THE WEEK IN CHESS 121 03/03/97 Mark Crowther

 

E-Mail          mdcrowth@netcomuk.co.uk
www             http://www.tcc.net/gmtchess.html
Tel or fax      01274 882143 [Bradford England]
Produced for Thoth Communications Corporation part 
of Grandmaster Technologies Incorporated.

 

1) Introduction

2) Brazilian Championships Playoff by Albert Silver

3) Four Nations Chess League

4) Deloitte & Touche Jersey Festival

5) Mermaid Beach Club International

6) Russian Cup, Stage 5, Ekaterinburg

7) First Saturday Tournaments March

8) 52nd Yugoslav Championships by Sinisa Joksic

9) Cappelle la Grande (Feb 15-22) by Christophe Bouton

10) Tallinn Junior International

11) Games from the Cardiff Tournament

12) China vs England Challenge match.

13) PCA WORLD CHESS RANKING March 1st

14) Theoretical Corner By Marco R. Martini (ITA)

 

Games Section

ch-BRA playoff Rio de Janeiro 1997   	 6 games
4 Nations Chess League  		24 games
China v England match London ENG 1997  	18 games
Mermaid Beach Club Bermuda 1997  	11 games
It Cardiff WLS 1997           		45 games
op Jersey 1997                		10 games
52nd Yug Ch            			27 games
It Tallinn Juniors 1997     		66 games
Russia Cup				427 games
  1. Introduction

My thanks to everyone who helped with this issue. Albert Silver, Gerald Schendal, John Henderson, Chess Assistant, Laszlo Nagy, Sinisa Joksic, Christophe Bouton, Adam Raoof, Iivo Nei, Rod McShane and Marco R. Martini.

Jet lag followed by flu has cost me a lot of time this week and I'm looking forward to retreating back to my sick bed. Hope you enjoy this issue.

Mark

 

2) Brazilian Championships Playoff by Albert Silver

 

Last year, the Brazilian Championship ended in a three-way tie for first between Rafael Leitao, Giovanni Vescovi, and Darcy Lima. The rules stipulated that a playoff be played in order to determine the champion. Unfortunately the playoff had to be put off until a sponsor could be found. Ricardo Barata, newly elected president of FEXERJ (chess federation of the state of Rio de Janeiro), was able to do so, and thus put an end to a joke that had begun to make it's rounds: that the champion of 1997 would be determined before that of 1996.

Porto Seguros Insurance graciously sponsored the playoff with a prize fund of $3000 as well as a number of side events that took place simultaneously. Though hardly perfect, it showed what can be done even on a limited budget and one can only hope that this event is the first amongst others to come.

The games were all fought out and each player had a particular claim to being favourite in the event. Rafael Leitao, who is fresh from his victory in the World under 18 Championships; Darcy Lima who, though the lowest rating of the three (most of which was due to his disastrous performance in the Olympiads when he was helping Sunye Neto in his bid for FIDE president), just came back from a Grandmaster norm in an open in Linares a month ago; Giovanni Vescovi, who started the original championship with a tremendous 6 out of 8 and known to be a very relaxed player (though perhaps TOO relaxed as it was later discovered that he was rushing off to a backgammon tournament that he was playing in after every round).

After two draws in the first rounds, Leitao drew first blood in the third round by beating Vescovi in a King's Indian in which Vescovi was never able to show much play for the gambited pawn in the opening and ended up being ground down in the subsequent rook endgame.

After drawing against Vescovi in the 4th round, Lima went all out against Leitao in the 5th round in which he gambited two pawns in order to obtain what seemed to be a tremendous initiative. Unfortunately for him, Leitao defended very well, and he should probably have opted for the safer 16...Qd4 which would have led to an equal position rather then the brave Ne5 which proved to be insufficient, and gave the title to Leitao. When the last round came up, and Leitao was already champion, many expected 10 moves, a handshake, and a draw, only Vescovi arrived saying that Leitao might already be champion but today he was going to lose. Leitao, as Black, went for the Petrosian variation of the King's

Indian in which he initiated a dubious queen manoevre (15...Qb8, 16...Qa7, 17...Qe3) which exists but not in that particular position, soon found himself in trouble, and this time it was Vescovi's turn to grind him down in a rook endgame guaranteeing him second place.

 

Round 1 (1997.02.24)

Vescovi, Giovanni  -  Lima, Darcy        1/2   22  E11  Bogo indian

Round 2 (1997.02.25)

Lima, Darcy        -  Leitao, Rafael     1/2   39  B90  Sicilian; Najdorf

Round 4 (1997.02.27)

Lima, Darcy        -  Vescovi, Giovanni  1/2   38  E97  Kings indian; Main line

Round 5 (1997.02.28)

Leitao, Rafael     -  Lima, Darcy        1-0   37  D16  Slav defence

Round 6 (1997.03.01)

Vescovi, Giovanni  -  Leitao, Rafael     1-0   64  E92  Kings indian; Classical


Rio de Janeiro (BRA), II-III 1997    cat. IX (2468)
---------------------------------------------------
                                 1  2  3 
---------------------------------------------------
1 Leitao, Rafael     m BRA 2495 ** 10 =1  2.5  2550
2 Vescovi, Giovanni  m BRA 2490 01 ** ==  2.0  2457
3 Lima, Darcy        m BRA 2420 =0 == **  1.5  2405
---------------------------------------------------

3) Four Nations Chess League

 

Nigel Johnson sends news of rounds 7 and 8 of the 4 Nations Chess League.

Richmond                        Slough  
1 w     McShane, Luke           2385    1 - 0   Hennigan, Michael  2450
2 b     Bates, Richard          2315    0 - 1   Pytel, K         2445
3 w     Williams, Simon         2350    1/2     Mannion, Steve  2390
4 b     Wall, Gavin             2305    1/2     Mortazavi, Ali   2390
5 w     Franklin, Michael       2255    0 - 1   Webb, Richard    2290
6 b     Burke, John             2105    1/2     Hennigan, Rita   2225
7 w     Bass, John              168     1/2     Houska, Jovanka 2115
8 b     Ruth Bates              160     0 - 1   Miller, George I. 
                                        3 - 5   

                Hertford                        Midland Monarchs 
1       w       C. Duncan       2265    1 - 0   Arkell, Keith    2545
2       b       S. Swanson      2265    0 - 1   Turner, Matthew 2425
3       w       D. Coleman      2280    0 - 1   Parker, Jonathan 2470
4       b       Hanreck, Alan   2275    0 - 1   Ferguson, Mark   2385
5       w       Byway, Paul     2230    0 - 1   Collinson, Adam  2380
6       b       Dearing, Eddie  2185    1 - 0   Tozer, Richard   2380
7       w       B. Cheal        183     1/2     Don Mason        2275
8       b       Milligan, Helen 162     0 - 1   Regan Natasha    2155
                                        2-5           


Barbican                        Invicta Knights 
1 w     Pritchett, Craig        2310    0 - 1   D. Gormally      2300
2 b     Bowen, Karl             228     0 - 1   A.S. Ivanov      2430
3 w     Plueg, Andreas          2325    1 - 0   Brown, Simon     2310
4 b     Dishman, Steven         2300    1/2     Watson, Ian      212
5 w     Rogers, Jonathan        2300    1 - 0   Chandler, Cliff  206
6 b     Twyble, Michael         2305    1/2     Dickenson, Neil 2300
7 w     D. Sands                2260    0 - 1   Mack, A         2275
8 b     H. Lang                 2065    0 - 1   Howell, Sue      159
                                        3 - 5           

Na Fianna                               B.C.M.  
1 w     D. King                 2535    1/2     Rogers, Ian      2600
2 b     C. O'Shaughnessy        2235    0 - 1   J. Mestel        2520
3 w     M. Lyell                2260    0 - 1   M Chandler       2550
4 b     R. McMichael            2200    1/2     S. Giddins       2345
5 w     Thoman R                        1/2     R Bellin         2375
6 b     Suzuki, L                       0 - 1   Friedgood, David 2270
7 w     S. Connelly             155     0 - 1   D. Anderton      2200
8 b     M. O'Siochru            160     0 - 1   J. Bellin        2215
                                        1-6           


Wood Green                              Bristol 
1 w     Levitt, Jon             2435    1 - 0   C.Baker         2370
2 b     Littlewood, Paul        2440    1/2     C.Beaumont      2300
3 w     Pein, Malcolm           2425    1/2     G. Burgess      2290
4 b     Lee, Graham             2375    0 - 1   K Mah           2245
5 w     Sowray, Peter           2350    1/2     G. Copeland     2335
6 b     Law, Andrew             2370    1/2     D. Collier      2225
7 w     Pert, Nicolas           2195    0 - 1   R. Phillips     2120
8 b     Wood, Suzanne           160E    1/2     M. Buckley      2040
                                        3-4           


        Croydon 1859                            Witney  
1 w     J. Wilson               2265    0 - 1   S. Ansell       2420
2 b     A. Harley               2285    1 - 0   J. Cobb         2260
3 w     G. Moore                2215    1 - 0   S Taulbot       2400
4 b     D. Rosen                2210    1 - 0   C. Cobb         2260
5 w     J. McGrath              186     1/2     T. Headlong     2220
6 b     R. DeCoverley           2085    1 - 0   R. Haydon       2250
7 w     R Coathup               2110    1/2     M. Truran       2255
8 b     S. Turvey               128     1 - 0   I. Houska       101
                                        6 - 2           


        Northumbria Vikings             South Wales Dragons     
1 w     S Bell          2365    1/2     Cummings, David 2375
2 b     C Daly          2295    1 - 0   J Cooper                2370
3 w     T Wall          2320    1 - 0   S Zeidler               2265
4 b     I Timmermans    2275    1/2     Dineley, Richard        2255
5 w     J Nelson        2250    1 - 0   Spice, Alan             2185
6 b     C. Waters       2235    0 - 1   Morris, Charles 2215
7 w     J. King         2115    1/2     Richmond, Jane  2180
8 b     L. Barnes       83      0 - 1   Miles, Richard          2075
                                4-3           
                                                
        Wessex                          Guildford       
1 w     J. Poulton      2360    1 - 0   N. Povah        2375
2 b     P. Rossiter     2370    0 - 1   A. Kinsman      2400
3 w     A. Corkett      2295    1/2     C Kennaugh      2290
4 b     D. Neil         2285    1/2     R Abayasekera   2255
5 w     I. Upton        2235    1 - 0   R. Granat       202
6 b     A. Brameld      199     1/2     I. Thompson     2300
7 w     R. Noyce        2205    1 - 0   M. Anderton     2175
8 b     E. Howard       163     1/2     C. Lusher       145
                                5 - 3           
                                                
        Celtic Knights                          North West Eagles 
1 w     Borg, Andy                      1 - 0   G Quillan       2320
2 b     Walsh, Chris            2180    0 - 1   J. Littlewood   2275
3 w     Gilbert, John           2150    0 - 1   B. Lund 2260
4 b     Musson, Adam            162     0 - 1   D. Tebb 2320
5 w     Adams, Mark             2100    0 - 1   R Sheldon       2230
6 b     McCarthy, Moss                  0 - 1   Dale James      2250
7 w     Sheehan, Anthony                0 - 1   A. A. Smith     2225
8 b     John, Amanda                    0 - 1   W. Giblin       2130
                                        1 - 7           

Standing after Round 7
4NCL                    R7      P       W       D       L       MP GP
Midland Monarchs        5.5     7       7       0       0       14 40.0
Invicta Knights         5.0     7       7       0       0       14 39.0
Slough                  5.0     7       6       1       0       13 39.0
Wood Green              3.5     7       5       0       2       10 34.0
BCM                     6.5     7       5       0       2       10 32.0
Northumbria             4.5     7       4       2       1       10 31.5
Barbican                3.0     7       4       1       2       9 32.0
North West Eagles       7.0     7       3       0       4       6 29.5
Richmond                3.0     7       3       0       4       6 27.5
Wessex                  5.0     7       3       0       4       6 27.0
Guildford               3.0     7       3       0       4       6 25.0
South Wales Dragons     3.5     7       3       0       4       6 24.5
Na Fianna               1.5     7       2       0       5       4 22.0
Hertford                2.5     7       2       0       5       4 22.0
Bristol                 4.5     7       2       0       5       4 20.5
Croydon 1859            6.0     7       1       0       6       2 21.5
Witney                  2.0     7       1       0       6       2 20.0
Celtic Knights          1.0     7       0       0       7       0 15.0

Round 8


        North West Eagles                       Guildford       
1 w     B. Lund                 2260    1/2-1/2     A. Kinsman       2400
2 b     D. Tebb                 2320    1 - 0   N. Povah         2375
3 w     G Quillan               2320    1 - 0   I. Thompson      2300
4 b     J. Littlewood           2275    1 - 0   C Kennaugh       2290
5 w     R Sheldon               2230    1 - 0   R Abayasekera   2255
6 b     W. Giblin               2130    1/2     R. Granat          202
7 w     A. A. Smith             2225    0 - 1   M. Anderton      2175
8 b     Dale James              2250    1 - 0   C. Lusher          145
                                        6 - 2   


        Wessex                  Northumbria Vikings     
1 w     J. Poulton              2360    1 - 0   S Bell           2365
2 b     P. Rossiter             2370    1/2     C Daly          2295
3 w     A. Corkett              2295    0 - 1   T Wall           2320
4 b     D. Neil                 2285    0 - 1   I Timmermans    2275
5 w     I. Upton                2235    1/2     J Nelson         2250
6 b     A. Brameld                199   1/2     C. Waters        2235
7 w     R. Noyce                2205    1/2     J. King         2115
8 b     E. Howard                 163   1/2     L. Barnes           83
                                        3.5-4.5           


Midland Monarchs                        Wood Green      
1 w     Arkell, Keith           2545    1/2     Emms, Jon        2500
2 b     Turner, Matthew         2425    1 - 0   Arakhamia-Grant, K 2455
3 w     Parker, Jonathan        2470    1 - 0   Levitt, Jon      2435
4 b     Cooper, Lawrence        2335    0 - 1   Littlewood, Paul 2440
5 w     Tozer, Richard          2380    0 - 1   Pein, Malcolm   2425
6 b     Ferguson, Mark          2385    1/2     Law, Andrew      2370
7 w     Don Mason               2275    1/2     Sowray, Peter   2350
8 b     Regan Natasha           2155    1 - 0   Lee, Graham      2375
                                        4.5-3.5           

Hertford                                Barbican        
1 w     D. Coleman              2280    0 - 1   Pritchett, Craig 2310
2 b     C. Duncan               2265    1 - 0   Bowen, Karl        228
3 w     S. Swanson              2265    0 - 1   Plueg, Andreas  2325
4 b     Hanreck, Alan           2275    0 - 1   Dishman, Steven 2300
5 w     Byway, Paul             2230    1/2     Twyble, Michael 2305
6 b     Dearing, Eddie          2185    1/2     D. Sands         2260
7 w     B. Cheal                 183    1/2     Moore, John      2155
8 b     Milligan, Helen          162    1/2     H. Lang         2065
                                        3 - 5           


        Slough                          B.C.M.  
1 w     Ionescu Cristian        2290    0 - 1   Rogers, Ian      2600
2 b     Pytel, K                2445    0 - 1   M Chandler       2550
3 w     Hennigan, Michael       2450    0 - 1   J. Mestel        2520
4 b     Mannion, Steve          2390    1 - 0   R Bellin         2375
5 w     Mortazavi, Ali          2390    1/2     S. Giddins       2345
6 b     Webb, Richard           2290    1/2     Friedgood, David 2270
7 w     Hennigan, Rita          2225    1 - 0   J. Bellin        2215
8 b     Houska, Jovanka         2115    0 - 1   D. Anderton      2200
                                        3 - 5           

Bristol                                 Na Fianna       
1 w     C.Baker                 2370    1 - 0   D. King         2535
2 b     C.Beaumont              2300    1/2     C. O'Shaughnessy 2235
3 w     G. Burgess              2290    1 - 0   M. Lyell         2260
4 b     K Mah                   2245    0 - 1   R. McMichael    2200
5 w     G. Copeland             2335    1/2     Thomas Rik         196
6 b     D. Collier              2225    1/2     Pearce, Robin     185
7 w     R. Phillips             2120    1 - 0   S. Connelly        155
8 b     M. Buckley              2040    1 - 0   M. O'Siochru       160
                                        5.5-2.5           


        Witney                                  Invicta Knights 
1 w     S. Ansell               2420    1/2     D. Gormally      2375
2 b     S Taulbot               2400    1/2     Watson, Ian        212
3 w     J. Cobb                 2260    0 - 1   Brown, Simon    2310
4 b     C. Cobb                 2260    1 - 0   Dickenson, Neil 2305
5 w     T. Headlong             2220    1/2     Mack, A         2275
6 b     R. Haydon               2250    0 - 1   Chandler, Cliff   206
7 w     M. Truran               2255    1/2     Gurr, Lyndon       181
8 b     I. Houska                101    0 - 1   Howell, Sue        159
                                        3 - 5           

        Richmond                                South Wales Dragons 
1 w     Williams, Simon         2350    1/2     J Cooper         2370
2 b     Bates, Richard          2315    1 - 0   Cummings, David 2375
3 w     McShane, Luke           2385    1/2     Dineley, Richard 2255
4 b     Wall, Gavin             2305    0 - 1   Spice, Alan      2185
5 w     Franklin, Michael       2255    1/2     S Zeidler        2265
6 b     Burke, John             2105    0 - 1   Saunders, John  2265
7 w     Bass, John               168    1 - 0   Richmond, Jane  2180
8 b     Ruth Bates               160    0 - 1   Miles, Richard  2075
                                        3.5-4.5           


        Croydon 1859                    Celtic Knights  
1 w     J. Wilson               2265    1/2     Borg, Andy      
2 b     A. Harley               2285    1/2     Walsh, Chris     2180
3 w     D. Rosen                2210    1 - 0   Gilbert, John    2150
4 b     G. Moore                2215    1 - 0   Musson, Adam      162
5 w     R. DeCoverley           2085    1/2     Adams, Mark      2100
6 b     J. McGrath               186    1/2     McCarthy, Moss  
7 w     R Coathup               2110    1/2     Sheehan, Anthony 
8 b     S. Turvey                128    1/2     John, Amanda    
                                        5 - 3           

Current standings after 8 rounds.

4NCL                    P       W       D       L       MP      GP
Midland Monarchs        8       8       0       0       16      44.5
Invicta Knights         8       8       0       0       16      44.0
Slough                  8       6       1       1       13      42.0
BCM                     8       6       0       2       12      37.0
Northumbria             8       5       2       1       12      36.0
Barbican                8       5       1       2       11      37.0
Wood Green              8       5       0       3       10      37.5
North West Eagles       8       4       0       4         8     35.5
South Wales Dragons     8       4       0       4         8     29.0
Richmond                8       3       0       5         6     31.0
Wessex                  8       3       0       5         6     30.5
Guildford               8       3       0       5         6     27.0
Bristol                 8       3       0       5         6     26.0
Croydon 1859            8       2       0       6         4     26.5
Hertford                8       2       0       6         4     25.0
Na Fianna               8       2       0       6         4     24.5
Witney                  8       1       0       7         2     23.0
Celtic Knights          8       0       0       8         0     18.0

4) Deloitte & Touche Jersey Festival


The Deloitte & Touche Jersey Festival was won by IM Andrew Webster, he lost only one game to Bogdan Lalic. An interesting point was brought up by the final round pairings. Initially husband and wife Bogdan and Susan Lalic were paired together.

They normally agree a draw if they meet in a tournament. Here they were both in the running for first. The tournament committee agreed to change the pairings.

Next year there is promised increased prize-money. Information from John Henderson's Channel 4 Teletext page.

 

OPEN

 

1 IM Andrew Webster (1,500) 6/7 
2-3 GM Julian Hodgson, GM Bogdan Lalic (450 each) 5.5
4-6 Martin Simons, GM Chris Ward, Kiernan Smallbone 5
Junior Prizes: 
1 Kiernan Smallbone 
2 David Moskovic 4.5/7;  
Ladies Prize: 
1 WGM Susan Lalic 4.5/7; 
2 WIM Sheila Jackson 3.5/7;  
Veterans: 1-2 Joseph Soesan, Alfred Mikurenda 2/7.  
Best Jersey Player: Jon Hawes 3.5/7.

5) Mermaid Beach Club International


The final results of the Mermaid Beach Club International are now available. Most of the remaining games are in the games section. Julian Hodgson scored an excellent result performing to 2794. Alexandre Lesiege scored his 2nd GM norm. The event took place between 27th Jan and Feb 6th 1997.

Sources of information: Quebec www page

http://www.cam.org/~fqechec/

and Die Schachwoche.

Bermuda (), I-II 1997                                cat. XI (2504)
-------------------------------------------------------------------
                                   1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
-------------------------------------------------------------------
 1 Hodgson, Julian M   g ENG 2560  * 1 1 1 1 = = 1 1 = 1  8.5  2794
 2 De Firmian, Nick E  g USA 2575  0 * = 1 1 1 = 1 = = =  6.5  2606
 3 Lesiege, Alexandre  m CAN 2500  0 = * = 1 1 1 = = = 1  6.5  2614
 4 Hjartarson, Johann  g ISL 2585  0 0 = * = 1 = 1 = 1 1  6.0  2567
 5 Vescovi, Giovanni   m BRA 2490  0 0 0 = * 1 1 1 1 = =  5.5  2541
 6 Shaked, Tal         m USA 2445  = 0 0 0 0 * 1 = 1 1 =  4.5  2473
 7 Hellsten, Johan     m SWE 2485  = = 0 = 0 0 * 0 = 1 1  4.0  2433
 8 Waitzkin, Joshua    m USA 2440  0 0 = 0 0 = 1 * 1 0 1  4.0  2438
 9 Bezold, Michael     m GER 2500  0 = = = 0 0 = 0 * 1 =  3.5  2394
10 Ashley, Maurice     m USA 2465  = = = 0 = 0 0 1 0 * 0  3.0  2358
11 Maiwald, Jens-Uwe   m GER 2495  0 = 0 0 = = 0 0 = 1 *  3.0  2355
-------------------------------------------------------------------

The IM event was won jointly by John Donaldson and Sergey Kudrin.

Players                   Fed    1  2  3  4  5  6  7  8  9  0  1  Tot
---------------------------------------------------------------------------
1  John Donaldson     IM  USA  2405  x  =  =  1  1  1  =  =  1  1  1  8,0
2  Sergey Kudrin      GM  USA  2515  =  x  1  =  1  1  1  1  1  0  1  8,0
3  James de Toledo    MI  BRE  2400  =  0  x  =  =  1  =  1  =  1  1  6,5
4  Eugene Perelshteyn     USA  2360  0  =  =  x  0  =  =  1  1  1  1  6,0
5  Jorge Zamora           USA  2390  0  0  =  1  x  1  =  0  1  =  1  5,5 
6  Deen Ippolito          USA  2280  0  0  0  =  0  x  1  =  1  1  1  5,0
7  Paul Saint-Amand jr    CAN  2195  =  0  =  =  =  0  x  =  0  =  1  4,0
8  Jacques Elbilia        MAR  2325  =  0  0  0  1  =  =  x  =  1  0  4,0
9  Alejandro Montalvo     PRO  2230  0  0  =  0  0  0  1  =  x  1  1  4,0
10 Kiti Grosar       MIF  SLO  2225  0  1  0  0  =  0  =  0  0  x  1  3,0
11 Nick Faulks            BER  2080  0  0  0  0  0  0  0  1  0  0  x  1,0

6) Russian Cup, Stage 5, Ekaterinburg

 

The Chess Assistant www site at http://pc701-20.cs.msu.su gives the games and results of the 5th stage of the Russia Cup which was held in Ekaterinburg. I am somewhat confused as to what stage this event has reached as I thought there had already been a semi-final of some sort.

Final standings

 

1.      Malaniuk Vladimir       UKR     GM      2610    7.0     
2.      Korneev Oleg            RUS     GM      2590    6.5
3.      Yakovich Yuri           RUS     GM      2575    6.5
4.      Ibragimov Ildar         RUS     GM      2555    6.5             
5.      Galkin Alexander        RUS     IM      2510    6.5
6.      Zakharevich Igor        RUS     IM      2505    6.5
7.      Supatashvili Khvicha    GEO     IM      2465    6.5             
8.      Sherbakov Ruslan        RUS     GM      2580    6.0     
9.      Ulibin Mikhail          RUS     GM      2555    6.0
10.     Vokarev Sergey          RUS             2530    6.0
11.     Fillipov Valerij        RUS     GM      2510    6.0     
12.     Yandemirov Valeri       RUS     IM      2500    6.0
13.     Temirbaev Serik         KAZ     GM      2495    6.0
14.     Ovetchkin Roman         RUS             2495    6.0
15.     Vaulin Alexander        RUS     GM      2490    6.0     
16.     Scerbin Dmitrij         RUS             2335    6.0     
...96 players

7) First Saturday Tournaments March

The March First Saturday tournaments are underway. There are team championships taking place also and this has lead to some of the early games to be postponed.

International Tournament in Egypt

Laszlo Nagy is to organise a GM Tournament in Cairo Egypt between 24th of March and 5th of April. There will be two Category 7 events with 12 players in each aswell as an 11 round International open. He is looking for players, especially Grandmasters, who are interested in playing in the event. Those who are interested should contact him as soon as possible.

The event is called the GOLDEN CLEOPATRA, sponsored by the Eastern Tobacco Company.

Note from last week's issue. M Csatari is the name used by P Velvart after the death of her husband.

Information from the organiser Laszlo Nagy who can be contacted via

E-Mail <100263.1700@CompuServe.COM> www page

http://ourworld.compuserve.com/homepages/chess_first_saturday_hu/

or tel-fax: (361)-263-28-59/

 

GM Tournament

Round 1 (1997.03.01)
Horvath, Adam       -  Zemerov, Vladimir   1-0    
Schlusnik, Nandor   -  Bock, Juergen       1-0   32  A00  Irregular
Belotelov, Dmitri   -  Somlai, Laszlo      0-1   
Czebe, Attila       -  Vadasz, Laszlo      1/2    
Pinski, Jan         -  Szabo, Zsolt        1/2   
Hasangatin, Ramil   -  Mashinskaya, Iulia  1/2    

Round 2 (1997.03.02)

Somlai, Laszlo      -  Pinski, Jan          *    
Vadasz, Laszlo      -  Szabo, Zsolt        1/2    
Czebe, Attila       -  Horvath, Adam        *    
Mashinskaya, Iulia  -  Schlusnik, Nandor    *    
Zemerov, Vladimir   -  Hasangatin, Ramil    *   
Bock, Juergen       -  Belotelov, Dmitri   0-1  

Budapest      (HUN), III 1997                              cat. III (2309)
-------------------------------------------------------------------------
                                   1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2
-------------------------------------------------------------------------
 1 Somlai, Laszlo        HUN 2360  * . . . . 1 . . . . . .  1.0 / 1      
 2 Horvath, Adam         HUN 2275  . * . . . . . . . . 1 .  1.0 / 1      
 3 Schlusnik, Nandor     HUN 2225  . . * . . . . . . . . 1  1.0 / 1      
 4 Szabo, Zsolt          HUN 2355  . . . * = . . = . . . .  1.0 / 2  2305
 5 Vadasz, Laszlo      g HUN 2365  . . . = * . = . . . . .  1.0 / 2  2340
 6 Belotelov, Dmitri     RUS 2225  0 . . . . * . . . . . 1  1.0 / 2  2290
 7 Czebe, Attila       m HUN 2325  . . . . = . * . . . . .  0.5 / 1  2365
 8 Pinski, Jan           POL 2245  . . . = . . . * . . . .  0.5 / 1  2355
 9 Hasangatin, Ramil   m RUS 2490  . . . . . . . . * = . .  0.5 / 1  2240
10 Mashinskaya, Iulia wf RUS 2240  . . . . . . . . = * . .  0.5 / 1  2490
11 Zemerov, Vladimir   m RUS 2385  . 0 . . . . . . . . * .  0.0 / 1      
12 Bock, Juergen         GER 2220  . . 0 . . 0 . . . . . *  0.0 / 2      
-------------------------------------------------------------------------

IM Tournament

Round 1 (1997.03.01)

Haub, Thorsten-Michael  -  Bokros, Albert          1-0   47  
Ellers, Holger          -  De Santis, Alessio      1-0   47  
Kahn, Evarth            -  Farago, Sandor          1/2    
Wiechert, Hans          -  Jovanovic, Sasa D       1/2    
Gara, Anita             -  Peredy, Ferenc           *     
Ladanyi, Tibor          -  Eperjesi, Laszlo        0-1    

Round 2 (1997.03.02)

Eperjesi, Laszlo        -  De Santis, Alessio      1-0    
Farago, Sandor          -  Haub, Thorsten-Michael  1/2    
Jovanovic, Sasa D       -  Ellers, Holger          1/2    
Bokros, Albert          -  Wiechert, Hans          1-0    
Peredy, Ferenc          -  Kahn, Evarth             *     
Ladanyi, Tibor          -  Gara, Anita              *     


Budapest  (HUN), III 1997                                       cat. II (2288)
-----------------------------------------------------------------------------
                                       1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2
-----------------------------------------------------------------------------
 1 Eperjesi, Laszlo        m HUN 2340  * . . . . . . . . . 1 1  2.0 / 2      
 2 Haub, Thorsten-Michael  f GER 2365  . * . = . 1 . . . . . .  1.5 / 2  2448
 3 Ellers, Holger            GER 2260  . . * . = . . . . . . 1  1.5 / 2  2513
 4 Farago, Sandor          m HUN 2250  . = . * . . = . . . . .  1.0 / 2  2367
 5 Jovanovic, Sasa D       f CRO 2385  . . = . * . . = . . . .  1.0 / 2  2235
 6 Bokros, Albert            HUN 2260  . 0 . . . * . 1 . . . .  1.0 / 2  2287
 7 Kahn, Evarth            m HUN 2370  . . . = . . * . . . . .  0.5 / 1  2250
 8 Wiechert, Hans            GER 2210  . . . . = 0 . * . . . .  0.5 / 2  2129
 9 Gara, Anita               HUN 2285  . . . . . . . . * . . .  0.0 / 0      
10 Peredy, Ferenc            HUN 2200  . . . . . . . . . * . .  0.0 / 0      
11 Ladanyi, Tibor            HUN 2280  0 . . . . . . . . . * .  0.0 / 1      
12 De Santis, Alessio      f ITA 2255  0 . 0 . . . . . . . . *  0.0 / 2      
-----------------------------------------------------------------------------

8) 52nd Yugoslav Championships by Sinisa Joksic


As has become quite usual a number of good players are missing from the Yugoslav Championships. Players such as Ljubojevic, Ivanovic, Djuric, Strikovic, Barlov, Ivkov, Vukic, Martinovic, Rajkovic, Lazic, Matulovic, Abramovic etc.

The main reason has been the speed with which the Championships were organised, only in a few weeks. The professional players have already made their own arrangements, normally six months before. This year there were 6 reserve passes in final. Gligoric got a white card to play in all Championships and the YCF put Ivanisevic in as a promising junior.

The Championship is 10. cat (2498) and GM norm is 10 points and IM - 7 (only for Ivanisevic). There are 8 prizes (10.000, 8.000, 7.000, 6.000, 5.000, 4.000, 3.000 and 2.000 dinars. 400 dinars c/a 1 DM)

Unfortunately the Yugoslav Chess Federation made a miserable decision as to the chief arbiter Vladimir Sakotic. He created a non-existent tournament where few years ago some players made GM- norms and got the title and later when FIDE found out these titles were removed.

The YCF punished him with a one year ban as arbiter and FIDE kept quiet. Now with the help of the President of the YCF, he is in action again.

Many Yugoslav players are ashamed of this.

 

52. Yugoslav Championship  -  Niksic February 21. - March 9. 1997
+----------------------------------+----------------------------------+------+
|   10. cat. (2498.5)              |  1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4 5 6 |points|
+----------------------------------+----------------------------------+------+
 1. Ilincic,Zlatko          g  2565| ** 0 0 = 1 0 1 1 = . . . . . . 0 |  4   |
 2. Pavlovic,Milos          g  2505| 1 ** 1 = = 0 = 0 . . . . . . = = |  4.5 |
 3. Blagojevic,Dragisa     im  2485| 1 0 ** = = = = . . . . . . 0 0 = |  3.5 |
 4. Drasko,Milan            g  2555| = = = ** 1 = . . . . . . 1 0 = = |  5   |
 5. Kosic,Dragan            g  2515| 0 = = 0 ** . . . . . . = 1 = = 1 |  4.5 |
 6. Ivanisevic,Ivan         -  2450| 1 1 = = . ** . . . . = = 0 1 = . |  5.5 |
 7. Petronic,Jovan         im  2455| 0 = = . . . ** . . 1 = 1 = 1 = . |  5.5 |
 8. Damljanovic,Branko      g  2540| 0 1 . . . . . ** 1 = = 0 0 1 1 . |  5   |
 9. Stamenkovic,Zoran      im  2415| = . . . . . . 0 ** = = = 0 0 0 0 |  2   |
10. Marinkovic,Ivan        im  2495| . . . . . . 0 = = ** = = = = = = |  4   |
11. Gligoric,Svetozar       g  2465| . . . . . = = = = = ** = = 1 . 0 |  4.5 |
12. Pikula,Dejan           im  2495| . . . . = = 0 1 = = = ** = . . 0 |  4   |
13. Velimirovic,Dragoljub   g  2485| . . . 0 0 1 = 1 1 = = = ** . . . |  5   |
14. Markovic,Miroslav      im  2520| . . 1 1 = 0 0 0 1 = 0 . . ** . . |  4   |
15. Popovic,Petar           g  2545| . = 1 = = = = 0 1 = . . . . ** . |  5   |
16. Kovacevic,Aleksandar   im  2485| 1 = = = 0 . . . 1 = 1 1 . . . ** |  4.5 |
+----------------------------------+----------------------------------+------+


  Round 1 (1997.02.21.)

Ilincic,Zlatko         -  Kovacevic,Aleksandar     0:1   52
Pavlovic,Milos         -  Popovic,Petar            1/2   35
Blagojevic,Dragisa     -  Markovic,Miroslav        0:1   28
Kosic,Dragan           -  Pikula,Dejan             1/2   28
Ivanisevic,Ivan        -  Gligoric,Svetozar        1/2   22
Petronic,Jovan         -  Marinkovic,Ivan          1:0   56
Damljanovic,Branko     -  Stamenkovic,Zoran        1:0   60
Drasko,Milan           -  Velimirovic,Dragoljub    1:0   81

  Round 2 (1997.02.22.)

Kovacevic,Aleksandar   -  Stamenkovic,Zoran        1:0   33
Gligoric,Svetozar      -  Petronic,Jovan           1/2   19
Pikula,Dejan           -  Ivanisevic,Ivan          1/2   17
Velimirovic,Dragoljub  -  Kosic,Dragan             0:1   38
Markovic,Miroslav      -  Drasko,Milan             1:0   28
Popovic,Petar          -  Blagojevic,Dragisa       1:0   35
Ilincic,Zlatko         -  Pavlovic,Milos           0:1   46
Marinkovic,Ivan        -  Damljanovic,Branko       1/2  101

  Round 3 (1997.02.23.)

Pavlovic,Milos         -  Kovacevic,Aleksandar     1/2   16
Blagojevic,Dragisa     -  Ilincic,Zlatko           1:0   72
Drasko,Milan           -  Popovic,Petar            1/2   17
Kosic,Dragan           -  Markovic,Miroslav        1/2   35
Ivanisevic,Ivan        -  Velimirovic,Dragoljub    0:1   43
Petronic,Jovan         -  Pikula,Dejan             1:0   42
Damljanovic,Branko     -  Gligoric,Svetozar        1/2   54
Stamenkovic,Zoran      -  Marinkovic,Ivan          1/2   12

  Round 4 (1997.02.24.)

Kovacevic,Aleksandar   -  Marinkovic,Ivan          1/2   47
Gligoric,Svetozar      -  Stamenkovic,Zoran        1/2   37
Pikula,Dejan           -  Damljanovic,Branko       1:0   47
Velimirovic,dragoljub  -  Petronic,Jovan           1/2   12
Markovic,Miroslav      -  Ivanisevic,Ivan          0:1   60
Popovic,Petar          -  Kosic,Dragan             1/2   13
Ilincic,Zlatko         -  Drasko,Milan             1/2   11
Pavlovic,Milos         -  Blagojevic,Dragisa       1:0   19

  Round 5 (1997.02.25.)

Blagojevic,Dragisa     -  KOvacevic,Aleksandar     1/2   17
Drasko,Milan           -  Pavlovic,Milos           1/2   24
Kosic,Dragan           -  Ilincic,Zlatko           0:1   60
Ivanisevic,Ivan        -  Popovic,Petar            1/2   60
Petronic,Jovan         -  Markovic,Miroslav        1:0   62
Damljanovic,Branko     -  Velimirovic,Dragoljub    0:1   44
Stamenkovic,Zoran      -  Pikula,Dejan             1/2   25
Marinkovic,Ivan        -  Gligoric,Svetozar        1/2   13

  Round 6 (1997.02.27.)

Kovacevic,Aleksandar   -  Gligoric,Svetozar        1:0   43
Pikula,Dejan           -  Marinkovic,Ivan          1/2   11
Velimirovic,Dragoljub  -  Stamenkovic,Zoran        1:0   41
Markovic,Miroslav      -  Damljanovic,Branko       0:1   37
Popovic,Petar          -  Petronic,Jovan           1/2   19
Ilincic,Zlatko         -  Ivanisevic,Ivan          0:1   39
Pavlovic,Milos         -  Kosic,Dragan             1/2    9
Blagojevic,Dragisa     -  Drasko,Milan             1/2   11

  Round 7 (1997.02.28.)

Drasko,Milan           -  Kovacevic,Aleksandar     1/2   64
Kosic,Dragan           -  Blagojevic,Dragisa       1/2   41
Ivanisevic,Ivan        -  Pavlovic,Milos           1:0   39
Petronic,Jovan         -  Ilincic,Zlatko           0:1   39
Damljanovic,Branko     -  Popovic,Petar            1:0   51
Stamenkovic,Zoran      -  Markovic,Miroslav        0:1   56
Marinkovic,Ivan        -  Velimirovic,Dragoljub    1/2  107
Gligoric,Svetozar      -  Pikula,Dejan             1/2   31

  Round 8 (1997.03.01.)

Kovacevic,Aleksandar   -  Pikula,Dejan             1:0   41
Velimirovic,Dragoljub  -  Gligoric,Svetozar        1/2   13
Markovic,Miroslav      -  Marinkovic,Ivan          1/2   52
Popovic,Petar          -  Stamenkovic,Zoran        1:0   28
Ilincic,Zlatko         -  Damljanovic,Branko       1:0   32
Pavlovic,Milos         -  Petronic,Jovan           1/2   33
Blagojevic,Dragisa     -  Ivanisevic,Ivan          1/2   10
Drasko,Milan           -  Kosic,Dragan             1:0   37

  Round 9 (1997.03.02.)

Kosic,Dragan           -  Kovacevic,Aleksandar     1:0   36
Ivanisevic,Ivan        -  Drasko,Milan             1/2   11
Petronic,Jovan         -  Blagojevic,Dragisa       1/2   38
Damljanovic,Branko     -  Pavlovic,Milos           1:0   29
Stamenkovic,Zoran      -  Ilincic,Zlatko           1/2   55
Marinkovic,Ivan        -  Popovic,Petar            1/2   18
Gligoric,Svetozar      -  Markovic,Miroslav        1:0   50
Pikula,Dejan           -  Velimirovic,Dragoljub    1/2   34

Standings after Round 9

Kovacevic   6,
Petronic, Ivanisevic   5,5 ,
Velimirovic, Popovic, Drasko, Damljanovic   5,
Gligoric, Kosic, Pavlovic   4,5 ,
Ilincic, Pikula, Markovic, Marinkovic   4,
Blagojevic   3,5 ,
Stamenkovic   2.

9) Cappelle la Grande (Feb 15-22) by Christophe Bouton


The world's strongest open swiss tournament ended in an 8-players tie. Cappelle la Grande is a small city at 10 km of Dunkerque, North of France. This year 76 GM's, 93 IM's + 25 FIDE masters competed in the 9 round swiss. 49 countries were represented; among them we could see 2 Albanian players. The strongest countries were of course Russia (with Epishin and Morozevich, 42 players overall) and Ukraine + Eastern countries.

The motto of the organizer Michel Gouvart is to collect as many different countries as possible with a simple rule: every GM gets the same appearance fee.

Quite an impressive performance since the tournament is organised by the local members of the club for a total budget of about 1million FF (180,000 dollars).

With the comeback of both Tony Miles and Mark Hebden, the early rounds looked as a British blitzkrieg but the opposition this year was very strong and the two " swiss tournaments killers " finally tied for first place with 7 other masters.

The local IM Jean-Marc Degraeve achieved a GM norm with great ease.

 

Final standings (9 rounds; in brackets Elo, points achieved, performance)

GM Burmakin,V (2530)   7 (2719)
IM Baklan,V (2530)      7 (2712)
GM Ftacnik,L (2595)    7 (2712)
IM Degraeve,JM (2515)   7 (2703)
GM Vyzmanavin,A (2585) 7 (2703)
GM Miles,A (2550)      7 (2701)
IM Kasimdzhanov,R (2465)7 (2688)
GM Kruppa,Y (2520)     7 (2656)
GM Hebden,M (2515)     7 (2643)
GM Ruzele,D (2515)     7 (2638)
IM Krakops,M (2440)     6,5 (2663)
GM Georgiev,K (2645)   6,5 (2654)
GM Timoshenko,G (2510) 6,5 (2651)
GM Savchenko,S (2575)  6,5 (2647)
GM Epishin,V (2600)    6,5 (2609)
GM Landa,K (2570)      6,5 (2603)
IM Urban,K (2490)       6,5 (2595)
GM Sulskis,S (2525)    6,5 (2592)
GM Luther,T (2520)     6,5 (2591)
GM Novikov,I (2580)    6,5 (2569)
GM Schneider,A (2565)  6,5 (2555)
IM Enders,P (2520)      6,5 (2544)
IM Klovans,J (2445)     6,5 (2463)
etc (503 players for a total of only 261 French!)

GM norm for : IM Degraeve,JM - IM Krakops,M - IM Kasimdzhanov,R IMF Vasilevich,T - IM Baklan,V - IM Ginsburg,G - IM Chatalbashev,B

International Master norm for : Cieza,A - Escobar Forero,A - Mueller,M, Cicak,S -


10) Tallinn Junior International

Iivo Nei reports on a junior chess event in Tallinn.

A youth chess tournament, organised by the TALLINN CHESS SCHOOL took place between February 11-21, 1997 in TALLINN ESTONIA.

Chief Arbiter: IA Lembit Vahesaar

Tallinn  (EST), II 1997
-----------------------------------------------------------------------
                                     1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2
-----------------------------------------------------------------------
 1 Antoniewski, Rafal      POL 2310  * = 1 = 1 1 = = 1 1 1 1  9.0  2384
 2 Bae, Torstein           NOR 2245  = * = 1 1 0 1 1 0 = 1 1  7.5  2392
 3 Zitin, Yuri           f EST 2205  0 = * 1 = = 0 1 1 = 1 1  7.0  2247
 4 Bekker-Jensen, David    DEN 2140  = 0 0 * 0 1 1 = 1 = 1 1  6.5  2212
 5 Livner, Anders          SWE 2150  0 0 = 1 * 0 1 = 1 = 1 1  6.5  2211
 6 Shishkov, Andrei        EST 2175  0 1 = 0 1 * 1 0 1 = = 0  5.5  2208
 7 Lehtinen, Heikki        FIN 2205  = 0 1 0 0 0 * 1 0 1 1 1  5.5  2161
 8 Stepanov, Timofej       LAT 2200  = 0 0 = = 1 0 * 0 1 0 1  4.5  2064
 9 Lelumees,B                  ----  0 1 0 0 0 0 1 1 * = = =  4.5  2124
10 Karai,D                     ----  0 = = = = = 0 0 = * = =  4.0  2079
11 Uvarov, Vyacheslav      EST 2210  0 0 0 0 0 = 0 1 = = * 1  3.5  1952
12 Soot,M                      ----  0 0 0 0 0 1 0 0 = = 0 *  2.0  1853
-----------------------------------------------------------------------

11) Games from the Cardiff Tournament


My thanks to Rod McShane for the games from the Cardiff tournament.


12) China vs England Challenge match.


The London College of Traditional Acupuncture and Oriental Medicine, First Floor, HR House, 447 High Road, Finchley N12 was the venue of a challenge match between China and England. My thanks to organiser Adam Raoof for information on the event.

The match was a fluctuating one but it ended in a clear victory by 10 points to 8 for the Chinese team. The event was a double round Scheveningen event.

 

                        -----------  Wang Zili      2530     3.5/6
                        |   -------  Peng Xiaomin   2500     3.5/6
                        |   |   ---  Ye Jiangchuan  2510     3.0/6
                        |   |   |   
 1 Ward,C         2490    01  1     3.5/6
 2 McDonald,N     2490    10  0     2.5/6
 3 Arkell,K       2545  0  0       2.0/6

13) PCA WORLD CHESS RANKING March 1st

For player rated 2500 and higher

Results up to March 1, 1997

Produced by Ken Thomson with ChessBase

Calculated by Vladimir Dvorkovich, Chess Union Int.

Columns: rank, name, nationality, rating, variance.

The last column, variance, gives the tendency of players to be solid or vary in their performance. The average variance for top players is 180. Higher numbers denote players who tend to vary more, lower numbers are players who are solid and reliable.

   1. Kasparov,Garry                 RUS 2828 154
   2. Anand,Viswanathan              IND 2758 152
   3. Kramnik,Vladimir               RUS 2754 156
   4. Topalov,Veselin                BUL 2735 192
   5. Ivanchuk,Vassily               UKR 2710 182
   6. Karpov,Anatoli                 RUS 2710 147
   7. Kamsky,Gata                    USA 2701 181
   8. Adams,Michael                  ENG 2685 160
   9. Gelfand,Boris                  BLR 2684 135
  10. Short,Nigel D                  ENG 2669 182
  11. Beliavsky,Alexander G          SLO 2666 133
  12. Salov,Valery                   RUS 2661 183
  13. Bareev,Evgeny                  RUS 2657 167
  14. Andersson,Ulf                  SWE 2647 143
  15. Shirov,Alexei                  ESP 2646 202
  16. Svidler,Peter                  RUS 2639 137
  17. Polgar,Judit (GM)              HUN 2637 194
  18. Lautier,Joel                   FRA 2633 200
  19. Yermolinsky,Alexey             USA 2633 154
  20. Seirawan,Yasser                USA 2628 182
  21. Piket,Jeroen                   NED 2627 169
  22. Granda Zuniga,Julio E          PER 2626 211
  23. Leko,Peter                     HUN 2626 155
  24. Dreev,Alexey                   RUS 2625 162
  25. Khalifman,Alexander            RUS 2622 161
  26. Rublevsky,Sergei               RUS 2621 172
  27. Azmaiparashvili,Zurab          GEO 2621 156
  28. Ehlvest,Jaan                   EST 2621 154
  29. Timman,Jan H                   NED 2621 186
  30. Nikolic,Predrag                BIH 2620 171
  31. Nunn,John D M                  ENG 2614 173
  32. Sadler,Matthew                 ENG 2614 180
  33. Sokolov,Ivan                   BIH 2614 171
  34. Speelman,Jonathan S            ENG 2613 149
  35. Van Wely,Loek                  NED 2613 204
  36. Vladimirov,Evgeny              KAZ 2611 163
  37. Yakovich,Yuri                  RUS 2610 160
  38. Yusupov,Artur                  GER 2607 137
  39. Kosashvili,Yona                ISR 2606 197
  40. Akopian,Vladimir               ARM 2606 149
  41. Georgiev,Kiril                 BUL 2605 169
  42. Magerramov,Elmar               AZE 2604 188
  43. Wolff,Patrick G                USA 2599 179
  44. Illescas Cordoba,Miguel        ESP 2599 168
  45. Tiviakov,Sergei                RUS 2599 163
  46. Milov,Vadim                    SUI 2598 176
  47. Aleksandrov,Aleksej            BLR 2598 172
  48. Krasenkov,Mikhail              POL 2596 168
  49. Oll,Lembit                     EST 2595 186
  50. Onischuk,Alexander             UKR 2595 179

Tournaments processed for this list

  ISR Team's Champ. 1st Leagua 3-4 Rounds
  NED Wijk aan Zee B Cat.10
  GER Bundesliga 8/9 Rounds
  ESP Ubeda 2nd open
  ESP Linares Cat.18
  ESP Ubeda Cat.16
  RUS Perm Russian Cup open
  BER Bermuda Mermeid Beach Club  Cat.11
  SLO Nova Gorica  open
  FAI 5th Visa Nordvic Grand Prix open

14) Theoretical Corner By Marco R. Martini (ITA)

Special section in the games section
Email: avvmartini@mailbox.icom.it
WWW  : http://www.icom.it./user/scac