THE WEEK IN CHESS 777 28th September 2009 by Mark Crowther

Sponsored by the London Chess Centre

TWIC Home| The London Chess Centre| Online-Shop

Contact The Week in Chess
Mark Crowther
E-Mail mdcrowth@btinternet.com
Mobile 07971 920016
http://www.chesscenter.com/twic/twic.html

Contents

1) Introduction
2) Kasparov vs Karpov Match
3) 2nd Nanjing Pearl Spring
4) Short - Efimenko Match
5) VII Marx Gyorgy Memorial
6) FIDE Women's Grand Prix Nanjing China
7) Inventi Chess Tournament 2009
8) Baku Open
9) SPICE Cup
10) Spanish Championship
11) Maotai Prince Cup China
12) 18th Croatian Team Championship
13) ZheJiang LiShui XingQiu chess International Open
14) Serbian Women's League
15) CECLUB Spanish Teams
16) XIX Open de Gros
17) Mecking - Fier Match
18) 1st Francophone Chess Festival
19) Semifinal of the Italian Championship
20) Galicia Jubilee Chess Festival 2009
21) 6th Highlands Open International Chess Festival
22) World Chess Tourís News
23) US Chess League
24) Forthcoming Events and Links

Games Section
Kasparov vs Karpov Match12 games
2nd Nanjing Pearl Spring3 games
Short - Efimenko Match4 games
VII Marx Gyorgy Memorial24 games
FIDE Women's Grand Prix Nanjing China6 games
Inventi Chess Tournament 200945 games
Baku Open44 games
SPICE Cup53 games
Spanish Championship29 games
Maotai Prince Cup China56 games
18th Croatian Team Championship525 games
ZheJiang LiShui XingQiu Open90 games
Serbian Women's League56 games
CECLUB Spanish Teams90 games
XIX Open de Gros24 games
Mecking - Fier Match4 games
World Chess Tourís News84 games
US Chess League28 games
1177 games

Contact the London Chess Centre
E-Mail info@chess.co.uk
Tel: +44 020-73882404 Fax:+44 020-73882407
USA Telephone Orders: 1 561 827 0993
http://www.chess.co.uk/

Links:

Shop: http://www.chess.co.uk/shop

Kasparov vs Karpov 3

UK Shop - US Shop

1) Introduction

My thanks to Igor Glek, Holger Lieske, Robert Fontaine, Luiz Roberto Da Costa Jr, Emmanuel Variniac, Adolivio Capece, Jakub Fuksik, Gujuan Tzu, Luis Blasco de la Cruz, Laszlo Nagy, Jan Lagrain, Susan Polgar, Valery Maes, Sandor Videki, Peter Doggers and everyone else who helped with the issue.

The match between Kasparov and Karpov lived up to the billing with huge pubicity away from the board. Sadly events over the board were a little less inspiring. Kasparov expressed disappointment with some of his decisions but he still outclassed Anatoly Karpov completely, not least because the latter got into terrible time trouble throughout. Kasparov has reiterated that this isn't going to mark an end to his retirement and I believe him. The fact he has found something else to do could alone keep himself away from the board, but also I think he felt his powers somewhat waining and especially he got out just before chess preparation took a huge leap forward, maybe to catch up to where he was, but certainly it isn't possible to compete with general preparation anymore.

This week has seen a huge amount of chess elsewhere too. The 2nd Pearl Spring tournament got underway with a win for Magnus Carlsen being the only decisive result. The performance of world number 1 Veselin Topalov will be of great interest and a slow start isn't really that unusual for him.

Nigel Short beat Zahar Efimenko 3.5-2.5 in a match, the Marx Gyorgy Memorial is well undery, the Spice Cup is coming towards a finish, the FIDE Women's Grand Prix is also taking place in Nanjing, Emil Sutovsky dominated in Antwerp to win with 7/9, the Baku Open sees Gata Kamsky and Shakhriyar Mamedyarov compete, the Spanish teams saw Gelfand amongst others compete. So plenty to get your teeth into.

Hope you enjoy this issue.

Mark

2) Kasparov vs Karpov Match

Kasparov and Karpov played a 12 game (4 Rapid and 8 blitz) match in Valencia 21st-24th September 2009. The match was on the 25th Anniversary of the start of their infamous first aborted match in Moscow in 1984-5, this was followed by an epic series of close World title matches which ended in Lyon 1990.

Kasparov outclassed Karpov throughout the match. The match confirmed the recent impression that Karpov has ceased to work on the game and is no longer competitive. Kasparov seemed pretty sharp although it is hard to say with complete assurance how good he still is as the opposition was so poor. In particular Karpov was mishandling the clock very badly (lost game 4 of the blitz on time in a favourable position) and collapsing at the end of games when he had little or no time, even in level positions. It is to be hoped that Karpov can at least show some pride and do some work for the second match in France in December. Kasparov won the rapid 3-1 and the blitz 6-2 for a resounding 9-3 win.

Official site: http://www.matchkarpovkasparov.com/

http://www.europe-echecs.com/ have video reports and an interview with Kasparov.

Other coverage: Daily Dirt - http://www.chessvibes.com/ - http://www.chessdom.com/kasparov-karpov-valencia-2009

Rapid Match Valencia
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry 0-1 24 D72 Gruenfeld 3.g3
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 1-0 28 D31 Semi-Slav Defence
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry 1-0 36 D72 Gruenfeld 3.g3
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 1-0 33 D31 Semi-Slav Defence

Rapid Match Valencia (ESP), 22-23 ix 2009
Name Ti NAT Rtng 1 2 3 4 Total Perf
Kasparov, Garry g RUS 2812 1 1 0 1 3 2812
Karpov, Anatoly g RUS 2619 0 0 1 0 1 2619
Blitz Match Valencia
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 0-1 60 D31 Semi-Slav Defence
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry ½-½ 17 D22 QGA
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 1-0 51 D31 Semi-Slav Defence
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry 0-1 36 D72 Gruenfeld 3.g3
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 1-0 56 D31 Semi-Slav Defence
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry 0-1 26 D02 Queen's Pawn Game
Kasparov, Garry - Karpov, Anatoly 1-0 96 D31 Semi-Slav Defence
Karpov, Anatoly - Kasparov, Garry ½-½ 25 D72 Gruenfeld 3.g3

Blitz Match Valencia (ESP), 22-23 ix 2009
Name Ti NAT Rtng 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Perf
Kasparov, Garry g RUS 2812 0 ½ 1 1 1 1 1 ½ 6 2812
Karpov, Anatoly g RUS 2619 1 ½ 0 0 0 0 0 ½ 2 2619
Kasparov - Karpov Match Valencia (ESP), 21-24 ix 2009
Schedule
21.09.2009Simul by Kasparov and Karpov 19:00pm local time
22.09.2009Games 1 and 2 Rapid 19:00pm local time
23.09.2009Games 3 and 4 Rapid 19:00pm local time
24.09.20098 Blitz Games19:00pm local time

3) 2nd Nanjing Pearl Spring

The 2nd Nanjing Pearl Spring Chess Tournament takes place 27th Sept - 9th October 2009 in Nanjing, China.

The event is a 6-player in a double round robin. The total prize fund is 250,000 Euros.

News Gujuan Tzu blog http://blog.sina.com.cn/chessnews

Official site (In English): http://www.chess-pearlspring.com/www/chess_pk/2009/en/

2nd Pearl Spring Nanjing (CHN), 28 ix-12 x 2009 cat. XXI (2764)
1 2 3 4 5 6
1. Carlsen, Magnus g NOR 2772 * * . . . . . . . . 1 . 1
2. Jakovenko, Dmitry g RUS 2742 . . * * . . ½ . . . . . ½ 2813
3. Radjabov, Teimour g AZE 2757 . . . . * * . . ½ . . . ½ 2736
4. Topalov, Veselin g BUL 2813 . . ½ . . . * * . . . . ½ 2742
5. Wang Yue g CHN 2736 . . . . ½ . . . * * . . ½ 2757
6. Leko, Peter g HUN 2762 0 . . . . . . . . . * * 0

Round 1 (September 28, 2009)
Carlsen, Magnus - Leko, Peter 1-0 44 C45 Scotch Game
Topalov, Veselin - Jakovenko, Dmitry ½-½ 43 E06 Catalan
Wang Yue - Radjabov, Teimour ½-½ 38 E92 King's Indian Classical

4) Short - Efimenko Match

Chess Match 20 - 26 September 2009 Mukachevo (Ukraine) organised by UEP. 44-year-old Nigel Short beat 24-year-old Zahar Efimenko 3.5-2.5.

Live coverage: http://live.uep-chess.com/live.htm

Website Universal Event Promotion: http://www.uep-chess.com/cms_english/

Club Mukachevo

Media Contact: Mikhail Golubev, gmi@europe.com

Match Mukachevo
Short, Nigel D - Efimenko, Zahar 0-1 38 B23 Sicilian Closed
Efimenko, Zahar - Short, Nigel D 0-1 52 C80 Ruy Lopez Open
Short, Nigel D - Efimenko, Zahar ½-½ 51 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Efimenko, Zahar - Short, Nigel D ½-½ 50 C80 Ruy Lopez Open
Short, Nigel D - Efimenko, Zahar 1-0 58 B90 Sicilian Najdorf Variation
Efimenko, Zahar - Short, Nigel D ½-½ 32 C44 Scotch Gambit

Match Mukachevo (UKR), 20-26 ix 2009
Name Ti NAT Rtng 1 2 3 4 5 6 Total Perf
Short, Nigel D g ENG 2706 0 1 ½ ½ 1 ½ 2711
Efimenko, Zahar g UKR 2654 1 0 ½ ½ 0 ½ 2649

5) VII Marx Gyorgy Memorial

The VII Marx Gyorgy Memorial takes place 24th September-5th October 2009 Paks, Hungary.

Participants: GM Almasi Zoltan 2684 HUN, GM Meier Georg 2658 GER, GM Berkes Ferenc 2647 HUN, GM Ganguly Surya 2637 IND, GM Safarli Eltaj 2597 AZE, GM Acs Peter 2550 HUN Average rating: 2629 Category: 16

I Teller Ede Memorial Participants: WGM Majdan Joanna 2382 POL, IM Vajda Szidůnia 2375 HUN, WGM Gara TŪcia 2354 HUN, WGM Doluhanova Evgeniya 2327 UKR, WGM Kochetkova Julia 2310 RUS, WIM Toth Lili 2172 HUN Average rating: 2320 Category: 3

Blitz-tournament 2nd October, 2009

Rapid-tournament 29th September, 2009

Children-tournament 27th September, 2009,

XIII Paks open 30th September- 4th October, 2009 7 rounds, A and B group

Official site: http://www.ase.hu/marxgy/2009

VII Marx Gyorgy Mem Paks (HUN), 25 ix-5 x 2009 cat. XVI (2631)
1 2 3 4 5 6
1. Almasi, Zoltan g HUN 2685 * * ½ . . . 1 . 1 . 1 . 2944
2. Meier, Georg g GER 2664 ½ . * * 1 . . . ½ . 1 . 3 2814
3. Berkes, Ferenc g HUN 2663 . . 0 . * * ½ . ½ . 1 . 2 2608
4. Ganguly, Surya Shekhar g IND 2634 0 . . . ½ . * * ½ . 1 . 2 2621
5. Safarli, Eltaj g AZE 2587 0 . ½ . ½ . ½ . * * . . 2574
6. Acs, Peter g HUN 2550 0 . 0 . 0 . 0 . . . * * 0

Round 1 (September 25, 2009)
Meier, Georg - Acs, Peter 1-0 39 D39 QGD Ragozin
Ganguly, Surya Shekhar - Almasi, Zoltan 0-1 67 C91 Ruy Lopez
Safarli, Eltaj - Berkes, Ferenc ½-½ 36 C41 Philidor's Defence
Round 2 (September 26, 2009)
Almasi, Zoltan - Meier, Georg ½-½ 46 C10 French Rubinstein
Berkes, Ferenc - Acs, Peter 1-0 60 A46 Queen's Pawn Opening
Safarli, Eltaj - Ganguly, Surya Shekhar ½-½ 46 C19 French Winawer
Round 3 (September 27, 2009)
Meier, Georg - Safarli, Eltaj ½-½ 29 A16 English Opening
Ganguly, Surya Shekhar - Berkes, Ferenc ½-½ 57 C41 Philidor's Defence
Acs, Peter - Almasi, Zoltan 0-1 41 E99 King's Indian Classical
Round 4 (September 28, 2009)
Almasi, Zoltan - Safarli, Eltaj 1-0 65 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Meier, Georg - Berkes, Ferenc 1-0 54 D11 Slav Defence
Acs, Peter - Ganguly, Surya Shekhar 0-1 39 E97 King's Indian Classical
I Teller Ede Mem WGM Paks (HUN), 25 ix-5 x 2009 cat. III (2320)
1 2 3 4 5 6
1. Vajda, Szidonia m HUN 2375 * * . . 1 . 1 . ½ . ½ . 3 2493
2. Doluhanova, Evgeniya wg UKR 2341 . . * * ½ . ½ . 0 . 1 . 2 2300
3. Kochetkova, Julia wg RUS 2305 0 . ½ . * * ½ . . . 1 . 2 2312
4. Toth, Lili wm HUN 2171 0 . ½ . ½ . * * 1 . . . 2 2345
5. Majdan, Joanna wg POL 2361 ½ . 1 . . . 0 . * * 0 . 2225
6. Gara, Ticia wg HUN 2364 ½ . 0 . 0 . . . 1 . * * 2258
Round 1 (September 25, 2009)
Kochetkova, Julia - Vajda, Szidonia 0-1 58 C41 Philidor's Defence
Majdan, Joanna - Toth, Lili 0-1 42 C03 French Tarrasch
Gara, Ticia - Doluhanova, Evgeniya 0-1 83 B33 Sicilian Sveshnikov
Round 2 (September 26, 2009)
Vajda, Szidonia - Majdan, Joanna ½-½ 25 B56 Sicilian Defence
Doluhanova, Evgeniya - Toth, Lili ½-½ 53 C19 French Winawer
Gara, Ticia - Kochetkova, Julia 0-1 42 B32 Sicilian Labourdonnais
Round 3 (September 27, 2009)
Kochetkova, Julia - Doluhanova, Evgeniya ½-½ 29 B33 Sicilian Sveshnikov
Toth, Lili - Vajda, Szidonia 0-1 31 D23 QGA
Majdan, Joanna - Gara, Ticia 0-1 29 B82 Sicilian Scheveningen
Round 4 (September 28, 2009)
Vajda, Szidonia - Gara, Ticia ½-½ 35 B83 Sicilian Scheveningen
Toth, Lili - Kochetkova, Julia ½-½ 60 D02 Queen's Pawn Game
Majdan, Joanna - Doluhanova, Evgeniya 1-0 31 B32 Sicilian Labourdonnais

6) FIDE Women's Grand Prix Nanjing China

The FIDE Women's Grand Prix has a tournament in Nanjing, China, alongside the main 2nd Pearl Spring tournament 27th Sept - 9th October 2009.

Official site (In English): http://www.chess-pearlspring.com/www/chess_pk/2009/en/ and also http://nanjing2009.fide.com/schedule.html

FIDE GP w Nanjing (CHN), 28 ix-9 x 2009 cat. VIII (2447)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2
1. Dzagnidze, Nana g GEO 2535 * . . . . . . . . 1 . . 1
2. Munguntuul, Batkhuyag wg MGL 2418 . * . . . . . . . . . 1 1
3. Shen Yang wg CHN 2453 . . * . . . . . . . 1 . 1
4. Fierro Baquero, Martha L m ECU 2386 . . . * . . . . ½ . . . ½ 2488
5. Kovanova, Baira wg RUS 2408 . . . . * ½ . . . . . . ½ 2468
6. Mkrtchian, Lilit m ARM 2468 . . . . ½ * . . . . . . ½ 2408
7. Xu Yuhua g CHN 2485 . . . . . . * ½ . . . . ½ 2542
8. Zhao Xue g CHN 2542 . . . . . . ½ * . . . . ½ 2485
9. Zhu Chen g QAT 2488 . . . ½ . . . . * . . . ½ 2386
10. Ju Wenjun CHN 2443 0 . . . . . . . . * . . 0
11. Sebag, Marie g FRA 2519 . . 0 . . . . . . . * . 0
12. Yildiz, Betul Cemre wm TUR 2224 . 0 . . . . . . . . . * 0

Round 1 (September 28, 2009)
Dzagnidze, Nana - Ju Wenjun 1-0 88 E74 King's Indian Averbakh
Munguntuul, Batkhuyag - Yildiz, Betul Cemre 1-0 36 D20 QGA
Shen Yang - Sebag, Marie 1-0 38 D43 Anti-Meran Gambit
Fierro Baquero, Martha L - Zhu Chen ½-½ 105 C90 Ruy Lopez
Mkrtchian, Lilit - Kovanova, Baira ½-½ 39 E32 Nimzo Indian 4.Qc2
Xu Yuhua - Zhao Xue ½-½ 48 B83 Sicilian Scheveningen

7) Inventi Chess Tournament 2009

The Inventi Chess tournament took place in Antwerp. 9 round round-robin with Bacrot, Sargissian, Sasikiran, Sutovsky, Howell, Timman and some other 2600+-players.

Emil Sutovsky took clear first place with 7/9.

Official site: http://inventi.info/

Live: http://www.schaakfabriek.be

Inventi GM Antwerp BEL (BEL), 18-26 ix 2009 cat. XV (2609)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Sutovsky, Emil g ISR 2676 * ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 1 7 2821
2. Sasikiran, Krishnan g IND 2661 ½ * ½ 0 ½ 1 1 1 ½ ½ 2682
3. Bacrot, Etienne g FRA 2709 ½ ½ * 0 ½ 1 1 ½ ½ 1 2677
4. Socko, Bartosz g POL 2637 0 1 1 * 0 ½ ½ ½ 1 ½ 5 2648
5. Timman, Jan H g NED 2588 0 ½ ½ 1 * ½ ½ 0 ½ 1 2610
6. Sargissian, Gabriel g ARM 2668 ½ 0 0 ½ ½ * ½ 1 ½ 1 2601
7. Muzychuk, Anna m SLO 2533 ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ 1 1 2616
8. Stefanova, Antoaneta g BUL 2527 0 0 ½ ½ 1 0 ½ * ½ 1 4 2574
9. Michiels, Bart m BEL 2462 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ * 0 2458
10. Howell, David W L g ENG 2624 0 ½ 0 ½ 0 0 0 0 1 * 2 2386

Round 1 (September 18, 2009)
Sutovsky, Emil - Socko, Bartosz 1-0 45 C49 Four Knights Metger
Bacrot, Etienne - Sargissian, Gabriel 1-0 18 C48 Four Knights Rubinstein
Timman, Jan H - Stefanova, Antoaneta 0-1 40 C68 Ruy Lopez Exchange
Muzychuk, Anna - Howell, David W L 1-0 39 B04 Alekhine's Defence
Michiels, Bart - Sasikiran, Krishnan ½-½ 33 C49 Four Knights Metger
Round 2 (September 19, 2009)
Sasikiran, Krishnan - Muzychuk, Anna 1-0 43 A81 Dutch Leningrad
Timman, Jan H - Michiels, Bart ½-½ 31 B31 Sicilian Rossolimo
Sargissian, Gabriel - Sutovsky, Emil ½-½ 32 A05 Various
Stefanova, Antoaneta - Socko, Bartosz ½-½ 57 D41 Semi-Tarrasch Defence
Howell, David W L - Bacrot, Etienne 0-1 49 C24 Bishop's Opening
Round 3 (September 20, 2009)
Sutovsky, Emil - Howell, David W L 1-0 63 C67 Ruy Lopez Berlin
Bacrot, Etienne - Sasikiran, Krishnan ½-½ 35 B87 Sicilian Sozin Attack
Socko, Bartosz - Sargissian, Gabriel ½-½ 29 C89 Ruy Lopez Marshall
Muzychuk, Anna - Timman, Jan H ½-½ 44 B19 Caro Kann
Michiels, Bart - Stefanova, Antoaneta ½-½ 61 C48 Four Knights Rubinstein
Round 4 (September 21, 2009)
Sasikiran, Krishnan - Sutovsky, Emil ½-½ 37 C18 French Winawer
Timman, Jan H - Bacrot, Etienne ½-½ 30 A61 Benoni
Stefanova, Antoaneta - Sargissian, Gabriel 0-1 71 D10 Slav Defence
Michiels, Bart - Muzychuk, Anna 0-1 63 B40 Sicilian Classical
Howell, David W L - Socko, Bartosz ½-½ 40 C49 Four Knights Metger
Round 5 (September 22, 2009)
Sutovsky, Emil - Timman, Jan H 1-0 34 C42 Petroff's Defence
Bacrot, Etienne - Michiels, Bart ½-½ 42 B13 Caro Kann Exchange
Socko, Bartosz - Sasikiran, Krishnan 1-0 89 B90 Sicilian Najdorf Variation
Sargissian, Gabriel - Howell, David W L 1-0 63 A05 Various
Muzychuk, Anna - Stefanova, Antoaneta ½-½ 64 C68 Ruy Lopez Exchange
Round 6 (September 23, 2009)
Sasikiran, Krishnan - Sargissian, Gabriel 1-0 39 C33 Kings Bishops Gambit
Timman, Jan H - Socko, Bartosz 1-0 40 E81 King's Indian Saemisch
Muzychuk, Anna - Bacrot, Etienne 0-1 33 B31 Sicilian Rossolimo
Stefanova, Antoaneta - Howell, David W L 1-0 41 D91 Gruenfeld 5.Bg5
Michiels, Bart - Sutovsky, Emil 0-1 42 B92 Sicilian Najdorf with 6.Be2
Round 7 (September 24, 2009)
Sutovsky, Emil - Muzychuk, Anna ½-½ 50 B43 Sicilian Paulsen
Bacrot, Etienne - Stefanova, Antoaneta ½-½ 53 C48 Four Knights Rubinstein
Socko, Bartosz - Michiels, Bart 1-0 35 B31 Sicilian Rossolimo
Sargissian, Gabriel - Timman, Jan H ½-½ 46 E16 Queens Indian
Howell, David W L - Sasikiran, Krishnan ½-½ 31 B22 Sicilian Alapin
Round 8 (September 25, 2009)
Bacrot, Etienne - Sutovsky, Emil ½-½ 32 B90 Sicilian Najdorf Variation
Timman, Jan H - Howell, David W L 1-0 53 A05 Various
Muzychuk, Anna - Socko, Bartosz ½-½ 52 B05 Alekhine's Defence
Stefanova, Antoaneta - Sasikiran, Krishnan 0-1 39 A45 Trompowsky
Michiels, Bart - Sargissian, Gabriel ½-½ 56 B04 Alekhine's Defence
Round 9 (September 26, 2009)
Sutovsky, Emil - Stefanova, Antoaneta 1-0 35 C78 Ruy Lopez Moeller Defence
Sasikiran, Krishnan - Timman, Jan H ½-½ 25 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Socko, Bartosz - Bacrot, Etienne 1-0 59 C59 Two Knights Defence
Sargissian, Gabriel - Muzychuk, Anna ½-½ 44 A80 Dutch
Howell, David W L - Michiels, Bart 1-0 39 C05 French Tarrasch

8) Baku Open

The Baku Open takes place September 20th-30th 2009 in Baku in conjunction with the Independence Day of the Azerbaijan Republic, Prize fund $60,000 and a first prize of $10,000 dollars. Total - 30 prizes. My thanks to Holger Lieske for the games. There were a few more broadcast but I couldn't find any on the official site.

Official site: http://www.azerichess.az/ - http://www.chess.az/DefaultEn.html and live games: http://livegames.chess.az/tfd.htm and also results at: http://chess-results.com/tnr25499.aspx

Open Baku (AZE), 21-29 ix 2009
Leading Round 8 of 9 Standings:
Rk.NameTiFEDRtgPts.TB1 TB2
1Savchenko BorisGMRUS26387.512007
2Guliev LogmanIMAZE24266.515286
3Erdogdu MertIMTUR24676.513026
4Smirin IliaGMISR26486.512005
5Kamsky GataGMUSA26926.512005
6Abbasov FaridGMAZE2552615616
7Gelashvili TamazGMGEO2615613444
8Mamedyarov ShakhriyarGMAZE2721612005
9Sanikidze TornikeGMGEO2600612005
10Durarbeyli VasifIMAZE2443612005
11Ibrahimov RasulGMAZE2553612004
12Can EmreIMTUR24555.515284
13Yilmaz MustafaFMTUR24755.514135
14Mamedjarova ZeinabWGMAZE22855.514125
15Shanava KonstantineGMGEO25255.513445
16Mamedov NidjatGMAZE26205.513444
17Pourramezanali AmirrezaIRI22795.513145
18Jojua DavitGMGEO25315.513144
19Agaragimov DjakhangirFMAZE23135.513095
20Maghalashvili DavitIMGEO24815.513084
21Guliyev NamigGMAZE25255.513055
22Agayev NidjatAZE22885.513015
23Azaladze ShotaIMGEO24235.512984
24Pantsulaia LevanGMGEO26005.512005
25Guseinov GadirGMAZE26675.512005
26Citak SelimFMTUR23435.512005
27Chighladze IveriIMGEO24205.512005
28Khurtsidze NinoIMGEO24205.512004
29Benidze DavitIMGEO24225.512003
30Kazimova Narmin Nizami QiziWIMAZE2228516955
31Orujov ElshadAZE2190516445
32Vakhania AlexandraGEO2182514954
33Umudova NargizWIMAZE2254514414
34Jafarli AlizaminAZE2258514345
35Rahmanov ShakhiyarAZE2235513115
36Morchiashvili BachanaIMGEO2414513113
37Mammadov AyazFMAZE2331512984
38Nigalidze GaiozIMGEO2453512954
39Orujov ShujaatAZE1955512944
40Tsalughelashvili LileWFMGEO2086512905
41Khotenashvili BelaIMGEO2438512005
42Sulashvili MalkhazIMGEO2476512004
43Mikhalevski VictorGMISR2625512004
44Mammadova GulnarWFMAZE22094.516484
153 players

9) SPICE Cup

The SPICE Cup takes place 19th-29th September 2009 at Texas Tech University, Lubbock USA.

Susan Polgar site: http://susanpolgar.blogspot.com

LIVE Coverage: http://www.depts.ttu.edu/spice/SPICE_CUP_2009_LIVE_COVERAGE.php - Official website: http://www.chessdailynews.com/

SPICE Cup A Lubbuck (USA), 19-29 ix 2009 cat. XVI (2631)
1 2 3 4 5 6
1. Kuzubov, Yuriy g UKR 2635 * * ½ . 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ . 2670
2. Andreikin, Dmitry g RUS 2648 ½ . * * ½ ½ ½ ½ ½ . 1 ½ 2666
3. Hammer, Jon Ludvig g NOR 2583 0 ½ ½ ½ * * ½ . 1 ½ 1 . 2684
4. Mamedov, Rauf g AZE 2645 ½ ½ ½ ½ ½ . * * ½ . ½ ½ 4 2630
5. So, Wesley g PHI 2646 ½ ½ ½ . 0 ½ ½ . * * ½ ½ 2579
6. Akobian, Varuzhan g USA 2626 ½ . 0 ½ 0 . ½ ½ ½ ½ * * 3 2550

Round 3 (September 21, 2009)
Kuzubov, Yuriy - Hammer, Jon Ludvig 1-0 73 D76 Gruenfeld 3.g3
Andreikin, Dmitry - Mamedov, Rauf ½-½ 29 B77 Sicilian Modern Dragon
So, Wesley - Akobian, Varuzhan ½-½ 41 C10 French Rubinstein
Round 4 (September 22, 2009)
Kuzubov, Yuriy - Andreikin, Dmitry ½-½ 18 C42 Petroff's Defence
Hammer, Jon Ludvig - Akobian, Varuzhan 1-0 46 D34 Tarrasch Defence, Main Line
So, Wesley - Mamedov, Rauf ½-½ 47 B38 Sicilian Maroczy Bind
Round 5 (September 23, 2009)
Andreikin, Dmitry - So, Wesley ½-½ 17 B13 Caro Kann Exchange
Mamedov, Rauf - Hammer, Jon Ludvig ½-½ 28 A47 Queen's Indian without c2-c4
Akobian, Varuzhan - Kuzubov, Yuriy ½-½ 57 E38 Nimzo Indian 4.Qc2
Round 6 (September 24, 2009)
Kuzubov, Yuriy - So, Wesley ½-½ 17 D12 Slav Defence
Hammer, Jon Ludvig - Andreikin, Dmitry ½-½ 14 B48 Sicilian Paulsen
Mamedov, Rauf - Akobian, Varuzhan ½-½ 17 C01 French Exchange
Round 7 (September 26, 2009)
Kuzubov, Yuriy - Mamedov, Rauf ½-½ 21 D10 Slav Defence
Andreikin, Dmitry - Akobian, Varuzhan ½-½ 31 E06 Catalan
So, Wesley - Hammer, Jon Ludvig ½-½ 58 E05 Catalan
Round 8 (September 27, 2009)
Hammer, Jon Ludvig - Kuzubov, Yuriy ½-½ 17 D13 Slav Exchange
Mamedov, Rauf - Andreikin, Dmitry ½-½ 28 C67 Ruy Lopez Berlin
Akobian, Varuzhan - So, Wesley ½-½ 35 D15 Slav Defence
SPICE Cup B Lubbuck (USA), 19-29 ix 2009 cat. X (2496)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
1. Perelshteyn, Eugene g USA 2534 * ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 6 2617
2. Bhat, Vinay S g USA 2473 ½ * ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 6 2623
3. Finegold, Benjamin m USA 2513 0 ½ * ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 6 2619
4. Robson, Ray m USA 2491 ½ 0 ½ * 1 ½ ½ ½ 1 1 2576
5. Papp, Gabor m HUN 2558 ½ ½ 0 0 * ½ ½ 1 1 1 5 2532
6. Rensch, Daniel f USA 2392 ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 0 ½ ½ 4 2464
7. Kuljasevic, Davorin m CRO 2547 ½ ½ 0 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 4 2447
8. Antal, Gergely m HUN 2479 0 0 0 ½ 0 1 ½ * 1 1 4 2455
9. Diamant, Andre m BRA 2520 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 * ½ 2327
10. Ippolito, Dean m USA 2455 ½ 0 0 0 0 ½ ½ 0 ½ * 2 2280

Round 3 (September 21, 2009)
Finegold, Benjamin - Kuljasevic, Davorin 1-0 15 D15 Slav Defence
Robson, Ray - Bhat, Vinay S 0-1 52 C96 Ruy Lopez
Papp, Gabor - Ippolito, Dean 1-0 47 C24 Bishop's Opening
Antal, Gergely - Perelshteyn, Eugene 0-1 49 B02 Alekhine's Defence
Diamant, Andre - Rensch, Daniel ½-½ 23 C48 Four Knights Rubinstein
Round 4 (September 22, 2009)
Perelshteyn, Eugene - Diamant, Andre 1-0 22 B23 Sicilian Closed
Bhat, Vinay S - Papp, Gabor ½-½ 33 E15 Queens Indian
Finegold, Benjamin - Robson, Ray ½-½ 20 D46 Semi-Slav Defence
Kuljasevic, Davorin - Rensch, Daniel ½-½ 32 E17 Queens Indian
Ippolito, Dean - Antal, Gergely 0-1 55 D78 Gruenfeld 3.g3
Round 5 (September 23, 2009)
Robson, Ray - Kuljasevic, Davorin ½-½ 78 B33 Sicilian Sveshnikov
Papp, Gabor - Finegold, Benjamin 0-1 67 B80 Sicilian Scheveningen
Rensch, Daniel - Perelshteyn, Eugene ½-½ 47 B13 Caro Kann Exchange
Antal, Gergely - Bhat, Vinay S 0-1 27 C45 Scotch Game
Diamant, Andre - Ippolito, Dean ½-½ 49 D48 Queens Gambit Meran
Round 6 (September 24, 2009)
Bhat, Vinay S - Diamant, Andre ½-½ 28 D20 QGA
Finegold, Benjamin - Antal, Gergely 1-0 53 D03 Queen's Pawn Game
Robson, Ray - Papp, Gabor 1-0 35 B78 Sicilian Modern Dragon
Kuljasevic, Davorin - Perelshteyn, Eugene ½-½ 38 E94 King's Indian Classical
Ippolito, Dean - Rensch, Daniel ½-½ 51 E20 Nimzo Indian
Round 7 (September 26, 2009)
Perelshteyn, Eugene - Ippolito, Dean ½-½ 27 E47 Nimzo Indian
Papp, Gabor - Kuljasevic, Davorin ½-½ 45 B33 Sicilian Sveshnikov
Rensch, Daniel - Bhat, Vinay S ½-½ 21 C45 Scotch Game
Antal, Gergely - Robson, Ray ½-½ 63 C04 French Tarrasch
Diamant, Andre - Finegold, Benjamin ½-½ 8 C48 Four Knights Rubinstein
Round 8 (September 27, 2009)
Bhat, Vinay S - Perelshteyn, Eugene ½-½ 16 D38 QGD Ragozin
Finegold, Benjamin - Rensch, Daniel ½-½ 26 E39 Nimzo Indian 4.Qc2
Robson, Ray - Diamant, Andre 1-0 24 B46 Sicilian Paulsen
Papp, Gabor - Antal, Gergely 1-0 42 B80 Sicilian Scheveningen
Kuljasevic, Davorin - Ippolito, Dean ½-½ 29 D31 Semi-Slav Defence
Round 9 (September 28, 2009)
Perelshteyn, Eugene - Finegold, Benjamin 1-0 61 B30 Sicilian Rossolimo
Rensch, Daniel - Robson, Ray ½-½ 43 B61 Sicilian Rauzer
Antal, Gergely - Kuljasevic, Davorin ½-½ 14 B33 Sicilian Sveshnikov
Diamant, Andre - Papp, Gabor 0-1 75 B42 Sicilian Paulsen
Ippolito, Dean - Bhat, Vinay S 0-1 37 D45 Anti-Meran Variations

10) Spanish Championship

The 74th Spanish Championship takes place in Cala Major - Palma de Mallorca, 26th September - 4th October 2009. 9 Round Swiss.

Official site: http://www.escacs.org/ce2009/index.php - Results: http://www.chess-results.com/tnr25795.aspx - Details

74th ch-ESP Cala Major (ESP), 26 ix - 4 x 2009
Leading Round 2 of 9 Standings:
Rk.NameTiFEDRtgPts.
1Vallejo Pons FranciscoGMESP26962
Illescas Cordoba MiguelGMESP25912
Arizmendi Martinez Julen LuisGMESP25322
Alonso Rosell AlvarIMESP24872
Cacho Reigadas SergioIMESP24842
Almagro Llamas PabloIMESP24702
Cuenca Jimenez Jose FernandoIMESP24602
Garza Marco SergioIMESP24472
Bellon Lopez Juan ManuelGMESP24302
Vassallo Barroche MauricioIMESP24112
Vehi Bach Victor ManuelIMESP23812
Mascaro March PedroFMESP23692
Hernandez Gallardo Fco JavierFMESP23602
Alvarez Fernandez EnriqueFMESP23402
15Del Rio De Angelis Salvador GGMESP25592
De La Villa Garcia Jesus MariaGMESP24812
Teran Alvarez IsmaelIMESP24322
Fernandez Siles LuisFMESP23342
Garcia-Ortega Mendez Jose MESP22772
20Cabrera AlexisGMESP25292
Camacho Collados JoseFMESP24012
Menvielle Laccourreye AugustoFMESP22542
Gutierrez Castillo PalomaWIMESP21512
Gutierrez Castillo OscarCMESP21302
25Lopez Martinez Josep ManuelGMESP25701.5
Recuero Guerra DavidIMESP24921.5
Vega Gutierrez BelindaWFMESP22181.5
28Astasio Lopez DavidESP23151.5
Camacho Collados MarcosESP22311.5
30Aloma Vidal RobertIMESP24621.5
31Estremera Panos SergioIMESP24021.5
Planells Roig JoseESP21081.5
33Oms Pallisse JosepGMESP24981
Del Rey DiegoFMESP24191
Vega Gutierrez SabrinaWGMESP23571
Barcelo Pujadas Pedro JoseESP22491
Serra Olives TomasFMESP21451
38Narciso Dublan MarcGMESP25331
Fenollar Jorda ManuelFMESP23111
Gaya Llodra JuanESP22181
Solino Nebot LeonardoESP21741
Fernandez Calzada Juan AESP18951
119 players

11) Maotai Prince Cup China

The Maotai Prince Cup with the National Chess King and Queen Championships saw the top 8 Chinese men and 8 women players participating. Wang Yue won the King's event with 5/7 and Hou Yifan the Queen's with 5.5/7.

Blog information: http://blog.sina.com.cn/rss/chessnews.xml

Results: King's Tournament Results - Queen's Tournament Results

Maotai Prince Cup Kings JinZhou (CHN), 17-24 ix 2009 cat. XVII (2651)
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Wang Yue g CHN 2736 * ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 5 2796
2. Wang Hao g CHN 2690 ½ * ½ ½ 1 ½ ½ 1 2747
3. Ni Hua g CHN 2692 ½ ½ * ½ ½ 1 ½ ½ 4 2694
4. Ding Liren CHN 2530 0 ½ ½ * ½ 1 1 0 2668
5. Zhou Jianchao g CHN 2623 ½ 0 ½ ½ * 0 ½ 1 3 2604
6. Li Chao b g CHN 2617 0 ½ 0 0 1 * 1 ½ 3 2605
7. Bu Xiangzhi g CHN 2702 ½ ½ ½ 0 ½ 0 * ½ 2541
8. Zhang Pengxiang g CHN 2616 0 0 ½ 1 0 ½ ½ * 2553
Round 1 (September 17, 2009)
Wang Yue - Ni Hua ½-½ 35 D15 Slav Defence
Wang Hao - Ding Liren ½-½ 37 E99 King's Indian Classical
Li Chao b - Bu Xiangzhi 1-0 57 B01 Centre Counter
Zhang Pengxiang - Zhou Jianchao 0-1 97 D00 Queen's Pawn Game
Round 2 (September 18, 2009)
Ni Hua - Li Chao b 1-0 45 A16 English Opening
Zhou Jianchao - Ding Liren ½-½ 21 E84 King's Indian Saemisch
Bu Xiangzhi - Wang Hao ½-½ 40 E32 Nimzo Indian 4.Qc2
Zhang Pengxiang - Wang Yue 0-1 50 A45 Trompowsky
Round 3 (September 19, 2009)
Wang Yue - Zhou Jianchao ½-½ 97 E92 King's Indian Classical
Wang Hao - Ni Hua ½-½ 41 D17 Slav Defence
Ding Liren - Bu Xiangzhi 1-0 133 D38 QGD Ragozin
Li Chao b - Zhang Pengxiang ½-½ 40 C18 French Winawer
Round 4 (September 20, 2009)
Wang Yue - Li Chao b 1-0 48 E90 King's Indian Classical
Ni Hua - Ding Liren ½-½ 61 C10 French Rubinstein
Zhou Jianchao - Bu Xiangzhi ½-½ 48 D38 QGD Ragozin
Zhang Pengxiang - Wang Hao 0-1 61 B17 Caro Kann
Round 5 (September 22, 2009)
Wang Hao - Wang Yue ½-½ 40 E05 Catalan
Ding Liren - Zhang Pengxiang 0-1 57 D15 Slav Defence
Li Chao b - Zhou Jianchao 1-0 35 B85 Sicilian Scheveningen
Bu Xiangzhi - Ni Hua ½-½ 42 D15 Slav Defence
Round 6 (September 23, 2009)
Wang Yue - Ding Liren 1-0 31 E71 King's Indian 5.h3
Zhou Jianchao - Ni Hua ½-½ 29 C10 French Rubinstein
Li Chao b - Wang Hao ½-½ 40 C91 Ruy Lopez
Zhang Pengxiang - Bu Xiangzhi ½-½ 22 E04 Catalan
Round 7 (September 24, 2009)
Wang Hao - Zhou Jianchao 1-0 39 D88 Gruenfeld Alekhine
Ni Hua - Zhang Pengxiang ½-½ 25 C04 French Tarrasch
Ding Liren - Li Chao b 1-0 54 D85 Gruenfeld Defence
Bu Xiangzhi - Wang Yue ½-½ 44 E15 Queens Indian
Maotai Prince Cup Queens JinZhou (CHN), 17-24 ix 2009 cat. X (2482)
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Hou Yifan g CHN 2585 * ½ 1 1 ½ ½ 1 1 2696
2. Ju Wenjun CHN 2443 ½ * 1 ½ 1 ½ ½ 1 5 2645
3. Zhao Xue g CHN 2542 0 0 * ½ 1 1 ½ 1 4 2523
4. Tan Zhongyi CHN 2435 0 ½ ½ * ½ ½ ½ 1 2488
5. Huang Qian wg CHN 2424 ½ 0 0 ½ * ½ 1 ½ 3 2439
6. Ruan Lufei wg CHN 2486 ½ ½ 0 ½ ½ * ½ 0 2379
7. Xu Yuhua g CHN 2485 0 ½ ½ ½ 0 ½ * ½ 2379
8. Shen Yang wg CHN 2453 0 0 0 0 ½ 1 ½ * 2 2327
Round 1 (September 17, 2009)
Zhao Xue - Xu Yuhua ½-½ 45 E14 Queens Indian
Huang Qian - Hou Yifan ½-½ 58 D38 QGD Ragozin
Ruan Lufei - Tan Zhongyi ½-½ 73 B07 Pirc Defence
Shen Yang - Ju Wenjun 0-1 71 B90 Sicilian Najdorf Variation
Round 2 (September 18, 2009)
Hou Yifan - Ju Wenjun ½-½ 71 B53 Sicilian Hungarian
Tan Zhongyi - Shen Yang 1-0 59 D15 Slav Defence
Huang Qian - Zhao Xue 0-1 80 E38 Nimzo Indian 4.Qc2
Xu Yuhua - Ruan Lufei ½-½ 40 C93 Ruy Lopez Smyslov
Round 3 (September 19, 2009)
Ju Wenjun - Tan Zhongyi ½-½ 20 E86 King's Indian Saemisch
Zhao Xue - Hou Yifan 0-1 35 D38 QGD Ragozin
Ruan Lufei - Huang Qian ½-½ 41 B73 Sicilian Dragon
Shen Yang - Xu Yuhua ½-½ 40 E36 Nimzo Indian 4.Qc2
Round 4 (September 20, 2009)
Hou Yifan - Tan Zhongyi 1-0 39 B07 Pirc Defence
Zhao Xue - Ruan Lufei 1-0 61 D17 Slav Defence
Huang Qian - Shen Yang ½-½ 10 D15 Slav Defence
Xu Yuhua - Ju Wenjun ½-½ 28 B52 Sicilian Rossolimo
Round 5 (September 22, 2009)
Ju Wenjun - Huang Qian 1-0 42 D76 Gruenfeld 3.g3
Tan Zhongyi - Xu Yuhua ½-½ 73 A17 English Opening
Ruan Lufei - Hou Yifan ½-½ 51 C18 French Winawer
Shen Yang - Zhao Xue 0-1 54 E38 Nimzo Indian 4.Qc2
Round 6 (September 23, 2009)
Hou Yifan - Xu Yuhua 1-0 62 C10 French Rubinstein
Zhao Xue - Ju Wenjun 0-1 41 E97 King's Indian Classical
Huang Qian - Tan Zhongyi ½-½ 31 A30 English Symmetrical
Ruan Lufei - Shen Yang 0-1 43 C14 French Classical
Round 7 (September 24, 2009)
Ju Wenjun - Ruan Lufei ½-½ 51 A07 Barcza System
Tan Zhongyi - Zhao Xue ½-½ 45 A29 English Four Knights
Xu Yuhua - Huang Qian 0-1 34 B51 Sicilian Rossolimo
Shen Yang - Hou Yifan 0-1 76 A70 Benoni

12) 18th Croatian Team Championship

The 18th Croatian Team Championship take place 21st-29th September 2009.

Results: http://chess-results.com/tnr25640.aspx - Official site: http://www.crochess.com/

18th TCh-CRO Sibenik (CRO), 21-29 ix 2009
Round 8 of 9 Standings:
Rk.Team12345678910 TB1 TB2 TB3
1ETF-OSIJEK, Osijek * 441429,0151,50
2MLADOST, Zagreb * 3441327,5141,00
3ZAGREB, Zagreb * 3341126,5114,00
4DJURO DJAKOVIC-HOLDING,Sl. Brod * 4341025,5111,50
5LIBURNIJA, Rijeka * 441024,0102,00
6RIJEKA, Rijeka332 * 442823,089,00
7MRAVINCE DC, Mravince223322 * 3521,554,25
8GRGIN DOL, Pozega3 * 34420,537,00
9PULA, Pula½22223 * 316,528,25
10A1 SPLIT, Split2232 * 218,023,00

13) ZheJiang LiShui XingQiu chess International Open

The XingQiu chess International Open took place in LiShui in the ZheJiang Province, 17th-25th September 2009. Le Quang Liem won with 7.5/9. Final round results not yet entered at chess-results,com.

Blog information: http://blog.sina.com.cn/rss/chessnews.xml

http://chess-results.com/tnr25487.aspx

14) Serbian Women's League

The Serbian Women's League took place in Pozarevac, 14th-22nd September 2009. SK Radnicki won the event.

Official site: http://serbiachess.net/2009/prvaligazene2009/prvaligazene2009.htm

Serbian Women's League Pozarevac (SRB), 14-22 ix 2009
Leading Final Round 9 Standings:
Rk.Team12345678910 TB1 TB2
1SK Radnicki * 2433442527,5
2SK BAS * 3344442430,5
3SK Jugovic-Energy net21 * 342223,5
4SK Srem½ * 241319,5
5SK Rad1 * 3441220,5
6SK Nestor0011 * 1214,5
7Pozarevacki SK1½ * 21017,5
8SK Zlatar1022 * 814,5
9Sahmatni kruzok00½00½½ * 336,0
SK Bora Kostic000½0½1 * 36,0

15) CECLUB Spanish Teams

The Spanish Teams CECLUB Division de Honor - Grupo I took place 20th-24th September 2009 in Lugo. Escuela Internacional Kasparov Marcote (Gashimov, Vallejo) took first place ahead of Kutxa-Gros (Gelfand, Kasimdzhanov etc)

Grupo 2 took place in Montcada 16th-20th September 2009 and saw Linex Magic, Ponomariov, Shirov, Adams etc win. Games were in TWIC last week.

I couldn't find details of the final, dates and venue.

Officials site: http://www.feda.org/ - Results: http://chess-results.com/Tnr25154.aspx

Group 2 results: http://chess-results.com/tnr24532.aspx?lan=1 - http://chess-results.com/tnr25154.aspx?lan=2

LIII TCh-ESP CECLUB Gp1 Lugo (ESP), 20-24 ix 2009
Rk.Team123456 TB1 TB2 TB3
1Escuela Internacional Kasparov Marcote * 44621,08,00
2Kutxa-Gros2 * 3518,07,00
3Merida Patrimonio - Ajoblanco3 * 417,57,00
4U.G.A * 416,06,00
5CajaCanarias222 * 13,02,00
6Universidad de Oviedo01½ * 4,50,00
LIII TCh-ESP CECLUB Gp1 Lugo (ESP), 20-24 ix 2009
1. Escuela Internacional Kasparov Marcote (RtgAvg:2634, TB1: 21 / TB2: 8)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMGashimov Vugar27400AZE0½111½4,05287443,200,80108,0
2GMVallejo Pons Francisco26962678ESP217601½½13,05267033,13-0,1310-1,3
3GMMilov Vadim26590SUI00101½2,5525572,53,17-0,6710-6,7
4GMGraf Alexander25962625GER21596½1½½½3,05258033,07-0,0710-0,7
5GMSalgado Lopez Ivan25552537ESP140101111½4,5528134,53,211,291012,9
6GMPaunovic Dragan25562543SRB15352½11½14,05260143,650,35103,5
2. Kutxa-Gros (RtgAvg:2633, TB1: 18 / TB2: 7)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMGelfand Boris27560ISR01½0½13,05270233,31-0,3110-3,1
2GMKasimdzhanov Rustam27020UZB01½½½13,5527463,53,180,32103,2
3GMVan Wely Loek26502627NED24330111½½4,05278543,160,84108,4
4GMBauer Christian25902596FRA215561½½½13,5526513,53,060,44104,4
5GMSan Segundo Carrillo Pablo25652555ESP6910½0½½1,5522881,53,31-1,8110-18,1
6GMCifuentes Parada Roberto25322523ESP5344½0½1,03235311,73-0,7310-7,3
7FMGonzalez De La Torre Santiago23992382ESP687811,01010,720,28102,8
8IMArgandona Riveiro Inigo23752353ESP2919½0,5100,50,77-0,2710-2,7
3. Merida Patrimonio - Ajoblanco (RtgAvg:2527, TB1: 17,5 / TB2: 7)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMAlmasi Zoltan26850HUN0½½1½13,5527943,52,760,74107,4
2GMLanda Konstantin26550RUS01½½½13,5527563,52,800,70107,0
3GMGalkin Alexander26080RUS01½½½½3,05263932,770,23102,3
4GMSafarli Eltaj25870AZE0½½½½½2,5525092,53,02-0,5210-5,2
5IMFernandez Romero Ernesto24572449ESP61660½½½12,5524712,52,410,09100,9
6De Nacimiento Montano Angel21682139ESP15151½1½½2,5424892,50,931,571523,5
7Escobar Felix Eduardo21562097ESP1345900,01000,16-0,1615-2,4
4. U.G.A (RtgAvg:2527, TB1: 16 / TB2: 6)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMIllescas Cordoba Miguel25912588ESP373½½1002,05259122,02-0,0210-0,2
2GMLopez Martinez Josep Manuel25702539ESP31151½1½03,05269632,120,88108,8
3IMAlsina Leal Daniel25442511ESP13807½½½0½2,05250822,26-0,2610-2,6
4GMGonzalez Garcia Jose25092516MEX16604½½1½02,5525252,52,390,11101,1
5IMFluvia Poyatos Joan24782473ESP3028½½0½1,5424151,51,87-0,3710-3,7
6IMFluvia Poyatos Jordi24672464ESP627711½2,5326752,51,750,75107,5
7IMVila Gazquez Xavier24432434ESP1404311½2,5325882,51,960,54105,4
5. CajaCanarias (RtgAvg:2528, TB1: 13 / TB2: 2)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMGranda Zuniga Julio E26442626PER21591½½0½½2,05258122,43-0,4310-4,3
2GMAleksandrov Aleksej26390BLR00½½½01,5524611,52,68-1,1810-11,8
3GMKorneev Oleg25542603RUS11272½0½1½2,5525782,52,330,17101,7
4GMVera Gonzalez-Quevedo Reynaldo24912512CUB13795½½½1½3,05260132,240,76107,6
5GMFernandez Garcia Jose Luis24312446ESP245½½½12,5425522,51,850,65106,5
6IMCabrera Trujillo Jorge24102396ESP147430½0½1,04223811,86-0,8610-8,6
7IMSanz Alonso Francisco J23972380ESP70500,01000,29-0,2910-2,9
8IMVillavicencio Martinez Adalber23302305ESP779½0,5100,50,59-0,0910-0,9
6. Universidad de Oviedo (RtgAvg:2383, TB1: 4,5 / TB2: 0)
Bo.NameRtgRtgNFEDID12345Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1IMRecuero Guerra David24922470ESP13984000½00,5523170,51,28-0,7810-7,8
2IMPerez Garcia Rodney24262390CUB16585000½00,5522860,51,09-0,5910-5,9
3FMGonzalez Menendez Ivan24302410ESP126380½0½1,04239811,15-0,1510-1,5
4FMAndres Gonzalez Ivan23612345ESP42960000½0,5522010,51,20-0,7015-10,5
5FMRecuero Guerra Javier23262290ESP1398500000,04170801,07-1,0715-16,0
6FMRoiz Baztan David22652246ESP651100½1,5423931,50,950,55158,3
7Sanchez Repullo Daniel22342233ESP324600½0,5320640,51,10-0,6015-9,0

16) XIX Open de Gros

The XIX Open de Gros Memorial Javier Luengo Vazquez takes place in Donostia, San Sebastian 25th September - 2nd October 2009. Games from round 3 not yet available.

Results: http://chess-results.com/tnr25366.aspx

XIX Open de Gros Donostia (ESP), 25 ix-2 x 2009
Rk.NameTiFEDRtgIPts.Rp
1Ninov NikolaiIMBUL253242956
2Mirzoev AzerGMAZE25843.52837
Meijers ViestursGMLAT24713.52443
Huerga Leache MikelIMESP24453.52612
Gaponenko InnaIMUKR24383.52355
Marholev DimitarIMBUL24133.52366
7Paunovic DraganGMSRB255632352
Georgiev KrumGMBUL246632325
Inkiov VentzislavGMBUL246532247
Argandona Riveiro InigoIMESP237532171
Hernandez ElvisFMDOM228431988
Maruejols ClaudeFRA205232133
Izagirre Alsua AritzESP183731995
14Martin Alvarez InigoESP22272.52231
Guijarro Galan Jose LuisESP20852.51857
Alvarado Fernandez MikelESP20162.52009
Darrigues AlainFRA19992.51976
Tung Kai MingESP19662.52108
Rodriguez Cabrera Fco JavierESP19652.52034
Bello Castano DiegoESP19282.52038
Fernandez Zubitur JokinESP18692.52066
Nogues Fernandez RamonESP18622.52034
Sanchez Garcia Jose MiguelESP18582.51911
Diez Viera OscarESP18312.50
Espin Laborde Jesus MariaESP18042.51748
Izquierdo Arruferia JosebaESP17902.52111
Lopez Zorzano JosebaESP02.51768
Burgos Arratibel JavierESP16312.50
Mohseni NeikAFG02.52156
69 players

17) Mecking - Fier Match

The Match between Henrique Mecking and Alexandr Fier took place in Sao Paulo 23rd-27th September 2009 in the amphitheater of Santa Cruz High School in Sao Paulo. The match was drawn 2-2.

Match of 4 classical games with time control of 90 minutes + 30 seconds/move.

Details: http://www.matonet.com.br/ctx/index_arquivos/Page1356.htm

Fier, Alexandr - Mecking, Henrique 1-0 39 A14 Reti Opening
Mecking, Henrique - Fier, Alexandr 1-0 39 E21 Nimzo Indian 4.Nf3
Fier, Alexandr - Mecking, Henrique ½-½ 21 D31 Semi-Slav Defence
Mecking, Henrique - Fier, Alexandr ½-½ 65 D13 Slav Exchange
Match Sao Paulo (BRA), 23-27 ix 2009
1234
Fier, Alexandr g BRA 2604 1 0 ½ ½ 2 2556
Mecking, Henrique g BRA 2556 0 1 ½ ½ 2 2604

18) 1st Francophone Chess Festival

The International Championship of French-speaking countries takes place in Arvier (Aosta Valley). 28 players from 14 countries.

Official site: http://www.scacchivda.com

19) Semifinal of the Italian Championship

The Semifinal of the Italian Championship. 30 players. Among the players GM Lexy Ortega, IM Luca Shitaj, (IM) Daniele Genocchio, IM Danil Dvirny, IM Denis and IM Axel Rombaldoni, IM Pierluigi Piscopo, IM Daniel Contin, IM Paolo Vezzosi, IM Spartaco Sarno. The top 5 play in the final of the Italian Championship starting on November 20th again in Aosta Valley, in the town of Sarre. GM Fabiano Caruana (winner of the last 2 editions) this year will not play the Italian Championship, because he got a "wild card" by Fide to play World Cup in Khanty Mansiysk: the two events are running in the same days.

Official site: http://www.scacchivda.com

20) Galicia Jubilee Chess Festival 2009

To celebrate 2010 Galiciaís Jubilee Year, there was a chess festival 25th-27th September in Orense (Galicia, Spain) Four spectacular tournaments: the "Fernando Marcote Memorial" International Rapid Chess Open, the European Womenís Rapid Chess Championship, the European Open Blitz Chess Championship and the European Womenís Blitz Chess Championship, with a prize fund of 50.000€

I couldn't find games, Vugar Gashimov won the blitz tournament.

Details: http://www.galiciachessfestival.com/

21) 6th Highlands Open International Chess Festival

6th Highlands Open International Chess Festival 2009, takes place in the town of Zdar nad Sazavou 26th September - 4th October 2009. IM tournament, FIDE open, active chess and blitz tournament are part of the festival.

Official site: http://www.czechtour.net/highlands-open/

22) World Chess Tourís News

By International Chess Grandmaster Igor Glek the founder of the project.

Many young stars will take part in the next round-robin GM/IM tournaments of the "World Chess Tour" Series will be held in Moscow from 4th to 14th October 2009! http://www.chess-events.ru - here You can find the results and final points of the summerís tournaments (July, August 2009), having been counted for classification of the "World Chess Tour". Also the information about the next Autumn events of the "World Chess Tour 2009/10" to be held in Moscow, Moscow Region, Macedonia, Spain can be found there. We are glad to invite the organizers of the tournaments, the players and the fans to join us! (In addition to different age/ratingís categories the classification includes the "World VIP Chess Tour" and the World Chess Fans Tour") For more details go to: http://www.chess-events.org/ru_RU/rgm-wct.html - Rules for the first "World Chess Tour 2009/10" http://www.chess-events.org/ru_RU/events.html - the events of the "Tour" (with the final points) http://www.crestbook.com/?q=node/1064I - Interview with the President of the company "World Chess Tour", International Grandmaster Igor Glek for the one of the most popular Russian chess site www.crestbook.com - about the idea of holding "World Chess Tour", about the chessí slogan "Intellect, Culture and Tolerance" and not only about that (translated by Tatiana Kuzmina).

The next round-robin tournaments (GM, IM, rating) of the "World Chess Tour" Series will be held in Moscow from 4th to 14th October 2009. Among the participants of the Grandmasterís Tour there are two most perspective young chess players of the World Ė both 13 years young International Master Illya Nyzhnyk from Ukraine (his website is www.dril-chess.com) and the Muscovite Daniil Dubov. In spite of the young age Illya is the well known among the chess fans in Moscow. This child prodigy had already won "Moscow Open B" in 2007 scoring 8.5 points in 9 games. He had become the World Vice-champion in his age category for two times and had won the European Youth-16 Championship. Also Daniilís last time results are growing fast Ė itís enough to remind of his win in the traditionally strong (informally called "juniorís Linares") Memorial of Vanya Somov. Also Daniil has chared first places in the Russian Capitalís Blitz Ch semifinals for two times, although there were experienced Grandmasters among his rivals. So, who knows, may be some weeks later we will become the witnesses of youngest in the World Grandmasterís appearing!?

Among participants of the Octoberís "WCT" events you will see Anastasiya Savina, who had done even two norms in August: IM norms among men and GM norm among women, Pavel Dvalishvily and Ivan Aldokhin, who had done IM norm in July, the youngest Woman Grandmaster in Europe 15-years-old Alina Kashlinskaya and others (the players list see on the site www.chess-events.org/ru_RU/participants.html ) It can be noted that the "World Chess Tour" round-robin tournaments are going to become the finest training for itís participants: - Olga Girya had won European Championship among girls J18 (Italy, August-September); - Marina Romanko had become the World Vice-champion as a member of the Russian women team (China, September); - Michael Krylov had convincingly won the ęVladimir Open (August).

Games from the first two events now available.

Next events will be held in Moscow 4th-14th October 2009. Contact: Igor Glek wlct06@gmail.com

23) US Chess League

The US Chess League got under way on August 31st 2009. Week four took place on the 21st and 23rd of September 2009.

http://www.uschessleague.com/

US Chess League ICC (INT), 31 viii - 5 xii 2009
EASTERN DIVISION WLGame PointsOpps Avg RatingOpps Record
New Jersey 4.00.010.5/16 (66%)24304.0-6.0 (40%)
Boston 3.01.010.0/16 (63%)24002.5-9.5 (21%)
Baltimore 2.51.59.0/16 (56%)23852.5-9.5 (21%)
New York 1.52.58.5/16 (53%)24298.0-2.0 (80%)
Queens 1.52.56.0/16 (38%)24224.5-7.5 (38%)
Philadelphia 1.03.06.0/16 (38%)24178.5-3.5 (71%)
Carolina 0.04.04.0/16 (25%)24367.0-5.0 (58%)
WESTERN DIVISION WLGame PointsOpps Avg RatingOpps Record
San Francisco 3.50.510.5/16 (66%)24187.0-5.0 (58%)
Seattle 3.01.09.5/16 (59%)24206.5-5.5 (54%)
Miami 2.51.59.0/16 (56%)24006.0-6.0 (50%)
Tennessee 2.02.08.0/16 (50%)24084.0-8.0 (33%)
Arizona 1.52.58.5/16 (53%)23996.0-6.0 (50%)
Dallas 1.0 3.0 7.0/16 (44%) 24409.0-3.0 (75%)
Chicago 1.03.05.5/16 (34%)24206.5-5.5 (54%)
US Chess League ICC (INT), 31 viii - 5 xii 2009
Week1: Monday, August 31st 2009
1Queens PioneersvsBoston Blitz Boston 3-1
2Miami SharksvsDallas Destiny Miami 3-1
3San Francisco MechanicsvsSeattle Sluggers Tie 2-2
Week1: Wednesday, September 2nd 2009
4New York KnightsvsNew Jersey Knockouts New Jersey 2.5-1.5
5Carolina CobrasvsBaltimore Kingfishers Carolina 3-1
6Philadelphia InventorsvsTennessee Tempo Tennessee 2.5-1.5
7Arizona ScorpionsvsChicago Blaze Arizona 3.5-0.5
Week2: Tuesday, September 8th 2009
1New Jersey KnockoutsvsPhiladelphia Inventors New Jersey 2.5-1.5
2Queens PioneersvsBaltimore Kingfishers Tie 2-2
3Seattle SluggersvsNew York Knights Tie 2-2
Week2: Wednesday, September 9th 2009
4Boston BlitzvsCarolina Cobras Boston 3-1
5Chicago BlazevsMiami Sharks Miami 3-1
6San Francisco MechanicsvsDallas Destiny San Francisco 3-1
7Tennessee TempovsArizona Scorpions Tie 2-2
Week3: Monday, September 14th 2009
1Carolina CobrasvsNew Jersey Knockouts New Jersey 3-1
2Queens PioneersvsNew York Knights New York 3.5-0.5
3Baltimore KingfishersvsPhiladelphia Inventors Philadelphia 2.5-1.5
4Dallas DestinyvsBoston Blitz Dallas 4-0
Week3: Wednesday, September 16th 2009
5Tennessee TempovsChicago Blaze Chicago 2.5-1.5
6Miami SharksvsSan Francisco Mechanics San Francisco 3-1
7Arizona ScorpionsvsSeattle Sluggers Seattle 2.5-1.5
Week4: Monday, September 21st 2009
1Miami SharksvsTennessee Tempo Tie 2-2
2Chicago BlazevsSan Francisco Mechanics San Francisco 2.5-1.5
3Baltimore KingfishersvsArizona Scorpions Baltimore 2.5-1.5
Week4: Wednesday, September 23rd 2009
4New Jersey KnockoutsvsNew York Knights New Jersey 2.5-1.5
5Carolina CobrasvsQueens Pioneers Queens 2.5-1.5
6Boston BlitzvsPhiladelphia Inventors Boston 3.5-0.5
7Dallas DestinyvsSeattle Sluggers Seattle 3-1
Week5: Monday, September 28th 2009
1Baltimore KingfishersvsBoston Blitz 7:15 PM ET
2Miami SharksvsCarolina Cobras 7:30 PM ET
Week5: Wednesday, September 30th 2009
3Philadelphia InventorsvsQueens Pioneers 7:00 PM ET
4New Jersey KnockoutsvsChicago Blaze 8:00 PM ET
5New York KnightsvsSF Mechanics 8:30 PM ET
6Arizona ScorpionsvsDallas Destiny 9:00 PM ET
7Seattle SluggersvsTennessee Tempo 9:00 PM ET
Week6: Monday, October 5th 2009
1New York KnightsvsBaltimore Kingfishers 7:15 PM ET
2Chicago BlazevsPhiladelphia Inventors 8:00 PM ET
3Arizona ScorpionsvsNew Jersey Knockouts 9:00 PM ET
Week6: Wednesday, October 7th 2009
4Carolina CobrasvsBoston Blitz 7:00 PM ET
5Tennessee TempovsDallas Destiny 8:00 PM ET
6San Francisco MechanicsvsMiami Sharks 8:30 PM ET
7Queens PioneersvsSeattle Sluggers 9:00 PM ET
Week7: Monday, October 12th 2009
1New York KnightsvsPhiladelphia Inventors 7:00 PM ET
2Carolina CobrasvsDallas Destiny 8:00 PM ET
3Seattle SluggersvsMiami Sharks 9:00 PM ET
Week7: Wednesday, October 14th 2009
4Boston BlitzvsQueens Pioneers 7:00 PM ET
5Baltimore KingfishersvsNJ Knockouts 7:15 PM ET
6Chicago BlazevsTennessee Tempo 8:00 PM ET
7Arizona ScorpionsvsSF Mechanics 9:00 PM ET
Week8: Monday, October 19th 2009
1New Jersey KnockoutsvsBoston Blitz 7:00 PM ET
2Dallas DestinyvsMiami Sharks 8:00 PM ET
3Chicago BlazevsArizona Scorpions 9:00 PM ET
Week8: Wednesday, October 21st 2009
4New York KnightsvsCarolina Cobras 7:00 PM ET
5Philadelphia InventorsvsBaltimore Kingfishers 7:15 PM ET
6San Francisco MechanicsvsQueens Pioneers 8:30 PM ET
7Tennessee TempovsSeattle Sluggers 9:00 PM ET
Week9: Monday, October 26th 2009
1Queens PioneersvsCarolina Cobras 7:00 PM ET
2Dallas DestinyvsChicago Blaze 8:00 PM ET
3San Francisco MechanicsvsTennessee Tempo 9:00 PM ET
Week9: Wednesday, October 28th 2009
4Philadelphia InventorsvsNJ Knockouts 7:00 PM ET
5Baltimore KingfishersvsNew York Knights 7:15 PM ET
6Boston BlitzvsMiami Sharks 7:30 PM ET
7Seattle SluggersvsArizona Scorpions 9:00 PM ET
Week10: Wednesday, November 4th 2009
1Boston BlitzvsNew York Knights 7:00 PM ET
2New Jersey KnockoutsvsQueens Pioneers 7:15 PM ET
3Philadelphia InventorsvsCarolina Cobras 7:30 PM ET
4Tennessee TempovsBaltimore Kingfishers 8:00 PM ET
5Dallas DestinyvsSan Francisco Mechanics 8:45 PM ET
6Seattle SluggersvsChicago Blaze 9:00 PM ET
7Miami SharksvsArizona Scorpions 9:15 PM ET
US Chess League ICC (INT), 31 viii - 5 xii 2009
Quarterfinals: Wednesday, November 11th 2009
11st Place Eastvs4th Place East 1st Place East gets draw odds and chooses colors
22nd Place Eastvs3rd Place East 2nd Place East gets draw odds, 3rd Place East chooses colors
31st Place Westvs4th Place West 1st Place West gets draw odds and chooses colors
42nd Place Westvs3rd Place West 2nd Place West gets draw odds, 3rd Place West chooses colors
Semifinals: Wednesday, November 18th 2009
1Eastern QF Winner 1vsEastern QF Winner 2Higher seed gets draw odds, color choice based on seeding
2Western QF Winner 1vsWestern QF Winner 2Higher seed gets draw odds, color choice based on seeding
Championship: Saturday, December 5th 2009
1Winner of Eastern SemifinalsvsWinner of Western Semifinals No draw odds, better regular season record chooses colors
Tie results in playoff

24) Forthcoming Events and Links

The London Chess Classic in December

The London Chess Classic takes place in the Olympia Conference Centre 7th-15th December 2009

A star studded field comprising England's four leading Grandmasters; Nigel Short, Michael Adams, Luke McShane and David Howell, former world champion Vladimir Kramnik, 18 year old Magnus Carlsen widely seen as a future champion, one of China's finest players; Ni Hua and the US Champion Hikaru Nakamura completes the field.

The London Chess Classic 2009 will offer free admission to children for the duration of the event which runs from December 8th to 15th.

Adult tickets are just £10 per day or just £50 for all seven rounds. Adult and junior ticket holders receive admission to the tournament, which is being staged at London's prestigious Olympia Conference Centre, plus a guaranteed seat in the auditorium and access to the Commentary Room where some of the UK's leading Grandmasters will give insights into the play and answer questions.

Full details at: http://www.londonchessclassic.com or call the London Chess Center on 0207 388 2404.

Press Release Malcolm Pein 26th September 2009

A week long chess festival including a FIDE Rated Open with a guaranteed £8000 prize fund will run alongside the London Chess Classic 2009 which takes place at the Olympia Conference Centre from December 8-15 2009. The tournament has been scheduled to allow players to watch the opening moves of the Classic before their games in the Open begin. A minimum of six Grandmasters will be invited to the Open Classic and title norm opportunities will be available.

There will also be a weekend tournament, a one day Rapidplay and every evening, Blitz in the foyer. Anyone entering the Open, Rapidplay or Weekend Classic will receive free entry to the auditorium to watch the main event and they will also be able to access the Grandmaster Commentary Room. In addition the games will be relayed on screens throughout the Olympia Conference Centre.

Details on how to enter and the tournament regulations are at www.Londonchessclassic.com I am delighted to announce that there will be no entry fees to any Classic tournament for children under the age of 16.

For those who would rather just watch, tickets are now on sale and again, admission for children under 16 will be free throughout the event.

Adult tickets are just £10 per day or just £50 for all seven rounds. Adult and junior ticket holders receive admission to the tournament plus a guaranteed seat in the auditorium and access to the Commentary Room where some of the UK's leading Grandmasters will give insights into the play and answer questions. Tickets can be purchased from the London Chess Centre on 0207 388 2404 or online at www.Londonchessclassic.com

The London Chess Classic is the strongest all play all tournament to be held in Britain for 25 years with four of the world's finest players and England's leading quartet of Grandmasters. Heading the field is the fourteenth world champion Vladimir Kramnik and 18 year old Norwegian Magnus Carlsen already hailed as a future champion by Garry Kasparov who has recently agreed to train the chess genius.

Malcolm Pein (IM)

London Chess Centre

Official website: http://www.londonchessclassic.com

1st London Chess Classic (ENG), 8-16 xii 2009. Cat XIX (2699.75) Players list (September ratings)
NoName Ti NAT Sept Elo DoB
1Carlsen, Magnus g NOR 2772 1990
2Kramnik, Vladimir g RUS 2772 1975
3Nakamura, Hikaru g USA 2735 1987
4Ni, Hua g CHN 2692 1983
5Adams, Michael g ENG 2682 1971
6Short, Nigel D g ENG 2706 1965
7McShane, Luke J g ENG 2615 1984
8Howell, David W L g ENG 2624 1990
Dates of the London Chess Classic. 7th-16th December 2009
Monday 7th December 2009 Press Conference and drawing of lots
Tuesday 8th December 2009 Round 1
Wednesday 9th December 2009 Round 2
Thursday 10th December 2009Round 3
Friday 11th December 2009 Rest day
Saturday 12th December 2009 Round 4
Sunday 13th December 2009 Round 5
Monday 14th December 2009 Round 6
Tuesday 15th December 2009 Round 7 + Closing ceremony, charity simultaneous

Cappelle-la-Grande 2010

The 26th International Open of Cappelle-la-Grande will take place 13th-20th February 2010.

For every players wishing to be invited, please contact Mr GOUVART at the following address: stephanegouvart@gmail.com phone: +33671624629

Official site : http://www.cappelle-chess.fr/

European Club Cup

The European Club Cup takes place 3rd-10th October 2009 in Ohrid MKD.

Official site: http://www.ecc2009.com/

IV Open Internacional Ciutat de Palma

The IV International Open Chess City of Palma, Iberostar Trophy takes place 21st-28th November 2009.

Official site: http://www.chesspalma.com/index.php?le=en

Czech Chess Christmas 2009-10

Czech Chess Christmas 2009 Litomysl (CZE) 26th December - 2nd January 2010

11th christmas chess FIDE tournament, swiss system of 9 round, rate of game 2 x 1,5h + 30s/move, prize fund 64.000 CZK (1st prize 20.000 CZK = 800 EUR), special conditions for IM, WGM and GM, New Yearís Eve programme.

Contact: Proclient s.r.o., Jaroslav Fuksik, Svedska 3, 772 00 Olomouc, mobile: +420 608 364 664, e-mail: a64@proclient.cz, web: http://www.a64.cz/tournaments/litomysl2009/

Hungarian Tournaments October 2009 - April 2010

First Saturday chess tournaments, GM-IM-FM sections, 50-60-70 players usually out of 10-15 countries, for 9...14 days here.

Upcoming tournaments:

1. 3rd-15th of October, GM-IM-FM First Saturday Budapest, org: Nagy Laszlo, firstsat@hu.inter.net,

2. 23rd-31st of October, GM tmt, Pecs, 250 km West from Budapest,

3. 7th-19th of November, GM-IM-FM, First Saturday, Budapest, 4. 26th of Nov-3rd of Dec, Harkany Open, 250 km South-West from Budapest, org: Mr.Fulop, e-mail to: fulopcsa@invitel.hu

5. 5th-17th of December, GM-IM-FM, First Saturday, Budapest,

6. 8th-16th of January 2010 Perenyi memorial Open, 9 rounds Swiss, Budapest, info: Nagy Laszlo,

7. 6th-18th of February 2010 FS GM-IM-FM, Budapest,

8. 6th-18th of March 2010, FS GM-IM-FM Budapest,

9. 19th-28th of March 2010 26th Budapest Spring Festival, 9 rounds Swiss Open, org: Nagy Laszlo

10.3rd-16th of April 2010 FS GM-IM-FM Budapest

Contact: Nagy, Laszlo International chess organizer, member of the FIDE organizers' committee, "GENS UNA SUMUS" ET "PACTA SUND SERVANDA" http://www.firstsaturday.hu

Possible in the website online chat also... Mobile: +36-30-230-19-14 Phone-fax: +36-1-263-28-59 E-mail: firstsat@hu.inter.net ICC, SKYPE, YAHOO, MSN, www.chess.com nickname: mrfirstsaturday

Tal Memorial 2009

The Tal Memorial takes place something like 4th-19th November 2009. Viswanathan Anand, Levon Aronian, Magnus Carlsen, Vladimir Kramnik, Peter Leko, Boris Gelfand, Vassily Ivanchuk, Alexander Morozevich, Peter Svidler and Ruslan Ponomariov seem to be in the field. The main event will be followed by a blitz tournament.

2nd Haye Kramer Invitation tournament

The 2nd Haye Kramer Invitation tournament and 27th Waling Dijkstra tournament Friday 13th - Sunday 15th November 2009 in Provincial Library ĎTresoarí, Leeuwarden, Holland.

Haye Kramer Invitation tournament This 5-round tournament features GMs Yge Visser, Sipke Ernst, Jan Werle, IMs Daan Brandenburg and Mark van der Werf, and FM Migchiel de Jong.

Waling Dijkstra Open tournament. This 6-round Open has 2 level groups. Starting fees for International (Woman) Grandmasters and free entry for (Woman) International Masters as well as youth players under 18. For the latter, cheap boarding can also be arranged (10 euros for 2 nights). Students pay an entry fee of 20 euros. Participants in the Waling Dijkstra Open will include grandmasters Malakhatko, Zherebukh, Y. Vovk, Swinkels, Peng, Kravtsiv, Zozulia, Kunin, Rusev, V. Georgiev and M. Ivanov.

For more information: mail info@philidor1847.nl, or see website http://www.philidor162.nl.

Kasparov and Karpov in Paris 2009

In addition to their match in Valencia, Kasparov and Karpov will play again in December 11th-13th 2009 as part of fund raising for medical research and UNICEF. There will be a whole host of activities. Full details in French and now a nice video in English.

Czech Coal Match 2009

Jan Timman, Viktor Korchnoi, Robert Huebner and Vlastimil Hort play against a team of ladies in the Czech Coal Match event which takes place 28th November - 5th December 2009 in the hotel Crystal Palace in Marianske Lazne. The final lineup is waiting for the women players and a potential clash with the FIDE Women's Grand Prix.

Details - Likely official site: http://www.praguechess.cz/

Milano

Milano (Italy), December 5th-13th 2009 - International tournament "Memorial Crespi" - edition number 30 details: http://www.scacchisticamilanese.it

48th World Junior Championships

The 48th World Junior Championships (27th for Girls) take place in Mar del Plata, Argentina 21st October - November 4th 2009. No website yet.

There are many junior titles but this is the only one of historic importance. Borislav Ivkov was the first champion, Oscar Panno, Boris Spassky, William Lombardy, Anatoly Karpov, Alexander Beliavsky, Tony Miles, Artur Jussupow, Yasser Seirawan, Garry Kasparov, Viswanathan Anand and Levon Aronian are by no means the only well known players to have taken the title over the years. The event is for players under-20. (List: http://en.wikipedia.org/wiki/World_Junior_Chess_Championship)

These are not to be confused with the World Youth Championships which take place in Kemer-Antalya, Turkey, November 11th 2009 (arrival) - November 23rd 2009 (departure). These are of less historic interest although the under-18 group is always pretty well fought, there are way too many sections (I'd cut off at under-16 or under-14 and have a more fun based festival for the younger players) the idea of a World under-8 Championship of anything is just not right.

Official site: http://wycc2009.tsf.org.tr/

17th European Team Championship

The 17th European Team Championship takes place in Novi Sad (Serbia) October 21st-31st 2009.

Adolivio Capece sends news of the Italian team: Men - GM Fabiano Caruana, GM Michele Godena, IM Carlo D'Amore, IM Luca Shitaj, IM Denis Rombaldoni. Women - WGM Elena Sedina, WGM Olga Zimina, wfm Marina Brunello, wfm Eleonora Ambrosi, wfm Marianna Chierici. GM Daniele Vocaturo and IM Sabino Brunello play in the World Juniors.

Official site: http://www.eurons2009.com/

Mundial Chess Internet Tournament

The organising Committee Mundial Chess invites all the players (from the amateurs to Grandmasters) to take part in the 1st Internet tournament with the prize fund of more than 130.000 EUR in cash and many special prizes. The 1st prize in the main tournament will be not less than 10.000 EUR.

Registration (and information in English) in the tournament is possible following the link - http://www.mundialchess.com/chess-online/en/zvfdxt6 Registration and information in Spanish - http://www.mundialchess.com/chess-online/es/zvfdxt6 Registration and information in Russian - http://www.mundialchess.com/chess-online/ru/zvfdxt6

Commonwealth Chess Championships

The Masterskill Commonwealth Chess Championships take place 9th-15th December 2009 in conjunction with the 6th Singapore International Chess Festival.

Details of the change: http://www.fide.com/component/content/article/4-tournaments/3991-commonwealth-chess-championship-2009

2nd Fide Women Grand Prix

The 2nd Fide Women Grand Prix is also take place in Nanjing in 27th Sept - 9th October 2009 with the top 12 players in the world.

Gujuan Tzu blog http://blog.sina.com.cn/chessnews

Unive Tournament Hoogeveen

The Unive Tournament in Hoogeveen takes place 16th-24th October 2009 with a new sponsor.

The main four player tournament has: Vassily Ivanchuk, Judit Polgar, Sergei Tiviakov and Anish Giri. There is an open alongside.

Details: http://www.univechess.nl/

Unive Tournament Hoogeveen (NED), 16-24 x 2009 cat. XVII (2663)
Ivanchuk, Vassily gUKR2746
Polgar, Judit gHUN2693
Tiviakov, Sergei gNED2697
Giri, Anish fNED2517

Ajedrez 21 English site

Ajedrez 21 now has an English site: http://www.ajedrez21.com/en/

World Youth Championship

The World Youth Chess Championship 2009 (under 8, under 10, under 12, under 14, under 16 and under 18 years old - open and girls) which will take place in Kemer-Antalya, Turkey, between November the 11th, 2009 (arrival) and November the 23th, 2009 (departure).

Official site: http://wycc2009.tsf.org.tr/

FIDE World Cup Nov-Dec 2009

FIDE have announced some of the qualifiers for the FIDE World Cup in Khanty-Mansiysk, 20 November to 15 December 2009. In a few days the list with qualifiers from the Continental and Zonal Championships 2008-09 will also be published.

FIDE announcement: http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/4037-list-of-qualifiers-for-world-cup

Khanty-Mansiysk (RUS), 20 xi - 15 xii 2009
Qualifiers:
a) From World Championship Match 2008:
1. V. Anand INDWorld Champion
b) From World Cup 2007:
2. G. KamskyUSA
3. A. ShirovESP
4. M. CarlsenNOR
5. S. KarjakinUKR
c) Women's World Champion 2008:
6. A. KosteniukRUS
d) Junior World Champions 2007 & 2008:
7. A. AdlyEGY
8. A. GuptaIND
d) From FIDE Rating List, 20 players, average 7/2008 & 1/2009:
09. V. TopalovBUL 2786,50
10. V. IvanchukUKR 2780,00
11. A. MorozevichRUS 2779,50
12. V. KramnikRUS 2773,50
13. T. RadjabovAZE 2752,50
14. P. LekoHUN 2746,00
15. L. AronianARM 2743,50
16. S. MovsesianSVK 2737,00
17. D. JakovenkoRUS 2734,50
18. S. MamedyarovAZE 2733,00
19. P. SvidlerRUS 2730,50
20. A. GrischukRUS 2730,50
21. B. GelfandISR 2726,50
22. M. AdamsENG 2723,50
23. R. PonomariovUKR 2722,00
24. Wang YueCHN 2721,50
25. V. GashimovAZE 2720,00
26. E. AlekseevRUS 2713,00
27. L. Dominguez PerezCUB 2712,50
28. Ni HuaCHN 2707,00
e) 90 players from the Continental & Zonal Championships 2008 & 2009:
(to be published soon)...
Reserve players who may qualify by rating, average 7/2008 & 1/2009:
1. E. BacrotFRA 2706,50
2. Bu XiangzhiCHN 2706,00
3. P. EljanovUKR 2704,50
4. J. PolgarHUN 2702,00
5. S. RublevskyRUS 2700,50
6. H. NakamuraUSA 2698,00
7. K. SasikiranIND 2697,50
8. Wang HaoCHN 2691,00
9. V. MalakhovRUS 2690,50
10. M. Vachier-LagraveFRA 2688,50
11. V. MilovSUI 2687,00
12. V. BologanMDA 2686,50
13. V. AkopianARM 2686,50
14. L. NisipeanuROU 2683,50
15. R. KasimdzhanovUZB 2683,00
16. I. CheparinovBUL 2683,00
17. Z. EfimenkoUKR 2679,00
18. A. NaiditschGER 2679,00
19. F. Vallejo PonsESP 2676,00
20. A. MotylevRUS 2675,00

Kingpin Magazine

The humourous and satirical chess magazine Kingpin has a new website.

New website address: http://www.kingpinchess.net

VIII Benidorm International Chess Festival

VIII Benidorm International Chess Festival 2009 takes place 27th November - 8th December 2009.

Website: http://www.ajedrezbali.com

Torch Real Estate Cup

The Chinese team competition the Torch Real Estate Cup started in Chengdu China on 4th May 2009. I'm hoping for a full game file.

Live games: http://live.chinaqiyuan.com/chess/tfd.htm

Official site: http://chess.sport.org.cn/

Results: http://chess-results.com/tnr21650.aspx

Historical Elo Ratings

http://www.shakki.net/history/elotop.htm has a list of historical top ten FIDE lists. The text is in Finnish but is understandable anyhow.

Reno Far West Open

The Far West Open Chess Tournament took place April 10th-12th 2009 in Reno Nevada. Sergey Kudrin edged out Enrico Sevillano and Gergerly Antal who finished on 5/6. Games should follow.

Official site: http://www.renochess.org/fwo/index.html

6th Summer Catalan Chess Circuit

The 6th Summer Catalan Chess Circuit takes place May - September every year as part of the Catalan Chess Circuit, which is composed of 28 International Tournaments, and held in Spain, extended beyond Catalonia.

In 2009 there will be 14 Opens with traditional time control to be played over 9-10 days, as well as 14 Opens in Rapid Chess, played over 1-2 days (see Tournament Calendar).

During 120 days of tournaments, around 22.000 chess games will be played with selected ones broadcast.

Approximately 3,000 players from more than 30 different countries. The prize fund will reach 175.000 euros.

Apart from the traditional tournament prizes, the Catalan Chess Federation establishes a special classification composed of playerīs results in each Circuit tournament, based on which players will be able to claim such special Circuit Prizes as General Final Standings, Prizes by Categories, Specific Prizes for best Catalan Players.

Prizegiving Ceremony will be held at Fiesta Catalana (Catalan Chess Party), on September, 27th, 2009

For more information please contact the Catalonia Chess Federation on federacio@escacs.cat or visit the official website: http://escacs.cat/circuit2009/torneigs.html

6th Summer Catalan Chess Circuit (ESP), 5 v - 20 ix 2009
1-10 September FESTIVAL DE SABADELL SABADELL 9 Rd Swiss B BIvan Aguilar 666346958
6 September VILA DE SANTPEDOR SANTPEDOR 9 Rd Swiss b bJosep Mascaro 616477533
11 September DIADA DE L'11 DE SETEMBRE SABADELL 9 Rd Swiss a a supIvan Aguilar 666346958
12 September RIBERA D'EBRE MORA D'EBRE 8 Rd Swiss a aJosep Terrones 696204203
13 September CIUTAT DE TORTOSA TORTOSA 8 Rd Swiss b bAbraham Pla 680532570
19-20 September VALLFOGONA DE BALAGUER VALLFOGONA DE BALAGUER Suis 11 rondes a sup aJaume Parramon 649960831
Potential
13-21 July SANT MARTI BARCELONA 9 Rd Swiss Ricard Llerins 933082425

European Union Website

The European Chess Union Website ECU website has changed address to http://www.europechess.org

Alushta Diary 2009

Alushta Diary 2009:

GM Norm events: 23.05 - 1.06, 2.06 - 12.06, 15.06 - 25.06, 2.09 - 12.09, 14.09 - 24.09, 26.09 - 6.10, IM Norm: 23.05 - 1.06, 2.06 - 12.06, 15.06 - 25.06, 2.09 - 12.09, 14.09 - 24.09, 26.09 - 6.10, Rating tournament: 4.06 - 12.06, 22.06 - 27.06, 5.09 - 13.09, Open tournament (under 16 years) 3.06 - 11.06, 13.06 - 21.06, Alushta Swiss 9 rounds Open tournament First prize - 1000$ First prize (woman) - 500$ 28.06 - 6.07, 10.07 - 18.07, 20.07 - 28.07, 22.08 - 30.08, Alushta Swiss 9 rounds Blitz tournament 7.07, 19.07, 29.07, Alushta Swiss 9 rounds Open tournament (rapid chess) 8.07 - 9.07, 30.07 - 31.07, Alushta Session of school of Gennadi Kuzmin 21.06 - 27.06, 15.07 - 24.07. Individual and group studying Further information: http://www.kaissa.com.ua phone +38 (06560)5-05-32, +380505828911 (for Russian speaking), + 380506692604 (for English speaking) e-mail: info@kaissa.com.ua

Chess Study

Dr Robert Howard is making a study of rated chess players.

The full article: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/results

If you would like to participate, please go to this website: http://education.arts.unsw.edu.au/fidestudy/

For any queries, please contact Dr Robert Howard, University of New South Wales, on rwh@unsw.edu.au