winner.

The current sequence of World Blitz Championships started in 2006 with Alexander Grischuk winning in Rishon Lezion, Israel (somehow they managed to record all the games perfectly for posterity).

Vassily Ivanchuk won the World Blitz in Moscow in 2007. In 2008 Leinier Domínguez Perez won in Almaty, Kazakhstan.

Before these tournaments, the most famous, one might even say legendary, blitz tournament was that held in Herceg Novi, 1970 following "The Match of the Century" and together form the start of Fischer's domination that ended in him becoming world champion. Before that event it was generally held that Tigran Petrosian was the best blitz player (the players used to play each other at blitz in informal games during tournaments and I think there was an annual Moscow blitz event where many of the great Soviet players competed), with Mikhail Tal and Viktor Korchnoi not far behind. However Bobby Fischer dominated the tournament winning with a +17 =4 -1 score. The games of Fischer were fortunately recorded by hand by people watching his games. Fischer was 4.5 points clear of Mikhail Tal. (Players: Fischer, Tal, Korchnoi, Petrosian, Bronstein, Hort, Matulovich, Smyslov, Reshevsky, Uhlmann, Ivkov, and Ostojic.)

The Wijk aan Zee tournament traditionally held a blitz tournament as part of their festival. I think the last of those was 10 years ago in 1999 and that was won by Garry Kasparov.

The blitz chess time control in most of these events was 5 minutes for the entire game. I still think this is the best time control. In Moscow it was 3 minutes + 2 seconds a move. I think increments are a bit wet in this form of chess.

Official Site

World Blitz (22 players 42 Rds SRR Indiv TC:3m+2spm)

World Blitz Moscow (RUS), 16-18 xi 2009 cat. XIX (2719)
PlNameEloEloCh1234567890123456789012Sc
1Carlsen,M2801 +93**11111111½11011100101½½1110011011110131.0
2Anand,V2788 +4700**½111½0½½11½1½½111111½½10½11028.0
3Karjakin,Sergey2723 +6200**01½01111111010½111½½01½011½0111125.0
4Kramnik,V2772 +200½0**001000111110010111½1½1101124.5
5Grischuk,A2736 +23001011**½½½01010½11011½½½½1111½½0123.5471.50
6Svidler,P2754 +4½000½101½½**110010101011101000½½½½1111111123.5466.00
7Ponomariov,R2739 +2001½100½100**½0½0½½½½11½½111110½0111123.5466.00
8Leko,P2752 -18½½11½1**11½000½½11½½½½½001½122.0451.50
9Mamedyarov,S2719 +16000000110101**01½½00110100101111011122.0429.00
10Morozevich,A2750 -2401½00001½10010**½½10110011½111011110000121.5440.25
11Gashimov,V2758 -321001000101½½½1½½½½**½00101½1½1110121.5436.50
12Aronian,L2786 -7010½½010000½½111101½1**½0½½½111½0001021.0
13Dominguez Perez,L2719 -16½½00½001½00100½½0010½1**½100½½011101011120.0395.50
14Bareev,E2634 +720000001001010011½½½0**1010½01101½1111120.0379.75
15Ivanchuk,V2739 -46011000110000101101**1010½01001½11119.5
16Karpov,Ana2619 +711000½½00½½½½½½½½10½0½0½½0101**10½001½1½½19.0
17Gelfand,B2758 -82½½10½0½½½½001100½0½10101**001101011118.5
18Jakovenko,D2736 -7601½1½0000000½½0110½0001000½1½111**01001017.5
19Polgar,Ju2680 -2601000001½10000½1001001100010**½½111017.0
20Tkachiev,V2642 -400½10000½1000110½0101011½½**0016.0
21Naiditsch,A2689 -7100½00001½½0010101100111000½0½0100100**15.0
22Kosteniuk,A2517 +6210010000100000½000101001000000½½000111**12.5
World Blitz Moscow (RUS), 16-18 xi 2009 cat. XIX (2719)
1.Carlsen, MagnusgNOR280131.0
2.Anand, ViswanathangIND278828.0
3.Karjakin, SergeygUKR272325.0
4.Kramnik, VladimirgRUS277224.5
5.Grischuk, AlexandergRUS273623.5
6.Ponomariov, RuslangUKR273923.5
7.Svidler, PetergRUS275423.5
8.Leko, PetergHUN275222.0
9.Mamedyarov, ShakhriyargAZE271922.0
10.Morozevich, AlexandergRUS275021.5
11.Gashimov, VugargAZE275821.5
12.Aronian, LevongARM278621.0
13.Dominguez Perez, LeiniergCUB271920.0
14.Bareev, EvgenygRUS263420.0
15.Ivanchuk, VassilygUKR273919.5
16.Karpov, AnatolygRUS261919.0
17.Gelfand, BorisgISR275818.5
18.Jakovenko, DmitrygRUS273617.5
19.Polgar, JuditgHUN268017.0
20.Tkachiev, VladislavgFRA264216.0
21.Naiditsch, ArkadijgGER268915.0
22.Kosteniuk, AlexandragRUS251712.5

Round 1 (November 16, 2009)
Kramnik, Vladimir - Naiditsch, Arkadij 1-0 43 A14 Reti Opening
Ponomariov, Ruslan - Grischuk, Alexander ½-½ 60 E11 Bogo Indian Defence
Svidler, Peter - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 57 C70 Ruy Lopez
Leko, Peter - Anand, Viswanathan ½-½ 40 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Morozevich, Alexander - Tkachiev, Vladislav 1-0 27 A14 Reti Opening
Gashimov, Vugar - Karpov, Anatoly 0-1 55 B19 Caro Kann
Aronian, Levon - Gelfand, Boris 1-0 72 D58 Queens Gambit Tartakover
Bareev, Evgeny - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 38 D27 QGA
Ivanchuk, Vassily - Carlsen, Magnus 0-1 51 A46 Queen's Pawn Opening
Jakovenko, Dmitry - Polgar, Judit 0-1 55 B90 Sicilian Najdorf Variation
Kosteniuk, Alexandra - Karjakin, Sergey 0-1 36 C65 Ruy Lopez Berlin
Round 2 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Kramnik, Vladimir 1-0 23 B01 Centre Counter
Anand, Viswanathan - Ivanchuk, Vassily 1-0 26 C16 French Winawer
Karjakin, Sergey - Bareev, Evgeny 1-0 43 B12 Caro Kann Advanced
Mamedyarov, Shakhriyar - Ponomariov, Ruslan 1-0 49 D45 Anti-Meran Variations
Aronian, Levon - Jakovenko, Dmitry 1-0 77 D45 Anti-Meran Variations
Dominguez Perez, Leinier - Morozevich, Alexander 0-1 13 B81 Sicilian Keres Attack
Karpov, Anatoly - Kosteniuk, Alexandra ½-½ 71 D27 QGA
Gelfand, Boris - Grischuk, Alexander ½-½ 35 D76 Gruenfeld 3.g3
Polgar, Judit - Leko, Peter ½-½ 55 C88 Ruy Lopez Closed
Tkachiev, Vladislav - Svidler, Peter 0-1 29 D79 Gruenfeld 3.g3
Naiditsch, Arkadij - Gashimov, Vugar 0-1 43 B01 Centre Counter
Round 3 (November 16, 2009)
Kramnik, Vladimir - Anand, Viswanathan ½-½ 45 A39 English Symmetrical
Grischuk, Alexander - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 33 D85 Gruenfeld Defence
Ponomariov, Ruslan - Tkachiev, Vladislav ½-½ 29 D45 Anti-Meran Variations
Svidler, Peter - Dominguez Perez, Leinier 1-0 61 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Leko, Peter - Aronian, Levon 0-1 39 C60 Ruy Lopez
Morozevich, Alexander - Karjakin, Sergey 0-1 47 C24 Bishop's Opening
Gashimov, Vugar - Carlsen, Magnus 1-0 72 B35 Sicilian Defence
Bareev, Evgeny - Karpov, Anatoly 1-0 40 E20 Nimzo Indian
Ivanchuk, Vassily - Polgar, Judit 1-0 31 A45 Trompowsky
Jakovenko, Dmitry - Gelfand, Boris 1-0 31 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Kosteniuk, Alexandra - Naiditsch, Arkadij 1-0 3 C42 Petroff's Defence
Round 4 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Kosteniuk, Alexandra 0-1 43 C43 Petroff's Defence
Anand, Viswanathan - Gashimov, Vugar 1-0 37 A38 English Symmetrical
Karjakin, Sergey - Svidler, Peter ½-½ 17 C77 Ruy Lopez Anderssen
Aronian, Levon - Ivanchuk, Vassily 0-1 46 D38 QGD Ragozin
Dominguez Perez, Leinier - Ponomariov, Ruslan 0-1 42 B80 Sicilian Scheveningen
Karpov, Anatoly - Morozevich, Alexander ½-½ 52 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Gelfand, Boris - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 55 A48 King's Indian Defence /c2-c4
Jakovenko, Dmitry - Leko, Peter ½-½ 30 B19 Caro Kann
Polgar, Judit - Kramnik, Vladimir 1-0 39 B01 Centre Counter
Tkachiev, Vladislav - Grischuk, Alexander 0-1 35 A60 Modern Benoni
Naiditsch, Arkadij - Bareev, Evgeny 0-1 29 B13 Caro Kann Exchange
Round 5 (November 16, 2009)
Kramnik, Vladimir - Aronian, Levon 1-0 33 A09 Reti Opening
Grischuk, Alexander - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 16 D20 QGA
Ponomariov, Ruslan - Karjakin, Sergey 0-1 54 D45 Anti-Meran Variations
Svidler, Peter - Karpov, Anatoly ½-½ 50 B12 Caro Kann Advanced
Leko, Peter - Gelfand, Boris 1-0 43 B90 Sicilian Najdorf Variation
Mamedyarov, Shakhriyar - Tkachiev, Vladislav 1-0 34 D02 Queen's Pawn Game
Morozevich, Alexander - Naiditsch, Arkadij 0-1 24 A00 Irregular Openings
Gashimov, Vugar - Polgar, Judit 1-0 35 B54 Sicilian Rauzer
Bareev, Evgeny - Carlsen, Magnus 0-1 26 D11 Slav Defence
Ivanchuk, Vassily - Jakovenko, Dmitry ½-½ 53 C45 Scotch Game
Kosteniuk, Alexandra - Anand, Viswanathan 0-1 45 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Round 6 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Morozevich, Alexander 1-0 26 E27 Nimzo Indian Saemisch
Anand, Viswanathan - Bareev, Evgeny 1-0 49 B19 Caro Kann
Karjakin, Sergey - Grischuk, Alexander 0-1 28 B20 Sicilian Wing Gambit
Leko, Peter - Ivanchuk, Vassily 1-0 36 C16 French Winawer
Aronian, Levon - Gashimov, Vugar ½-½ 42 A60 Modern Benoni
Dominguez Perez, Leinier - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 86 C54 Giuoco Piano
Karpov, Anatoly - Ponomariov, Ruslan ½-½ 31 A50 Queen's Indian (without e7-e6)
Gelfand, Boris - Tkachiev, Vladislav 0-1 37 E94 King's Indian Classical
Jakovenko, Dmitry - Kramnik, Vladimir ½-½ 11 B01 Centre Counter
Polgar, Judit - Kosteniuk, Alexandra 1-0 53 C43 Petroff's Defence
Naiditsch, Arkadij - Svidler, Peter 1-0 41 C69 Ruy Lopez Exchange
Round 7 (November 16, 2009)
Kramnik, Vladimir - Leko, Peter 1-0 31 D43 Anti-Meran Gambit
Grischuk, Alexander - Karpov, Anatoly ½-½ 33 E42 Nimzo Indian Rubinstein
Ponomariov, Ruslan - Naiditsch, Arkadij 1-0 33 E11 Bogo Indian Defence
Svidler, Peter - Carlsen, Magnus ½-½ 43 A30 English Symmetrical
Mamedyarov, Shakhriyar - Karjakin, Sergey 0-1 50 D45 Anti-Meran Variations
Morozevich, Alexander - Anand, Viswanathan ½-½ 40 C27 Vienna Game
Gashimov, Vugar - Jakovenko, Dmitry ½-½ 58 C65 Ruy Lopez Berlin
Bareev, Evgeny - Polgar, Judit 0-1 43 D00 Queen's Pawn Game
Ivanchuk, Vassily - Gelfand, Boris 1-0 59 B90 Sicilian Najdorf Variation
Tkachiev, Vladislav - Dominguez Perez, Leinier 1-0 42 D29 QGA
Kosteniuk, Alexandra - Aronian, Levon 0-1 59 C70 Ruy Lopez
Round 8 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Ponomariov, Ruslan 1-0 33 C45 Scotch Game
Anand, Viswanathan - Svidler, Peter 1-0 31 B42 Sicilian Paulsen
Karjakin, Sergey - Tkachiev, Vladislav ½-½ 26 C54 Giuoco Piano
Leko, Peter - Gashimov, Vugar ½-½ 70 A17 English Opening
Aronian, Levon - Bareev, Evgeny ½-½ 49 A57 Volga Gambit
Ivanchuk, Vassily - Kramnik, Vladimir 1-0 43 B01 Centre Counter
Karpov, Anatoly - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 30 A42 Modern Defence
Gelfand, Boris - Dominguez Perez, Leinier 0-1 48 B50 Sicilian Defence
Jakovenko, Dmitry - Kosteniuk, Alexandra 1-0 36 C42 Petroff's Defence
Polgar, Judit - Morozevich, Alexander 0-1 47 C13 French Classical
Naiditsch, Arkadij - Grischuk, Alexander ½-½ 47 B90 Sicilian Najdorf Variation
Round 9 (November 16, 2009)
Kramnik, Vladimir - Gelfand, Boris ½-½ 50 A11 Reti Opening
Grischuk, Alexander - Carlsen, Magnus 0-1 75 B30 Sicilian Rossolimo
Ponomariov, Ruslan - Anand, Viswanathan ½-½ 44 D27 QGA
Svidler, Peter - Polgar, Judit 1-0 55 C80 Ruy Lopez Open
Mamedyarov, Shakhriyar - Naiditsch, Arkadij 0-1 42 E27 Nimzo Indian Saemisch
Morozevich, Alexander - Aronian, Levon 1-0 50 C28 Vienna Game
Gashimov, Vugar - Ivanchuk, Vassily 0-1 35 C65 Ruy Lopez Berlin
Dominguez Perez, Leinier - Karjakin, Sergey ½-½ 77 C65 Ruy Lopez Berlin
Bareev, Evgeny - Jakovenko, Dmitry 1-0 42 D11 Slav Defence
Tkachiev, Vladislav - Karpov, Anatoly 0-1 32 B10 Caro Kann
Kosteniuk, Alexandra - Leko, Peter ½-½ 64 B12 Caro Kann Advanced
Round 10 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 19 D85 Gruenfeld Defence
Anand, Viswanathan - Grischuk, Alexander 1-0 45 B90 Sicilian Najdorf Variation
Kramnik, Vladimir - Gashimov, Vugar 1-0 43 A30 English Symmetrical
Leko, Peter - Bareev, Evgeny 0-1 65 B19 Caro Kann
Aronian, Levon - Svidler, Peter 0-1 48 B07 Pirc Defence
Ivanchuk, Vassily - Kosteniuk, Alexandra 1-0 32 C25 Vienna Game
Karpov, Anatoly - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 38 D27 QGA
Gelfand, Boris - Karjakin, Sergey 1-0 47 A37 English Symmetrical
Jakovenko, Dmitry - Morozevich, Alexander 1-0 51 B84 Sicilian Scheveningen
Polgar, Judit - Ponomariov, Ruslan 0-1 33 C67 Ruy Lopez Berlin
Naiditsch, Arkadij - Tkachiev, Vladislav 0-1 56 C64 Ruy Lopez Classical
Round 11 (November 16, 2009)
Karjakin, Sergey - Karpov, Anatoly ½-½ 43 B12 Caro Kann Advanced
Grischuk, Alexander - Polgar, Judit 0-1 43 E97 King's Indian Classical
Ponomariov, Ruslan - Aronian, Levon ½-½ 37 D11 Slav Defence
Svidler, Peter - Jakovenko, Dmitry 1-0 25 A13 Reti Opening
Mamedyarov, Shakhriyar - Anand, Viswanathan 0-1 30 E20 Nimzo Indian
Morozevich, Alexander - Leko, Peter 0-1 80 B15 Caro Kann
Gashimov, Vugar - Gelfand, Boris ½-½ 58 C10 French Rubinstein
Dominguez Perez, Leinier - Naiditsch, Arkadij 0-1 47 C54 Giuoco Piano
Bareev, Evgeny - Ivanchuk, Vassily 1-0 59 A86 Dutch Leningrad
Tkachiev, Vladislav - Carlsen, Magnus 0-1 27 D20 QGA
Kosteniuk, Alexandra - Kramnik, Vladimir 0-1 31 B01 Centre Counter
Round 12 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 65 D27 QGA
Anand, Viswanathan - Tkachiev, Vladislav 1-0 33 C64 Ruy Lopez Classical
Kramnik, Vladimir - Bareev, Evgeny 0-1 44 A90 Dutch Classical
Leko, Peter - Svidler, Peter 1-0 58 B03 Alekhine's Defence
Gashimov, Vugar - Kosteniuk, Alexandra 0-1 38 C43 Petroff's Defence
Aronian, Levon - Grischuk, Alexander 0-1 35 D38 QGD Ragozin
Ivanchuk, Vassily - Morozevich, Alexander 0-1 60 B90 Sicilian Najdorf Variation
Gelfand, Boris - Karpov, Anatoly 0-1 53 E20 Nimzo Indian
Jakovenko, Dmitry - Ponomariov, Ruslan 0-1 54 B83 Sicilian Scheveningen
Polgar, Judit - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 55 C70 Ruy Lopez
Naiditsch, Arkadij - Karjakin, Sergey 0-1 44 C67 Ruy Lopez Berlin
Round 13 (November 16, 2009)
Karjakin, Sergey - Carlsen, Magnus 0-1 23 B06 Modern Defence
Grischuk, Alexander - Jakovenko, Dmitry 1-0 25 D56 Queens Gambit Lasker's Defence
Ponomariov, Ruslan - Leko, Peter ½-½ 36 E05 Catalan
Svidler, Peter - Ivanchuk, Vassily 0-1 20 C07 French Tarrasch
Mamedyarov, Shakhriyar - Aronian, Levon 0-1 25 D45 Anti-Meran Variations
Morozevich, Alexander - Kramnik, Vladimir 0-1 25 B01 Centre Counter
Dominguez Perez, Leinier - Anand, Viswanathan 0-1 30 C54 Giuoco Piano
Bareev, Evgeny - Gashimov, Vugar 0-1 27 A49 King's Indian Defence /c2-c4
Karpov, Anatoly - Naiditsch, Arkadij ½-½ 18 E20 Nimzo Indian
Tkachiev, Vladislav - Polgar, Judit ½-½ 55 D74 Gruenfeld 3.g3
Kosteniuk, Alexandra - Gelfand, Boris 0-1 27 C10 French Rubinstein
Round 14 (November 16, 2009)
Carlsen, Magnus - Karpov, Anatoly 0-1 74 E20 Nimzo Indian
Anand, Viswanathan - Karjakin, Sergey 1-0 51 C67 Ruy Lopez Berlin
Kramnik, Vladimir - Svidler, Peter 1-0 43 D97 Gruenfeld Russian
Leko, Peter - Grischuk, Alexander 0-1 62 B91 Sicilian Najdorf with 6.g3
Gashimov, Vugar - Morozevich, Alexander ½-½ 84 C13 French Classical
Aronian, Levon - Tkachiev, Vladislav 1-0 32 D43 Anti-Meran Gambit
Ivanchuk, Vassily - Ponomariov, Ruslan 0-1 71 D93 Gruenfeld 5.Bf4
Gelfand, Boris - Naiditsch, Arkadij 0-1 54 A14 Reti Opening
Jakovenko, Dmitry - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 25 C70 Ruy Lopez
Polgar, Judit - Dominguez Perez, Leinier 0-1 43 B90 Sicilian Najdorf Variation
Kosteniuk, Alexandra - Bareev, Evgeny 0-1 83 B12 Caro Kann Advanced
Round 15 (November 17, 2009)
Karjakin, Sergey - Polgar, Judit 1-0 35 E97 King's Indian Classical
Grischuk, Alexander - Ivanchuk, Vassily 1-0 23 E15 Queens Indian
Ponomariov, Ruslan - Kramnik, Vladimir 0-1 65 D26 QGA
Svidler, Peter - Gashimov, Vugar 1-0 1 B00 Owen or Nimzowitsch Defence
Mamedyarov, Shakhriyar - Leko, Peter 1-0 52 E12 Queens Indian Petrosian
Morozevich, Alexander - Kosteniuk, Alexandra 0-1 48 B50 Sicilian Defence
Dominguez Perez, Leinier - Aronian, Levon ½-½ 66 C60 Ruy Lopez
Bareev, Evgeny - Gelfand, Boris ½-½ 40 D11 Slav Defence
Karpov, Anatoly - Anand, Viswanathan 0-1 24 E32 Nimzo Indian 4.Qc2
Tkachiev, Vladislav - Jakovenko, Dmitry 1-0 60 A07 Barcza System
Naiditsch, Arkadij - Carlsen, Magnus 0-1 64 C68 Ruy Lopez Exchange
Round 16 (November 17, 2009)
Anand, Viswanathan - Naiditsch, Arkadij ½-½ 21 A18 English Opening
Kramnik, Vladimir - Grischuk, Alexander 0-1 45 D38 QGD Ragozin
Leko, Peter - Tkachiev, Vladislav 1-0 40 C70 Ruy Lopez
Gashimov, Vugar - Ponomariov, Ruslan ½-½ 37 B81 Sicilian Keres Attack
Aronian, Levon - Karjakin, Sergey 0-1 36 D15 Slav Defence
Bareev, Evgeny - Morozevich, Alexander 1-0 44 D30 Queen's Gambit (without Nc3)
Ivanchuk, Vassily - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 39 D38 QGD Ragozin
Gelfand, Boris - Carlsen, Magnus 0-1 68 A48 King's Indian Defence /c2-c4
Jakovenko, Dmitry - Dominguez Perez, Leinier 1-0 54 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Polgar, Judit - Karpov, Anatoly 1-0 47 B13 Caro Kann Exchange
Kosteniuk, Alexandra - Svidler, Peter 0-1 40 B42 Sicilian Paulsen
Round 17 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Anand, Viswanathan 1-0 69 D37 QGD 5.Bf4
Karjakin, Sergey - Jakovenko, Dmitry ½-½ 58 C65 Ruy Lopez Berlin
Grischuk, Alexander - Gashimov, Vugar 1-0 49 B70 Sicilian Dragon
Ponomariov, Ruslan - Kosteniuk, Alexandra 1-0 29 D27 QGA
Svidler, Peter - Bareev, Evgeny 1-0 54 A13 Reti Opening
Mamedyarov, Shakhriyar - Kramnik, Vladimir 1-0 48 D24 QGA
Morozevich, Alexander - Gelfand, Boris 1-0 47 A00 Irregular Openings
Dominguez Perez, Leinier - Leko, Peter ½-½ 32 B12 Caro Kann Advanced
Karpov, Anatoly - Aronian, Levon ½-½ 59 D75 Gruenfeld 3.g3
Tkachiev, Vladislav - Ivanchuk, Vassily 1-0 39 C01 French Exchange
Naiditsch, Arkadij - Polgar, Judit 0-1 60 B48 Sicilian Paulsen
Round 18 (November 17, 2009)
Kramnik, Vladimir - Tkachiev, Vladislav 1-0 55 A09 Reti Opening
Leko, Peter - Karjakin, Sergey 1-0 42 B90 Sicilian Najdorf Variation
Morozevich, Alexander - Svidler, Peter 0-1 34 B56 Sicilian Defence
Gashimov, Vugar - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½ 12 C01 French Exchange
Aronian, Levon - Naiditsch, Arkadij 0-1 52 E10 Blumenfeld Counter Gambit
Bareev, Evgeny - Ponomariov, Ruslan 0-1 77 D11 Slav Defence
Ivanchuk, Vassily - Dominguez Perez, Leinier 1-0 47 D14 Slav Exchange
Gelfand, Boris - Anand, Viswanathan ½-½ 62 E14 Queens Indian
Jakovenko, Dmitry - Karpov, Anatoly ½-½ 65 A14 Reti Opening
Polgar, Judit - Carlsen, Magnus 0-1 51 B53 Sicilian Hungarian
Kosteniuk, Alexandra - Grischuk, Alexander 1-0 24 B97 Sicilian Najdorf
Round 19 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Aronian, Levon 0-1 63 D13 Slav Exchange
Anand, Viswanathan - Polgar, Judit 1-0 37 C80 Ruy Lopez Open
Karjakin, Sergey - Ivanchuk, Vassily 1-0 48 B69 Sicilian Rauzer
Grischuk, Alexander - Bareev, Evgeny 1-0 28 D17 Slav Defence
Ponomariov, Ruslan - Morozevich, Alexander ½-½ 63 D26 QGA
Svidler, Peter - Gelfand, Boris ½-½ 32 A26 English Sicilian Attack
Mamedyarov, Shakhriyar - Kosteniuk, Alexandra 1-0 27 D24 QGA
Dominguez Perez, Leinier - Kramnik, Vladimir 0-1 34 B01 Centre Counter
Karpov, Anatoly - Leko, Peter ½-½ 25 D11 Slav Defence
Tkachiev, Vladislav - Gashimov, Vugar 1-0 44 B22 Sicilian Alapin
Naiditsch, Arkadij - Jakovenko, Dmitry 0-1 36 B30 Sicilian Rossolimo
Round 20 (November 17, 2009)
Kramnik, Vladimir - Karjakin, Sergey 1-0 25 D15 Slav Defence
Svidler, Peter - Ponomariov, Ruslan 1-0 53 A10 Dutch, QI and KID Systems
Leko, Peter - Naiditsch, Arkadij 0-1 48 C54 Giuoco Piano
Morozevich, Alexander - Grischuk, Alexander 1-0 29 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Gashimov, Vugar - Dominguez Perez, Leinier 0-1 74 B23 Sicilian Closed
Aronian, Levon - Anand, Viswanathan ½-½ 27 D57 Queens Gambit Lasker's Defence
Bareev, Evgeny - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 37 D40 Semi-Tarrasch Defence
Ivanchuk, Vassily - Karpov, Anatoly 1-0 48 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Gelfand, Boris - Polgar, Judit 1-0 33 C00 French Defence
Jakovenko, Dmitry - Carlsen, Magnus 0-1 28 D22 QGA
Kosteniuk, Alexandra - Tkachiev, Vladislav 1-0 39 C79 Ruy Lopez Russian Defence
Round 21 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Leko, Peter 1-0 88 B12 Caro Kann Advanced
Anand, Viswanathan - Jakovenko, Dmitry 0-1 51 D31 Semi-Slav Defence
Karjakin, Sergey - Gashimov, Vugar 1-0 64 B01 Centre Counter
Grischuk, Alexander - Svidler, Peter ½-½ 28 B07 Pirc Defence
Ponomariov, Ruslan - Gelfand, Boris 1-0 69 D12 Slav Defence
Mamedyarov, Shakhriyar - Morozevich, Alexander 0-1 32 D24 QGA
Dominguez Perez, Leinier - Kosteniuk, Alexandra 1-0 21 C24 Bishop's Opening
Karpov, Anatoly - Kramnik, Vladimir 0-1 26 D11 Slav Defence
Polgar, Judit - Aronian, Levon ½-½ 39 C60 Ruy Lopez
Tkachiev, Vladislav - Bareev, Evgeny ½-½ 51 A07 Barcza System
Naiditsch, Arkadij - Ivanchuk, Vassily ½-½ 29 C65 Ruy Lopez Berlin
Round 22 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Ivanchuk, Vassily 0-1 24 D07 Tchigorin Defence
Anand, Viswanathan - Leko, Peter ½-½ 27 E08 Catalan
Karjakin, Sergey - Kosteniuk, Alexandra 1-0 60 C42 Petroff's Defence
Grischuk, Alexander - Ponomariov, Ruslan 0-1 61 D15 Slav Defence
Mamedyarov, Shakhriyar - Svidler, Peter 1-0 29 C68 Ruy Lopez Exchange
Dominguez Perez, Leinier - Bareev, Evgeny 1-0 35 B12 Caro Kann Advanced
Karpov, Anatoly - Gashimov, Vugar ½-½ 45 E60 King's Indian without Nc3
Gelfand, Boris - Aronian, Levon ½-½ 19 C54 Giuoco Piano
Polgar, Judit - Jakovenko, Dmitry 0-1 49 C65 Ruy Lopez Berlin
Tkachiev, Vladislav - Morozevich, Alexander 1-0 40 B22 Sicilian Alapin
Naiditsch, Arkadij - Kramnik, Vladimir 1-0 29 B01 Centre Counter
Round 23 (November 17, 2009)
Kramnik, Vladimir - Carlsen, Magnus 0-1 30 A30 English Symmetrical
Grischuk, Alexander - Gelfand, Boris ½-½ 51 A62 Benoni
Ponomariov, Ruslan - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½ 70 A52 Budapest Defence Main Line
Svidler, Peter - Tkachiev, Vladislav 1-0 42 E66 King's Indian Fianchetto
Leko, Peter - Polgar, Judit 0-1 54 B27 Sicilian Early Fianchetto
Morozevich, Alexander - Dominguez Perez, Leinier 1-0 57 D20 QGA
Gashimov, Vugar - Naiditsch, Arkadij 1-0 43 C65 Ruy Lopez Berlin
Bareev, Evgeny - Karjakin, Sergey 0-1 38 D45 Anti-Meran Variations
Ivanchuk, Vassily - Anand, Viswanathan ½-½ 47 D37 QGD 5.Bf4
Jakovenko, Dmitry - Aronian, Levon 0-1 41 C54 Giuoco Piano
Kosteniuk, Alexandra - Karpov, Anatoly ½-½ 86 B12 Caro Kann Advanced
Round 24 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Gashimov, Vugar 1-0 28 E15 Queens Indian
Anand, Viswanathan - Kramnik, Vladimir 1-0 40 B01 Centre Counter
Karjakin, Sergey - Morozevich, Alexander 1-0 26 B90 Sicilian Najdorf Variation
Mamedyarov, Shakhriyar - Grischuk, Alexander 1-0 28 B18 Caro Kann
Aronian, Levon - Leko, Peter 1-0 31 E15 Queens Indian
Dominguez Perez, Leinier - Svidler, Peter 1-0 38 B41 Sicilian Paulsen
Karpov, Anatoly - Bareev, Evgeny 1-0 51 D11 Slav Defence
Gelfand, Boris - Jakovenko, Dmitry 0-1 45 D31 Semi-Slav Defence
Polgar, Judit - Ivanchuk, Vassily 1-0 50 C26 Vienna Game
Tkachiev, Vladislav - Ponomariov, Ruslan 1-0 37 E17 Queens Indian
Naiditsch, Arkadij - Kosteniuk, Alexandra ½-½ 54 C43 Petroff's Defence
Round 25 (November 17, 2009)
Kramnik, Vladimir - Polgar, Judit ½-½ 27 D03 Queen's Pawn Game
Grischuk, Alexander - Tkachiev, Vladislav 1-0 77 A29 English Four Knights
Ponomariov, Ruslan - Dominguez Perez, Leinier 1-0 48 D27 QGA
Svidler, Peter - Karjakin, Sergey 1-0 33 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Leko, Peter - Jakovenko, Dmitry ½-½ 21 E05 Catalan
Mamedyarov, Shakhriyar - Gelfand, Boris 0-1 48 D45 Anti-Meran Variations
Morozevich, Alexander - Karpov, Anatoly 1-0 46 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Gashimov, Vugar - Anand, Viswanathan ½-½ 78 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Bareev, Evgeny - Naiditsch, Arkadij 1-0 47 E46 Nimzo Indian Rubinstein
Ivanchuk, Vassily - Aronian, Levon ½-½ 58 C33 Kings Bishops Gambit
Kosteniuk, Alexandra - Carlsen, Magnus 0-1 37 B67 Sicilian Rauzer
Round 26 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Bareev, Evgeny 1-0 26 B12 Caro Kann Advanced
Anand, Viswanathan - Kosteniuk, Alexandra 0-1 41 D39 QGD Ragozin
Karjakin, Sergey - Ponomariov, Ruslan 1-0 45 C65 Ruy Lopez Berlin
Aronian, Levon - Kramnik, Vladimir 0-1 52 D38 QGD Ragozin
Dominguez Perez, Leinier - Grischuk, Alexander 0-1 42 B90 Sicilian Najdorf Variation
Karpov, Anatoly - Svidler, Peter ½-½ 22 D79 Gruenfeld 3.g3
Gelfand, Boris - Leko, Peter ½-½ 53 E12 Queens Indian Petrosian
Jakovenko, Dmitry - Ivanchuk, Vassily 1-0 61 B17 Caro Kann
Polgar, Judit - Gashimov, Vugar ½-½ 94 B70 Sicilian Dragon
Tkachiev, Vladislav - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 49 D79 Gruenfeld 3.g3
Naiditsch, Arkadij - Morozevich, Alexander 1-0 43 C13 French Classical
Round 27 (November 17, 2009)
Kramnik, Vladimir - Jakovenko, Dmitry 1-0 29 A14 Reti Opening
Grischuk, Alexander - Karjakin, Sergey 0-1 48 D15 Slav Defence
Ponomariov, Ruslan - Karpov, Anatoly ½-½ 40 E06 Catalan
Svidler, Peter - Naiditsch, Arkadij ½-½ 68 A13 Reti Opening
Mamedyarov, Shakhriyar - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 99 D27 QGA
Morozevich, Alexander - Carlsen, Magnus 1-0 34 D20 QGA
Gashimov, Vugar - Aronian, Levon 0-1 65 C60 Ruy Lopez
Bareev, Evgeny - Anand, Viswanathan 0-1 37 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Ivanchuk, Vassily - Leko, Peter 0-1 35 B12 Caro Kann Advanced
Tkachiev, Vladislav - Gelfand, Boris 0-1 45 D12 Slav Defence
Kosteniuk, Alexandra - Polgar, Judit 1-0 78 B43 Sicilian Paulsen
Round 28 (November 17, 2009)
Carlsen, Magnus - Svidler, Peter 1-0 47 B40 Sicilian Classical
Anand, Viswanathan - Morozevich, Alexander 1-0 26 C11 French Defence
Karjakin, Sergey - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 56 C70 Ruy Lopez
Leko, Peter - Kramnik, Vladimir ½-½ 57 B01 Centre Counter
Aronian, Levon - Kosteniuk, Alexandra 0-1 33 D37 QGD 5.Bf4
Dominguez Perez, Leinier - Tkachiev, Vladislav 1-0 45 C64 Ruy Lopez Classical
Karpov, Anatoly - Grischuk, Alexander ½-½ 56 E11 Bogo Indian Defence
Gelfand, Boris - Ivanchuk, Vassily 1-0 41 E63 King's Indian 6...Nc6
Jakovenko, Dmitry - Gashimov, Vugar 0-1 51 B01 Centre Counter
Polgar, Judit - Bareev, Evgeny 0-1 36 B13 Caro Kann Exchange
Naiditsch, Arkadij - Ponomariov, Ruslan 0-1 25 B81 Sicilian Keres Attack
Round 29 (November 18, 2009)
Kramnik, Vladimir - Ivanchuk, Vassily 1-0 25 A15 English counter King's Fianchetto
Grischuk, Alexander - Naiditsch, Arkadij ½-½ 41 A17 English Opening
Ponomariov, Ruslan - Carlsen, Magnus 1-0 53 E06 Catalan
Svidler, Peter - Anand, Viswanathan 0-1 47 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Mamedyarov, Shakhriyar - Karpov, Anatoly 1-0 34 B18 Caro Kann
Morozevich, Alexander - Polgar, Judit 1-0 39 E71 King's Indian 5.h3
Gashimov, Vugar - Leko, Peter 1-0 41 C88 Ruy Lopez Closed
Dominguez Perez, Leinier - Gelfand, Boris ½-½ 62 C10 French Rubinstein
Bareev, Evgeny - Aronian, Levon ½-½ 36 D11 Slav Defence
Tkachiev, Vladislav - Karjakin, Sergey 1-0 40 D10 Slav Defence
Kosteniuk, Alexandra - Jakovenko, Dmitry ½-½ 39 C65 Ruy Lopez Berlin
Round 30 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Grischuk, Alexander 1-0 89 E32 Nimzo Indian 4.Qc2
Anand, Viswanathan - Ponomariov, Ruslan 0-1 40 B82 Sicilian Scheveningen
Karjakin, Sergey - Dominguez Perez, Leinier 1-0 44 B90 Sicilian Najdorf Variation
Leko, Peter - Kosteniuk, Alexandra 1-0 29 C42 Petroff's Defence
Aronian, Levon - Morozevich, Alexander 1-0 44 D37 QGD 5.Bf4
Ivanchuk, Vassily - Gashimov, Vugar 0-1 31 B70 Sicilian Dragon
Karpov, Anatoly - Tkachiev, Vladislav ½-½ 35 A41 Modern Defence
Gelfand, Boris - Kramnik, Vladimir 0-1 46 D45 Anti-Meran Variations
Jakovenko, Dmitry - Bareev, Evgeny 0-1 54 B12 Caro Kann Advanced
Polgar, Judit - Svidler, Peter 0-1 53 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Naiditsch, Arkadij - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 31 C69 Ruy Lopez Exchange
Round 31 (November 18, 2009)
Karjakin, Sergey - Gelfand, Boris 1-0 37 C10 French Rubinstein
Grischuk, Alexander - Anand, Viswanathan ½-½ 60 D56 Queens Gambit Lasker's Defence
Ponomariov, Ruslan - Polgar, Judit 0-1 47 E10 Blumenfeld Counter Gambit
Svidler, Peter - Aronian, Levon 1-0 56 A11 Reti Opening
Mamedyarov, Shakhriyar - Carlsen, Magnus 0-1 29 E60 King's Indian without Nc3
Morozevich, Alexander - Jakovenko, Dmitry 1-0 23 D31 Semi-Slav Defence
Gashimov, Vugar - Kramnik, Vladimir 0-1 14 B01 Centre Counter
Dominguez Perez, Leinier - Karpov, Anatoly ½-½ 32 B12 Caro Kann Advanced
Bareev, Evgeny - Leko, Peter ½-½ 32 D30 Queen's Gambit (without Nc3)
Tkachiev, Vladislav - Naiditsch, Arkadij ½-½ 26 E03 Catalan
Kosteniuk, Alexandra - Ivanchuk, Vassily 0-1 63 B43 Sicilian Paulsen
Round 32 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Tkachiev, Vladislav 1-0 51 C45 Scotch Game
Anand, Viswanathan - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 27 C70 Ruy Lopez
Kramnik, Vladimir - Kosteniuk, Alexandra 1-0 36 A13 Reti Opening
Leko, Peter - Morozevich, Alexander 1-0 59 B44 Sicilian Paulsen
Aronian, Levon - Ponomariov, Ruslan ½-½ 74 D16 Slav Lasker/Smyslov
Ivanchuk, Vassily - Bareev, Evgeny 1-0 45 A84 Dutch
Karpov, Anatoly - Karjakin, Sergey ½-½ 48 D11 Slav Defence
Gelfand, Boris - Gashimov, Vugar 0-1 35 A04 Dutch System
Jakovenko, Dmitry - Svidler, Peter 0-1 38 B08 Pirc Defence
Polgar, Judit - Grischuk, Alexander ½-½ 44 B90 Sicilian Najdorf Variation
Naiditsch, Arkadij - Dominguez Perez, Leinier 0-1 35 B90 Sicilian Najdorf Variation
Round 33 (November 18, 2009)
Karjakin, Sergey - Naiditsch, Arkadij 1-0 42 C65 Ruy Lopez Berlin
Grischuk, Alexander - Aronian, Levon ½-½ 53 D85 Gruenfeld Defence
Ponomariov, Ruslan - Jakovenko, Dmitry 1-0 36 E06 Catalan
Svidler, Peter - Leko, Peter 0-1 28 A30 English Symmetrical
Mamedyarov, Shakhriyar - Polgar, Judit 1-0 23 B22 Sicilian Alapin
Morozevich, Alexander - Ivanchuk, Vassily 1-0 27 A80 Dutch
Dominguez Perez, Leinier - Carlsen, Magnus ½-½ 56 B90 Sicilian Najdorf Variation
Bareev, Evgeny - Kramnik, Vladimir 0-1 25 E10 Blumenfeld Counter Gambit
Karpov, Anatoly - Gelfand, Boris 0-1 24 D30 Queen's Gambit (without Nc3)
Tkachiev, Vladislav - Anand, Viswanathan ½-½ 30 E06 Catalan
Kosteniuk, Alexandra - Gashimov, Vugar 0-1 25 B01 Centre Counter
Round 34 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Karjakin, Sergey 1-0 70 D15 Slav Defence
Anand, Viswanathan - Dominguez Perez, Leinier 1-0 37 D20 QGA
Kramnik, Vladimir - Morozevich, Alexander ½-½ 45 D39 QGD Ragozin
Leko, Peter - Ponomariov, Ruslan 1-0 36 B80 Sicilian Scheveningen
Gashimov, Vugar - Bareev, Evgeny ½-½ 38 B19 Caro Kann
Aronian, Levon - Mamedyarov, Shakhriyar 1-0 59 D80 Gruenfeld 4.Bg5
Ivanchuk, Vassily - Svidler, Peter 1-0 32 C29 Vienna Game
Gelfand, Boris - Kosteniuk, Alexandra 1-0 40 A29 English Four Knights
Jakovenko, Dmitry - Grischuk, Alexander 0-1 33 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Polgar, Judit - Tkachiev, Vladislav ½-½ 64 C77 Ruy Lopez Anderssen
Naiditsch, Arkadij - Karpov, Anatoly 0-1 55 B12 Caro Kann Advanced
Round 35 (November 18, 2009)
Karjakin, Sergey - Anand, Viswanathan ½-½ 42 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Grischuk, Alexander - Leko, Peter ½-½ 46 E07 Catalan
Ponomariov, Ruslan - Ivanchuk, Vassily ½-½ 61 E15 Queens Indian
Svidler, Peter - Kramnik, Vladimir 1-0 52 B01 Centre Counter
Mamedyarov, Shakhriyar - Jakovenko, Dmitry 0-1 41 C28 Vienna Game
Morozevich, Alexander - Gashimov, Vugar ½-½ 62 A60 Modern Benoni
Dominguez Perez, Leinier - Polgar, Judit 1-0 42 B41 Sicilian Paulsen
Bareev, Evgeny - Kosteniuk, Alexandra 1-0 46 E10 Blumenfeld Counter Gambit
Karpov, Anatoly - Carlsen, Magnus 0-1 32 D72 Gruenfeld 3.g3
Tkachiev, Vladislav - Aronian, Levon ½-½ 35 E60 King's Indian without Nc3
Naiditsch, Arkadij - Gelfand, Boris 0-1 27 C10 French Rubinstein
Round 36 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Naiditsch, Arkadij 1-0 50 C45 Scotch Game
Anand, Viswanathan - Karpov, Anatoly 1-0 47 A46 Queen's Pawn Opening
Kramnik, Vladimir - Ponomariov, Ruslan ½-½ 45 A04 Dutch System
Leko, Peter - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½ 94 C70 Ruy Lopez
Gashimov, Vugar - Svidler, Peter 1-0 55 B43 Sicilian Paulsen
Aronian, Levon - Dominguez Perez, Leinier 0-1 69 D20 QGA
Ivanchuk, Vassily - Grischuk, Alexander 0-1 28 B54 Sicilian Rauzer
Gelfand, Boris - Bareev, Evgeny 1-0 35 A31 English Symmetrical
Jakovenko, Dmitry - Tkachiev, Vladislav 0-1 27 E90 King's Indian Classical
Polgar, Judit - Karjakin, Sergey 0-1 63 C48 Four Knights Rubinstein
Kosteniuk, Alexandra - Morozevich, Alexander 0-1 51 C92 Ruy Lopez Chigorin
Round 37 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Gelfand, Boris ½-½ 74 A33 English Symmetrical
Karjakin, Sergey - Aronian, Levon 0-1 35 C60 Ruy Lopez
Grischuk, Alexander - Kramnik, Vladimir 1-0 56 B01 Centre Counter
Ponomariov, Ruslan - Gashimov, Vugar ½-½ 54 A46 Queen's Pawn Opening
Svidler, Peter - Kosteniuk, Alexandra 1-0 34 C42 Petroff's Defence
Mamedyarov, Shakhriyar - Ivanchuk, Vassily ½-½ 56 B33 Sicilian Sveshnikov
Morozevich, Alexander - Bareev, Evgeny 0-1 51 B12 Caro Kann Advanced
Dominguez Perez, Leinier - Jakovenko, Dmitry 1-0 25 C65 Ruy Lopez Berlin
Karpov, Anatoly - Polgar, Judit 1-0 59 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Tkachiev, Vladislav - Leko, Peter ½-½ 25 D10 Slav Defence
Naiditsch, Arkadij - Anand, Viswanathan 0-1 54 B90 Sicilian Najdorf Variation
Round 38 (November 18, 2009)
Anand, Viswanathan - Carlsen, Magnus 0-1 46 D31 Semi-Slav Defence
Kramnik, Vladimir - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 46 A04 Dutch System
Leko, Peter - Dominguez Perez, Leinier ½-½ 20 A30 English Symmetrical
Gashimov, Vugar - Grischuk, Alexander 1-0 75 B23 Sicilian Closed
Aronian, Levon - Karpov, Anatoly 1-0 15 A14 Reti Opening
Bareev, Evgeny - Svidler, Peter 1-0 52 A41 Modern Defence
Ivanchuk, Vassily - Tkachiev, Vladislav 1-0 61 A09 Reti Opening
Gelfand, Boris - Morozevich, Alexander 0-1 39 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Jakovenko, Dmitry - Karjakin, Sergey 1-0 36 D15 Slav Defence
Polgar, Judit - Naiditsch, Arkadij 1-0 33 B93 Sicilian Najdorf with 6.f4
Kosteniuk, Alexandra - Ponomariov, Ruslan 0-1 65 C95 Ruy Lopez Breyer
Round 39 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Polgar, Judit ½-½ 24 B40 Sicilian Classical
Anand, Viswanathan - Gelfand, Boris ½-½ 128 C10 French Rubinstein
Karjakin, Sergey - Leko, Peter ½-½ 35 B12 Caro Kann Advanced
Grischuk, Alexander - Kosteniuk, Alexandra 1-0 51 E48 Nimzo Indian
Ponomariov, Ruslan - Bareev, Evgeny ½-½ 72 A57 Volga Gambit
Svidler, Peter - Morozevich, Alexander 0-1 29 A13 Reti Opening
Mamedyarov, Shakhriyar - Gashimov, Vugar ½-½ 12 C42 Petroff's Defence
Dominguez Perez, Leinier - Ivanchuk, Vassily 0-1 90 C65 Ruy Lopez Berlin
Karpov, Anatoly - Jakovenko, Dmitry 0-1 47 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Tkachiev, Vladislav - Kramnik, Vladimir ½-½ 82 E01 Catalan
Naiditsch, Arkadij - Aronian, Levon 1-0 41 C60 Ruy Lopez
Round 40 (November 18, 2009)
Kramnik, Vladimir - Dominguez Perez, Leinier 0-1 38 A37 English Symmetrical
Leko, Peter - Karpov, Anatoly ½-½ 60 E05 Catalan
Morozevich, Alexander - Ponomariov, Ruslan 1-0 37 B80 Sicilian Scheveningen
Gashimov, Vugar - Tkachiev, Vladislav ½-½ 108 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Aronian, Levon - Carlsen, Magnus 0-1 33 D80 Gruenfeld 4.Bg5
Bareev, Evgeny - Grischuk, Alexander 1-0 55 D87 Gruenfeld Botvinnik
Ivanchuk, Vassily - Karjakin, Sergey ½-½ 57 C55 Two Knights Defence
Gelfand, Boris - Svidler, Peter ½-½ 25 A29 English Four Knights
Jakovenko, Dmitry - Naiditsch, Arkadij 0-1 35 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Polgar, Judit - Anand, Viswanathan 1-0 50 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Kosteniuk, Alexandra - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 28 B08 Pirc Defence
Round 41 (November 18, 2009)
Carlsen, Magnus - Jakovenko, Dmitry 0-1 63 C45 Scotch Game
Anand, Viswanathan - Aronian, Levon ½-½ 12 C50 Giuoco Piano
Karjakin, Sergey - Kramnik, Vladimir ½-½ 15 B01 Centre Counter
Grischuk, Alexander - Morozevich, Alexander ½-½ 75 D37 QGD 5.Bf4
Ponomariov, Ruslan - Svidler, Peter 0-1 53 A05 Various
Mamedyarov, Shakhriyar - Bareev, Evgeny 1-0 74 A57 Volga Gambit
Dominguez Perez, Leinier - Gashimov, Vugar 0-1 65 B72 Sicilian Dragon
Karpov, Anatoly - Ivanchuk, Vassily 1-0 49 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Polgar, Judit - Gelfand, Boris 0-1 73 C10 French Rubinstein
Tkachiev, Vladislav - Kosteniuk, Alexandra 0-1 31 E02 Catalan
Naiditsch, Arkadij - Leko, Peter 0-1 30 C69 Ruy Lopez Exchange
Round 42 (November 18, 2009)
Kramnik, Vladimir - Karpov, Anatoly 1-0 28 D37 QGD 5.Bf4
Svidler, Peter - Grischuk, Alexander ½-½ 15 C42 Petroff's Defence
Leko, Peter - Carlsen, Magnus ½-½ 46 B90 Sicilian Najdorf Variation
Morozevich, Alexander - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1 55 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Gashimov, Vugar - Karjakin, Sergey 1-0 46 C65 Ruy Lopez Berlin
Aronian, Levon - Polgar, Judit 0-1 55 E97 King's Indian Classical
Bareev, Evgeny - Tkachiev, Vladislav 1-0 37 B07 Pirc Defence
Ivanchuk, Vassily - Naiditsch, Arkadij 1-0 41 B23 Sicilian Closed
Gelfand, Boris - Ponomariov, Ruslan 0-1 67 D10 Slav Defence
Jakovenko, Dmitry - Anand, Viswanathan ½-½ 23 B17 Caro Kann
Kosteniuk, Alexandra - Dominguez Perez, Leinier 0-1 34 B99 Sicilian Najdorf

4) US Chess League

The US Chess League got under way on August 31st 2009. Miami Sharks play the New York Knights in the final on December 7th 2009.

http://www.uschessleague.com/

US Chess League ICC (INT), 31 viii - 5 xii 2009
Quarterfinals: Wednesday, November 11th 2009
1New Jersey Knockouts (8 - 2)vsBaltimore Kingfishers (4.5 - 5.5) New Jersey 3-1
2Boston Blitz (7.5 - 2.5)vsNew York Knights (5 - 5) New York Knights 2.5-1.5
3Seattle Sluggers (7.5 - 2.5)vsMiami Sharks (6 - 4) Miami 3.5-0.5
4SF Mechanics (6.5 - 3.5)vsSF Mechanics (6.5 - 3.5) San Francisco 3.5-0.5
Semifinals: Wednesday, November 18th 2009
1SF MechanicsvsMiami SharksMiami 2.5-1.5
2New Jersey Knockouts vsNew York KnightsNew York 2.5-1.5
Championship: Saturday, December 7th 2009
1Miami SharksvsNew York KnightsNo draw odds, better regular season record chooses colors
Tie results in playoff

5) First Saturday November

The First Saturday GM-IM all-play-all tournaments took place Budapest 7th-18th of November 2009. Peter Prohaszka won the GM event with 8/14.

Official site: http://www.firstsaturday.hu

FSGM November Budapest (HUN), 7-20 xi 2009 cat. IX (2452)
1 2 3 4 5 6 7
1. Prohaszka, Peter m HUN 2495 * * 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 8 2570
2. Shankland, Samuel L m USA 2486 0 ½ * * ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 2541
3. Farago, Ivan g HUN 2497 ½ ½ ½ ½ * * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 7 2502
4. Paschall, William M m USA 2386 ½ ½ 0 ½ ½ ½ * * ½ ½ 1 1 ½ 0 6 2463
5. Varga, Zoltan g HUN 2486 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ * * ½ ½ 1 ½ 2417
6. Bui Vinh g VIE 2488 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ * * ½ 1 2359
7. Csiba, Dominik f SVK 2329 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ ½ 0 * * 2315
FSIM November Budapest (HUN), 7-17 xi 2009 cat. II (2283)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
1. Erdelyi, Zombor HUN 2362 * ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 1 1 2468
2. Szabo, Bence HUN 2218 ½ * 1 0 1 1 0 1 1 1 1 2483
3. Szalanczy, Emil m HUN 2295 ½ 0 * 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 6 2354
4. Turzo, Attila m HUN 2276 ½ 1 0 * 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ 2320
5. Kislik, Erik Andrew f USA 2349 0 0 0 1 * ½ ½ ½ 1 1 1 2312
6. Lengyel, Bela m HUN 2271 0 0 ½ ½ ½ * 0 1 1 ½ 1 5 2284
7. Toth, Ervin m HUN 2388 0 1 1 0 ½ 1 * 0 0 0 1 2237
8. Lyell, Mark f ENG 2245 ½ 0 ½ 0 ½ 0 1 * ½ 1 0 4 2215
9. Simonyi, Zoltan f SRB 2192 ½ 0 0 ½ 0 0 1 ½ * 1 ½ 4 2220
10. Farago, Sandor m HUN 2249 0 0 ½ ½ 0 ½ 1 0 0 * 1 2176
11. Lewis, Andrew P f ENG 2273 0 0 0 ½ 0 0 0 1 ½ 0 * 2 2044

6) Dutch League

The Dutch League takes place 26th September 2009 - 18th April 2010. Games from rounds 1-2 now available. Round 3 was played this weekend.

Rounds: Round 1 - 26th September, Round 2 - 31 October, Round 3 - 21st November, Round 4 - 12th December 2009. Round 5 - 9th January Round 6 - 6th February, Round 7 - 6th March, Round 8 - 27 March, Round 9 - 18 April 2010.

Official site: http://www.schaakbond.nl/wedstrijdschaak/knsb-competitie.

Further info: http://www.schakers.info/

Dutch League (NED), 26 ix 2009 - 18 iv 2010
Round 3 Standings:
NoMeesterklasse Mp Bp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 HSG 6 24 x . . 8.5 8.5 7 . . . .
2 Groningen 1/Hotels.nl 6 18½ . x 6 . . . 6 . . 6.5
3 Schrijvers Rotterdam 4 18 . 4 x . . . . 6.5 . 7.5
4 Homburg Apeldoorn 4 17½ 1.5 . . x . . 8 . 8 .
5 Utrecht 3 14 1.5 . . . x 5 . . . 7.5
6 LSG 3 13½ 3 . . . 5 x . . 5.5 .
7 Braceland ESGOO 2 13 . 4 . 2 . . x 7 . .
8 HMC Calder 2 12½ . . 3.5 . . . 3 x 6 .
9 HWP Sas van Gent 0 10½ . . . 2 . 4.5 . 4 x .
10 SMB 0 . 3.5 2.5 . 2.5 . . . . x

7) British Rapidplay

The British Rapidplay took place in Halifax 21st-22nd November 2009. Mark Hebden and David Howell finished on 9/11.

Official site: http://www.british-rapidplay.org.uk/

British Rapid Open Halifax (ENG), 21-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
RankPlayerR 1R 2R 3R 4R 5R 6R 7R 8R 9R 10R 11Total
1 Mark L Hebdenw25+b28+w7+b4+w3-b5+w12+b2=w22+b8+b6=9
2 David Howellb26+w23+b6=w14+b12+b3=w7+w1=b5+w4+b9=9
3 Peter K Wellsb55+w29+b10+w8+b1+w2=b4=w5-b6=w14+b16+
4 Richard J D Palliserb60+w11+b48+w1-b22+w21+w3=b7+w12+b2-w5=8
5 Jonathan Hawkinsb43+w19+b14=w6+b10+w1-b8+b3+w2-w9=b4=
6 Keith C Arkellw31+b38+w2=b5-w11+w9=b13+b21=w3=b7+w1=
7 Ben Hagueb33+w53+b1-w48+b15+w13+b2-w4-b26+w6-b22+7
8 Alexei Slavinw37=b35+w54+b3-w27+b14+w5-b11+w21+w1-b15=7
9 Stephen J Gordonw30+b52+w13=b12-w29+b6=w22-b28+w18+b5=w2=7
10 Peter S Poobalasingamw40+b44+w3-b38+w5-b41+w24+b22-b15=w17=b23+7
11 Alexander Combiew32+b4-w49+b13=b6-w53+b23+w8-b39+w15=b21+7
12 Aaron P Summerscaleb61+w45+b15=w9+w2-b38+b1-w31+b4-w21=b17=
13 Nigel Birtwistleb56+w51+b9=w11=b57+b7-w6-w32+b14-w27+b26=
14 Bret C Addisonw36+b57+w5=b2-w16+w8-b32=b38+w13+b3-w18=
15 Peter Shaww16=b37+w12=b53+w7-w30+b21-b24+w10=b11=w8=
16 Kevin C McCarthyb15=w39=b19+w23=b14-w26=b30=w40+b31+w22+w3-
17 Brandon Clarkebye=w24-b36+b54+w32=w25=b31-w48+b30+b10=w12=
18 William EG Jonesb48-w56+b50=w32-b36=w59+b43+w25+b9-w24+b14=
19 Simon Woodcockw49+b5-w16-b40=w33=bye=b53+w26-b50+w39+b34+
20 Paul Maddenbye=b40-w35-b47-w62+b56+w49=w57+b25+w26=b37+
21 Craig W Pritchettb50+w48-b31+w24+b23+b4-w15+w6=b8-b12=w11-6
22 Mike J Surteesw34+b54-w40+b30+w4-w57+b9+w10+b1-b16-w7-6
23 Alan J Waltonw42+b2-w33+b16=w21-b34+w11-b29=w38+b28+w10-6
24 Isaac B Sandersw54=b17+w25=b21-w42+b28+b10-w15-w29+b18-w46+6
25 Liam F Rabbitteb1-w62+b24=w31=w51+b17=w41=b18-w20-b47+w33+6
26 Jim W R Nicholsonw2-b34-w62+b33=w54+b16=w42+b19+w7-b20=w13=6
27 Craig Kennedyb51-w58+b32=w50+b8-w31-bye=b47+w33+b13-w40+6
28 Richard J Cannonb58+w1-b45+w57-b48+w24-b35+w9-b32+w23-b31=
29 Jonathan M Smithw47+b3-w42=b34+b9-w43=b48=w23=b24-w45+b36=
30 Philip A Tozerb9-w59+b43+w22-w44+b15-w16=b34+w17-b33-w38+
31 Winston Williamsb6-w63+w21-b25=w47+b27+w17+b12-w16-b46=w28=
32 Noel McLaughlinb11-w61+w27=b18+b17=bye=w14=b13-w28-b44=w54+
33 Gordon Stablesw7-bye+b23-w26=b19=b58+w39=w41+b27-w30+b25-
34 Matthew Webbb22-w26+b39=w29-b55+w23-b60+w30-b41+w43+w19-
35 Mark Birkinb39=w8-b20+w41=w38-b44+w28-b46=b43-w50+b49+
36 Mitchell Burkeb14-w41=w17-b62+w18=b49=w51+b39-w58+b40=w29=
37 Jean-Luc Wellerb8=w15-b61-w43-b59-bye+w56+b52+w42+b54+w20-
38 Victor GL Jonesb59+w6-b51+w10-b35+w12-b57+w14-b23-w53+b30-5
39 Michael J Rabbittew35=b16=w34=b42=w53=b40=b33=w36+w11-b19-w44=5
40 Mark R Rustonb10-w20+b22-w19=b45+w39=bye=b16-w49+w36=b27-5
41 Dale C Taylorw57-b36=w47+b35=w49+w10-b25=b33-w34-b58+w42=5
42 Anand J Krishnanb23-w55+b29=w39=b24-w46+b26-w43=b37-w48+b41=5
43 Chris Doranw5-b47=w30-b37+w56+b29=w18-b42=w35+b34-bye=5
44 Martin Brownb63+w10-b57-w58+b30-w35-b45-w60+b51+w32=b39=5
45 James A Murphyw46+b12-w28-b52=w40-b54=w44+b58-w59+b29-b55+5
46 Hubert Mossongb45-w50-b58-b63+w61+b42-w54+w35=b48+w31=b24-5
47 John S Garnettb29-w43=b41-w20+b31-w55+b50=w27-b61+w25-b53+5
48 Dominic M Rabbittew18+b21+w4-b7-w28-b52+w29=b17-w46-b42-w59+
49 Ronnie Cohenb19-w60+b11-w61+b41-w36=b20=w50=b40-b52+w35-
50 Paul Woodfindenw21-b46+w18=b27-w52=b51=w47=b49=w19-b35-w58+
51 Ilya Iyengarw27+b13-w38-w60+b25-w50=b36-b59=w44-b56=w62+
52 Ashley Stewartb62+w9-b53-w45=b50=w48-b59=w37-b60+w49-b57+
53 Stephen J Piperbye+b7-w52+w15-b39=b11-w19-bye=w56+b38-w47-4
54 Lukas Musterb24=w22+b8-w17-b26-w45=b46-w55+b57+w37-b32-4
55 Nathan Talbotw3-b42-w59+b56=w34-b47-w58=b54-w62+b61+w45-4
56 Samuel Milsonw13-b18-bye+w55=b43-w20-b37-w62+b53-w51=w61+4
57 Conrad Greenb41+w14-w44+b28+w13-b22-w38-b20-w54-b59=w52-
58 David J Corkw28-b27-w46+b44-b60+w33-b55=w45+b36-w41-b50-
59 Kevin Winterw38-b30-b55-bye+w37+b18-w52=w51=b45-w57=b48-
60 Tom Voutw4-b49-w63+b51-w58-b61+w34-b44-w52-b62=bye+
61 Paul Fletcherw12-b32-w37+b49-b46-w60-b62+bye+w47-w55-b56-3
62 Marek Soszynskiw52-b25-b26-w36-b20-bye+w61-b56-b55-w60=b51-
63 Anthony Schorfieldw44-b31-b60-w46-bye+1

8) Slovenian team championship

The Slovenian team championship 1st League East took place 22nd October - 8th November 2009. SD Sentur with Robert Zelcic finished in first place.

Official site: http://www.sah-zveza.si/rez/0910/si09lg1v/

9) South Bohemia Open

The South Bohemia Open took place in Cesky Krumlov took place 14th-21st November 2009. Alexey Gorbatov won with 8/9.

Official site: http://www.czechtour.net/south-bohemia-open/

Results: http://chess-results.com/tnr27187.aspx

South Bohemia Open Cesky Krumlov (CZE), 14-21 xi 2009
Rk.NameTiFEDPts.TB1 TB2 TB3 Rp
1Gorbatov AlexeyIMRUS8494021452496
2Vorobyov YrijFMUKR6.552.540.521272293
3Vales VaclavCZE6.551.538.521112277
4Kukla PetrCZE6493720642189
5Snorek MilanCZE6473619912184
6Karlicek PavelCZE646.536.520642189
7Cilia Vincenti DavidMLT64635.520632188
8Hantak AdamGER5.551.53920772157
9Szablowski PawelPOL5.5514021162196
10Paldus PetrCZE5.54031.518821962
11Loktiev IvanIMRUS5513920992142
12Kredl KarelCZE54535.520302073
13Jiruse JosefCZE5453519431986
14Skokan FrantisekCZE543.53419551998
15Lauko MarianCZE541.53219071950
16Moronga JanCZE54132.519451988
17Hacaperka MichalCZE534.526.518181861
18Hronik PetrCZE4.543.53319141914
19Vahala TomasCZE4.5413219161916
20Adamek PrzemyslawPOL4.5403119822084
21Horyna JosefCZE4.539.530.518851885
22Sedivy RomanCZE4.539.53018581811
23Maryska VaclavCZE4.53929.518471847
24Valtr FilipCZE4.5352718151815
25Nad BorisCZE4.5352718091809
26Baloun TomasCZE4.534.52718071807
27Beter ArnostCZE44434.519631920
28Vykoukal FrantisekCZE439.531.519231880
29Snasel MichalCZE439.53118521847
30Jukl KarelCZE4393018701827
31Skalicky TomasCZE4362818541811
32Bares JachymCZE3.533.526.517811701
33Sindelka VladimirCZE3.532.52517571677
34Balka LudvikCZE3433318521727
35Diviak RudolfSVK33427.518331777
36Suzuki YosukeJPN3322517471622
37Majer FrantisekCZE330.524.517951685
38Frcka BohumirCZE329.52318071682
39Maliszewski JaroslawPOL2.537.52818511685
40Stvan MarekCZE2.5362818731707
41Lastovicka JanCZE2342717471527
42Kral LadislavCZE22821.516931433

10) World Youth Championships

World Youth Championships took place in Kemer-Antalya, Turkey, November 11th 2009 (arrival) - November 23rd 2009 (departure). Maxim Matlakov of Russia took clear first in the under-18 event. I give the games from the under-18 event. Games from Round 5 are missing.

Official site: http://wycc2009.tsf.org.tr/

World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U18
RankSNo.NameRtgFEDPtsS/RatFide
11IMMatlakov Maxim2575RUS953
22GMSalgado Lopez Ivan2562ESP56
313IMPiorun Kacper2475POL824161
417IMRozum Ivan2458RUS824117
511IMAdhiban Baskaran2486IND24164
615IMYilmaz Mustafa2468TUR24117
7-1314GMSalem A.R.Saleh2472UAE45
12IMMartinovic Sasa2483CRO44½
5GMChirila Ioan-Cristian2510ROU44
18IMDurarbeyli Vasif2456AZE44
4GMTer-Sahakyan Samvel2512ARM41½
14-1819IMBenidze Davit2450GEO749
9IMBalog Imre2491HUN745
21IMRasulov Vugar Ural Oglu2427AZE744½
32Arslanov Shamil2379RUS743½
23FMHansen Eric2409CAN742½
6Nabaty Tamir2508ISR741½
3IMAbasov Nijat2522AZE739½
19-3620FMShukh Nikolay2438RUS47½
7GMBogner Sebastian2504GER46
16IMKrejci Jan2458CZE44
34FMNarmontas Matas2370LTU43½
36Darini Pouria2366IRI43
8IMRecuero Guerra David2494ESP42
25Baron Tal2404ISR42
37Pavlidis Antonios2364GRE41½
50FMPavlidis Anastasios2300GRE41
31FMLovik Lasse Ostebo2379NOR40
26FMShyam Nikhil Ponnusamy2393IND39
27FMDemuth Adrien2387FRA39
40FMDemidov Mikhail2360RUS39
10IMHovhannisyan Robert2487ARM38½
52FMKarayev Assylkhan2275KAZ35
22FMBukavshin Ivan2426RUS33½
62Pradeep Kumar Raghu2202IND32½
78Ulkhanov Azamat2068KAZ32
37-4256Shreyansh Daklia2236IND641½
24Yaksin Oleg2406RUS640
49Faizulaev Akmal2303UZB638½
46Kanakaris Georgios2312GRE636½
41Mazur Stefan2360SVK634
47Melnichuk Mikhail2312UKR634
43-6030Kulakov Viacheslav2380RUS41
39FMPoetsch Hagen2361GER38
42Janev Tihomir2335BUL36
48Vastrukhin Oleg2312RUS36
28FMKleijn Christov2383NED35½
45Pourramezanali Amirreza2321IRI35
51Yilmazyerli Mert2295TUR35
38FMAnton Teodor2363ROU34½
43IMArenas David2333COL34
57Kaminski Victor2235CAN33
58De Filomeno Simone2234ITA31½
71Larmuseau Maarten2160BEL31½
55Kocheev Aleksandr2247BLR30½
67Hanninger Simon2171SWE30½
54Ollier Pablo2259FRA30
64Sanchez Maya Simon2194COL29
102Pasko Llambi0ALB28
66Adair James Robert2188ENG26
61-7053Bebel Arkadiusz2275POL536½
74Aguirre Manzo Leopoldo2148MEX536
35FMJorczik Julian2368GER533
44IMWageih Kareim2324EGY532
61Binder Michael2202AUT531½
63Plaskan Jure2197SLO528½
72Tiraturyan David2158ARM528
85Inonu Munci MuhsIn2002TUR528
69Mocanu Sergiu2169MDA527
82Kristinsson Bjarni J2023ISL523
71-8533Stankovic Milos2379SRB30½
103Ulziibayar Boldbaatar0MGL30
68Schon Eugene2171AUS29
93Eiti Bashir1813SYR28½
96Davletbakov Saddam0KGZ28
59Poleshchuk Dmitriy2234BLR25½
65Akdag Dara2189DEN25½
76Reimanis Ritvars2112LAT25½
70FMBiryukov Mikhail2165RUS24½
79Tasdelen Deniz Murat2058TUR24½
88Margarido Ricardo Emanuel Torr1966POR24
98Maxwell Daniel0SCO23½
75Me Kevin2119CAN22½
77Jefic Srdan2105BIH21
83Sartori C Sergio M2021PAR20½
86-9581Rumjantsev Jevgeni2039EST427½
87Janev Pavel1990BUL426½
91Yilmaz Baler1847TUR423
104Wais Abdul Khalid0AFG423
84Hapuarachchi H L M2019SRI422
80Santos Hugo Lima2041POR420½
89Rasovic Uros1914MNE420
100Oknayan Razmig0LIB420
90Norri Roger1896FIN419½
94Celis Joel Chang1698MAC419
96-9786Woods Connor1996SCO19
95Bryan-Vissi Mark0CYP19
9873CMHesham Abdelrahman2155EGY322
9992Kin Kurt1839RSA12
100-101101Oliver Henry Noel0RSA214½
97Elnaami Hashem A K0LBA211½
102-10429Debashis Das2381IND00
60Dimuro Matías2232ARG00
99Milad Mohammad Ibrahim0AFG00
World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U16
RankSNo.NameRtgFEDPtsS/RatFide
17IMSethuraman S P2447IND923811
26IMVidit Santosh Gujrathi2459IND923782
312FMLagarde Maxime2393FRA823782
42IMNyzhnyk Illya2494UKR823394
510FMUrkedal Frode2409NOR823327
614Debashis Das2381IND822869
7-138Belous Vladimir2418RUS46½
48Rzayev Bahruz Iqbal Oglu2210AZE45½
4IMVan Kampen Robin2470NED45
41FMSong Julien2246FRA43½
42Nikolashvili Giorgi2234GEO43
9Iljiushenok Ilia2414RUS42½
27Nestorovic Lazar2295SRB39
14-233GMSwiercz Dariusz2493POL750½
22Galopoulos N2324GRE747
20Vardanian Haik G2333ARM746
13FMFirat Burak2392TUR744½
19FMKovalev Vladislav2338BLR743½
33Kantans Toms2281LAT743
36Petenyi Tamas2273SVK741½
24FMPrasanna Rao2310IND741
25Kurayan Ruslan2306UKR741
1IMGrandelius Nils2540SWE740½
24-3821Udeshi Aditya2330IND44½
23Sochacki Christophe2319FRA44½
31Raznikov Danny2290ISR44
18FMPriyadharshan K2343IND42½
16Javakhadze Zurab2376GEO42
32CMNguyen Van Hai2283VIE42
5FMArribas Lopez Angel2461ESP41½
30Mammadov Zaur Fazahir Oglu2290AZE41
34FMPasiev Rakhim2278RUS41
38FMChua Zheng Yuan Terry2256SIN41
50Setkauskas Vaidas2196LTU40½
15FMDragomirescu Robin-Alexandru2377ROU39
28Zhou Yang-Fan2295ENG38
40Straka Josef Jr2248SVK37½
53Givon Asaf2187ISR36½
39-5111FMKanarek Marcel2405POL647½
29Baghdasaryan Vahe2294ARM642
64Petrosyan Tigran S2106ARM640
39FMGetz Alec2251USA638½
43Juhasz Kristof2232HUN636½
57Mukashev Assan2159KAZ636
61Szalay Karoly2128CAN635½
76Urtnasan Nasanjargal2072MGL635
35Ferreira Jorge Viterbo2273POR634½
59Dalir Alireza2133IRI634½
68Ben Artzi Ido2086ISR633½
26Bures Jaroslav2300CZE632
97Enslin Stefan1832RSA629½
52-6845Grandadam Nicolas2221SUI37
52FMGameel Mohamed2189YEM37
47Kozganbayev Erken2213KAZ36½
17FMZelbel Patrick2354GER35
58Baboyan Eduard2152RUS35
51Deepthamsh Reddy M2192IND34½
99Gor Onur1783TUR34½
81Stamboltsyan Sargis2057ARM33
49Postolachi Viorel2202MDA32½
78Dole Anant2068RSA31½
62Ng Andrew2125USA30½
84Tan Justin2011AUS30
80Subramaniam Sumant2064MAS29
109Kachiev Eldar0KGZ28½
82Ashiku Franc2041ALB27
77Tordeur Jonathan2071SUI26½
87Jitendria Vels1977IND26½
69-8446Vakhidov Jahongir2216UZB534
54Testa Adriano2175ITA534
56Topak Engin2162TUR534
44Gaehwiler Gabriel2231SUI533½
117Tarboush Husam0SYR530½
90Bolat Ahmet1938TUR530
94Pastar Slaven1880BIH530
60Seegert Kristian2129DEN529½
71Kugler Florian2079GER529½
75Ponomarenko Alexandr2073UKR529
70Rindlisbacher Jan2081SUI528
89Uzun Sarp1953TUR528
106Ankhbayar Batbyamba0MGL527½
88Wang Jesse B J1976CAN526
83Nader Mohamed2040EGY525
93Olander Aleksi1902FIN525
85-10055Andreev Sasho2163BUL37½
63Huseyn Orkhan Samir Oglu2121AZE32
73Havas Janko2078CRO32
37FMSaeed Ishaq2271UAE31
66Zhandarbekov Bakberdi2093KAZ29½
67Ameir Moheb2092EGY28½
69CMAlvarez Navarro Martin2081MEX28
79Rostgaard Tobias Valentin2066DEN25½
65Kerigan Demre2097TUR24½
85Krustev Vasil2005BUL24½
100Thanarotrung Ratchaphon1773THA23½
103Sahin Ozgun1598TUR23
86Catalkilic Ozgur1981TUR22½
118Tello Chavez Hermes A0MEX22½
102Pataki Zemplen1663LUX19½
104Abdul Satar Moh Aslam0AFG16
101-10891Komut Burak1931TUR427
72FMBarros Raul Junior2078COL426½
111Li Hui0MAC425
98Suer Utku1787TUR424
74Neves Pedro2075POR423½
95Linden Lari1864FIN422½
96Litvinov Konstantin1841RUS422
119Van Rensburg Pierre0RSA418
109-11592Komut Kaan1930TUR23½
113Medjkouh Said0ALG20
116Sevciuc Vladlen0MDA20
114Newton Andrew0SCO18
105Alnami Salaheddin0LBA16½
107Bulut Mursel0TUR16
101Surujhlal Divek1706RSA15½
116-117108Isheanesu Chiworeso0ZIM314
115Sakaoglu Sinan0TUR311
118110Lee Seungju0KOR210
World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U14
RankNameRtgFEDPtsS/RatFide
1IMCori Jorge2462PER956½
2Dragun Kamil2284POL51
3FMSai Krishna G V2225IND50
4Bortnik Alexandr2347UKR49½
5FMAndersen Mads2294DEN82160448½
6Idani Pouya2218IRI82100547
7-17Gabuzyan Hovhannes2226ARM53½
CMGrigoryan Karen H2211ARM49
Doros Radu-Marian2260ROU48
FMBok Benjamin2337NED47
Pardo Simon David2334ESP47
IMBerbatov Kiprian2463BUL46
FMBajarani Ulvi2342AZE46
Javanbakht Nima2086IRI45
Sahoo Utkal Ranjan2219IND44½
Borisenko Vjacheslav2032UKR44
Makhmutov Rail2036RUS42
18-29Yuan Yi2097AUS748½
Terentjev Vladislav2232RUS747½
FMAl-Tarbosh Ward2187SYR747
Beradze Irakli2194GEO745
FMMoussard Jules2364FRA744½
Gordievsky Dmitry2236RUS744½
Giroyan Gary2176FRA744
Ynojosa Felix Jose2156ENG744
Rindlisbacher Lars2078SUI744
Musialkiewicz Jan2162POL743½
Biazliudau Stanislau0BLR741½
Menezes Christoph1856AUT733
30-42Tejas Ravichandran2203IND46
Kriebel Tadeas2173CZE43
FMNikologorskiy Konstantin2164RUS41½
Neumair Jerome2013GER40½
Kowsarinia Amir2095IRI40
CMYuksel Atilla Koksal1976TUR40
Lukovic Vladimir2122SRB39½
Guseynov Alihan2106UZB39½
Emiroglu Cankut2081TUR38½
Boscolo Federico1990ITA36
Garnazhenko Dmytro1947UKR36
Buyukasik Diyap2063TUR35
Laurusas Tomas2242LTU34½
43-60Adelberg David2201USA645
Martinez Romero Martin2170COL641½
Georgiadis Nico2098SUI641½
Chernyuk Mikhail0RUS641
Kaphle Sebastian2152GER640½
Friedrich Wiede2114GER640½
Sattarov Bobur2069UZB638½
Ly Daniel2024AUT638
Flermoen Peter2100NOR637½
Finney Stuart2007USA637½
Ismailov Mukhit2067KAZ635½
Ebeling Daniel1978FIN635½
Manukyan Sargis A1949ARM635½
Lugovskoy Maxim2096RUS635
Grandadam Patrick2133SUI634½
CMTorres Rosas Luis Carlos2004MEX634
Zhang David1998CAN634
Aripov Iskandar2040UZB631½
61-78Kaminski Thomas2112CAN39
Blazeka Matej2092CRO38
Mindlin Alon2001ISR38
Melnik Igor1969UKR36½
Tesik Csaba2185HUN36
Stoyanov Ivaylo2031BUL35½
Nihal Manjunath1988IND35½
FMRozovsky Daniel2058USA35
Skouvaklis Alexis2050SUI34½
Dashdorj Bulgan2013MGL34½
Jacobsen Mads-Holger1914DEN32
Shabanov Nurlan Mammad Oglu1950AZE31
Baglan Esat1762TUR31
Lee Kah Meng Elgin1861MAS30½
Abozenko Georg1797EST30
Studer Noel1974SUI27½
Drnovsek Gal1674SLO27
Akunov Maskat0KGZ26½
79-94Le Minh Hoang1940VIE535
Yurtseven Melih1892TUR533½
Marjanovic Dejan2032BIH533
Arat Ufuk Sezen1884TUR533
Rubes Jan2047CZE531½
Benavente Vazquez Juan Jose1947MEX531½
El Jawich Amro2112LIB531
Bujnosek Tomas1932CZE530½
Wong Jianwen1905MAS530½
Liodakis Konstantinos1900GRE529½
Karabayir Mustafa Yilmaz1864TUR529½
Modi Jaishil Bhadrashil1646RSA529½
Mcdonald Ian1635SCO529½
Jung Young Hoon1728KOR529
Hajek Lukas1753SVK527
Vicente Joao Vasco Reis1736POR527
95-111Verstraeten Reinaert1929BEL30
Gu In Jung1710KOR29
Iskandar Bin Abdullah1839SIN27½
San Pedro Morales Marco A1830MEX27½
Koc Omer Tarik1867TUR27
Gundogan Cem1819TUR27
Akdas Tutku Doruk1776TUR25
Boztuna Mehmet1785TUR24½
Mamaliga Laurentiu1750MDA24½
Du Toit Stefan1670RSA24
Munasinghe Shanaka1811SRI22
Tairi Krenar1619MKD21½
Murchadha Oissine0IRL21½
Al Zarooni Ahmed1798UAE21
Al Dhahezi Sultan0UAE19½
Sumer Gun1703TUR18½
Gokkaya Erman0TUR15
112-126Du Randt Jeandre0RSA426½
Burcu Cagatay1754TUR425
Cakiroglu Metin1722TUR423½
Karlsson Mikael Johann1703ISL423½
Al Zarooni Eisa1723UAE423
Yang Ching Wei Austin1725TPE422½
Yong Han Shawn0SIN422
Bisi Samuele1774ITA421½
Petras Marian1756SVK421½
Itkin David0CAN421½
Cavusoglu Alper0TUR420½
Shah Rushab0KEN420
Taheri Sultan0UAE420
Sehitogullari Halil0TUR419½
Gjika Gent0ALB418
127-133Mammadov Mehdi Namiq Oglu1783AZE28
Gomez Garcia Jose Santos1936MEX23
Saraçi Nderim0FID22
Turko Antons0LAT21½
Qorolli Shpresmir0FID19
Deda Ahmed0FID18
Abelgas Ruperto Miguel0MAC13
134-135Alfelu Alsaid0LBA319
Meisch Tanguy0LUX318
136Kamanu Dennis0KEN212
137Murage Elizaffan0KEN10
138Saidov Umed0TJK00
World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U12
RankSNo.NameRtgFEDS/RatPtsFide
14Cheng Bobby2202AUS952
2-422FMDuda Jan-Krzysztof2079POL54
27Wang Richard2044CAN52½
35Paravyan David2021RUS47
5-105CMAntipov Mikhail Al2200RUS20857856½
1Vaibhav Suri2344IND20839855
52Dastan Batuhan1959TUR851½
14Ghosh Diptayan2124IND849
12FMGagare Shardul2138IND848
3FMGirish A Koushik2246IND846½
11-1732Pamatmat Jarod M2029USA52½
36Shafarostov Artem2012RUS48½
8Artemenko Oleg2157UZB47½
7Steinberg Nitzan2165ISR47
10Zenzera Alexey2142RUS46
17Codenotti Marco2119ITA45½
25Wagner Dennis2056GER43
18-2918FMTran Tuan Minh2105VIE751
39Vavulin Maksim2002RUS745½
20CMSanal Vahap2093TUR745
24FMShen Arthur2057USA745
19Mousavi Seyed Khalil2099IRI744½
37Bellahcene Bilel2010FRA744
46Khamidov Komil1979POL742½
15Lampert Jonas2124GER740
13FMLamard Guillaume2138FRA739½
33Avetisian Tigran2027UKR739
55Bayramov Elkhan Khayyat Oglu1935AZE739
61Kumsiashvili Nikoloz1923GEO739
30-4323Donchenko Alexander2067GER47
6FMZanan Evgeny2168RUS46
30Harutyunian Tigran K2035ARM45
31Minko Vladimir2032RUS44
26Popov Andrey2054RUS42½
63Schroeder Jan-Christian1908GER42
48Xu Xianliang1968GER41
28Krishnan Varun2042USA39
29Brown Michael William2040USA39
50Samusenko Maksim1967RUS38½
47Gurevich Daniel1972USA38
71Tomici Stefan1871ROU38
54Yankelevich Lev1936GER35½
16FMRuiz C Joshua D2120COL32½
44-6238FMAli Marandi Cemil Can2003TUR646
21Antal Tibor Kende2084HUN642
49Akhmetov Ayan1967KAZ640½
34Sutormin Danila2025RUS640
51Pavelek Tomas1962CZE639
9CMYuffa Daniil2154RUS638½
44Ansell Alan1990NZL638½
2FMDas Sayantan2294IND638
45Bilguun Sumiya1985MGL638
58Moradi Amirmasoud1928IRI637
65Gheorghiu Calin1897ROU637
43Kessler Luca1992AUT636½
75Terzi Alexei1831BLR635
72Kalogeris Ioannis1858GRE634½
84Lekic Lazar1780MNE633½
132Nurlanov Zhakshylyk0KGZ633½
95Bhaskar Arun Gupta1710IND630½
104Aghajanyan Arsen0ARM629½
109Bezuidenhout Roland0RSA628
63-7711Boruchovsky Avital2139ISR41
40Sadikhov Ulvi Ramil Oglu2001AZE37½
60Urbanc Peter1925SLO36½
70Naoum Spyridon1885GRE36
57Emdin Mark1932RUS35½
53Reshef Omer1955ISR35
59Cyrus Pereira1925IND35
69Dereshki Dario1890BUL34½
85Lee Kai Jie Edward1775SIN34½
106Andreev Petr0RUS32½
87Keleptrishvili Irakli1751GEO30½
125Liu Yifu0CHN30½
88Markovic Aleksandar1750SRB29
78Hauge Lars Oskar1818NOR28½
97Ersoz Bartu1692TUR28½
78-9966FMChiari Arthur Gontijo1895BRA537
56Huber Martin Christian1935AUT536
67FMWagdy Andro1895EGY536
68Sheykhhasani Bardia1894IRI534½
64Eggink Ryszard1902POL532½
42Castro Jairo Antonio1993COL532
96Jumanov Elbek1693UZB531½
62Brauner Jonathan1913DEN530½
80Kotik Vitaliy1812UKR530½
89Suleymanli Ramazan Yunus Oglu1745AZE529½
93Zmushko Filipp1728BLR529½
90Benzetsel Ekim1744TUR529
73Novoa Fernando1840ARG527½
108Azali Ashkan0IRI527½
74Vicas Marijus1838LTU527
99Vural Murathan1657TUR527
81Aydemir Deniz1807TUR526½
127Mohamd Wessam0SYR526½
102Balu Henish1531POR526
141Welch Fabian0SUI524½
128Mohd Irfan Haqqim B Azhar0MAS524
139Tello Isaac0MEX524
100-115142Zeynalli Miradil Mir Kazim Ogl0AZE31
103Abramciuc Marius0MDA30
112Chu Xiaoman0CHN30
94Samardzic Nikola1713CRO28½
82Sari Yasin1794TUR27½
116Gautason Kristofer0ISL27½
76Abe Mahiro1830JPN26
77Lappalainen Matias1829FIN25
137Tagir Taalaibekov0KGZ24½
83Agrest Anton1780SWE24
134Ozmen Mustafa Lutfi Poyraz0TUR23½
140Vesce Emanuele0ITA23
86Mraz Ondrej1760SVK22
79Usseinov Chingis1814KAZ21½
100Choi Daehyun1577KOR21
117Haavamae Henrik0EST20½
116-127131Nikolovski Nikola0MKD428
113Crismann Alessandro Claudio0RSA427
101Filatov Semen1556RUS425
98Bowler James P1685ENG424
91Liu Yong Kang Samuel1741SIN423½
120Karimov Alisher0TJK423
121Koh Cedric0AUS421½
133Ozbil Mazhar0TUR420½
122Lebenya Mojalefa D0RSA420
135Qian Jack0CAN420
115Danilov Mogin0RUS417
110Bosnjak Domagoj0BIH413½
128-134111Can Melih Kaan0TUR24½
126Madushan K D Tharusha0SRI22
92Bicer Sena Aksel1728FIN21
114Dali Mohamed Souhaib0TUN19½
118He Ben0SCO19½
136Saavalainen Ellis0FIN18½
129Ndreu Donald0ALB14½
135-140138Taheri Hamdan0UAE320½
107Atayev Huseyn Natiq Oglu0AZE316
124Lew Eunsoo0KOR315½
105Alharari Mohamed0LBA314½
119Ip Seng Tou0MAC313½
123Lee Jasper0KEN312½
141130Nedziwe Ned0ZIM111
14241Sosa Tomas1995ARG00
World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U10
RankSNo.NameRtgFEDS/RatPtsFide
1-375BAI Jinshi0CHN957½
7KARTHIKEYAN Murali1969IND954½
148ZHANG Han Yu0CHN952
4-510KHANIN Semen1956RUS52½
13HETUL Shah1903IND52½
6-870ASGHARZADEH M Reza0IRI850
11FMLORPARIZANGENEH Shahin1938IRI849
12TARI Aryan1932NOR848
9-17146XU Jialun0CHN51½
83ERDENEPUREV Boldoo0MGL48
5ZAJIC Milan1995SRB47½
31MAREK Matyas1805CZE47
19HRISTOV Nikolay Valeriev1867BUL46½
22SHEREMET Anton1864BLR45½
35SEVGI Volkan1780TUR43
43LIN Dachey1742USA42½
120NIGMATOV Ortik0UZB42½
18-31115MKRTCHYAN Mikayel0ARM753
32ABDUMALIK Zhansaya1804KAZ750½
15SHURUNOV Andrei1887RUS747
131SHAHALIYEV Ismayil0AZE744
34CMHE Tommy O1794USA743½
25DOLANA Andrei-Theodor1843ROU743
41KOVALEV Egor1752RUS742½
2SHTEMBULIAK Evgeny2017UKR742
28CAPONE Nicola1824BEL742
37TEMIZKAN Denizcan1779TUR742
29SAVENKOV Konstantin1808RUS741½
80CHEN Baining0CHN738½
42NGUYEN Tan Hoang Nam1748VIE738
54JANUSZKIEWICZ Wojciech1683POL737½
32-4448PETROSYAN Arman1724ARM44½
40FMRAMBALDI Francesco1770FRA44
58CHIANG Jonathan1640USA44
14SALIM Riza1895ROU42
103KONG Dezheng0CAN40½
16HARING Viktor1884SVK39½
17GOLIKOV Nikolai1875RUS39
6ZAPATA Arbelaes Estiven1971COL37
8AYVAZYAN Nikita1962RUS37
51LIAO Yu Hao1698CHN37
53OW Jun Wai Ryan1686SIN37
68AKHVLEDIANI Irakli0GEO32½
76BEKER Ziv0ISR32½
45-6730BASKIN Robert1805GER644
26HARIA Ravi1840ENG643½
141VASILIEV Arkadii0RUS642½
73BADKOUBI Amirhossein0IRI641
137TRAN Minh Thang0VIE641
21MALTSEV Leonid1864UKR640
45RUCK Robert1733HUN639½
1GALIMOV Ildus2088RUS639
142VATANSEVER Berk0TUR638
20SAWLIN Leonid1865GER637
44NIKITENKO Mihail1740BLR637
126REMPE Moritz0GER635½
111MAMMADOV Gulam Ilham Oglu0AZE635
136IGONIN Temur0UZB635
109MAHARRAMLI Chingiz Hasan Oglu0AZE634
127REY Gaetan0FRA632
33AZIMI Khashayar1796IRI631½
57OZCAN Bora1648TUR631½
93HARUTYUNYAN Arman0ARM631
46LITVINOV Maxim1729RUS630
85FLUECHTER Gregor0GER629½
112MANUKYAN Artyom0ARM627½
114MESAROS Florian0AUT625
68-849PAK Alexander1960RUS41½
121OLAMAEI Alireza0IRI39½
18KLEPIKOV Nikita1871RUS37
36HARSHAL Shahi1779IND36½
145VOJDANI Siavosh0IRI36½
61UKSINI Bardhyl1597AUT35½
63MAGER Denis1554GER35½
88GRAIF William0CAN33
64OZEN Bahadir1548TUR32½
96KARACA CahIt0TUR31½
92GÜVEN Oguz Kaan0TUR31
133SIROKOV Jevgenijs0LAT31
47ACSINTE Matei-Ionut1725ROU30½
56LAGUNOW Raphael1648GER29½
143VIGNA Leo0TUR28½
39OLIVEIRA Tiago Lopes1775BRA27
89GRAY Callum James0AUS25½
85-10149PERCIVALDI Martin1718DEN536½
4KUDELYA Igor1995RUS535½
60KUMCU Ugur1609TUR533½
90GUBAYDULLIN Karim0RUS533½
72AYKOL Can0TUR532½
84FEDOROV Nikita0RUS532½
52MOLNAR SASKA Zoltan1694HUN531½
55OSAP Nikola1649SRB531½
66ABDRAKHMANOV Chingiz0KGZ530½
67ABGARYAN David0RUS529
87GOGOKHIA Joni0GEO529
91GÜLSOY Mustafa Alpago0TUR527
97KARAOGLAN Kivanç0TUR526½
95KANATZHANOV Nurzhan0KAZ526
102KLACHKOU Tsimafei0BLR524½
74BAE Jisoo0KOR523
130SHAFIEI Amir Mohammad0IRI522½
102-11227KAPLUN David1831GER34
24CARSTENS Dobuchak Thiago1844BRA30
81CHONG Chinchay Eric Joel0PER30
125RAKOTOMAHARO Fy Antenaima0MAD29½
147YICK Benjamin Oliver0SIN29½
23DOROS Doru-Lucian1858ROU28½
82DANACI Turhan Can0TUR28
94IEONG Seak Hin0MAC28
98KAZANTSEV Kirill0RUS25
104KOSKER Ilyas Berkcan0TUR21½
105KURUPPU Supun Dasantha0SRI19
113-13338NGUYEN Dang Hong Phuc1775VIE435
62OZGUR Tibet Kagan1570TUR433
59TOMULIC Teo1622CRO429½
65GHENG Christian1507GER427½
129SCHOLZ Robert0GER427
116MODI Sachin0RSA426
124PLOHOTNIUC Vadim0MDA425½
71AYDIN Muhammed Bugrahan0TUR425
113MAYED Al-Rashedi0UAE425
107LIAO Jo-Kai0TPE424½
50BARRISH Daniel1698RSA423
122OTAMENDI Gilberto0MEX423
101KHAPIZOV Zidan0KGZ422½
106LAZOV Toni0MKD422½
108LIEBERT Erwin0EST422½
69ALHUSEIN Ahmad0SYR420
117MOHAMED Arezki Nacer0ALG420
134SPIROU Victor0RSA419½
139UCAR Yusuf0TUR419½
99KENENBAEV Aidar0KGZ418½
138TULEUBAYEV Daulet0KAZ418
134-135123PAVLIDIS Pavlos0GRE16½
86FORNO Diego0ITA14½
136-141128SAHIN Tolga0TUR321
77BELKHOUJA Zied0TUN320
110MAKUKINS Maksims0LAT320
100KHALIFA Al Zadjali0UAE316½
140VAITSIAKHOUSKI Yauheni0BLR316
79BULGAKOV Denys0UKR313
142-14378BISI Riccardo0ITA14
135TAHERI Mohammed0UAE10
144-146118MUKHOPADHYAY Srinjay0KEN212
132SINJARI Dhimitri0ALB210½
144VIGNESHWAR Gowtham0KEN2
1473FMACOSTA Pablo Ismael1995ARG00
119NASRIDDINOV Eraj0TJK00
World Youth Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U8
RankSNo.NameRtgFEDPtsFideFide
12GHOLAMI Aryan1950IRI95958 56 53 49 44 38½ 32 25 17 9
2119VASUDEVA Tanuj0USA5554 52 49 45 41 36 30 23 16 8½
311TABATABAEI Mohammad Amin1678IRI5453 51 48 45 41 36½ 31 24½ 17 8½
43SMIRNOV Anton1853AUS5453 51 48 44½ 40 34½ 29 23 16 8½
594QADIMBAYLI Abdulla Azaroglu0AZE5150 48½ 46 43 39 34 29 23 16 8½
67ARYAN Chopra1705IND849½48½ 46½ 43½ 39½ 35½ 31½ 27 21½ 15 8
737CHUKAVIN Kirill0EST848½47½ 46 43½ 40 36½ 32½ 27½ 21½ 15 8
89MITRABHA Guha1691IND84747 46 44 41½ 38 33½ 28 21½ 15 8
9128ZHAO Shi Yuan0CHN52½51½ 49½ 46½ 43 38½ 33½ 27½ 21½ 15 7½
10100SAIDAKBAR Saydaliev0UZB5150 48 45 42 38 33½ 28 22 15 7½
11126ZHALMAKHANOV Ramazan0KAZ5049 47 45 42 38 33 27 20½ 14 7½
125IOANNIDIS Evgenios1739GRE5049 47 44½ 41 36½ 31½ 26½ 20½ 14½ 7½
1320AMIER Hamzah B. Mohd Zuhri0MAS47½47 45½ 43 40 36 31½ 27 21½ 15 7½
1448ERENBERG Ariel0ISR46½45½ 43½ 41½ 38½ 34½ 30 25½ 20½ 14½ 7½
1554GAZIK Viktor0SVK4544 42 40 37 34 30 25 20 14 7½
1633BRINOVEC David0SLO44½43½ 42½ 40½ 38½ 35½ 31½ 26½ 20½ 14 7½
1716ABI Ozgur0TUR4040 40 39 37 34 30 25 20 14 7½
1880NEDORUBA Yaroslav0UKR748½47½ 45½ 43 39½ 35 30 25 20 14 7
1975LOMASOV Semen0RUS74646 45 43 40 36 31 26 20 14 7
2083NITISH Belurkar0IND744½43½ 42½ 40½ 37½ 34½ 30½ 26 20½ 14 7
2196RAJARYAN Kuvelkar0IND74140 38 36 33 30 26½ 22½ 18 13 7
22117UURTSAIKH Agibileg0MGL74040 39 37 35 32 28 23 18 13 7
23106SHIRANI LIRI Nima0IRI73938 36½ 35 32½ 30 26½ 23 18½ 13 7
24118VAITKEVICIUS Paulius0LTU73838 37 35 33 30 27 23 18 13 7
2571KUCUK Dogukan0TUR73838 37 35 32 29 26 22 18 13 7
261CMACOSTA CUBIDES Jorian Jared2015COL73837 36 34½ 32 29 26 22½ 18 13 7
27102SANDOVAL MERCADO Carlos0MEX4645 43 40 37 33 28½ 23 17½ 12 6½
28107SHIRINOV Farid0AZE4444 43 41 38 34 29½ 24 18½ 13 6½
29120VISURA Ima0SRI4443 41½ 39½ 37½ 34½ 30½ 25½ 19½ 13 6½
3022ASADLI Vugar0AZE43½43 41½ 39 36½ 33 28½ 24 18½ 13 6½
3185OREL Danil0RUS4140½ 39½ 37½ 34½ 30½ 26½ 22½ 17½ 12½ 6½
32103SHEMYAKIN Valeriy0UKR4039 37½ 35 32½ 30 26½ 22½ 18 12½ 6½
3317AKDOGAN Alperen0TUR3938 36½ 35 32½ 30 27 23 18½ 13 6½
3449FENDERESKI Nima0IRI3938 36 34 31 28 25 21 16½ 12 6½
3512CSETNEKI Mark1539HUN38½37½ 35½ 33½ 31½ 28½ 25 21½ 17 12 6½
364ZADSHAM Shayan1847IRI37½36½ 35½ 34½ 32½ 29½ 26½ 23 18½ 13 6½
3710GUNGL Theo1682GER3737 37 36 34 31 27½ 23½ 18½ 12½ 6½
3829BOLUKBASI Bora0TUR36½36 35 33 30 27 24 21 17 12 6½
3962JANNESAR Rad0IRI34½34½ 33½ 32½ 31½ 29½ 26½ 22½ 17½ 12½ 6½
408PRAMEYA Garge1693IND3231 30 29 28 26 23½ 20 16½ 12 6½
4114SZYMANOWSKI Igor1348POL64544 42 39 35½ 32 28 23 18 12 6
4243DERAKHSHANI Borna0IRI64443 41 39 36 32 28 23 18 12 6
4353GAO Kai0CHN642½41½ 39½ 36½ 33 29½ 26 21½ 17 11½ 6
4472LAHIRU N. p. q. s.0SRI63939 38 36 33 30 26½ 22 17½ 12 6
4563KAMKIA Davit0GEO638½37½ 35½ 33½ 31½ 28½ 24½ 20½ 16 11 6
4650FIEBERG Samuel0GER63837 36 34 31 28 24 20 16 11 6
4741COSKUN Arda0TUR63837 35½ 33½ 30½ 27½ 24 20 16 11½ 6
48127ZHANG Yuanchen0CAN63737 36 34 32 29 25½ 21½ 16½ 11½ 6
49129ZIAZIULKIN Pavel0BLR636½35½ 33½ 31½ 29½ 27 23½ 20 16 11½ 6
5084OBOLADZE Luka0GEO63635½ 35 34 32 29 25 21 17 12 6
51105SHEVCHENKO Kirill0UKR635½35½ 34½ 33½ 31½ 28½ 24½ 20½ 16 11 6
5281NGUYEN Hoang Viet Hai0VIE635½35½ 34½ 32½ 30 27 24 20 16 11 6
5393PRIPOLZIN Anton0RUS635½35 34 33 31 28 24½ 20 15½ 11 6
5473LARKI Mohammad Moein0IRI63534 33 32 30½ 28 25 21 16 11 6
55108SIDOROV Anton0RUS634½33½ 32 30½ 29 26½ 23½ 20½ 16½ 11½ 6
56101SAMSONOV Nikita0RUS63434 33 31 29 27 24 21 17 12 6
5767KESGIN Halit Kaan0TUR632½32½ 31½ 30 28½ 26 22½ 19 15 11 6
5864KARACAN Can Berk0TUR63131 30 29 28 26 23 19½ 16 11½ 6
59111TARLABASI Emirhan0TUR628½28½ 28 27½ 27 25½ 23 20 16 11½ 6
60104SHENTOV Petar-Delian0BUL44½43½ 41½ 38½ 35 30½ 26 21½ 16½ 11 5½
6135CHETRARI Nichita0MDA4039 37½ 35 32½ 29 25½ 21½ 16½ 11 5½
62110TARKHANOV Vsevolod0RUS37½36½ 35 33 31 28 24½ 20 15½ 11 5½
6374LEE Qing Aun0SIN35½34½ 33½ 32½ 30½ 27½ 23½ 19½ 15½ 11 5½
6413GAJDAMOWICZ Adrian1461POL35½34½ 32½ 30½ 28½ 26 23 19 15 10½ 5½
65112TEH De Juan0MAS34½34½ 33½ 31½ 29½ 26½ 23½ 19½ 15½ 10½ 5½
6687OZEN Deniz0TUR33½33½ 33½ 32½ 30½ 28 24½ 20½ 16 11 5½
67115UGUZ Can0TUR3130 29 28 27 25 22½ 19 14½ 10 5½
6868KOCACOGLU Ayhan0TUR30½30½ 29½ 27½ 25½ 23½ 20½ 17½ 14½ 10½ 5½
696TROUVE Guillaume1724FRA3029½ 29 28 26 24 21½ 18 14½ 10 5½
7021ANIKIN Igor0RUS29½29 28 27 26 24 21 18 14½ 10 5½
7136CHLEBEK Jan0CZE2929 28 26 24 22 19½ 17 13½ 10 5½
7286OTGONBAYAR Chinguun0MGL2827½ 26 24½ 23 21½ 19½ 16½ 13½ 10 5½
73125ZENG Winston0USA53837 36 34 31 27 23 19 15 10 5
7499SAHIN Can Baser0TUR53636 35 33 31 28 24 20 15 10 5
7591PECHAC Jergus0SVK534½33½ 31½ 29½ 26½ 23½ 20½ 17 13 9 5
7642DEDEBAS Emre Emin0TUR53333 32 31 29 27 24 20 15 10 5
77122WAN Kevin0CAN53332 31 29 27 24 21 17½ 14 9½ 5
7815ABDUKHALIKOV Fatih0UZB532½31½ 30½ 28½ 26 23½ 21 17½ 13½ 9½ 5
7931BOYRAZ Arda Can0TUR53130 28½ 27 25 23 20½ 17½ 14 10 5
8052GANJALI Hossein0IRI530½29½ 28½ 27½ 25½ 23½ 21 18 14 10 5
8166KARAKAS Mertay0TUR53030 30 29 27 25 22 18½ 14 9½ 5
8230BORI Ekin Sukru0TUR529½29½ 28½ 27½ 25½ 23 20½ 17 13 9 5
8340COMERT Ali Arda0TUR52929 28 27 25 23 21 18 14 10 5
8445DONGHVANI Dachi0GEO52928 27 25 23 21 18 15 12 9 5
8560IBIK Halit Yavuz0TUR528½27½ 26½ 25½ 23½ 21 18½ 16 13 9½ 5
8623ATODIRESEI Damian0ROU52827 26 24 22 20 18 16 13 9 5
87124YILMAZ Ahmet Ata0TUR52626 26 26 25 23 20 17 14 10 5
8839COL Atakan0TUR52626 25 24 22½ 21 19 16 13 9½ 5
89123WONG Wan Tat0MAC525½25½ 25½ 24½ 23½ 22½ 20½ 17½ 13½ 9½ 5
9028BEUKEMA Jasper0BEL525½25½ 24½ 22½ 20½ 18½ 16½ 14½ 12 9 5
91121VOLDEMARS Rafails0LAT52322 21 20 19 18 16½ 14½ 12 9 5
9247ENKHTUNGALAG Tuvshintogs0MGL33½32½ 31 29 26 23 20 16½ 13 9 4½
9361JABER Koochaki0IRI31½31½ 30½ 28½ 25½ 22½ 19½ 16½ 13 9 4½
9470KUCHERYAVY Vadym0UKR3130½ 30 28½ 26 23½ 20½ 17½ 13½ 9 4½
9598ROSHKA Yevgeniy0UKR3130½ 29 27½ 25½ 23 20½ 17 13½ 9 4½
9689PANWITZ Kai0SCO2828 27 25 23 21 19 16 12½ 8½ 4½
9719AKIN Kadir0TUR26½26½ 26½ 25½ 24 22½ 20 16½ 12½ 8½ 4½
9857GURVICH Vitaly0RUS2525 24½ 24 22½ 21 18½ 16 12½ 9 4½
9988OZTURK Vatan0TUR2524 23 22 21 19 16½ 14 11½ 8 4½
10082NGUYEN Huynh Minh Thien0VIE2423 22 21 20 18½ 17 15 12½ 9 4½
10197RASQUINET Nathan0BEL20½20½ 20½ 20 18½ 17 15½ 14 11½ 8 4½
10224BARAA Humidan0SYR20½20½ 19½ 18½ 17½ 16½ 14½ 12½ 10½ 8 4½
10327BENESCH Julian0AUT19½19½ 18½ 17½ 16½ 15½ 14½ 13 10½ 8 4½
104114UGURLU Bedi Uygar0TUR18½18½ 18½ 18½ 17½ 16½ 14½ 12½ 10½ 8 4½
10525BATASHEVS Arsens0LAT425½24½ 23½ 22½ 21½ 19½ 17½ 15 12 8 4
106116ULKER Tolga0TUR42525 25 24 23 21 19 16 12 8 4
10718AKHMETOV Gaziz0RUS423½23½ 23½ 22½ 20½ 18½ 16½ 14½ 11½ 8 4
10832BRANKOVIC Vladislav0SRB422½22½ 22½ 21½ 20½ 19 17 14 11 8 4
10992PERNSTEINER David0AUT422½21½ 20½ 19½ 18½ 17 15½ 14 11½ 8 4
11046EKSI Ismail Efe0TUR421½21½ 21½ 21 20 18 16 13 10 7 4
111109STEPANCIC Aleks0SLO420½20½ 19½ 18½ 17 15½ 14 12 10 7 4
11226BATBAYAR Margad0MGL2524 23 22 21 19½ 17 14 10½ 7 3½
11351FOURIE Louhan0RSA23½23½ 23½ 23 21½ 19 16½ 14 10½ 7 3½
11459HOFMANN Colin0SUI2322 21 20 19 18 16½ 14 10½ 7 3½
11544DI NEZIO Tommaso0ITA21½21½ 21½ 20½ 18½ 16½ 14½ 12½ 9½ 6½ 3½
11677MISIR Hueseyin Devran0TUR20½20½ 20½ 20 19 17 14½ 12 9½ 6½ 3½
11756GRAU Maximo0ARG20½20½ 20½ 19½ 18½ 16½ 14½ 12 9½ 6½ 3½
118113TURKO Arsenijs0LAT1717 17 17 16 15 13 11 9 6½ 3½
11938CINAR Berke0TUR14½14½ 14½ 14½ 14½ 14 12½ 11 8½ 6 3½
12090PARK Jiwoong0KOR13½13½ 13½ 13½ 13½ 13 12½ 11 9½ 7 3½
12169KOLIYEV Artur0UKR11½11½ 11½ 11½ 11½ 11½ 11½ 10½ 9 6½ 3½
12255GECER Bora0TUR32323 23 22 20 18 15 12 9 6 3
12334CHANG Cheng-Yun0TPE317½17 16½ 16 15½ 15 13½ 11 8½ 6 3
12465KARAHAN Atilla Erdem0TUR316½16½ 16½ 15½ 14½ 13½ 12½ 10½ 8 5½ 3
12595RAJA Sahil0KEN315½15½ 15½ 15½ 15½ 14½ 12½ 10½ 8½ 6 3
12676MARKO Pirro0ALB313½13½ 13½ 13½ 12½ 11½ 10½ 9½ 7½ 5½ 3
12758HALLMAN Valo0FIN312½12½ 12½ 12½ 11½ 10½ 9½ 8 6½ 5 3
12878MIZHOVSKI Nikola0MKD31212 12 12 12 11 10 8½ 7 5½ 3
12979MOYO Mpumelelo J.0ZIM1111 11 11 11 11 10 9 7½ 5 2½
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U18G
RankSNo.NameRtgFEDPtsS/RatFide
12WGMGirya Olga2340RUS22159
25WIMTsatsalashvili Keti2288GEO21823
317WIMOzturk Kubra2177TUR822348
41Savina Anastasia2401RUS822205
511WFMNakhbayeva Guliskhan2201KAZ821300
63WGMGuramishvili Sopiko2327GEO21926
712WFMPon Namasivayam Krithikha2196IND42
8-1113WFMWarakomska Anna2189POL748
22WFMKorchagina Victoria2150RUS745½
4WGMVojinovic Jovana2319MNE741
16Agrest Inna2180SWE739½
12-2038Motycakova Monika2038SVK47
19WFMEric Jovana2163SRB45
10WFMMammadova Gulnar2202AZE44½
28Pavlidou Ekaterini2128GRE44
6WFMBhakti Pradip Kulkarni2263IND41½
20WFMBrunello Marina2158ITA41½
23WFMDudas Eszter2147HUN39
18WFMMarshall Abby2176USA38½
9WFMSemenova Elena2233RUS36
21-297WFMRepina Varvara2258RUS640
14WFMHavlikova Kristyna2185CZE638½
26Richard Emma2135FRA638
27WFMZiaziulkina Nastassia2128BLR636½
29Hannes Diana2125GER636½
37Bakhtiyarly Aysel Anvar Qizi2042AZE636
15WFMNi Viktorija2181LAT635½
30WFMGuadamuro Torrente Anabel2116ESP635½
39Haug Marianne Wold2005NOR633
30-358WFMKulon Klaudia2233POL35½
24WFMAliaga Fernandez Ingrid Yadyra2146PER34
32Deur Zrinka2089CRO33
41Mnatsakanyan Diana1973ARM31½
35Laurusaite Brigita2057LTU28½
46Ibragimova Iroda1917UZB27½
36-4525Uuganbayar Lkhamsuren2136MGL535
31Labedz Patrycja2115POL531½
34Iordanidou Zoi2060GRE531
43WFMUrsente Maria-Eugenia1968ROU530½
42Alpysbayeva Aigerim1972KAZ530
49WCMHamza Amira1883ALG527
53De Oliveira Ana Paula1786BRA526
52Hattingh Angelique1790RSA525½
47Barbier Wiebke1911BEL525
48Orehek Spela1890SLO523
46-5233Gvilava Maya2061RUS36½
40Jafari Golnaz1999IRI28½
60Du Jasmine (yaoshen)0CAN27½
50Ursu Ana-Maria1876MDA26
54Oliver Tamzin1777AUS21½
57Hadziselimovic Maja1681BIH20½
64Sahin Gizem0TUR20½
53-5756Finnbogadottir Tinna1710ISL425
45Elansary Eman1926EGY423
55Dimitrova Aseniya1744BUL423
59Chibnall Alana0AUS422
61Hale Katie L W0ENG420
58-5951WCMWalallawita Lihini Ashwini1797SRI23
58Lokunarangoda Jalashi Changa M1576SRI14½
6062Nduku Natalie0ZIM211
6165Wong Tak Kwan0MAC110
62-6521Heredia Carla2152ECU00
36Romero Echeverria Abigail2047ECU00
44Martinez De Negri María Agusti1954ARG00
63Rakhmatova Mekhrangez0TJK00
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U16G
RankNameRtgFEDPtsS/RatFide
1WIMCori T Deysi2374PER10
2WIMArabidze Meri2254GEO8
3WIMPaikidze Nazi2257GEO821703
4WIMKazimova Narmin Nizami Qizi2214AZE821691
5WFMShvayger Yuliya2202UKR821231
6WFMHoang Thi Nhu Y2150VIE821229
7-11WIMBulmaga Irina2234MDA50
WIMDanelia Mariam2144GEO49½
Papp Petra2271HUN49
Bukhteeva Viktoria2203RUS45½
WFMSuslova Alena2157RUS43
12-20WIMSchut Lisa2210NED751
WFMHejazipour Mitra2176IRI746
WIMPadmini Rout2333IND745½
WFMBezgodova Maria2151RUS745½
WFMOlsarova Karolina2192CZE745
WIMButuc Maria2204RUS744½
WFMFoisor Mihaela-Veronica2150ROU743½
Endress Anna2090GER741
WFMHakimifard Ghazal2124IRI738
21-31WFMNguyen Thi Mai Hung2244VIE44
WFMPujari Rucha2060IND43
WIMGagare Shalmali2150IND42
WGMMona Khaled2101EGY41
Adamowicz Katarzyna2131POL40½
WFMOgnerubova Anastasia2077RUS39½
Gevorgyan Maria1868ARM39
Shristi J Shetty1950IND37½
Bharathi R2148IND37
Shmarina Daria1809RUS37
Abylkassymova Raushan2004KAZ36½
32-41Abdulla Khayala Mardan Qizi2151AZE643
Edes Zsofia1959SVK640
Qurbonboeva Sarvinoz1988UZB639½
WFMTjolsen Katrine2194NOR637
Sirkova Darena2099BUL637
Miladinovic Lena2016SRB636½
Shakryan Zozan1966ARM635
WFMPetrova Irina2010UKR634
Shangarayeva Daiana1893KAZ633½
Karabayeva Zhanna1994KAZ631
42-58Kaya Emel1909TUR42½
WFMBaciu Diana2173MDA36½
Nasriddinzoda Marvorii1987TJK36½
Ostrowska Dominika1938POL35½
Revo Tatiana1964BLR35
Fragaki Maria1870GRE35
Robinson Darrian1931USA34½
Kantor Reka1931SVK34
Afshar Niusha1837IRI34
Soylemez Cansu1913TUR33
Abdurahmanli Aytaj Azad Qizi1878AZE32
Stojkovska Monika1906MKD31½
Sop Selen1906TUR31
WFMLatreche Sabrina1973ALG29½
Neo Xiuwen Christabel1798SIN28½
Arnatskaya Zoya1893RUS28
Stepanyan Astghik0ENG25
59-69WFMGorozhankina Julia2053RUS537
Batkovskyte Dominyka2006LTU532½
Kagramanov Dalia1835CAN531½
Anu Bayar1876MGL531
Anker Christin1888AUT529½
Kaplan Ebru1784TUR529½
Dizdarevic Barbara1869SRB529
Bauer Marie-Christine1888AUT528
Arig Busra1747TUR526
Diril Isil1585TUR525½
Tello Patino Sonia Sarai0MEX524½
70-82Kim Natalya0UZB34
Sulamanidze Mariam1792GEO28
Casolino Rosa Maria1761ITA28
Asan Elvan1785TUR27½
Jorayewa Govher2064TKM27
Morgaenko Ekaterina1893BLR27
Neuhauser Salome2025FRA26½
WFMGameel Amal1825YEM26
Wunderl Eva1821AUT25
Chakvetadze Dea1696GEO25
Hapala Lisa1674AUT23½
Lisac Tihana1750CRO23
El Yazji Mada0SYR21½
83-89Tsarouha Marianthi1796GRE425½
Dudas Szilvia1820HUN425
Morgul Elcin1753TUR422½
Udapitiyage Samasha Sayanjalee1740SRI421
Van Aarde Lenke1555RSA419½
Khalilova Khadija Gyunduz Qizi0AZE419½
Caeser Chante0RSA418½
90-96Isparta Sevim1638TUR21½
Topic Ajna0BIH20
Webb-Liddle Miranda0AUS19½
De Swardt Nina0RSA18½
Kane Marta0LAT16½
Mcdonald Maryann1530SCO16
Lam Karen0CAN15
97Sethumathavan Divvya0KEN312½
98Demartini Maysa Lais0BRA10½
99Sanal Suna1719TUR217
100Chu Ho I0MAC11½
101Martinez Ayelen2004ARG00
102Flores Nancy1927ARG00
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U14G
RankNameRtgFEDPtsS/RatFide
1WFMEfroimski Marsel2150ISR960
2WFMLach Aleksandra2158POL952
3Saranya J2146IND45
4Aranaz Murillo Amalia1994ESP81945446½
5WFMIwanow Anna2026POL81923245½
6WCMSaduakassova Dinara2084KAZ53
7-11Kats Alena2001USA50
Klek Hanna-Marie2081GER49
Kabai Zsuzsanna2061HUN47½
Tomaszewska Luiza1887POL44½
Tkachova Anastasia1865UKR41½
12-19Aflalo Sophie2036FRA747½
WFMSamigullina Diana2173RUS746½
Shamatava Ana1856GEO746½
Nandhidhaa Pv2007IND745
Galunova Tsveta1961BUL743½
Hakimifard Raana1824IRI741½
Kuehnel Lena1761GER738
Anjana Krishna S1908IND737
20-31Kuchava Ana1932GEO49
Verbova Elena0UZB44
WFMRodriguez Rueda Paula Andrea2020COL42½
Bivol Alina2011RUS42
WFMCastrillon Gomez Melissa2076COL41½
Bea Boglarka2042HUN41½
WFMOsmanodja Filiz2051GER40½
Roy Ali1767SCO39
Eid Maha1993FRA38½
Azadvari Zahra1844IRI37½
WFMHo En Huei Danielle1774SIN36
WCMBotez Alexandra0CAN33½
32-44Severina Maria2008RUS644
Unapkoshvili Nani1993GEO641½
Vujnovic Patricija1888CRO639½
Pratyusha Bodda2001IND639
Guo Emma1910AUS638
Movileanu Daniela1825ITA638
Real Pereyra Diana Carime1965MEX636½
Kobeshavidze Lika1906GEO636½
Tomin Ksenija1877SRB636½
Baekelant Eva1966BEL635
Sasmazel Burcu1891TUR634½
Durmaz Ayca Fatma1838TUR634
Soyunlu Narmin Asat Qizi1786AZE630
45-57Papathanasiou Ageliki1903GRE38
Afolayyan Marjona0UZB38
WFMVisanescu Daria-Ioana1920ROU37
Belova Olga1892RUS37
Makarenko Alexandra1924RUS35½
Jain Radha1880ENG33½
Owens Megan R1764WLS33½
Dragieva Denitza1727BUL32
Korban Katrina1780EST30½
Zavadilova Karolina1752CZE30½
Kaliadzich Maryia1801BLR30
Lepeskaite Migle1742LTU28½
Loboda Diana0KGZ28
58-70Matlin Anna1868USA538
WFMPachon Adriana1977COL537½
Rahimli Izzat Rauf Qizi1907AZE535
Cemhan Kardelen1767TUR532
Rodrigues Fernanda Dos Santos1949BRA531
Yanjinlkham Bayarsaikhan1840MGL530½
Premanath Dinushki1819SRI530
Al Kasser Roaa0SYR529
Norovsambuu Badamkhand0MGL528½
Nikolovska Dragana1695MKD527
Topic Ajla1750BIH526
Marx Inga1737GER523
Lalaoui Feriel0ALG522½
71-81Alev Gonulden Seda1512TUR33
Azizbekyan Arpi1699ARM29
Soydan Busra1762TUR28
Gurcan Aytolun1641TUR27½
WFMNouman Amna1717UAE26½
Birgelir Melisa1816TUR26
Roushan Reyshah Sarina0IRI25½
Najwa Jiahui Rujok1733SIN25
Biciuc Valentina1469MDA25
Ghalia Daly0TUN24
Djogteva Jekaterina0LAT21½
82-90Balzano Filli1688ITA425½
Bojc Dasa1626SLO423½
Van Niekerk Robyn Julian0RSA422½
Kilic Ozge Nur1426TUR421
Hoh Tjin Li0MAS420
Ataoglu Buse0TUR419
Tuzi Bruna0ALB418½
Temimhan Damla0TUR418
Orlina Laura0LAT417½
91-95Beshukova Ekaterina0RUS26½
Singh Azqa0RSA20½
Jonker Mari-Jeanne0RSA17
Nagy Andrea0AUT14½
Ozcay Irem Naziyet0TUR14½
96-98Simmonds Leteisha1624AUS320½
Halamova Maria0SVK319
Haukenes Alise0NOR315½
99Shah Rivani0KEN210½
100Liao Jo-Yu0TPE1
101Herrera Viviana Solange1614ARG00
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U12G
RankSNo.NameRtgFEDS/RatPtsFide
11WFMKhademalsharieh Sarasadat2018IRI1058½
22WFMStyazhkina Anna2018RUS59
35WFMGoryachkina Aleksandra1971RUS51½
430Lasya Goli1750IND851½
513Menzi Nezihe Ezgi1847TUR846
648Khomeriki Nino1700GEO845
7-1317Mahalakshmi Muganda Kumar1828IND49½
42WCMChiang Sarah1713USA49½
38Bulmaga Elena1732MDA48½
33Abdimanoglu Beste Basak1738TUR46
23WFMKisteneva Liza1797RUS45½
31Patel Yesim1741TUR43½
92Liao Rui0CHN42
14-2128Derakhshani Dorsa1764IRI747½
9Nicolas Zapata Irene1882ESP747
4WFMHaussernot Cecile1977FRA746
35Papathanasiou Elisavet1735GRE744
6Valieva Rufina1942RUS742½
21Baghirova Khatin Mahammad Qizi1809AZE742½
18Srija Seshadri1822IND742
20Ivanova Simoneta1815BUL741½
22-3214Nur Nabila Azman Hisham1847MAS50
26Bitalzadeh Mahsa1783NED48½
36Hincu Olga1734MDA45½
39Chetina Elizaveta1726RUS43½
104Uzlavataya Anhelina0BLR43½
27Pastuszko Kinga1773POL42
16WCMEgorova Ayyyna1839RUS41
10Varga Melinda1870HUN40½
101Shakhmurzova Fatima0RUS39
56Ozturk Hilal1635TUR33
49Ashwini U1691IND30½
33-4695Paredes Bustamante Paula0PER642½
25Amrayeva Aytan Arzuman Qizi1792AZE640½
51Serefidou Despina1663GRE640½
19Ghukasyan Siranush1821ARM639½
32Burmistrova Alena1740RUS636½
3Sagadijeva Anna2007EST636
53Koshkarova Botakoz1655KAZ636
87Kazakova Ksenia0BLR635
106Vidic Teja0SLO635
8Rodionova Daria1888RUS634½
47Valyi Adel1705HUN634
34Lagunow Elina1735GER633
86Kahya Gizem0TUR632
55Cusmuliuc Diana-Elena1640ROU626½
47-5822Feduk Irina1807UKR39
62Tandogan Buket1437TUR37
12Bellaiche Elise1858FRA36½
79Gueci Laura0ITA35½
46Yolal Sena Gokcen1707TUR35
11Sadykova Yasmin1863KAZ33
43Drogovoz Maria1712RUS33
45Dadello Aleksandra1708POL33
59Bal Sevgican1587TUR33
54Grgic Neomi1653CRO32½
84Jansen Van Rensburg Monica0RSA31
77Giblon Rebecca0CAN30½
59-7540Valencia Hernandez Rubi1723MEX534½
99Saikhanzaya Ganbaatar0MGL533½
15Aripova Nozima1844UZB533
71Camilia Bt Johari0MAS532½
72Dall'Orsoletta Alaize0BRA532½
81Ilhom Mootribai0TJK532½
37Rakic Teodora1733SRB530
44Paramzina Anastasya1712RUS530
41Biryukov Alice1717LUX529½
60Goyal Arunima1550IND527½
98Ravski Nir0ISR527½
93Malova Anna0RUS527
68Biryukova Anna0RUS525
74Edilsultanova Zalina0RUS525
80Ho En Ying Michelle0SIN523
85Jeena Cheshni0RSA522½
7Romero Daniela1912COL521½
76-86105Vaicekauskaite Aiste0LTU29½
52Kafetzi Angeliki1660GRE29
64Al Dhaheri Shaikha0UAE28
102Tlale Tshepang0RSA28
97Pretorius Jana0AUS27
58Firat Deniz1613TUR26½
69Blokhina Ksenia0RUS26½
90Kumarasinghe S Dulara0SRI26
70Bogoda Nathasha O0ENG23½
76Faymonville Maxime0BEL23½
89Koh Clarise0AUS21
87-95108Wertz Clara0BEL428½
78Gordievich Larisa0LAT426
61Hatasova Michaela1546CZE424½
63Abeysekera Randkia Nuwanthi0SRI423
83Jacobsen Caroline Beer0NOR423
82Imanly Magrura Mahammad Qizi0AZE421
91Li Yingqi0MAC419
100Samudin Elina0KGZ417
73Ebeling Gabriela0FIN416½
96-10196Pramateftaki Aspasia0GRE25½
50WCMByun Sungwon1673KOR22
65Al Zadjali Maram0UAE20
103Topic Aja0BIH19½
67Azuela Morales Ana Gabriela0MEX17
88Kerciku Suzana0ALB13½
102-10375Eroglu Deniz0TUR319½
66Alkateeb Nagam0SYR317
10494Nyamahga Rebecca0KEN10½
105107Wang Mi0TPE214
10624Blagojevic Tijana1796MNE00
29Uvarova Anastasiya1753RUS00
57Denon Nicole1618ARG00
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U10G
RankSNo.NameRtgFEDS/RatPtsFide
19Mammadzada Gunay Vugar Qizi1732AZE10½65½
2-35WCMIvana Maria Furtado1859IND52
6WCMHojjatova Aydan Hikmet Qizi1846AZE47½
415Meghna C H1669IND847
5-117Liu Kexin1832CHN49½
1WCMDordzhieva Dinara1973RUS45½
18Dmochowska Agnieszka1568POL44½
83Zhou Qiyu0FIN44½
17Tejaswini Sagar1602IND43
50Mammadova Narmin Fazahir Qizi0AZE43
20Savant Riya1530IND37½
12-173Drogovoz Irina1878RUS751½
74Tokhirjonova Gulruhbegim0UZB744
2Rodriguez Sofia1926COL740½
71Shiny Das0IND739½
46Janska Jitka0CZE739
12WFMLiao Simone1682USA738
18-2779Wang Xingliang Anna0ENG50
8Gazikova Veronika1750SVK47
4WFMVasenina Anna1859RUS45
26Aleksandrova Tetyana0UKR44½
61Pham Thanh Phuong Thao0VIE43½
78Vescovi Katherine Lemos0BRA41½
81Yagi Rita0SYR41
63Pychova Nela0CZE40½
72Stsepkina Katsiaryna0BLR37
25Agun LuetfIye Selva0TUR32½
28-3631Choladze Tea0GEO647
22Valyi Blanka Borbala1506HUN639½
32Dakhundaridze Nino0GEO636
16Ulusoy NIsan1612TUR635
14Shivacheva Donika1675BUL634½
57Nur Najiha Hisham0MAS634½
28Asatryan Sona0ARM633½
24Vatansever Buse1468TUR632
54Musaeva Shakhnazi0KGZ632
37-4719Chung Mathilde1545FRA42½
29Avramidou Anastasia0GRE36½
23Ghaziolsharif Kimiya1503IRI35½
33De Bruyn Aleida0RSA35½
56Nominerdene Davaademberel0MGL35½
21Brandl Lea Maria1529GER33
65Salah Nadya Ahmed0YEM32
44Ivanyan Ani0ARM31
82Zhiljaeva Veronika0LAT30½
64Romo Herrera Ibarrola Maria Fe0MEX28½
13Broly Mathilde1681FRA23½
48-5735Dogan Sevval0TUR535
45Jalaghonia Nino0GEO535
10Strgacich Aylen1723ARG534
41Gueci Tea0ITA532½
42Gundogan Sinem Cagla0TUR530
66Salim Arzu0ROU530
76Varli Yagmur0TUR530
30Blazeka Mihaela0CRO527½
27Alper HIlal0TUR527
51Marx Inge0RSA524
58-6662Ponomarchuk Anastasia0RUS34½
80Wong Kit0MAC31½
11Zevallos Ponce Alejandra1692PER29½
38Gitu Paula+alexandra0MDA29½
37Giblon Melissa0CAN28½
40Graf Clara Victoria0GER27½
67Sarjanovic Andjela0SRB22½
73Temel Burcu MelIs0TUR21½
49Kocacoglu Belis0TUR20½
67-7677Verstraeten Iris0BEL425½
34Degimli Duru0TUR424
55Neha Shankar0SIN424
68Sathya Sanduni0SRI424
75Valeva Ana0BUL424
59Padayachee Keyana Chloe0RSA423½
52Meskenaite Rugile0LTU421
48Kalbani Wadeema0UAE420½
60Park Jiwon0KOR417
39Golubeva Natalija0LAT416
77-8058Olde Margareth0EST23
70Shah Sita0KEN22½
36Ebeling Mikaela0FIN18
43Halim Shuhaimi Nurul Izzah0NZL13½
81-8269Shah Riya0KEN319
53Mubarak Kaltham0UAE314
8347Kachra Renee S0KEN2
World Youth Girls Kemer-Antalya (TUR), 11-22 xi 2009
Final Round 11 Standings:
World Youth U8G
RankSNo.NameRtgFEDPtsFide
121CHU Ruotong0CHN59½
265PALAKOLLU Samritha0USA54
346LI Yunshan0CHN53
42BANSI PRATHIMA Muthyala1562IND852½
575TURMUNKH Munkhzul0MGL849½
635HASHEMI Seyed Fatemeh0IRI848½
725DEMEUOVA Gulziya0KAZ47
859OBOLENTSEVA Alexandra0RUS46½
951MANAGADZE Livia0MDA45
106ARPITA Mukherjee0IND43
1144KOSTAVA Elene0GEO42½
121KHUSHI Dharewa1612IND40½
1315BYCHKOVA Alina0RUS746½
1481WANG Annie0USA746
1584YAPA Binudi Senarath0SRI741½
1618CHAWLA Alisha0USA734
26DWILEWICZ Agata0POL734
80VIGNA Liza0USA734
1934HASANZADA Ulkar0AZE46½
2052MANANNIKOVA Mariya0RUS45½
219BALAJAEVA Khanim0AZE43½
30GALSTYAN Irina0RUS43½
2372TARINI Goyal0IND43
2473TEH De Zen0MAS40
2528ERECE Ece Alkim0TUR39½
265ARDA Cagil Irmak0TUR39
2738ISMAYILZADA Zeynab0AZE36
2866PHAM Vu Linh Chi0VIE647½
2956MOURAD Fatemmah0SYR643½
3045KRAUCHANKA Yuliya0BLR642
48LIU Jiaxin0CAN642
3253MARGVELASHVILI Gvantsa0GEO639½
55MOLNAR-SASKA Zsofia0HUN639½
3457MUKHAMEDGALIYEVA Tomiris0KAZ637½
358AYAN Bengu Sena0TUR637
3658MUSTAFAZADA Nigar0AZE636
3769SALIMOVA Nurgyul0BUL635
3824DANAWALAVITHANA D. W. A. G. H.0SRI634½
3929GAJCIN Marina0SRB634
4022COMAN Emilia-Florentina0ROU633
4183YANG Pou Kuan0MAC631
4240KABANOVA Yaroslava0UKR40
4385YEGHIAZARYAN Yelena0ARM37
4474TONSO Liina0EST33½
4562ONUR Cigdem0TUR31½
4667PRAMATEFTAKI Loukia0GRE30
4768RANIA Nassr0ALG29½
4812BLOND-HANTEN Elsa0LUX535
4964OZSOY Damla0TUR533½
5076UCEKAJOVA Veronika0SVK532
514ANDROSOVA Oleksandra0UKR531½
5220CHO Yeonhee0KOR530
5311BESHUKOVA Alina0RUS529
60OKUYAZ Duru0TUR529
5547LIAHUT Ingrid0MEX528½
5639IVANOVA Valeria0RUS527
5731GOLUBEVA Marija0LAT525
43KHAYRULLINA Renata0RUS525
5949MAJOR Polina0BAH523
6082WIJESURIYA G. P. Y.0SRI31½
6178VARELA Maria De Los Angeles0COL28½
6263OZBAY Ece0TUR24½
6317CELIK Eda0TUR23½
6414BULBUL Doga Su0TUR22½
6519CHENG Han-Fang0TPE18½
6636HERNANDEZ GUTIERREZ Ash0MEX432
6770SIMAITE Meida0LTU427
6879VAROL Lara Liyna0TUR426
6961OLDE Grete0EST425½
7010BEN FREDJ Mariem0TUN425
713AL MAAMARI Wafia Darwish0UAE422
7250MALTA Didem0TUR420½
7342KAYAPINAR Edibe0TUR419½
7432GOMBOSUREN Kristina0BEL418
7523CVITAN Ena0CRO415
7613BUFFA Anastasia0ITA24
7777USMONOVA Zaynap0UZB22
7833HALIM SHUHAIMI Nurul Farhana0NZL16
7941KACHRA Shefali0KEN13½
8037INTELANGELO GARCIA Serena0ARG318
8171SOYUMEZ Ilayda0TUR315
8227EBELING Mariela0FIN212
8354MILLAR Sophia0BAH17
847AVALO Kimey0ARG00
16CABALLERO QUIJANO Mitzy Mishel0PER00

11) Guernsey International Chess Festival

Tiger Hillarp-Persson won the Guernsey International Chess Festival 18th-24th October 2009. My thanks to Arthur Brameld for the games. I have to be careful with the software I use to add ratings and normalise the names. I mismatched a couple of unrated players and confused them with rated players with the same surnames. I have put the corrected games in this issue.

Official site: http://www.guernseychessclub.org.gg/festival/festival.aspx

12) Leocity Cup

The Leocity Cup takes place November 25th - December 3rd 2009 Lviv , Ukraine and is organised by Yuri Vovk (tournament director) IM Grabinsky Volodymyr (honorable coach of Ukrainian Youth team) Time control 90 minutes with an increment of 30 seconds per move, starting from move one. Under the auspices of Lviv Chess Federation.

10 players will play in 9 rounds(round robin system).Average rating is 2442.GM norm is 6,5 points

Leocity Cup Lviv (UKR), 25 xi 2009 - 3 xii 2010
1.Vovk YuriGMUkraine2546
2.Zherebukh YaroslavGMUkraine2527
3.Yevseev DenisGMRussia2520
4.Erdogdu MertIMTurkey2489
5.Onischuk VladimirIMUkraine2483
6.Semcesen DanielIMSweden2460
7.Bernadskiy VitalyFMUkraine2358
8.Fedoseev VladimirFMRussia2353
9.Grekh AndreyIMUkraine2352
10.Ulanov AlexanderFMRussia2336

13) Forthcoming Events and Links

Brazilian Championships

The Brazlilan Championships take place 2nd-11th December 2009. 12 players - round robin. Top players: GM André Diamant, GM Giovanni Vescovi, GM Alexandr Fier, GM Rafael Leitao and GM Gilberto Milos.

Schachbundesliga 2009-10

The Schachbundesliga in Germany is the strongest league in the world.

Rounds 5 and 6 are on the 12th and 13th of November 2009.

Official site: http://www.schachbundesliga.de/

Bundesliga (GER), 16 x 2009 - 11 iv 2010
Leading Round 4 Standings:
Rnr Team R + = - MP BP
1 Werder Bremen 5 4 1 0 9 24.5
2 SV Wattenscheid 1930 5 4 0 1 8 25.5
3 SK Turm Emsdetten 5 4 0 1 8 25
4 OSG Baden-Baden 4 4 0 0 8 23
5 Hamburger SK 5 3 1 1 7 23
6 SG Solingen 4 3 0 1 6 19
7 SC Eppingen 5 2 1 2 5 20.5
8 SV Muelheim Nord 4 2 1 1 5 18.5
9 SF Katernberg 4 2 0 2 4 14
10 SG Trier 5 1 0 4 2 16.5
11 SF Berlin 1903 4 1 0 3 2 14.5
12 SC 1950 Remagen 4 1 0 3 2 13.5
13 Heidelberg-Handschuhsheim 4 0 2 2 2 12.5
14 FC Bayern Muenchen 4 0 1 3 1 13
15 Erfurter SK 4 0 1 3 1 7
16 SK Koenig Tegel 4 0 0 4 0 10

South Lakes Congress

The South Lakes Congress is taking place on w/e of 11-13th June 2010 at The Grand Hotel, Grange-over-Sands. The contact for the event is: Trevor Blower, 18 Blackbutts Lane, Barrow-in-Furness, Cumbria LA14 3AP. email: trevor.blower@talktalk.net, Phone No 01229 472100.

Viessmann Open Satu Mare (Romania)

Viessmann Open, scheduled between 6th-12th December in Satu Mare (Romania). Organiser: IO Ciprian-Sorin Muntean (ciprimuntean@yahoo.com). Prize fund: 4000 Euro. It will be the largest Swiss tournament ever held in this Transylvanian city.

Austrian Bundesliga

The first weekend of the Austrian Bundesliga (11 rounds) took place 6th-8th November 2009 in Jenbach, Austria.

Time control: 100 minutes for 40 moves an additional 50 minutes with 30 seconds per move starting from move 1.

Remaining fixtures: 14th-17th January 2010 in Graz and 27th-30th March 2010 in Baden.

Official site: http://www.chess.at/staatsligen/stl_a.htm

Results: http://www.chess-results.com/tnr21147.aspx

The London Chess Classic in December

The London Chess Classic takes place in the Olympia Conference Centre 7th-15th December 2009

A star studded field comprising England's four leading Grandmasters; Nigel Short, Michael Adams, Luke McShane and David Howell, former world champion Vladimir Kramnik, 18 year old Magnus Carlsen widely seen as a future champion, one of China's finest players; Ni Hua and the US Champion Hikaru Nakamura completes the field.

The London Chess Classic 2009 will offer free admission to children for the duration of the event which runs from December 8th to 15th.

Adult tickets are just £10 per day or just £50 for all seven rounds. Adult and junior ticket holders receive admission to the tournament, which is being staged at London's prestigious Olympia Conference Centre, plus a guaranteed seat in the auditorium and access to the Commentary Room where some of the UK's leading Grandmasters will give insights into the play and answer questions.

Full details at: http://www.londonchessclassic.com or call the London Chess Center on 0207 388 2404.

Press Release Malcolm Pein 26th September 2009

A week long chess festival including a FIDE Rated Open with a guaranteed £8000 prize fund will run alongside the London Chess Classic 2009 which takes place at the Olympia Conference Centre from December 8-15 2009. The tournament has been scheduled to allow players to watch the opening moves of the Classic before their games in the Open begin. A minimum of six Grandmasters will be invited to the Open Classic and title norm opportunities will be available.

There will also be a weekend tournament, a one day Rapidplay and every evening, Blitz in the foyer. Anyone entering the Open, Rapidplay or Weekend Classic will receive free entry to the auditorium to watch the main event and they will also be able to access the Grandmaster Commentary Room. In addition the games will be relayed on screens throughout the Olympia Conference Centre.

Details on how to enter and the tournament regulations are at www.Londonchessclassic.com I am delighted to announce that there will be no entry fees to any Classic tournament for children under the age of 16.

For those who would rather just watch, tickets are now on sale and again, admission for children under 16 will be free throughout the event.

Adult tickets are just £10 per day or just £50 for all seven rounds. Adult and junior ticket holders receive admission to the tournament plus a guaranteed seat in the auditorium and access to the Commentary Room where some of the UK's leading Grandmasters will give insights into the play and answer questions. Tickets can be purchased from the London Chess Centre on 0207 388 2404 or online at www.Londonchessclassic.com

The London Chess Classic is the strongest all play all tournament to be held in Britain for 25 years with four of the world's finest players and England's leading quartet of Grandmasters. Heading the field is the fourteenth world champion Vladimir Kramnik and 18 year old Norwegian Magnus Carlsen already hailed as a future champion by Garry Kasparov who has recently agreed to train the chess genius.

Malcolm Pein (IM)

London Chess Centre

Official website: http://www.londonchessclassic.com

1st London Chess Classic (ENG), 8-16 xii 2009. Cat XIX (2699.75) Players list (September ratings)
NoName Ti NAT Sept Elo DoB
1Carlsen, Magnus g NOR 2772 1990
2Kramnik, Vladimir g RUS 2772 1975
3Nakamura, Hikaru g USA 2735 1987
4Ni, Hua g CHN 2692 1983
5Adams, Michael g ENG 2682 1971
6Short, Nigel D g ENG 2706 1965
7McShane, Luke J g ENG 2615 1984
8Howell, David W L g ENG 2624 1990
Dates of the London Chess Classic. 7th-16th December 2009
Monday 7th December 2009 Press Conference and drawing of lots
Tuesday 8th December 2009 Round 1
Wednesday 9th December 2009 Round 2
Thursday 10th December 2009Round 3
Friday 11th December 2009 Rest day
Saturday 12th December 2009 Round 4
Sunday 13th December 2009 Round 5
Monday 14th December 2009 Round 6
Tuesday 15th December 2009 Round 7 + Closing ceremony, charity simultaneous

Two Hungarian events

1. 26th of Nov until 4th of Dec.Tenkes Cup, Harkany, Link to: http://baranyasakk.hu/index.php?cat=naptar&id=3&age=0&vid=15&lang=en&det=12 - Open 9 rounds Swiss, 250 km West from Budapest, free thermal bathes, Organizer: Mr. Fulop, Csaba e-mail address: fulopcsa@invitel.hu First rize: bruttó 1800 Euros (in HUF)

2,5th-16th of December Budapest, First Saturday GM-IM-FM ELO tournaments, 9...11 rounds, Org: Nagy Laszlo, e-mail: firstsat@hu.inter.net - link to: http://www.firstsaturday.hu

Czech Tour 2009-10

5.-12.12. 2009 1st PILSEN OPEN (Central hotel) - http://www.czechtour.net/pilsen-open/

8-15.1. 2010 9th PRAGUE OPEN (TOP HOTEL Praha) - http://www.czechtour.net/prague-open/

16-23.1. 2010 9th MARIENBAD OPEN (Kossuth hotel) - http://www.czechtour.net/marienbad-open/

13-20.2. 2010 1st NOVY BOR OPEN (Grandhotel Prazak) - http://www.czechtour.net/novy-bor-open/

The registration deadline for 3rd SOUTH BOHEMIA OPEN, which takes place 14.-21.11. 2009 in the town of Cesky Krumlov (http://www.czechtour.net/south-bohemia-open/), which is one of the most beautiful places in the Czech Republic, has been prolonged without extra fee for the late enrolment till 9.11. 2009.

Preliminary starting lists on 4.11. 2009 should be found at http://www.czechtour.net/news/.

First ACP Women World Rapid Cup

The First ACP Women World Rapid Cup takes place at the Rixos hotel in Konya, Turkey from November 30th to December 4th 2009. The event will be a Round Robin rapid tournament with twelve participants including eight qualifiers from the ACP Women Series 2008-09, three Turkish Chess Federation nominees, one ACP nominee. The total prize fund will amount to USD 20,000.

The full players' list is now announced. ACP WS 2008-09 qualifiers: Kosintseva, Tatiana Kosteniuk, Alexandra Kosintseva, Nadezhda Cramling, Pia Cmilyte, Viktorija Zhukova, Natalya Javakhishvili, Lela Socko, Monica (replaces Pogonina) ACP nominiee: Klinova, Masha TCF nominies: Ozturk, Kubra Menzi, Nezihe Ezgi Yildiz, Betul Cemre

News: http://www.chess-players.org/eng/index.html

Spassky - Korchnoi Match

Boris Spassky vs Viktor Korchnoi 8 game Match Elista, Russia, 17th-27th Dec, 2009. 400th Aniversary Kalmykia - Russia. Prize Fund US$ 20.000

Rilton Cup 2009-10

The XXXIX Rilton Cup takes place 27th December 2009 - 5th January 2010.

The 39th Rilton Cup has a prize fund of more than SEK 200 000 (about 22 000 euro) and will be played in three groups: Rilton Cup, Rilton Elo and Rilton Open (Rilton Open is only open for Nordic players with a rating lower than national 1800). Rilton Cup and Rilton Elo is Elo registrated and play 9 rounds FIDE-Swiss.

Send your entry with name, address, country, Elo rating and Elo ID by mail, fax or e-mail, no later than the 17th of December to: Stockholm’s Chess Federation, att.: "Rilton Cup". Pg 25 79 58-9 or Bg 822-1301.

Mobile telephones (cell phones) are not allowed in the playing hall! Playing hall: Malarsalen, Münchenbryggeriet, Torkel Knutssonsgatan 2, Stockholm, SWEDEN

Details: http://www.rilton.se - http://www.rilton.se/invitation0910.asp - http://www.rilton.se/players.asp

Lorenzo Forlani

33rd international rapid Cup "Lorenzo Forlani" takes place November 29th, 2009. in Vodnjan. For more information please contact on e-mail apacic@inet.hr

BNbank Blitz 2009

On October 31 the stage is set for a great chess spectacle in Norway. In six citys - Oslo, Bergen, Stavanger, Tromsĝ, Trondheim and Porsgrunn - there will be arranged blitz tournaments in shopping malls. The winner from each city will earn a spot in the final in Oslo on November 28 where he or she will compete against ten invited world class players for a prize fund of 74 000 NOK. You do not have to be a member of a federation or a chess club to participate in these qualifiers. Magnus Carlsen, Hikaru Nakamura star in the final.

Official site: http://www.sjakk.no/bnbankblitz/index_en.html

Corus Wijk aan Zee 2010

The field for the 2010 Corus tournament in Wijk aan Zee has been announced. Dates Friday 15th January 2010 - Sunday 31st January 2010.

Official site: http://www.coruschess.com

The A-Group is category XIX and once again is a pretty exciting field.

Corus A Wijk aan Zee (NED), 15-31 i 2010 cat. XIX (2720)
TiPlayerNATElo SeptWRkDoB
GMViswanathan AnandIND278821969
GMMagnus CarlsenNOR277241990
GMVladimir KramnikRUS277251975
GMPeter LekoHUN276261979
GMVassily IvanchukUKR275681969
GMHikaru NakamuraUSA2735161987
GMAlexei ShirovESP2730181972
GMSergey KarjakinRUS2722201990
GMLeinier Dominguez PerezCUB2719221983
GMNigel ShortENG2706291965
GMSergey TiviakovNED2670571973
GMFabiano CaruanaITA2662711992
GMLoek van WelyNED2650861972
GMJan SmeetsNED26421011985

The B-Group is a not too shabby category 16 and once again they have a mixed field of youth and experience that should provide some real entertainment.

Corus B Wijk aan Zee (NED), 15-31 i 2010 cat. XVI (2627)
TiPlayerNATElo SeptDoB
GMNi HuaCHN26921983
GMArkadij NaiditschGER26851985
GMEmil SutovskyISR26761977
GMPentala HarikrishnaIND26731986
GMLiviu-Dieter NisipeanuROM26641976
GMWesley SoPHI26441993
GMVaruzhan AkobianUSA26371983
GMDavid HowellENG26241990
GMParimarjan NegiIND26151993
GMTomi NybackFIN26151985
GMErwin l'AmiNED26061985
GMDimitri ReindermanNED25721972
GMAnish GiriNED25521994
WGMAnna MuzychukSLO25331990

There will also be a C-Group, the field will be announced later.

Hastings Chess Congress 2009-10

The Hastings Chess Congress takes place 28th December 2009 - 5th January 2010.

Contact details conpowr@aol.com

Official site: http://www.hastingschess.org.uk

Hastings Chess Congress (ENG), 28 xii 2009 - 4 i 2010
Leading Entries
DRODZOVSKIJ YuriUKRgm2627
EDOUARD RomanFRAgm2620
HOWELL DavidENGgm2620
STRATESCU AndreiROMgm2620
WILLIAMS SimonENGgm2520
HEBDEN MarkENGgm2500
ARKELL KeithENGgm2478
PHILIPPE ChristopheFRAim2430
ZDEBSKAJA NataliaUKRwgm2410
KOLBUS DietmarGERim2355
MARUSENKO PetrUKRim2300
RUDD JackENGim2296

Gibtelecom Masters 2010

The Gibtelecom Masters takes place 26th January - 4 February 2010.

Contact details: hotel conf.banq@caletahotel.gi; technical stewartreuben@aol.com.

Official site: http://www.gibraltarchesscongress.com

Gibtelecom Masters (ENG), 26 i - 4 ii 2010
Leading Entries
Zhu Chen QTR GM2473
Al-Modiahki Mohamad QTR GM2570
Cmilyte Victorja LTU IM2475
Zhukova Natalia UKR WGM2465
Skripchenko Almira FRA IM2450
Fressinet Laurent FRA GM2667
Zatonskih Anna USA IM2466
Fridman Daniel GER GM2665
Dzagnidze Nana GEO GM2536
Krush Irina USA IM2458
Zozulia Anna BEL IM2341
Malakhatko Vadim BEL GM2573
Cramling Pia SWE GM2531
Bellon Juan ESP GM2430
Sachdev Tania IND IM2410
Muzychuk Mariya UKR IM2441
Houska Jovanka ENG IM2380+
Roiz Michael ISR GM2662
Golod Vitali ISR GM2592
Calzetta Monica ESP WGM2344
Koneru Humpy IND GM2611
Siebrecht Sebastian GER GM2456
Hoffmann Michael GER GM2513
Stefanova Antoaneta BUL GM2522
Dronavalli Harika IND IM2449
Kruttika Nadig IND WGM2264
Karavade Eesha IND WGM2391
Mohota Nisha IND WGM2336
Speelman Jon ENG GM2525
Agdestein Simen NOR GM2570
Arakhamia Ketevan SCO GM2500
Sedina Elena ITA IM2335
Adams Michael ENG GM2682
Romain Edouard FRA GM2622
Istratescu Andrei ROU GM2624
Movsesian Sergey CZE GM2711
Kosteniuk Alexandra RUS GM2516
Gopal Naravanyan IND GM2586
Sandipan Chandra IND GM2585
Vitiugov Nikita RUS GM2689
Romanov Evgeny RUS GM2591

Moscow Non-Stop Chess Events of the World Chess Tour

Following round-robin tournaments (GM. IM. rating) of the "World Chess Tour 2009/10" series. Autumn / Winter 2009/10:

2009: 18-28.11, 29.11-10.12, 13-22.12.

2010: 2-13.01, 17-28.01, 9-19.02, 20.02-3.03 etc.

Since November 2009 also "Non-stop" events are available. in different formats (depending of participant's wish: 1) 5-6 days 2) 7-8 days 3) 9-11 days 4) 12-15 days 5) 16-21 days 6) 22-31 days 7) more than 1 month.

Contact: GM Igor Glek. Phone mobile: Russia: (7)903-5593052, (7)926-0523889 Germany: (49)152-04014194 Phone/Fax (Russia): (7)495-4336634 Skype: Prinzflorisel E-mail: wlct06@gmail.com, worldchesstour@gmail.com

Official site: http://www.chess-events.org/

Official site: www.chess-events.org/en_US/rr-tur.html

II World Chess Open In Leon

The II WORLD CHESS OPEN in Leon (Spain) takes place 1st-3rd January 2010, from Friday to Sunday.

31st December 2009 sees a special dinner and a party, which will be of course optional for the players and companion and which will have an special price. We hope that all chess legends invited by the organisation will come and enjoy this celebration.

1st day of January first game starts at 17.00 pm and ches players who cannot arrive in time can ask 2 byes for both games of 1st of january (2 half points).

Total Prizes are around 30.000€, and first is 5000€. Prizes for players below 2350 ELO FIDE (10 prizes and 1st is 1000 €), below 2200 ELO FIDE, and below 2000 ELO FIDE.

TIME CONTROL: Players will have 35 minutes plus 3 additional seconds per move so they are not so rapid games as usual.

Amongst the players who can be invited by the organisation this time are Nigel Short, Robert Hubner, Mark Taimanov, Vlastimil Hort, Henrique Mecking, Bent Larsen, Eugene Torre, Jan Elhvest, Borislav Ivkov, Svetozar Gligoric, Maia Chiburdanidze, Oleg Romanishin, Lev Psakhis, Gyula Sax, Gheorguiu, Uhlmann, Sveshnikov, Smejkal, Vasiukov, Vaganian, Unzicker, Kurajica, Suba, Lilienthal…We will invite 8-10 players.

Official web page, http://www.openmundialdeleon.com

Contact: GM Alfonso Romero Holmes, Tournament Director aromero64@yahoo.es

8th Nancy Chess Festival

The 8th Nancy (France) Chess Festival takes place 22nd-28th February 2010.

Website (with english informations page) : http://echecs54.free.fr Contact : philippe.chr@free.fr

Serie of closed tournaments round-robins 10 players each : Group A for GM-norm (in 2009 : category 13, average 2557, winner Harikrishna), group B for IM-norms, group C for 10 players over 2200 elo, group D for 10 players over 2100 elo, group E for 10 players over 2000 elo, group F for 10 players over 1900 elo ...etc...18 groups with 174 players in 2009. 9 rounds 90min/40moves+30min(+30sec). Entry fee : adult 56 euros young 28 euros. Possibilities of hotels with special chess prices : see tournament website.

Icelandic Teams

The Icelandic Team Championship takes place 25th September 2009 - 3rd March 2010. Rounds 1-4 have taken place.

Results: http://chess-results.com/tnr25745.aspx

Official site in Icelandic: http://www.skaksamband.is

4NCL

The 4NCL starts Sat 24th Oct - Sun 25th Oct. 2009.

Official site: http://www.4ncl.co.uk/index.htm

Live games: http://www.bcfservices.org.uk/livechess/4ncl/0910/index.htm

Sydney International and Doeberl Cup

Entries are invited for the 2010 Sydney International Open and Challengers Chess Tournaments, to be held 7-11 April 2010.

The organisers have received financial support from a variety of sources and the principal sponsor for 2010 is GM Murray Chandler.

The venue is again the historic Parramatta Town Hall in Western Sydney and free hotel accommodation (twin share room) is offered to International Chess Grandmasters. There are two nine-round FIDE-rated swiss tournaments, the Sydney International Open (SIO) and the Sydney International Challengers (SIC). Cash prizes exceed A$16,000 and visas can be arranged on request for overseas players (please provide passport details). More Information is available at http://www.chessaustralia.com.au/index.cfm?site=open

For those players that want even more chess, the Doeberl Cup will be held in Canberra from 1-5 April 2010. See http://www.doeberlcup.com.au Transport from Canberra to Sydney on Tuesday 6 April 2010 will be provided free of charge for all overseas players.

18th Donau Open

The 18th Donau Open takes place in Aschach, Austria, 26th-31st December 2009.

Details: http://www.aschach.at/schach/

Contact: Guenter Mitterhuemer, Seebach 19, 4070 Eferding Tel.: 07272 / 4398 (Vorwahl Österreich: 0043) Email: guenter.mitterhuemer@schach.at

Cappelle-la-Grande 2010

The 26th International Open of Cappelle-la-Grande will take place 13th-20th February 2010.

For every players wishing to be invited, please contact Mr GOUVART at the following address: stephanegouvart@gmail.com phone: +33671624629

Official site : http://www.cappelle-chess.fr/

IV Open Internacional Ciutat de Palma

The IV International Open Chess City of Palma, Iberostar Trophy takes place 21st-28th November 2009.

Official site: http://www.chesspalma.com/index.php?le=en

Czech Chess Christmas 2009-10

Czech Chess Christmas 2009 Litomysl (CZE) 26th December - 2nd January 2010

11th christmas chess FIDE tournament, swiss system of 9 round, rate of game 2 x 1,5h + 30s/move, prize fund 64.000 CZK (1st prize 20.000 CZK = 800 EUR), special conditions for IM, WGM and GM, New Year’s Eve programme.

Contact: Proclient s.r.o., Jaroslav Fuksik, Svedska 3, 772 00 Olomouc, mobile: +420 608 364 664, e-mail: a64@proclient.cz, web: http://www.a64.cz/tournaments/litomysl2009/

Hungarian Tournaments October 2009 - April 2010

First Saturday chess tournaments, GM-IM-FM sections, 50-60-70 players usually out of 10-15 countries, for 9...14 days here.

Upcoming tournaments:

1. 3rd-15th of October, GM-IM-FM First Saturday Budapest, org: Nagy Laszlo, firstsat@hu.inter.net,

2. 23rd-31st of October, GM tmt, Pecs, 250 km West from Budapest,

3. 7th-19th of November, GM-IM-FM, First Saturday, Budapest, 4. 26th of Nov-3rd of Dec, Harkany Open, 250 km South-West from Budapest, org: Mr.Fulop, e-mail to: fulopcsa@invitel.hu

5. 5th-17th of December, GM-IM-FM, First Saturday, Budapest,

6. 8th-16th of January 2010 Perenyi memorial Open, 9 rounds Swiss, Budapest, info: Nagy Laszlo,

7. 6th-18th of February 2010 FS GM-IM-FM, Budapest,

8. 6th-18th of March 2010, FS GM-IM-FM Budapest,

9. 19th-28th of March 2010 26th Budapest Spring Festival, 9 rounds Swiss Open, org: Nagy Laszlo

10.3rd-16th of April 2010 FS GM-IM-FM Budapest

Contact: Nagy, Laszlo International chess organizer, member of the FIDE organizers' committee, "GENS UNA SUMUS" ET "PACTA SUND SERVANDA" http://www.firstsaturday.hu

Possible in the website online chat also... Mobile: +36-30-230-19-14 Phone-fax: +36-1-263-28-59 E-mail: firstsat@hu.inter.net ICC, SKYPE, YAHOO, MSN, www.chess.com nickname: mrfirstsaturday

Czech Coal Match 2009

Jan Timman, Viktor Korchnoi, Robert Huebner and Vlastimil Hort play against a team of ladies in the Czech Coal Match event which takes place 28th November - 5th December 2009 in the hotel Crystal Palace in Marianske Lazne. The final lineup is waiting for the women players and a potential clash with the FIDE Women's Grand Prix.

Details - Likely official site: http://www.praguechess.cz/

Milano

Milano (Italy), December 5th-13th 2009 - International tournament "Memorial Crespi" - edition number 30 details: http://www.scacchisticamilanese.it

Mundial Chess Internet Tournament

The organising Committee Mundial Chess invites all the players (from the amateurs to Grandmasters) to take part in the 1st Internet tournament with the prize fund of more than 130.000 EUR in cash and many special prizes. The 1st prize in the main tournament will be not less than 10.000 EUR.

Registration (and information in English) in the tournament is possible following the link - http://www.mundialchess.com/chess-online/en/zvfdxt6 Registration and information in Spanish - http://www.mundialchess.com/chess-online/es/zvfdxt6 Registration and information in Russian - http://www.mundialchess.com/chess-online/ru/zvfdxt6

Commonwealth Chess Championships

The Masterskill Commonwealth Chess Championships take place 9th-15th December 2009 in conjunction with the 6th Singapore International Chess Festival.

Details of the change: http://www.fide.com/component/content/article/4-tournaments/3991-commonwealth-chess-championship-2009

Ajedrez 21 English site

Ajedrez 21 now has an English site: http://www.ajedrez21.com/en/

Kingpin Magazine

The humourous and satirical chess magazine Kingpin has a new website.

New website address: http://www.kingpinchess.net

VIII Benidorm International Chess Festival

VIII Benidorm International Chess Festival 2009 takes place 27th November - 8th December 2009.

Website: http://www.ajedrezbali.com

Torch Real Estate Cup

The Chinese team competition the Torch Real Estate Cup started in Chengdu China on 4th May 2009. I'm hoping for a full game file.

Live games: http://live.chinaqiyuan.com/chess/tfd.htm

Official site: http://chess.sport.org.cn/

Results: http://chess-results.com/tnr21650.aspx

Historical Elo Ratings

http://www.shakki.net/history/elotop.htm has a list of historical top ten FIDE lists. The text is in Finnish but is understandable anyhow.

Reno Far West Open

The Far West Open Chess Tournament took place April 10th-12th 2009 in Reno Nevada. Sergey Kudrin edged out Enrico Sevillano and Gergerly Antal who finished on 5/6. Games should follow.

Official site: http://www.renochess.org/fwo/index.html

European Union Website

The European Chess Union Website ECU website has changed address to http://www.europechess.org

Alushta Diary 2009

Alushta Diary 2009:

GM Norm events: 23.05 - 1.06, 2.06 - 12.06, 15.06 - 25.06, 2.09 - 12.09, 14.09 - 24.09, 26.09 - 6.10, IM Norm: 23.05 - 1.06, 2.06 - 12.06, 15.06 - 25.06, 2.09 - 12.09, 14.09 - 24.09, 26.09 - 6.10, Rating tournament: 4.06 - 12.06, 22.06 - 27.06, 5.09 - 13.09, Open tournament (under 16 years) 3.06 - 11.06, 13.06 - 21.06, Alushta Swiss 9 rounds Open tournament First prize - 1000$ First prize (woman) - 500$ 28.06 - 6.07, 10.07 - 18.07, 20.07 - 28.07, 22.08 - 30.08, Alushta Swiss 9 rounds Blitz tournament 7.07, 19.07, 29.07, Alushta Swiss 9 rounds Open tournament (rapid chess) 8.07 - 9.07, 30.07 - 31.07, Alushta Session of school of Gennadi Kuzmin 21.06 - 27.06, 15.07 - 24.07. Individual and group studying Further information: http://www.kaissa.com.ua phone +38 (06560)5-05-32, +380505828911 (for Russian speaking), + 380506692604 (for English speaking) e-mail: info@kaissa.com.ua

Chess Study

Dr Robert Howard is making a study of rated chess players.

The full article: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/results

If you would like to participate, please go to this website: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/

For any queries, please contact Dr Robert Howard, University of New South Wales, on rwh@unsw.edu.au