Chess24 Jan Nimzo

THE WEEK IN CHESS 1173 1st May 2017 by Mark Crowther

TWIC Home

Contact The Week in Chess
Mark Crowther
E-Mail mdcrowth@btinternet.com
Mobile 07971 920016
http://www.theweekinchess.com

Contents

1) Introduction
2) 4th Vugar Gashimov Memorial 2017
3) 18th Karpov Poikovsky 2017
4) Reykjavik Open 2017
5) Chinese Championships 2017
6) 18th European Women's Championship 2017
7) Jorge Szmetan Memorial 2017
8) 1st BRICS Chess Masters 2017
9) Czech Championship 2017
10) ch-CRO 2017
11) ch-LAT 2017
12) ch-NED Junior 2017
13) ch-RUS Junior 2017
14) ch-SRB Junior 2017
15) Zonal 2.4 2017
16) Zonal 2.5 2017
17) Queima das Fitas Open 2017
18) PSS IM Norm 2017
19) ch-Georgia State 2017
20) Salou Chess Festival 2017
21) 1st Sardar Prakash Singh Mem 2017
22) 24th Space Coast Open 2017
23) 23rd Cutro Open 2017
24) 48th Mar Del Plata Open 2017
25) 11th Philadelphia Open 2017
26) 81st ch-BUL 2017
27) World School Chess Championship 2017
28) Catalan Championship 2017
29) 1st Ruse Cup 2017
30) Malahide Millennium Tournament 2017
31) Mateu Chalmeta Memorial 2017
32) Russian Team Championship 2017
33) World Senior Teams 2017
34) 49th Italian Teams 2017
35) TCh-SUI 2017
36) Belgian Interclubs 2016-17
37) 4NCL 2016-17
38) Bundesliga 2016-17
39) Fraubundesliga 2016-17
40) Active Team Events
41) Forthcoming Events and Links

Games Section
4th Vugar Gashimov Memorial 201725 games
18th Karpov Poikovsky 201715 games
Reykjavik Open 2017505 games
Chinese Championships 201772 games
18th European Women's Championship 201711 games
Jorge Szmetan Memorial 201724 games
1st BRICS Chess Masters 201715 games
Czech Championship 201787 games
ch-CRO 201742 games
ch-LAT 201751 games
ch-NED Junior 201790 games
ch-RUS Junior 201740 games
ch-SRB Junior 201730 games
Zonal 2.4 2017304 games
Zonal 2.5 20176 games
Queima das Fitas Open 2017120 games
PSS IM Norm 201745 games
1st Sardar Prakash Singh Mem 2017120 games
24th Space Coast Open 201723 games
48th Mar Del Plata Open 201775 games
11th Philadelphia Open 201794 games
81st ch-BUL 201749 games
World School Chess Championship 201777 games
Catalan Championship 201720 games
1st Ruse Cup 201767 games
Russian Team Championship 201748 games
World Senior Teams 2017334 games
49th Italian Teams 2017192 games
TCh-SUI 201740 games
Belgian Interclubs 2016-1748 games
4NCL 2016-17192 games
Bundesliga 2016-17192 games
Fraubundesliga 2016-17288 games
3341 games

Advertising

NIC Magazine No 3 2017


Chess and Bridge Gelfand 2 Book


Chess.com Titled Tuesday


American Chess Magazine 2


ChessBase Ad 2 Tactics


ELite Chess Training

Crushing King


Ginger GM - Chess Grandmaster Simon Williams

1) Introduction

My thanks to Olexandr Prohorov, Holger Lieske, Kenneth Regan, Mitko Iliev, Luca Sivelli, and everyone else who helped with this issue.

Shakhriyar Mamedyarov won the Vugar Gashimov Memorial, Emil Sutovsky the 18th Karpov Poikovsky and Anish Giri the Reykjavik Open in a very busy week for chess. These were all strong events but it was team events in Germany, Russia, England and elsewhere that have also caught the eye. Lots of the World's best on show.

Hope you enjoy this issue.

Mark

TWIC Magazine

Read about TWIC is 22 years old which includes a full listing of all issues including all the texts.

I can only continue TWIC with the support of advertising and donations. If you make a lot of use of TWIC please consider donating. If you also wish to donate you can do so via PayPal at:

Send a £30 donation via Paypal and contact me via email (Email Mark Crowther - mdcrowth@btinternet.com) I'll send you an address for a ChessBase cbv file of my personal copy of every issue of the games in one database.

2) 4th Vugar Gashimov Memorial 2017

The 4th Vugar Gashimov Memorial took place 21st to 30th April 2017. Players Wesley So, Vladimir Kramnik, Sergey Karjakin, Shakhriyar Mamedyarov, Michael Adams, Pentala Harikrishna, Pavel Eljanov, Radoslaw Wojtaszek, Veselin Topalov and Teimour Radjabov. Shakhriyar Mamedyarov took clear first with 5,5/9 half a point clear of Vladimir Kramnik, Wesley So and Veselin Topalov.

Vugar Gashimov Mem 2017 Shamkir AZE Thu 20th Apr 2017 - Sun 30th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
1Mammadyarov, ShakhriyarAZE27725.53 24.25
2Kramnik, VladimirRUS281153 20.5
3So, WesleyUSA2822520.522
4Topalov, VeselinBUL2741520.521.75
5Karjakin, SergeyRUS27834.52 19.75
6Wojtaszek, RadoslawPOL27454.510.520.5
7Adams, MichaelENG27614.510.520
8Radjabov, TeimourAZE271040 18.75
9Eljanov, PavelUKR27813.52 14.5
10Harikrishna, PentalaIND27583.50 16.5
10 players
Vugar Gashimov Mem 2017 Shamkir AZE Thu 20th Apr 2017 - Sun 30th Apr 2017. Category: 21. Ave: (2765)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Mamedyarov, Shakhriyar GM AZE 2772 # 1 = 1 0 = = = = 1 5.5 2844
2 So, Wesley GM USA 2822 0 # = 1 = = 1 = = = 5 2802
3 Topalov, Veselin GM BUL 2741 = = # = 1 = 0 = = 1 5 2811
4 Kramnik, Vladimir GM RUS 2811 0 0 = # = 1 = = 1 1 5 2803
5 Wojtaszek, Radoslaw GM POL 2745 1 = 0 = # = = = = = 4.5 2767
6 Adams, Michael GM ENG 2761 = = = 0 = # 1 = = = 4.5 2766
7 Karjakin, Sergey GM RUS 2783 = 0 1 = = 0 # = = 1 4.5 2763
8 Radjabov, Teimour GM AZE 2710 = = = = = = = # = 0 4 2728
9 Harikrishna, Pentala GM IND 2755 = = = 0 = = = = # 0 3.5 2686
10 Eljanov, Pavel GM UKR 2751 0 = 0 0 = = 0 1 1 # 3.5 2687
Round 1. Fri 21st Apr 2017
Eljanov, Pavel 1-0 Radjabov, Teimour 46 C65 Ruy Lopez
Wojtaszek, Radoslaw 1/2-1/2 Kramnik, Vladimir 83 D41 QGD
So, Wesley 0-1 Mamedyarov, Shakhriyar 39 C45 Scotch
Karjakin, Sergey 1/2-1/2 Harikrishna, Pentala 40 D38 QGD
Topalov, Veselin 1/2-1/2 Adams, Michael 42 C88 Ruy Lopez
Round 2. Sat 22nd Apr 2017
Adams, Michael 1/2-1/2 So, Wesley 41 A15 English, 1...Nf6 (Anglo-Indian defense)
Wojtaszek, Radoslaw 0-1 Topalov, Veselin 34 D12 QGD Slav
Mamedyarov, Shakhriyar 1/2-1/2 Karjakin, Sergey 22 C53 Giuoco Piano
Kramnik, Vladimir 1/2-1/2 Radjabov, Teimour 73 A48 King's Indian
Harikrishna, Pentala 0-1 Eljanov, Pavel 54 E47 Nimzo-Indian
Round 3. Sun 23rd Apr 2017
Radjabov, Teimour 1/2-1/2 Harikrishna, Pentala 28 D38 QGD
Topalov, Veselin 1/2-1/2 Kramnik, Vladimir 35 D55 QGD
Eljanov, Pavel 0-1 Mamedyarov, Shakhriyar 66 E68 King's Indian
So, Wesley 1/2-1/2 Wojtaszek, Radoslaw 40 D02 Queen's bishop game
Karjakin, Sergey 0-1 Adams, Michael 39 D37 QGD
Round 4. Mon 24th Apr 2017
Wojtaszek, Radoslaw 1/2-1/2 Karjakin, Sergey 25 D41 QGD
Adams, Michael 1/2-1/2 Eljanov, Pavel 42 C50 Giuoco Piano
Mamedyarov, Shakhriyar 1/2-1/2 Radjabov, Teimour 24 E94 King's Indian
Topalov, Veselin 1/2-1/2 So, Wesley 64 C67 Ruy Lopez
Kramnik, Vladimir 1-0 Harikrishna, Pentala 42 C84 Ruy Lopez
Round 5. Tue 25th Apr 2017
Eljanov, Pavel 1/2-1/2 Wojtaszek, Radoslaw 45 A08 Reti
So, Wesley 1-0 Kramnik, Vladimir 65 A14 English
Harikrishna, Pentala 1/2-1/2 Mamedyarov, Shakhriyar 51 A05 Reti opening
Karjakin, Sergey 1-0 Topalov, Veselin 30 C02 French
Radjabov, Teimour 1/2-1/2 Adams, Michael 32 E06 Catalan
Round 6. Thu 27th Apr 2017
Wojtaszek, Radoslaw 1/2-1/2 Radjabov, Teimour 40 E53 Nimzo-Indian
Topalov, Veselin 1-0 Eljanov, Pavel 60 E17 Queen's Indian
Kramnik, Vladimir 0-1 Mamedyarov, Shakhriyar 69 C50 Giuoco Piano
So, Wesley 1-0 Karjakin, Sergey 64 A35 English
Adams, Michael 1/2-1/2 Harikrishna, Pentala 37 C84 Ruy Lopez
Round 7. Fri 28th Apr 2017
Harikrishna, Pentala 1/2-1/2 Wojtaszek, Radoslaw 56 E53 Nimzo-Indian
Eljanov, Pavel 1/2-1/2 So, Wesley 41 A07 Reti
Mamedyarov, Shakhriyar 1/2-1/2 Adams, Michael 36 D37 QGD
Radjabov, Teimour 1/2-1/2 Topalov, Veselin 28 B87 Sicilian
Karjakin, Sergey 1/2-1/2 Kramnik, Vladimir 48 C50 Giuoco Piano
Round 8. Sat 29th Apr 2017
Karjakin, Sergey 1-0 Eljanov, Pavel 58 C67 Ruy Lopez
Kramnik, Vladimir 1-0 Adams, Michael 41 C50 Giuoco Piano
Wojtaszek, Radoslaw 1-0 Mamedyarov, Shakhriyar 31 A15 English opening
So, Wesley 1/2-1/2 Radjabov, Teimour 59 A30 English
Topalov, Veselin 1/2-1/2 Harikrishna, Pentala 55 C84 Ruy Lopez
Round 9. Sun 30th Apr 2017
Adams, Michael 1/2-1/2 Wojtaszek, Radoslaw 44 C88 Ruy Lopez
Harikrishna, Pentala 1/2-1/2 So, Wesley 45 A14 English
Mamedyarov, Shakhriyar 1/2-1/2 Topalov, Veselin 41 D45 QGD semi-Slav
Eljanov, Pavel 0-1 Kramnik, Vladimir 63 E06 Catalan
Radjabov, Teimour 1/2-1/2 Karjakin, Sergey 41 D41 QGD

3) 18th Karpov Poikovsky 2017

The 18th Karpov tournament took place in Poikovsky, Russia 18th to 27th April 2017. Players: Ernesto Inarkiev, Dmitry Jakovenko, Maxim Rodshtein, Anton Korobov, Evgeniy Najer, David Anton Guijarro, Daniil Dubov, Emil Sutovsky, Victor Bologan and Sergei Zhigalko.

18th Karpov Poikovsky Poikovsky RUS Tue 18th Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
13Sutovsky EmilISR26507.030.2550.0
21Najer EvgeniyRUS26797.027.5060.0
38Korobov AntonUKR26956.020.5050.0
42Inarkiev ErnestoRUS27275.019.0030.0
57Jakovenko DmitryRUS27184.017.5010.0
66Anton Guijarro DavidESP26794.014.7510.0
74Rodshtein MaximISR27014.012.2530.0
89Zhigalko SergeiBLR26393.513.2510.0
95Dubov DaniilRUS26603.014.2500.0
1010Bologan VictorMDA26401.55.2500.0
10 players
18th Karpov Poikovsky Poikovsky RUS Tue 18th Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017. Category: 18. Ave: (2679)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Sutovsky, Emil GM ISR 2650 # 1 1 = = 1 1 = = 1 7 2902
2 Najer, Evgeniy GM RUS 2679 0 # 1 1 1 = 1 1 = 1 7 2899
3 Korobov, Anton GM UKR 2695 0 0 # = = 1 1 1 1 1 6 2802
4 Inarkiev, Ernesto GM RUS 2727 = 0 = # 0 = 1 1 = 1 5 2716
5 Jakovenko, Dmitry GM RUS 2718 = 0 = 1 # = 0 = = = 4 2631
6 Anton Guijarro, David GM ESP 2679 0 = 0 = = # = = = 1 4 2636
7 Rodshtein, Maxim GM ISR 2701 0 0 0 0 1 = # = 1 1 4 2633
8 Zhigalko, Sergei GM BLR 2639 = 0 0 0 = = = # 1 = 3.5 2603
9 Dubov, Daniil GM RUS 2660 = = 0 = = = 0 0 # = 3 2556
10 Bologan, Victor GM MDA 2640 0 0 0 0 = 0 0 = = # 1.5 2410
Round 1. Tue 18th Apr 2017
Najer, Evgeniy 1-0 Bologan, Victor 32 B06 Robatsch defence
Inarkiev, Ernesto 1-0 Zhigalko, Sergei 42 A29 English
Sutovsky, Emil 1-0 Korobov, Anton 24 B56 Sicilian
Rodshtein, Maxim 1-0 Jakovenko, Dmitry 70 E06 Catalan
Dubov, Daniil 1/2-1/2 Anton Guijarro, David 32 A15 English, 1...Nf6 (Anglo-Indian defense)
Round 2. Wed 19th Apr 2017
Korobov, Anton 1-0 Rodshtein, Maxim 38 E60 King's Indian
Zhigalko, Sergei 1/2-1/2 Sutovsky, Emil 104 B90 Sicilian
Najer, Evgeniy 1-0 Inarkiev, Ernesto 30 C45 Scotch
Jakovenko, Dmitry 1/2-1/2 Dubov, Daniil 18 E48 Nimzo-Indian
Bologan, Victor 0-1 Anton Guijarro, David 32 A80 Dutch
Round 3. Thu 20th Apr 2017
Inarkiev, Ernesto 1-0 Bologan, Victor 41 A21 English, Kramnik-Shirov counterattack
Dubov, Daniil 0-1 Korobov, Anton 47 B91 Sicilian
Sutovsky, Emil 1-0 Najer, Evgeniy 35 B96 Sicilian
Anton Guijarro, David 1/2-1/2 Jakovenko, Dmitry 41 D57 QGD
Rodshtein, Maxim 1/2-1/2 Zhigalko, Sergei 44 E16 Queen's Indian
Round 4. Fri 21st Apr 2017
Zhigalko, Sergei 1-0 Dubov, Daniil 70 B12 Caro-Kann
Korobov, Anton 1-0 Anton Guijarro, David 59 A81 Dutch defence
Inarkiev, Ernesto 1/2-1/2 Sutovsky, Emil 25 E62 King's Indian
Najer, Evgeniy 1-0 Rodshtein, Maxim 45 C53 Giuoco Piano
Bologan, Victor 1/2-1/2 Jakovenko, Dmitry 11 C48 Four knights
Round 5. Sun 23rd Apr 2017
Sutovsky, Emil 1-0 Bologan, Victor 47 C92 Ruy Lopez
Dubov, Daniil 1/2-1/2 Najer, Evgeniy 52 A21 English opening
Jakovenko, Dmitry 1/2-1/2 Korobov, Anton 46 C11 French
Rodshtein, Maxim 0-1 Inarkiev, Ernesto 47 D38 QGD
Anton Guijarro, David 1/2-1/2 Zhigalko, Sergei 45 E12 Queen's Indian
Round 6. Mon 24th Apr 2017
Zhigalko, Sergei 1/2-1/2 Jakovenko, Dmitry 44 C65 Ruy Lopez
Sutovsky, Emil 1-0 Rodshtein, Maxim 36 C76 Ruy Lopez
Najer, Evgeniy 1/2-1/2 Anton Guijarro, David 40 B12 Caro-Kann
Inarkiev, Ernesto 1/2-1/2 Dubov, Daniil 27 C84 Ruy Lopez
Bologan, Victor 0-1 Korobov, Anton 44 B30 Sicilian
Round 7. Tue 25th Apr 2017
Dubov, Daniil 1/2-1/2 Sutovsky, Emil 26 D94 Gruenfeld
Anton Guijarro, David 1/2-1/2 Inarkiev, Ernesto 52 D38 QGD
Korobov, Anton 1-0 Zhigalko, Sergei 67 E15 Queen's Indian
Jakovenko, Dmitry 0-1 Najer, Evgeniy 23 A29 English
Rodshtein, Maxim 1-0 Bologan, Victor 39 A41 Queen's Pawn
Round 8. Wed 26th Apr 2017
Bologan, Victor 1/2-1/2 Zhigalko, Sergei 32 B33 Sicilian
Sutovsky, Emil 1-0 Anton Guijarro, David 31 B12 Caro-Kann
Najer, Evgeniy 1-0 Korobov, Anton 96 C11 French
Inarkiev, Ernesto 0-1 Jakovenko, Dmitry 55 E10 Queen's pawn game
Rodshtein, Maxim 1-0 Dubov, Daniil 62 E10 Queen's pawn game
Round 9. Thu 27th Apr 2017
Dubov, Daniil 1/2-1/2 Bologan, Victor 52 A20 English opening
Zhigalko, Sergei 0-1 Najer, Evgeniy 48 B12 Caro-Kann
Jakovenko, Dmitry 1/2-1/2 Sutovsky, Emil 18 E68 King's Indian
Korobov, Anton 1/2-1/2 Inarkiev, Ernesto 22 E32 Nimzo-Indian
Anton Guijarro, David 1/2-1/2 Rodshtein, Maxim 45 A06 Reti

4) Reykjavik Open 2017

The Reykjavik Open took place 19th to 27th April 2017. Leading players: Anish Giri, Dmitry Andreikin, Baadur Jobava, Zoltan Almasi, Alexei Shirov, Sergei Movsesian, Gawain Jones, Gujrathi Vidit Santosh, Gata Kamsky, Nils Grandelius, Erwin L'Ami, Mustafa Yilmaz, Konstantin Landa, Abhijeet Gupta, Alexander Beliavsky, Jorden Van Foreest, Emre Can, Hannes Stefansson etc.

Reykjavik Open 2017 Reykjavik ISL Wed 19th Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017
Leading Final Round 10 Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
11Giri AnishGMNED27718.50.07.05
216Van Foreest JordenGMNED25848.00.07.05
36Movsesian SergeiGMARM26778.00.07.04
414Gupta AbhijeetGMIND26078.00.06.04
59Kamsky GataGMUSA26688.00.06.04
661Kavutskiy KonstantinIMUSA23477.50.07.05
722Blomqvist ErikGMSWE25487.50.07.05
855Pigott John CFMENG23817.50.06.04
910Grandelius NilsGMSWE26417.50.05.04
104Almasi ZoltanGMHUN26967.50.05.04
1117Can EmreGMTUR25787.00.07.05
1227Perelshteyn EugeneGMUSA25097.00.07.05
1336Torre EugenioGMPHI24557.00.07.05
1411L'ami ErwinGMNED26147.00.06.05
23Hjartarson JohannGMISL25367.00.06.05
40Christiansen Johan-SebastianIMNOR24297.00.06.05
1725Harika DronavalliGMIND25217.00.06.05
1857Abrahamyan TatevWGMUSA23647.00.06.05
1918Stefansson HannesGMISL25667.00.06.04
2039Hambleton AmanIMCAN24347.00.05.05
212Andreikin DmitryGMRUS27347.00.05.05
2212Yilmaz MustafaGMTUR26147.00.05.05
2315Beliavsky Alexander GGMSLO25977.00.05.05
2430Kunte AbhijitGMIND24917.00.05.05
2535Thorfinnsson BragiIMISL24577.00.05.05
268Vidit Santosh GujrathiGMIND26707.00.05.04
2720Donchenko AlexanderGMGER25547.00.05.04
2813Landa KonstantinGMRUS26117.00.05.04
2926Bailet PierreIMFRA25107.00.05.04
3069Kleinman MichaelFMCAN22896.50.06.05
3172Le Goff DamienFMFRA22786.50.06.05
3266Kniest OliverFMGER23016.50.06.05
3390Ristoja SamuFIN22286.50.06.05
3429Panchanathan Magesh ChandranGMIND24946.50.06.04
353Jobava BaadurGMGEO27126.50.05.05
365Shirov AlexeiGMLAT26936.50.05.05
47Ahlander BjornIMSWE24166.50.05.05
3845Sundararajan KidambiGMIND24226.50.05.05
3919Ramirez AlejandroGMUSA25556.50.05.05
4051Batchimeg TuvshintugsIMMGL23946.50.05.05
266 players

5) Chinese Championships 2017

The Chinese Championships takes place 22nd April to 4th May 2017.

ch-CHN 2017 Xinghua CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 4th May 2017
Leading Round 8 (of 11) Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
110Wei YiCHN27276.00.018.504
212Zhou JianchaoCHN26135.50.018.504
35Lu ShangleiCHN26155.50.017.753
41Wen YangCHN26135.50.016.254
511Wang ChenCHN25055.00.016.752
62Bai JinshiCHN25854.00.517.251
77Gao RuiCHN25434.00.514.501
86Zeng ChongshengCHN25363.50.09.502
93Xu YiCHN24543.00.013.000
109Xu YinglunCHN25573.00.011.500
114Xu MinghuiCHN22832.00.07.500
128Fang YanCHN24471.00.04.000
12 players
ch-CHN 2017 Xinghua CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 4th May 2017. Category: 12. Ave: (2540)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts TPR
1 Wei, Yi GM CHN 2727 # = = = 1 = 1 1 1 6 2700
2 Zhou, Jianchao GM CHN 2613 = # 1 0 1 = = 1 1 5.5 2667
3 Lu, Shanglei GM CHN 2620 = # = = = 1 = 1 1 5.5 2662
4 Wen, Yang GM CHN 2613 0 = # = = 1 1 1 1 5.5 2651
5 Wang, Chen IM CHN 2505 = # 1 = 1 = = = = 5 2598
6 Bai, Jinshi GM CHN 2585 1 = = 0 # = = = = 4 2521
7 Gao, Rui GM CHN 2543 = 0 = = = # = = 1 4 2573
8 Zeng, Chongsheng GM CHN 2536 0 0 0 = = # = 1 1 3.5 2511
9 Xu, Yi IM CHN 2454 = = 0 0 = = = # = 3 2473
10 Xu, Yinglun CHN 2557 0 = = = = 0 # = = 3 2447
11 Xu, Minghui CHN 2283 0 0 0 0 = = = = # 2 2391
12 Fang, Yan CHN 2447 0 0 0 0 = 0 0 = # 1 2267
Round 1. Sun 23rd Apr 2017
Wen, Yang 0-1 Zhou, Jianchao 45 A45 Queen's pawn game
Bai, Jinshi 0-1 Wang, Chen 41 D37 QGD
Xu, Yi 1/2-1/2 Wei, Yi 174 B06 Robatsch defence
Xu, Minghui 1/2-1/2 Xu, Yinglun 33 D37 QGD
Lu, Shanglei 1-0 Fang, Yan 40 B10 Caro-Kann
Zeng, Chongsheng 1/2-1/2 Gao, Rui 60 A45 Queen's pawn game
Round 2. Mon 24th Apr 2017
Zhou, Jianchao 1-0 Gao, Rui 34 A15 English opening
Fang, Yan 0-1 Zeng, Chongsheng 61 B01 Scandinavian
Xu, Yinglun 1/2-1/2 Lu, Shanglei 30 D51 QGD
Wei, Yi 1-0 Xu, Minghui 54 A38 English
Wang, Chen 1/2-1/2 Xu, Yi 32 A45 Trompovsky attack (Ruth, Opovcensky opening)
Wen, Yang 1/2-1/2 Bai, Jinshi 31 C43 Petrov
Round 3. Tue 25th Apr 2017
Bai, Jinshi 1-0 Zhou, Jianchao 52 E00 Catalan opening
Xu, Yi 0-1 Wen, Yang 52 B31 Sicilian
Xu, Minghui 1/2-1/2 Wang, Chen 31 E01 Catalan
Lu, Shanglei 1/2-1/2 Wei, Yi 28 C88 Ruy Lopez
Zeng, Chongsheng 1-0 Xu, Yinglun 38 B90 Sicilian
Gao, Rui 1-0 Fang, Yan 57 B01 Scandinavian
Round 4. Wed 26th Apr 2017
Zhou, Jianchao 1-0 Fang, Yan 35 D06 QGD
Xu, Yinglun 1/2-1/2 Gao, Rui 32 D11 QGD Slav
Wei, Yi 1-0 Zeng, Chongsheng 46 B01 Scandinavian
Wang, Chen 1/2-1/2 Lu, Shanglei 30 B52 Sicilian
Wen, Yang 1-0 Xu, Minghui 25 A31 English
Bai, Jinshi 1/2-1/2 Xu, Yi 31 D38 QGD
Round 5. Thu 27th Apr 2017
Xu, Yi 1/2-1/2 Zhou, Jianchao 16 B90 Sicilian
Xu, Minghui 1/2-1/2 Bai, Jinshi 33 D83 Gruenfeld
Lu, Shanglei 1/2-1/2 Wen, Yang 18 C65 Ruy Lopez
Zeng, Chongsheng 0-1 Wang, Chen 58 B43 Sicilian
Gao, Rui 1/2-1/2 Wei, Yi 30 C80 Ruy Lopez
Fang, Yan 1/2-1/2 Xu, Yinglun 30 B50 Sicilian
Round 6. Fri 28th Apr 2017
Zhou, Jianchao 1/2-1/2 Xu, Yinglun 32 D31 QGD
Wei, Yi 1-0 Fang, Yan 21 B40 Sicilian defence
Wang, Chen 1/2-1/2 Gao, Rui 31 C47 Four knights
Wen, Yang 1-0 Zeng, Chongsheng 76 B11 Caro-Kann
Bai, Jinshi 1/2-1/2 Lu, Shanglei 30 A41 Queen's Pawn
Xu, Yi 1/2-1/2 Xu, Minghui 31 C92 Ruy Lopez
Round 7. Sun 30th Apr 2017
Xu, Minghui 0-1 Zhou, Jianchao 26 A04 Reti opening
Lu, Shanglei 1-0 Xu, Yi 34 C50 Giuoco Pianissimo
Zeng, Chongsheng 1/2-1/2 Bai, Jinshi 30 C42 Petrov
Gao, Rui 1/2-1/2 Wen, Yang 30 C67 Ruy Lopez
Fang, Yan 1/2-1/2 Wang, Chen 31 C47 Four knights
Xu, Yinglun 0-1 Wei, Yi 48 D41 QGD
Round 8. Mon 1st May 2017
Zhou, Jianchao 1/2-1/2 Wei, Yi 28 D02 Queen's bishop game
Wang, Chen 1/2-1/2 Xu, Yinglun 32 B52 Sicilian
Wen, Yang 1-0 Fang, Yan 36 B37 Sicilian
Bai, Jinshi 1/2-1/2 Gao, Rui 44 D85 Gruenfeld
Xu, Yi 1/2-1/2 Zeng, Chongsheng 30 B40 Sicilian defence
Xu, Minghui 0-1 Lu, Shanglei 36 A25 English
ch-CHN w 2017 Xinghua CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 4th May 2017
Leading Round 8 (of 11) Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
19Lei TingjieCHN24716.50.523.756
24Tan ZhongyiCHN25086.50.522.005
311Wang JueCHN23355.51.022.754
46Guo QiCHN24135.50.019.254
58Yuan YeCHN23064.50.012.254
610Zhai MoCHN23034.00.012.503
72Ren XiaoyiCHN22624.00.010.502
83Xiao YiyiCHN22903.50.010.002
95Zhang LanlinCHN20802.50.09.751
1012Zhu JinerCHN21542.50.06.001
117Gu TianluCHN22121.50.55.500
121Zhu YingCHN21071.50.53.250
12 players
ch-CHN w 2017 Xinghua CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 4th May 2017. Category: 2. Ave: (2287)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts TPR
1 Lei, Tingjie GM CHN 2471 # = 1 0 1 1 1 1 1 6.5 2540
2 Tan, Zhongyi WGM CHN 2508 = # = = 1 1 1 1 1 6.5 2501
3 Wang, Jue WGM CHN 2335 0 = # 1 1 1 1 = = 5.5 2459
4 Guo, Qi IM CHN 2413 1 0 # = = = 1 1 1 5.5 2427
5 Yuan, Ye CHN 2306 0 0 = # 1 0 1 1 1 4.5 2302
6 Zhai, Mo WGM CHN 2303 0 = = 0 # 0 1 1 1 4 2304
7 Ren, Xiaoyi CHN 2262 0 0 = # = 1 = = 1 4 2262
8 Xiao, Yiyi WFM CHN 2290 0 0 0 1 = # = = 1 3.5 2227
9 Zhang, Lanlin CHN 2080 0 0 = 1 0 0 = # = 2.5 2182
10 Zhu, Jiner CHN 2154 0 0 0 0 = = # 1 = 2.5 2166
11 Gu, Tianlu WIM CHN 2212 0 = 0 0 0 = 0 # = 1.5 2043
12 Zhu, Ying CHN 2107 0 0 0 0 0 = = = # 1.5 2027
Round 1. Sun 23rd Apr 2017
Zhu, Ying 1/2-1/2 Zhu, Jiner 42 B90 Sicilian
Ren, Xiaoyi 0-1 Wang, Jue 26 E91 King's Indian
Xiao, Yiyi 1-0 Zhai, Mo 41 A13 English
Tan, Zhongyi 1/2-1/2 Lei, Tingjie 80 D52 QGD
Zhang, Lanlin 1-0 Yuan, Ye 70 B47 Sicilian
Guo, Qi 1-0 Gu, Tianlu 32 D43 QGD semi-Slav
Round 2. Mon 24th Apr 2017
Zhu, Jiner 1-0 Gu, Tianlu 74 C78 Ruy Lopez
Yuan, Ye 1/2-1/2 Guo, Qi 52 D37 QGD
Lei, Tingjie 1-0 Zhang, Lanlin 37 D11 QGD Slav
Zhai, Mo 1/2-1/2 Tan, Zhongyi 34 D31 QGD
Wang, Jue 1-0 Xiao, Yiyi 29 C83 Ruy Lopez
Zhu, Ying 0-1 Ren, Xiaoyi 47 C42 Petrov
Round 3. Tue 25th Apr 2017
Ren, Xiaoyi 1/2-1/2 Zhu, Jiner 44 E62 King's Indian
Xiao, Yiyi 1-0 Zhu, Ying 47 D46 QGD semi-Slav
Tan, Zhongyi 1/2-1/2 Wang, Jue 44 D78 Neo-Gruenfeld, 6.O-O c6
Zhang, Lanlin 0-1 Zhai, Mo 65 C92 Ruy Lopez
Guo, Qi 1-0 Lei, Tingjie 39 D11 QGD Slav
Gu, Tianlu 0-1 Yuan, Ye 32 B47 Sicilian
Round 4. Wed 26th Apr 2017
Zhu, Jiner 0-1 Yuan, Ye 44 B48 Sicilian
Lei, Tingjie 1-0 Gu, Tianlu 67 C78 Ruy Lopez
Zhai, Mo 1/2-1/2 Guo, Qi 45 D37 QGD
Wang, Jue 1/2-1/2 Zhang, Lanlin 77 C84 Ruy Lopez
Zhu, Ying 0-1 Tan, Zhongyi 55 A45 Queen's pawn game
Ren, Xiaoyi 1/2-1/2 Xiao, Yiyi 25 E01 Catalan
Round 5. Thu 27th Apr 2017
Xiao, Yiyi 1/2-1/2 Zhu, Jiner 66 A90 Dutch defence
Tan, Zhongyi 1-0 Ren, Xiaoyi 68 B13 Caro-Kann
Zhang, Lanlin 1/2-1/2 Zhu, Ying 28 C01 French
Guo, Qi 0-1 Wang, Jue 60 D11 QGD Slav
Gu, Tianlu 0-1 Zhai, Mo 60 C68 Ruy Lopez
Yuan, Ye 0-1 Lei, Tingjie 84 E37 Nimzo-Indian
Round 6. Fri 28th Apr 2017
Zhu, Jiner 0-1 Lei, Tingjie 57 C18 French
Zhai, Mo 0-1 Yuan, Ye 44 D47 QGD semi-Slav
Wang, Jue 1/2-1/2 Gu, Tianlu 69 C65 Ruy Lopez
Zhu, Ying 0-1 Guo, Qi 49 D00 Queen's pawn, Mason variation, Steinitz counter-gambit
Ren, Xiaoyi 1-0 Zhang, Lanlin 45 D14 QGD Slav
Xiao, Yiyi 0-1 Tan, Zhongyi 22 A13 English
Round 7. Sun 30th Apr 2017
Tan, Zhongyi 1-0 Zhu, Jiner 59 A90 Dutch defence
Zhang, Lanlin 1/2-1/2 Xiao, Yiyi 44 C55 Two knights defence
Guo, Qi 1/2-1/2 Ren, Xiaoyi 80 D06 QGD
Gu, Tianlu 1/2-1/2 Zhu, Ying 70 C50 Giuoco Pianissimo
Yuan, Ye 0-1 Wang, Jue 59 D11 QGD Slav
Lei, Tingjie 1-0 Zhai, Mo 25 C92 Ruy Lopez
Round 8. Mon 1st May 2017
Zhu, Jiner 0-1 Zhai, Mo 69 C92 Ruy Lopez
Wang, Jue 0-1 Lei, Tingjie 63 B12 Caro-Kann
Zhu, Ying 0-1 Yuan, Ye 36 B43 Sicilian
Ren, Xiaoyi 1/2-1/2 Gu, Tianlu 30 E04 Catalan
Xiao, Yiyi 0-1 Guo, Qi 39 D38 QGD
Tan, Zhongyi 1-0 Zhang, Lanlin 35 D43 QGD semi-Slav

6) 18th European Women's Championship 2017

The 18th European Women's Championship took place in Riga, Latvia 10th to 22nd April 2017. Nana Dzagnidze took clear first place with 8.5/11 half a point clear of Aleksandra Goryachkina and Alisa Galliamova.

18th ch-EUR Indiv w 2017 Riga LAT Mon 10th Apr 2017 - Sat 22nd Apr 2017
Leading Final Round 11 Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
14Dzagnidze NanaGMGEO25288.50.070.075.5
214Goryachkina AleksandraWGMRUS24528.00.068.073.0
318Galliamova AlisaIMRUS24448.00.061.566.0
43Lagno KaterynaGMRUS25437.50.070.076.0
52Muzychuk MariyaGMUKR25467.50.069.074.0
69Socko MonikaGMPOL24627.50.068.073.5
721Danielian ElinaGMARM24377.50.068.073.0
812Paehtz ElisabethIMGER24547.50.067.573.0
933Nechaeva MarinaIMRUS23957.50.067.571.5
1017Khotenashvili BelaGMGEO24457.50.065.070.0
1120Zhukova NataliaGMUKR24387.50.064.570.0
127Pogonina NatalijaWGMRUS24787.50.064.069.0
1310Hoang Thanh TrangGMHUN24597.50.063.068.0
1452Gara AnitaIMHUN23547.50.062.567.0
1526Gaponenko InnaIMUKR24167.50.061.566.0
1623Kashlinskaya AlinaIMRUS24267.00.066.070.5
1756Osmak IulijaWGMUKR23487.00.065.569.0
1811Javakhishvili LelaIMGEO24567.00.065.070.5
1929Pustovoitova DariaFMRUS24117.00.063.068.0
208Girya OlgaWGMRUS24707.00.062.567.5
2113Cramling PiaGMSWE24527.00.062.567.5
2231Hoolt SarahWGMGER23987.00.062.566.5
2328Vega Gutierrez SabrinaIMESP24137.00.062.066.5
2427Szczepkowska KarinaIMPOL24147.00.058.563.0
2555Mammadzada GunayWGMAZE23487.00.058.061.5
261Muzychuk AnnaGMUKR25876.50.071.077.0
2770Fataliyeva UlviyyaWIMAZE22876.50.067.070.0
2822Atalik EkaterinaIMTUR24296.50.064.568.5
2945Arabidze MeriIMGEO23736.50.064.568.5
3064Buksa NataliyaWGMUKR23146.50.064.066.5
315Stefanova AntoanetaGMECX25276.50.063.068.0
3286Abdulla KhayalaWGMAZE22416.50.062.566.0
3339Ovod EvgenijaIMRUS23826.50.062.066.5
3442Papp PetraWGMHUN23786.50.062.066.0
3550Mammadova GulnarIMAZE23576.50.060.064.5
3651Lazarne Vajda SzidoniaIMHUN23556.50.060.064.0
3736Bulmaga IrinaIMROU23946.50.060.063.5
3875Golubenko ValentinaWGMCRO22716.50.059.563.5
3972Ambartsumova KarinaWGMRUS22826.50.059.560.0
4030Melia SalomeIMGEO24006.50.059.063.5
144 players

7) Jorge Szmetan Memorial 2017

The Jorge Szmetan Memorial took place 17th to 27th April 2017. Diego Flores won with 7.5/11.

Jorge Szmetan Mem 2017 Buenos Aires ARG Mon 17th Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017
Leading Final Round 11 Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
12Flores DiegoGMARG25687.50.037.756
26Pichot AlanGMARG25567.01.537.254
38Mareco SandroGMARG26557.01.536.256
412Granda Zuniga Julio EGMPER26587.00.032.755
55Morovic Fernandez IvanGMCHI25276.50.034.004
67Hoffman AlejandroGMARG24885.50.529.253
73Bachmann AxelGMPAR26465.50.527.003
811Garcia Palermo CarlosGMITA24505.01.026.753
94Sosa TomasIMARG24595.00.023.503
109Van Riemsdijk Herman C.IMBRA23184.00.019.001
1110Slipak SergioGMARG24653.50.018.250
121Darcyl TomasIMARG24052.50.013.750
12 players
Jorge Szmetan Mem 2017 Buenos Aires ARG Mon 17th Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017. Category: 11. Ave: (2516)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts TPR
1 Flores, Diego GM ARG 2568 # = 0 = 1 1 1 0 1 1 = 1 7.5 2645
2 Pichot, Alan GM ARG 2556 = # = 1 = 0 1 1 = = 1 = 7 2615
3 Mareco, Sandro GM ARG 2655 1 = # 1 0 0 0 1 1 1 = 1 7 2606
4 Granda Zuniga, Julio E GM PER 2658 = 0 0 # = 1 = 1 = 1 1 1 7 2605
5 Morovic Fernandez, Ivan GM CHI 2527 0 = 1 = # 1 = 0 1 = 1 = 6.5 2580
6 Hoffman, Alejandro GM ARG 2488 0 1 1 0 0 # = 1 = = = = 5.5 2519
7 Bachmann, Axel GM PAR 2646 0 0 1 = = = # = 0 = 1 1 5.5 2504
8 Garcia Palermo, Carlos GM ITA 2450 1 0 0 0 1 0 = # 1 = = = 5 2486
9 Sosa, Tomas IM ARG 2459 0 = 0 = 0 = 1 0 # 1 = 1 5 2485
10 Van Riemsdijk, Herman C. IM BRA 2318 0 = 0 0 = = = = 0 # = 1 4 2432
11 Slipak, Sergio GM ARG 2465 = 0 = 0 0 = 0 = = = # = 3.5 2388
12 Darcyl, Tomas IM ARG 2405 0 = 0 0 = = 0 = 0 0 = # 2.5 2315

8) 1st BRICS Chess Masters 2017

The 1st BRICS Chess Masters took place 22nd to 27th April 2017. Yu Yangyi won with 7/9. Oddly timed coinciding with the Chinese National Championships.

1st BRICS Masters 2017 Fufeng CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
17Yu YangyiCHN27917.00.030.255
24Sethuraman S.P.IND25466.50.023.755
35Motylev AlexanderRUS26575.51.519.754
41Potkin VladimirRUS26445.51.018.504
56Li Chao BCHN27025.50.521.503
69Ganguly Surya ShekharIND26504.50.515.253
73Leitao RafaelBRA26374.50.515.002
810Fier AlexandrBRA25384.00.012.752
92Steel Henry RobertRSA24141.50.06.500
108Cawdery DanielRSA24360.50.00.750
10 players
1st BRICS Masters 2017 Fufeng CHN Sat 22nd Apr 2017 - Thu 27th Apr 2017. Category: 15. Ave: (2601)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Yu, Yangyi GM CHN 2750 # 1 = 1 1 = 1 = = 1 7 2804
2 Sethuraman, S.P. GM IND 2619 0 # = = 1 1 = 1 1 1 6.5 2765
3 Li, Chao b GM CHN 2720 = = # 0 = 1 = 1 = 1 5.5 2668
4 Motylev, Alexander GM RUS 2658 0 = 1 # = 0 = 1 1 1 5.5 2675
5 Potkin, Vladimir GM RUS 2594 0 0 = = # 1 1 = 1 1 5.5 2682
6 Ganguly, Surya Shekhar GM IND 2640 = 0 0 1 0 # = = 1 1 4.5 2597
7 Leitao, Rafael GM BRA 2618 0 = = = 0 = # = 1 1 4.5 2599
8 Fier, Alexandr GM BRA 2562 = 0 0 0 = = = # 1 1 4 2562
9 Steel, Henry Robert IM RSA 2414 = 0 = 0 0 0 0 0 # = 1.5 2349
10 Cawdery, Daniel IM RSA 2434 0 0 0 0 0 0 0 0 = # 0.5 2175

9) Czech Championship 2017

The Ostravsky Konik Festival hosts the Czech Championship 29th April to 7th May 2017.

ch-CZE 2017 Ostrava CZE Sat 29th Apr 2017 - Sun 7th May 2017
Leading Round 3 (of 9) Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
11Navara DavidCZE27323.02.06.06.00
23Stocek JiriCZE25603.02.05.05.00
35Krejci JanCZE25202.52.05.03.75
9Simacek PavelCZE24802.52.05.03.75
58Kislinsky AlexeyCZE24812.02.06.53.50
623DoleEal RadoslavCZE23992.02.06.04.00
76Cvek RobertCZE25182.02.05.03.00
11Rasik VitezslavCZE24672.02.05.03.00
12Cernousek LukasCZE24622.02.05.03.00
13Haba PetrCZE24582.02.05.03.00
27Vlasak LukasCZE23752.02.05.03.00
28Obsivac JosefCZE23612.02.05.03.00
132Hracek ZbynekCZE26102.02.04.52.50
19Kraus TomasCZE24182.02.04.52.50
1529Caletka RadomirCZE23492.02.04.02.00
167Plat VojtechCZE25102.01.55.52.50
1718Vykouk JanCZE24242.01.55.02.50
1817Velicka PetrCZE24322.01.54.02.25
1916Nguyen Thai Dai VanCZE24412.01.05.02.00
2024Roubalik JakubCZE23972.01.04.52.00
2114Jansa VlastimilCZE24462.01.04.51.50
2230Worek JoannaCZE23302.01.04.51.50
234Babula VlastimilCZE25592.01.04.02.50
2415Biolek RichardCZE24452.01.03.52.25
2525Vavra PavelCZE23902.01.03.51.50
2652Kolar StanislavCZE20942.01.03.51.50
2710Malinovsky KarelCZE24792.01.03.02.00
2846Postupa PavelCZE22021.52.05.52.75
2949Vanek TomasCZE21341.51.54.52.25
3020Vokac MarekCZE24151.51.54.02.00
3122Zwardon VojtechCZE24061.51.54.01.25
3247Novosadova KristynaCZE21981.51.54.01.25
3321Voloshin LeonidCZE24061.51.03.01.50
3426Blatny PavelCZE23881.51.03.01.25
3537KoEúsek DanielCZE22641.50.53.00.75
3633Rabatin JakubCZE22861.02.06.02.00
3739Havlikova KristynaCZE22511.02.05.51.75
44Sikora JanCZE22041.02.05.51.75
3955Didi JanCZE20501.02.05.51.50
4045Sobek JaroslavCZE22021.02.05.01.00
58 players

10) ch-CRO 2017

The Croatian Championship takes place 25th April to 5th May 2017.

ch-CRO 2017 Valpovo CRO Tue 25th Apr 2017 - Fri 5th May 2017
Leading Round 7 (of 11) Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
13Sarić IvanCRO26095.51.017.750.0
25Bosiocić MarinCRO26105.50.515.250.0
312Martinović SasaCRO25514.52.016.250.0
47Stević HrvojeCRO26014.51.013.250.0
59Brkić AnteCRO25523.51.512.250.0
61Jovanić OgnjenCRO24923.01.09.750.0
72Zelcić RobertCRO25003.00.07.750.0
810Kovacević BlaEimirCRO24832.51.08.250.0
94Jovanović ZoranCRO25332.51.08.000.0
106KoEul ZdenkoCRO26312.51.07.751.0
118Sarić AnteCRO25442.51.07.750.0
1211Palac MladenCRO25732.50.57.500.0
12 players
ch-CRO 2017 Valpovo CRO Tue 25th Apr 2017 - Fri 5th May 2017. Category: 13. Ave: (2557)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pts TPR
1 Saric, Ivan GM CRO 2609 # 1 0 1 1 = 1 1 5.5 2765
2 Bosiocic, Marin GM CRO 2610 0 # = 1 1 1 1 1 5.5 2766
3 Martinovic, Sasa GM CRO 2551 1 # = = 0 1 = 1 4.5 2649
4 Stevic, Hrvoje GM CRO 2601 = # = 1 1 = = = 4.5 2649
5 Brkic, Ante GM CRO 2552 = = = # = = = = 3.5 2565
6 Jovanic, Ognjen GM CRO 2492 0 0 1 0 # = = 1 3 2526
7 Zelcic, Robert GM CRO 2500 0 0 0 = # 1 1 = 3 2521
8 Kovacevic, Blazimir IM CRO 2483 = 0 0 = # = 1 0 2.5 2481
9 Jovanovic, Zoran GM CRO 2533 0 = = = 0 = # = 2.5 2435
10 Kozul, Zdenko GM CRO 2631 = = 0 0 0 # 1 = 2.5 2433
11 Saric, Ante GM CRO 2544 0 0 = = 1 0 # = 2.5 2470
12 Palac, Mladen GM CRO 2573 0 0 = = = = = # 2.5 2473

11) ch-LAT 2017

The Latvian Championship takes place 29th April to 5th May 2017.

ch-LAT 2017 Riga LAT Sat 29th Apr 2017 - Fri 5th May 2017
Leading Round 3 (of 9) Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
15Kantans TomsLAT24683.04.05.02214
215Stepins EdgarsLAT22483.03.04.02193
39Sveshnikov VladimirLAT23982.54.04.02108
417Tokranovs DmitrijsLAT22272.53.54.52220
512Klimakovs SergejsLAT23002.53.03.52248
621Stabulnieks KlavsLAT21332.05.07.02370
716Kretainis KristapsLAT22462.05.05.02241
814Jankovskis GuntisLAT22662.04.05.02064
96Krivonosov OlegLAT24482.03.55.02174
1013Dzjuba VsevolodLAT22692.03.54.02190
118Starostits IlmarsLAT24092.03.54.02130
1211Mustaps MatissLAT23022.03.53.52368
137Berzinsh RolandLAT24282.03.04.02164
144Miezis NormundsLAT24682.03.04.02137
1510Bernotas ArtursLAT23932.03.04.02108
1630Jazdanovs AleksandrsLAT20101.54.56.02386
171Neiksans ArtursLAT25991.54.55.52268
1823Semjonovs IljaLAT21221.54.55.02257
1925Skuja AivarsLAT20991.54.04.52336
203Meijers ViestursLAT24901.52.53.02032
212Meskovs NikitaLAT25101.05.56.52212
2222Smilga KristapsLAT21311.05.06.02289
2332Kolasa PjotrsLAT19361.04.55.52300
2434Feldmanis ArtursLAT17521.04.54.52193
2527Pavlovs SergejsLAT20771.04.04.02229
2624Daudzvardis JanisLAT21141.04.04.02216
2718Krustkalns KristapsLAT22011.03.53.52375
2831Avotins MaigonisLAT19721.03.03.02161
2919Osis RenarsLAT21611.02.02.02168
3029Bekasovs RihardsLAT20230.54.56.02277
3120Mierins EriksLAT21500.53.55.02286
3226Polyakov FedorLAT20860.03.54.52041
3328Beks EdmundsLAT20580.03.04.02221
3433Horobrijs DaniilsLAT18260.03.04.02146
34 players

12) ch-NED Junior 2017

The Dutch Junior Championships took place 23rd to 29th April 2017. Robby Kevlishvili won the title beating Lucas Van Foreest in a tie-break blitz match 2-0.

ch-NED Junior 2017 Assen NED Sun 23rd Apr 2017 - Sat 29th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkNameTiRtg123456789PtsTB1TB2TB3TPR
1Kevlishvili, RobbyIM241401111½11½7.046.535.2523552438
2Van Foreest, LucasIM2477101½1111½7.049.037.7524242466
3Warmerdam, MaxFM235111011½1016.549.033.023692401
4Schoppen, Casper242311110½01½6.053.033.024272435
5Beerdsen, ThomasIM24461110010116.048.530.023362356
6Vrolijk, LiamFM237811½½0011½5.547.026.522362262
7Vereggen, LarsFM233410111½0015.547.026.022692297
8Van Hoorn, Geert19520101101½15.539.518.2520722128
9Damen, Jip18591011½00½15.048.524.7522312166
10Den Hartog, Marijn22271100110015.045.523.521512190
11Van Dael, Siem205111½0½11005.045.520.7521912265
12Van Baar, Esper21361001011015.036.014.018521927
13Kalle, Erwin20390101011½04.541.516.019991992
14De Boer, Bas21071010101½04.541.015.7519361994
15Van Doren, Bas17550100110½14.533.59.018341729
16Elgersma, Simon21891010010104.041.511.519672048
17Bosma, Jan1684001100+104.036.010.019051691
18Hofstra, Tijmen15580+00100114.032.08.517601585
19Nieczyporowski, Miki161600101+0½03.532.57.7516551645
20Hartevelt, Leendert1777 *0101001003.030.55.016301630
21De Boer, Sipke13630000+10002.030.54.51455890
22Bootsma, Nick1528 *000+001--2.029.53.01411978
23Berghuis, Thomas1215 *00+0000001.035.03.09971045
24Bueno, Mark19550--------0.028.00.016461555
24 players
ch-NED Junior TB 2017 Assen NED Sat 29th Apr 2017 - Sat 29th Apr 2017
Leading Final Round 2 Standings:
RkNameTiFEDRtg12Pts
1Kevlishvili, RobbyIMNED2414112
2Van Foreest, LucasIMNED2477000
2 players

13) ch-RUS Junior 2017

The Russian Junior Championships took place 20th to 28th April 2017. Aleksey Sorokin won the boy's championship with 6.5/9. Polina Shuvalova won the girls with 7/9.

ch-RUS Junior 2017 Loo RUS Thu 20th Apr 2017 - Fri 28th Apr 2017. Category: 10. Ave: (2477)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Sorokin, Aleksey FM RUS 2445 # = = = = 1 1 1 1 = 6.5 2646
2 Esipenko, Andrey FM RUS 2492 = # = 1 = = = 1 1 = 6 2600
3 Paravyan, David IM RUS 2534 = = # = = = 1 1 = 1 6 2595
4 Khegay, Dmitriy FM RUS 2477 = 0 = # 1 1 = = = = 5 2520
5 Lomasov, Semen IM RUS 2489 = = = 0 # = = = 1 1 5 2518
6 Yuffa, Daniil GM RUS 2521 0 = = 0 = # = 1 = = 4 2429
7 Kozionov, Kirill IM RUS 2440 0 = 0 = = = # = = 1 4 2438
8 Sarana, Alexey IM RUS 2464 0 0 0 = = 0 = # 1 1 3.5 2398
9 Faizrakhmanov, Ramil FM RUS 2436 0 0 = = 0 = = 0 # 1 3 2356
10 Zakhartsov, Vladimir IM RUS 2470 = = 0 = 0 = 0 0 0 # 2 2258
ch-RUS Junior Girls 2017 Loo RUS Thu 20th Apr 2017 - Fri 28th Apr 2017. Category: 1. Ave: (2253)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Shuvalova, Polina WIM RUS 2376 # = 1 1 = 1 = 1 = 1 7 2459
2 Obolentseva, Alexandra WFM RUS 2346 = # 1 1 = 0 = 1 = 1 6 2367
3 Styazhkina, Anna WIM RUS 2222 0 0 # 0 1 1 1 1 1 = 5.5 2336
4 Chernyak, Viktoria WFM RUS 2241 0 0 1 # = 1 0 = 1 1 5 2297
5 Khokhlova, Daria RUS 2175 = = 0 = # 0 = 1 1 1 5 2304
6 Dordzhieva, Dinara WIM RUS 2277 0 1 0 0 1 # 1 = = = 4.5 2250
7 Bykova, Anastasia WFM RUS 2241 = = 0 1 = 0 # = 1 0 4 2211
8 Dimitrova, Aleksandra WFM RUS 2246 0 0 0 = 0 = = # 1 = 3 2128
9 Rodionova, Daria WFM RUS 2164 = = 0 0 0 = 0 0 # 1 2.5 2096
10 Maltsevskaya, Aleksandra RUS 2238 0 0 = 0 0 = 1 = 0 # 2.5 2088

14) ch-SRB Junior 2017

The Serbian Junior Championship takes place 28th April to 3rd May 2017.

ch-SRB Junior 2017 Belgrade SRB Fri 28th Apr 2017 - Wed 3rd May 2017
Leading Round 6 (of 9) Standings:
RkSNoNameFEDRtgTB1TB2TB3
19Rajkovic MladenSRB23284.50.50
25Dimic PavleSRB22974.50.50
310Radovanovic MihajloSRB23474.00.00
42Besedes DaniloSRB23033.00.00
53Zegarac VukSRB23043.00.00
4Ivic VelimirSRB23543.00.00
77Djordjevic VukSRB24123.00.00
81Savic Mihailo SSRB22062.50.00
98Stojiljkovic StefanSRB21582.50.00
106Sevkusic UrosSRB19060.00.00
10 players
ch-SRB Junior 2017 Belgrade SRB Fri 28th Apr 2017 - Wed 3rd May 2017. Category: 1. Ave: (2262)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Rajkovic, Mladen SRB 2328 # = 1 = 1 = 1 4.5 2456
2 Dimic, Pavle FM SRB 2297 = # = 1 = 1 1 4.5 2412
3 Radovanovic, Mihajlo IM SRB 2347 # 1 = 0 1 = 1 4 2340
4 Besedes, Danilo FM SRB 2303 0 = 0 # 1 = 1 3 2306
5 Ivic, Velimir FM SRB 2354 = 0 # 0 1 1 = 3 2285
6 Zegarac, Vuk FM SRB 2304 0 = = 1 # 0 1 3 2283
7 Djordjevic, Vuk SRB 2412 = 0 1 0 # = 1 3 2232
8 Savic, Mihailo S SRB 2206 = 0 0 0 1 # 1 2.5 2195
9 Stojiljkovic, Stefan SRB 2158 0 = = 0 = # 1 2.5 2213
10 Sevkusic, Uros SRB 1906 0 0 0 0 0 0 # 0 2291

15) Zonal 2.4 2017

Zonal 2.4 took place in Florianopolis, Brazil 26th April to 1st May 2017. Jorge Cori won with 7.5/9.

Zonal 2.4 2017 Florianopolis BRA Wed 26th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameTiRtgPtsTB1TB2TB3
11Cori JorgeGM26117.50.06.04
25El Debs Felipe De CresceGM25307.00.05.04
36Di Berardino Diego RafaelIM24946.50.06.04
412Leiva GiuseppeIM24276.50.05.05
53Mekhitarian Krikor SevagGM25446.50.05.05
610Santiago Yago De MouraIM24536.50.05.04
726Born Carlos Rodrigo21976.50.05.04
815Pereira Silvio CunhaFM22696.00.05.05
933Souza Neves Andrey M.NM21636.00.05.05
102Cruz CristhianGM25576.00.04.05
1117Goncalves Davi SulzbacherCM22296.00.04.05
128Matsuura EveraldoGM24816.00.04.04
134Vera Siguenas DeivyIM25356.00.04.04
1430Lemos Dawton AlminoNM21866.00.04.04
1511Proudian ArmenFM24375.50.05.05
1619Martins CarlosFM22175.50.05.04
179Terry RenatoIM24635.50.04.05
1813Coelho Luis HenriqueIM24065.50.04.05
1943Ueti Silvio ShigueoNM20985.50.04.05
2050Pereira Geanfrancesco20365.50.04.05
2122Campelo Leandro FabricioNM22075.50.04.04
2246Okamura Milton KasuoNM20725.50.04.04
237Quintiliano Pinto Renato R.IM24945.50.03.05
2440Borges Guilherme DeolaNM21315.50.03.04
2518Goncalves Ivan Mesquita VNM22255.50.03.04
2623Trois Francisco R.T.IM22055.50.03.04
2734Carvalho Herbert AbreuNM21615.50.03.03
2816Viana DirceuFM22545.50.02.04
2929Madeira Wagner MartinsFM21895.00.04.05
3058Correa Jose AugustoAIM19665.00.04.05
3148Alboredo JuliaWFM20495.00.04.05
3220Miguel Gabriel Carvalho MoreiCM22165.00.04.04
3336Fiaes Mario Henrique Andrade21545.00.04.04
3439Condori Edwin21385.00.03.05
3514Umetsubo Cesar HidemitsuIM23925.00.03.04
3632Aguilar Victor21725.00.02.04
3737Souza Rafael Cabral DeNM21544.50.04.05
3860Juliano Joao Carlos Mazzini19574.50.04.05
3973Predebon Eduardo18294.50.04.05
4049Hiramine Rodrigo Yoshio FerreNM20454.50.04.05
88 players

16) Zonal 2.5 2017

Zonal 2.5 takes place in Villa Martelli 30th April to 8th May 2017.

Zonal 2.5 2017 Villa Martelli ARG Sun 30th Apr 2017 - Mon 8th May 2017
Leading Round 1 (of 9) Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
12Peralta FernandoGMARG25711.00.01.01.0
4Morovic Fernandez IvanGMCHI25351.00.01.01.0
6Real De Azua ErnestoIMARG24831.00.01.01.0
8Valenzuela Fuentealba LuisIMCHI24601.00.01.01.0
10Slipak SergioGMARG24441.00.01.01.0
12Bitelmajer MartinFMARG24401.00.01.01.0
14Dolezal CristianIMARG24071.00.01.01.0
20Cimer EmanuelARG23061.00.01.01.0
22Pacheco DanielFMARG22791.00.01.01.0
24Arias Juan CruzARG22541.00.01.01.0
26Martinez AyelenWIMARG22471.00.01.01.0
28Molina Pablo SebastianARG22361.00.01.01.0
30Jodorcovsky Werjivker PauloCMPAR22191.00.01.01.0
32Zacarias M Ruben DFMPAR21881.00.01.01.0
34Benoit RodrigoURU21681.00.01.01.0
36Cuberli EmilianoARG21591.00.01.01.0
64Galleto RicardoARG19981.00.01.01.0
70Gras CarlosARG19351.00.01.01.0
191Mareco SandroGMARG26481.00.01.00.0
3Vasquez Schroeder RodrigoGMCHI25541.00.01.00.0
5Krysa LeandroIMARG25181.00.01.00.0
7Sosa TomasIMARG24671.00.01.00.0
9Valerga DiegoGMARG24521.00.01.00.0
11Salinas Herrera PabloIMCHI24411.00.01.00.0
15Pierrot FacundoIMARG23801.00.01.00.0
17Scarella Enrique AlejandroIMARG23351.00.01.00.0
21Lopez Azambuja NicolasFMURU22961.00.01.00.0
25Perez Pietronave CarlosFMARG22501.00.01.00.0
29Sabas JorgeFMARG22291.00.01.00.0
31Coro LucasFMARG22121.00.01.00.0
35Kapitanchuk TomasFMARG21601.00.01.00.0
3274Alvarez HernanARG01.00.00.00.0
3313Abarca Gonzalez NicolasCHI24110.50.00.00.0
16Della Morte GermanIMARG23480.50.00.00.0
18Spata GermanFMARG23350.50.00.00.0
19De Dovitiis AlejoIMARG23310.50.00.00.0
23Amura ClaudiaWGMARG22610.50.00.00.0
49Falcon BenjaminCMARG20980.50.00.00.0
52Fiori Alberto NicolasARG20910.50.00.00.0
54Villarreal HectorARG20780.50.00.00.0
74 players

17) Queima das Fitas Open 2017

The Queima das Fitas Open takes place 28th April to 1st May 2017.

Queima das Fitas Open Coimbra POR Fri 28th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Round 6 (of 7) Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
13Campora Sivori Daniel HugoGMARG24395.525.016.522.50
24Luch MichalIMPOL24015.524.516.523.00
31Spraggett KevinGMCAN25345.026.017.521.25
42Galego LuisGMPOR24815.024.516.019.25
515Fernandes MiguelPOR20215.022.514.517.50
24Santos Ricardo Alexandre LuisPOR19015.022.514.517.50
78Veiga Jose FranciscoPOR21455.022.015.016.50
814Cruz JorgePOR20595.021.013.518.00
96Dias Ivo RodriguesCMPOR21874.524.017.016.50
107Iglesias Leon FranciscoESP21824.524.016.017.25
1111Pereira Antonio CaramezPOR21374.520.013.515.25
1219Silva MarianaWCMPOR19254.518.512.515.00
1331Sousa Hugo CarneiroPOR17894.517.512.011.50
145Rocha SergioIMPOR23834.024.517.014.50
1512Guimaraes Rui PintoPOR21004.024.516.514.00
169Costa PauloPOR21434.023.015.514.75
1710Dias RicardoPOR21424.022.514.513.75
1825Moreira Bruno Marcio PascoalPOR18774.022.014.512.50
1920Dionizio AndrePOR19144.022.014.012.00
2035Silva Ana InesPOR17714.021.014.013.00
2132Fernandes Ricardo PaulosPOR17784.020.514.012.50
2217Felizes PauloPOR19794.020.513.511.00
2316Cavaleiro DanielPOR20204.020.513.013.00
2438Prata Jorge Emanuel SantosPOR17254.020.014.511.00
2513Ferreira Antonio LuisPOR20924.020.013.512.50
2622Marques Pedro Jorge SimoesPOR19034.020.013.012.00
2734Saraiva Filipe Jose FradinhoPOR17754.020.013.011.50
2830Clavero Alarcon Jose MiguelESP17904.019.513.010.50
2927Fernandes Joao Pedro MurtinhoPOR18344.019.512.011.25
3026Soares Joao Diogo PedreiroPOR18584.018.513.08.50
3140Marques Ricardo Taborda TrigoPOR16863.523.016.012.00
3218Jorge RitaWFMPOR19323.523.016.011.00
3323Marin Aso Jose LuisESP19023.520.514.010.25
3433Furtado DinisPOR17783.520.513.59.75
3529Calzada Cruz OsvaldoCUB18303.520.513.010.00
3651Nunes Urbano Miguel GoncalvesPOR15373.520.013.510.50
3759Gama Joao Goncalo CerejeiraPOR14763.520.012.58.75
3853Azul Artur AugustoPOR15323.518.512.59.00
3943Simoes Miguel PatricioPOR16543.518.512.58.75
4045Sousa Joao Filipe Viana DePOR16243.518.512.08.50
115 players

18) PSS IM Norm 2017

The PSS IM Norm tournament took place 26th April to 1st May 2017. Farrukh Amonatov won with 8/9.

PSS IM Norm 2017 Johannesburg RSA Wed 26th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
12Amonatov FarrukhTJK26328.00.032.757.0
28Grover SahajIND24737.00.025.007.0
33Jere DanielZAM23865.50.018.004.0
47Makoto RodwellZIM23915.00.019.754.0
55Mosetlhe KgaugeloRSA21624.50.519.002.0
64Barrish DanielRSA22524.50.515.003.0
71Klaasen Calvin JongRSA22244.00.015.751.0
89Sriram JhaIND23963.50.012.752.0
910Hercules Benjamin VincentRSA21632.00.06.500.0
106Masango SpencerZIM22321.00.02.750.0
10 players

19) ch-Georgia State 2017

The Georgia State Championship took place 28th to 30th April 2017. Andrew Cherepanov won with 4/5. Games should follow.

ch-Georgia State 2017 Atlanta USA Fri 28th Apr 2017 - Sun 30th Apr 2017
Leading Final Round 5 Standings:
RkNameRtg12345Pts
1Cherepanov, Andrew2390W14W16W3D2D44
2Zapata, Alonso2510D9W8W13D1D33.5
3Aaron, Deepak2430W12W11L1W9D23.5
4Mbonu, David2182L11W17W8W13D13.5
5Studen, Damir2337D17D7L9W11W103
6Puckett, Matthew V2225BL13W16D10D73
7Sathish Kumar, Sivasankari2159D18D5D11W16D63
8Wu, Logan2106BL2L4W12W133
9Moon, Benjamin Barry2351D2W18W5L3U2.5
10Parker, Anthony2173L13W14W12D6L52.5
11Lu, Tommy2094W4L3D7L5W152.5
12Markin, Arden Quinlan2142L3W15L10L8W172
13Wu, Sijing2088W10W6L2L4L82
14Mishra, Prateek2037L1L10D15HW162
15Zhu, Neo2063L16L12D14W17L111.5
16Wu, Rochelle2123W15L1L6L7L141
17Mundy, Jim2041D5L4HL15L121
18Swaim, Samuel J Jr2064D7L9UUU0.5
18 players

20) Salou Chess Festival 2017

The Salou Chess Festival took place 29th April to 1st May 2017. Albert Castillo Dalmau won an under-2200 open with 5.5/6. More details next week.

21) 1st Sardar Prakash Singh Mem 2017

The Salou Chess Festival1st Sardar Prakash Singh Memorial took place 17th to 22nd April 2017. Anup Deshmukh edged out Krishnan P. Saravana after bothg scored 8.5/11.

1st Singh Memorial 2017 Sonipat IND Mon 17th Apr 2017 - Sat 22nd Apr 2017
Leading Final Round 10 Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
112Deshmukh AnupIND22288.50.065.069.5
25Saravana Krishnan P.IND23478.50.060.064.5
311Sharma Dinesh K.IND22628.00.065.070.0
44Hemant Sharma (del)IND23758.00.064.570.5
59Pradeep Kumar R AIND23168.00.064.569.0
63Krishna C R GIND23938.00.064.069.0
710Srinath Rao S.V.IND23128.00.062.067.0
822Doshi Moksh AmitbhaiIND19748.00.059.564.0
929Sumit GroverIND19338.00.058.063.5
101Swapnil S. DhopadeIND25458.00.058.062.5
116Roy Chowdhury SaptarshiIND23457.50.065.069.0
1215Joshi Govind BallabhIND21077.50.061.565.5
1340Srikanth K.IND18867.50.061.065.0
142Himanshu SharmaIND24937.50.060.063.5
1568Sahil DhawanIND17377.50.056.059.0
1652Pankaj SindhuIND18197.50.055.560.0
1718Vinay Raj BhattIND20417.50.055.560.0
1834Mahindrakar IndrajeetIND19017.50.054.057.5
197Rakesh Kumar JenaIND23407.00.064.068.5
2050Himanshu RanjanIND18247.00.060.565.0
2149Aaryan VarshneyIND18267.00.059.564.0
2214Ramnathan BalasubramaniamIND21647.00.059.064.0
2326Badavath AnandIND19547.00.059.064.0
2431Negi Virender SinghIND19167.00.058.063.0
2543Rishabh JainIND18817.00.058.062.5
2628Akshay AnandIND19337.00.058.062.0
2719Govind KumarIND20127.00.056.561.0
2856Hilal MondalIND18127.00.056.561.0
2930Shubham ShuklaIND19177.00.055.560.0
3039Sharma PankajIND18877.00.055.559.5
3161Verma H.S.IND17677.00.055.559.5
3217Manush ShahIND20537.00.054.558.0
33121Raj PrakharIND15347.00.052.556.5
3448Manoj TrivediIND18357.00.049.553.5
3582Kuldeep KashyapIND16747.00.049.553.5
36107Satinder SharmaIND15997.00.048.052.0
3716Singh Arvinder PreetIND20996.50.062.567.0
3813Gokhale ChandrashekharIND22056.50.061.566.5
3946Bhanot StutiIND18386.50.060.564.5
4054Samant Aditya SIND18156.50.058.063.0
327 players

22) 24th Space Coast Open 2017

The 24th Space Coast Open took place 28th to 30th April 2017. Timur Gareyev seems to have taken first place but no final standings were given.

24th Space Coast Open Cocoa Beach USA Fri 28th Apr 2017 - Sun 30th Apr 2017
Leading Round 4 (of 5) Standings:
RkNameTiRtg12345Pts
1Gareyev, TimurGM2694W 28B 29W 8B 5W 24
2Becerra, Julio JGM2634B 17W 9B 6W 3B 13.5
3Quesada Perez, YunieskyGM2703W 26B 18W 7B 2W 43.5
4Valido, Cesar JoseFM2334B 35W 27B 19W 11B 33.5
5Andretta, Carlos G2173B 39W 19B 12W 1B 63
6Acor, CoreyFM2378W 20B 10W 2B 18W 53
7Girones Barrios, YansFM2525B 16W 14B 3W 9B 152.5
8Kumar, NikhilFM2394B 41W 23B 1W 10B 162.5
9Perrine, DaltonFM2274W 42B 2W 25B 7W 132.5
10Slade, Theodore2155B 33W 6B 35B 8W 122.5
11Goss, Mel2253byeB 31W 13B 4W 142.5
12Hernandez-Perez, Pedro2297W 38B 13W 5B 31B 102.5
13Harrison, Joshua A2075- 44W 12B 11W 30B 92.5
14Tabor, Kai2073W 43B 7W 29B 34B 112.5
15Recio, Miguel2168W 21B 36W 20B 32W 72.5
16Wijesundera, Ravindra2120W 7B 38W 22B 29W 82.5
17Moore, Nickolas2085W 2B 42W 18B 37bye2
18Zapletal, Jindrich2286B 40W 3B 17W 6B 272
19Ludwig, John G2481W 25B 5W 4B 38W 262
20Liu, Jackie2011B 6W 40B 15W 24B 232
21Kumar, Naman2001B 15W 30B 24W 23W 282
22Ararat, Miguel1889W 29byeB 16byebye2
23Dyson, Peter2152W 37B 8W 32B 21W 202
24Teodori, Dario2156W 36B 32W 21B 20W 252
25Kutikoff, Adam2083B 19W 33B 9W 39B 242
26Glasser, Abraham2125B 3W 39B 27W 35B 192
27Huston, Gus2084byeB 4W 26B 36W 182
28De Cozar, Ulises2147B 1byeW 36byeB 212
29Miellier, Yan2225B 22W 1B 14W 16B 311.5
30Cooke, Eric2276W 31B 21W 34B 13W 321.5
31Sinnott, Alexander2013B 30W 11B 39W 12W 291.5
32Walker, James H Jr2000byeW 24B 23W 15B 301.5
33Sokhanvari, Sam W1968W 10B 25W 37W 42bye1.5
34Markovic, Goran2110byeW 35B 30W 14----1.5
35Gao, Marvin1928W 4B 34W 10B 26W 371
36Yang, Andy1807B 24W 15B 28W 27W 381
37Wnek, James1876B 23W 41B 33W 17B 351
38Bellayaru, Samarth1915B 12W 16B 42W 19B 361
39Burrus, Tony2001W 5B 26W 31B 25W 420.5
40Reddy, Satvik1896W 18B 20bye--------0.5
44 players

23) 23rd Cutro Open 2017

The 23rd Cutro Open took place 25th April to 1st May 2017. Fabien Libiszewski edged out Vitali Koziak, Ventzislav Inkiov and Dragisa Blagojevic on tie-break after all scored 6/7. I couldn't find any games.

23rd Cutro Open 2017 Cutro ITA Tue 25th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameFEDRtgPtsTB1TB2TB3
11Libiszewski FabienFRA25316.044.048.52410
23Koziak VitaliUKR25036.042.546.52372
37Inkiov VentzislavBUL24486.042.544.02397
45Blagojevic DragisaMNE24626.042.045.52359
52Pap MisaSRB25105.544.548.52409
66Lalic BogdanCRO24495.542.546.52330
74Vedmediuc SergheiMDA24715.540.041.02285
811Bouzidi AhmedTUN22195.535.536.52087
98Naumkin IgorRUS24265.040.544.52289
1010Vuelban VirgilioPHI22575.039.541.02308
1112Lacrosse MarcBEL22055.035.536.52090
129Boudriga Med AliTUN23514.538.541.52143
1318Makka IouliaGRE20694.537.539.02261
1414Van Hoolandt PatrickMNC21514.533.534.52096
1516Parrella AlfredoITA21244.035.536.52246
1615Kassis AntoineLBN21433.535.536.52079
1719Marincolo PiercarloITA19603.531.532.52015
1817Paduano ClaudioITA20782.033.534.52006
1920Di Mauro SebastianoITA19001.533.535.02039
2013Dhanush BharadwajIND21910.026.027.01752
20 players

24) 48th Mar Del Plata Open 2017

The 48th Mar Del Plata Open took place 8th to 15th April 2017. Axel Bachmann won with 8.5/9. Games now available.

48th Mar Del Plata Open Mar del Plata ARG Sat 8th Apr 2017 - Sat 15th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
11Bachmann AxelGMPAR26468.50.049.051.00
25Rodriguez Vila AndresGMURU24787.00.049.038.00
313Benedetti JulioIMARG23407.00.046.538.75
43Hoffman AlejandroGMARG24887.00.046.039.00
512Blit JacquesIMARG23467.00.044.537.75
611Della Morte GermanIMARG23757.00.044.036.25
714De Dovitiis AlejoIMARG23276.50.047.533.25
827Giampa AlejandroARG22006.50.047.036.50
99Labollita MartinIMARG23946.50.046.535.75
1015Perelman HernanFMARG23276.50.046.034.50
114Liascovich LucasIMARG24846.50.045.534.00
1219Munoz Francisco JavierFMARG22806.50.045.533.00
136Slipak SergioGMARG24656.50.045.035.75
1420Cimer EmanuelARG22586.50.045.034.50
1537Bianchi AlbinoARG20996.50.035.529.75
162Flores DiegoGMARG25686.00.053.535.75
178Perez MaximilianoIMARG24066.00.051.534.50
1834Fiora EmilioARG21396.00.049.531.75
1910Pierrot FacundoIMARG23926.00.048.034.00
2044Fernandez Mazzetti IgnacioARG20816.00.047.030.25
2117Tobares LeandroFMARG23036.00.046.532.00
2218Leskovar MarioIMARG22926.00.045.031.00
237Acosta Pablo IsmaelIMARG24286.00.044.029.00
2442Varacalli FranciscoCMARG20886.00.043.529.75
2533Palu AndresFMARG21456.00.043.529.25
2624Ramirez EmilioFMARG22416.00.042.528.75
2716Van Riemsdijk Herman C.IMBRA23186.00.042.527.75
2826Catelli HernanARG22006.00.042.027.00
2931Balzano IvanARG21506.00.040.524.00
3032Estanguet FrancoARG21476.00.040.027.00
3125Mussanti DiegoFMARG22326.00.039.528.25
3245Malamud LautaroARG20806.00.036.526.00
3351Torella RodolfoARG20586.00.035.027.00
3429Anino SergioARG21595.50.046.529.50
3541Kapitanchuk TomasFMARG20955.50.046.528.00
36176Trucco FabioARG05.50.045.530.00
3738Fidel Roberto OscarARG20995.50.045.525.50
3823Ocantos ManuelLUX22485.50.044.527.00
3949Beroiz JulianARG20605.50.044.526.00
4048Martinez MarianoARG20645.50.043.024.00
178 players

25) 11th Philadelphia Open 2017

The 11th Philadelphia Open took place 12th to 16th April 2017. Additional games now available.

11th Philadelphia Open Philadelphia USA Wed 12th Apr 2017 - Sun 16th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkNameTiFEDRtg123456789PtsTB1Prize
1Sevian, SamuelGMUSA2574W51D27W22D7W18W24W8D2D37421st-2nd/Bonus $5819.50
2Arribas Lopez, AngelGMESP2498W52W83W49W9L8W21D5D1W10741.51st-2nd $5615.50
3Shimanov, AlexGMRUS2650D33W67D27L21W70W40W25W8D16.53rd-7th $1000.80
4Sadorra, JulioGMPHI2580W35W10L17W48D25D7D11W27W156.53rd-7th $1000.80
5Li, RuifengGMUSA2565W42D39W71W11W17L8D2D18W216.53rd-7th $1000.80
6Paragua, Mark CGMPHI2521W37D48L21W84W49D10W39D7W186.53rd-7th $1000.80
7Molner, Mackenzie SGMUSA2450D56W74W30D1D9D4W42D6W136.53rd-7th $1000.80
8Belous, VladimirGMRUS2581W34D11W39W16W2W5L1L3D968th-10th $442.34
9Barbosa, OliverGMPHI2509W84W28W26L2D7L17W22W29D868th-10th $442.34
10Checa, NicolasIMUSA2400W90L4W47W51D13D6W14W17L268th-10th $442.34
11Mulyar, Michael AIMUSA2390W91D8W33L5D29W49D4W24D1461st-2nd U2400 $1531.50
12Gorti, AkshitaFMUSA2261L67W82D52D63D58D70W64W53W2561st-2nd U2400 $1531.50
13Erenburg, SergeyGMUSA2568W36H-W19H-D10D25D27W28L75.5
14Berczes, DavidGMHUN2500W43W20W32D17L21D27L10W49D115.5
15Troff, Kayden WGMUSA2492W53L32W72W20D27D39W33D21L45.5
16Burke, John MichaelIMUSA2492W54D30W29L8D33W51D28W19-5.5
17Gurevich, DanielIMUSA2465W55W50W4D14L5W9D21L10D205.5
18Vazquez, GuillermoIMPAR2446D69W75D48W83L1W32W53D5L65.5
19Haubro, MartinIMDEN2355D75W69L13W52D41W36D24L16W445.5
20Homa, SethFMUSA2326W76L14W57L15W54L42W52W43D175.5
21Brodsky, DavidUSA2313D63W77W6W3W14L2D17D15L55.5
22Niemann, HansFMUSA2281D86W65L1L70W69W57L9W45W395.5
23Umayan, VincentPHI1983L83W53W50L39L36W72W35W31D265.5
24Panchanathan, MagGMIND2494D45D47W66W28W42L1D19L11D325
25Balakrishnan, PraveenIMUSA2436W57L49W73W32D4D13L3W51L125
26Zhu, Jack QijieUSA2427X88W44L9L49W43L33W36D32D235
27Hong, AndrewUSA2378W59D1D3W45D15D14D13L4D305
28Ippolito, DeanIMUSA2365W61L9W44L24W72W41D16L13D335
29Santarius, ErikUSA2313D65W62L16W56D11D44W47L9D375
30Pressman, Leif AFMUSA2288W85D16L7D58W55L53W61D33D275
31Sinha, SahilFMUSA2288D81D63D38L74W56W45D44L23W545
32Volkov, DmitriyFMUSA2248W79W15L14L25W38L18W46D26D245
33Li, BenFMUSA2230D3W81L11W64D16W26L15D30D285
34Yu, JenniferUSA2209L8W91D55D78D63D58D70D47W565
35Jayaraman, ArvindFMIND2198L4L57W82W61D66D63L23W76W555
36Kumar, AravindUSA2188L13W90D78D66W23L19L26W74W605
37Jacobson, BrandonUSA2188L6L60W91L62W81W38D68W63D295
38Guo, ArthurFMUSA2061L48W43D31D40L32L37W85X73W515
39Thavandiran, ShiyamFMCAN2375W60D5L8W23W74D15L6D42L224.5
40Zhang, YuanchenFMCAN2268D66D78D63D38W62L3W55D44-4.5
90 players

26) 81st ch-BUL 2017

The Bulgarian Championship took place 18th to 30th April 2017. Mariyan Petrov beat Aleksandar Delchev in the final, it was reported Delchev defaulted the second game to go play for a league team. I don't know if I have all the tie-break games from the previous round. It wasn't apparent to me this was a knockout when I covered this last week and generally I've found the event hard to follow.

27) World School Chess Championship 2017

The World School Chess Championship took place 23rd to 30th April 2017. Andrei Macovei won the Under-17 Boys section with 8/9.

World Schools U17 2017 Iasi ROU Sun 23rd Apr 2017 - Sun 30th Apr 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkSNoNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
12Macovei AndreiFMMDA23298.00.044.048.0
211Kazimov FarhanTKM20036.50.044.047.5
36Ozen BatuhanTUR21106.01.044.047.5
41Costachi MihneaIMROU24606.00.044.548.5
55Zubcu Vlad-GeorgeROU21275.50.042.545.5
616Ahmad Nazari Emir RusyaidiMAS18125.50.040.543.5
73Vasiesiu VictorROU22285.00.046.047.5
88Calin AlexandruROU20495.00.041.544.0
912Levi NetanelISR19975.00.039.542.0
1010Babazada KhazarAZE20054.50.040.542.0
1114Szocs Teodor-IulianROU19234.50.036.037.5
1213Albu GeorgeROU19504.50.035.538.0
1319Herath Nipuna B BSRI16444.50.031.533.0
1417Hriscu Alexandru-GabrielROU17124.50.031.533.0
159Banerjee AbhimanyuUSA20344.01.041.544.5
1615Popa Eduard-AdrianROU19104.00.034.037.0
177Olinici EmanuelROU20693.52.036.039.0
1818Shah Bhaven JayIND16993.50.531.533.0
1921Amirzhanov RauanKAZ15083.50.530.031.5
2020Ranawaka Nuran Lakshitha NSRI15152.50.033.535.0
2122Ciesielski MarceliPOL13662.00.031.534.0
224Fernandez Garcia ArturoCUB21780.00.026.027.0
22 players

28) Catalan Championship 2017

The Catalan Championship takes place 29th April to 6th May 2017.

29) 1st Ruse Cup 2017

The 1st Ruse Cup took place 29th April to 1st May 2017.

1st Ruse Cup 2017 Ruse BUL Sat 29th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 7 Standings:
RkSNoNameTiRtgPts
12MITREV EmilNM20915.5
29TODOROV Kaloyan19725.5
35DYAKOV Martin20175.5
48VLADIMIROV IvoNM19775.0
53LUCA Ionel20895.0
612IVANOV Boris19395.0
71MUTAFOV Krasimir21725.0
84BARKASHKI Martin20245.0
97NAYDENOV Nayden19894.5
1025BOTEV Stanislav14244.5
1121YANEV Bogdan17174.5
1210MEHMED Elif19454.0
136DZANEV Georgi19904.0
1414SAVOV Ilko18674.0
1537IVANOV Plamen Iv.04.0
1620TODOROV Rosen17444.0
1711TODOROV Emil19454.0
1817MITEV Mitko17924.0
1926ZHELYAZKOV Aleksandar13214.0
2035DIZMAN Necdet04.0
2122BOTEV Stoyko15853.5
2223GEORGIEV Nikolay15743.5
2315KAZAKOV Danail18103.5
2413RADEV Rumen Ang.18783.5
2534BAYTAR Tefik03.5
2619SENTURK Necaattin17603.5
2724STOILOV Konstantin14313.0
2816JORDANOV Jordan17963.0
2944YORDANOV Ivan Y.03.0
3030DIMITROV Dimitar K.03.0
3118YORDANOV Yordan17923.0
3231IVANOV Ilko St.03.0
3333STOYANOV Kaloian03.0
3427INAL Ihsan Berkay12922.5
3532SMIRNOV Grigorii02.5
3636DONKOV Danail02.5
3728VELIKOV Georgi12652.5
3843SVETOSLAVOV Ventsislav02.0
3929VELIKOV Nikola11692.0
4040NENOV Teodor02.0
44 players

30) Malahide Millennium Tournament 2017

The Malahide Millennium Tournament took place 29th April to 1st May 2017. Nedelcho Cheparinov and Colm Daly scored 5/6.

31) Mateu Chalmeta Memorial 2017

The Mateu Chalmeta Memorial takes place 21st April to 16th June 2017.

32) Russian Team Championship 2017

The Russian Team Championship takes place 1st to 10th May 2017.

33) World Senior Teams 2017

The World Senior Teams takes place 24th April to 2nd May 2017.

World Senior Teams +50 Hersonissos GRE Mon 24th Apr 2017 - Tue 2nd May 2017
Leading Round 8 (of 9) Standings:
RkSNoTeamFEDGms+-=TB1TB2TB3
12Saint PetersburgRUS88001625.50
24ArmeniaARM86111323.50
31England IENG86201222.50
43IsraelISR85301022.00
511VSG 1880 OffenbachGER85301016.00
66AustriaAUT8431918.00
77England IIENG8431916.50
85Ashdod Chess ClubISR8431916.00
917WalesWLS8431916.00
108Russia WomenRUS8440816.50
119Heart of FinlandFIN8440814.00
1212Rochade Bielefeld RevivalGER8341716.50
1314Latvia WomenLAT8233716.00
1410ScotlandSCO8341715.50
1518OsloNOR8341715.50
1615Athens/CreteGRE8341714.00
1713Germany WomenGER8341711.50
1816Sweden ISWE8350613.52
1919England IIIENG8242613.50
2020Sweden IISWE8251513.00
2121BermudaBER8161310.00
2222SCCU 125ENG807116.50
22 players
World Senior Teams +65 Hersonissos GRE Mon 24th Apr 2017 - Tue 2nd May 2017
Leading Round 8 (of 9) Standings:
RkSNoTeamFEDGms+-=TB1TB2TB3
11RussiaRUS88001627.00
22FranceFRA86111322.00
36AustriaAUT85211118.50
44Sweden ISWE84221017.50
515WalesWLS8323918.00
65GermanyGER8431917.50
710Sweden IISWE8431917.00
814England IIENG8431917.00
911SteiermarkAUT8431916.50
103IsraelISR8323916.00
118SwitzerlandSUI8332816.50
129Koninklijke DDNED8233716.00
137England IENG8233715.50
1417Sweden IIISWE8341714.50
1520England IIIENG8233713.51
1616ScotlandSCO8233713.51
1718Sweden IVSWE8134614.50
1812Stiftung BSW/DBAGGER8242614.00
1921Sweden VSWE8350613.50
2013SK 2012DEN8251515.00
2119Norway INOR8251512.00
2222Norway IINOR807116.50
22 players

34) 49th Italian Teams 2017

The 49th Italian Teams took place 27th April to 1st May 2017. Obiettivo Risarcimento Padova won the men's event, Caissa Italia Pentole Agnelli the women's.

49th Italian Teams 2017 Gallipoli ITA Thu 27th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 7 Standings:
RkSNoTeamGms+-=TB1TB2TB3
11Obiettivo Risarcimento Padova76011320.50
22Chieti75111116.50
34Montebelluna Pro74121018.00
413Euro Scacchi7331715.00
512C.S.B. V.I.P. - Le Due Torri7115714.50
65WorldtradingLab Club 647223714.02
78Famiglia Legnanese sez. Scacchi7223714.00
811Conegliano A7223713.50
93Lazio Scacchi A7331713.50
106Partenopea7223712.50
1117C.P.S. Banca IGEA7331712.00
127Accademia Milano7124614.00
1315Don Pietro Carrera7232613.50
1416Acqui Collino Group A7124613.00
159Fano 19887241513.50
1610Arrocco Chess Club Roma7133512.50
1714Il Grifone di Arzignano 17133512.00
1818DLF Steinitz A Roma704339.50
18 players
10th Italian Teams w 2017 Gallipoli ITA Thu 27th Apr 2017 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 7 Standings:
RkTeam12345678TB1TB2TB3
1Caissa Italia Pentole Agnelli*244441325.00
2Obiettivo Risarcimento Padova½*244441122.00
3Fischer Chieti 12½*44441121.00
4Lazio Scacchi½2*4444920.00
5Fischer Chieti U160000*2459.50
6Pink-Team Ostia Scacchi00002*3459.00
7Centro Stampa Digitale Potenza0000½1*425.50
8----- ----- --- BYE --- ----- -----0000000*00.00
8 players

35) TCh-SUI 2017

The Swiss Team Championship takes place 19th March to 15th October 2017.

TCh-SUI 2017 Switzerland SUI Sun 19th Mar 2017 - Sun 15th Oct 2017
Leading Round 3 (of 9) Standings:
RkTeamMptsBpts
1Riehen617.5
2Winterthur417.5
3Zurich414
4Genf412
5Reti312
6Mendrisio311
7Luzern211
8Wollishofen210
9Bodan29.5
10Neuenburg05.5
10 teams

36) Belgian Interclubs 2016-17

The Belgian Interclubs season took place 2nd October 2016 to 30th April 2017. KSK47-Eynatten 1 won the title a point clear of Amay 1 (who defeated the winners in their individual match).

TCh-BEL 2016-17 Belgium BEL Sun 2nd Oct 2016 - Sun 30th Apr 2017
Leading Final Round 11 Standings:
RkTeam123456789101112MptsBpts
1KSK47-Eynatten 1XX3.55565.556.566762061.5
2Amay 14.5XX34.54.545.55.555.57.57.51957
3Wirtzfeld 135XX34.53.565.55.54671553
4KGSRL 133.55XX5.55.56.5652.543.51350
5CREC 123.53.52.5XX34.544.555.54.51142.5
6KSK Rochade 12.544.52.55XX3.523.54.5551142
7KBSK 132.521.53.54.5XX54.56.563.51042.5
8Fontaine 11.52.52.52463XX3.5564.5940.5
9CRELEL 1232.533.54.53.54.5XX5.53.57842.5
10Wachtebeke 122.545.533.51.532.5XX6.55739
11Borgerhout 110.5242.53224.51.5XX5528
12The Belgian CC 120.514.53.534.53.5133XX429.5
12 teams

37) 4NCL 2016-17

The 4NCL took place 19th November 2016 to 1st May 2017. Guildford 1 won the title.

4NCL 2016-17 Reading ENG Sat 19th Nov 2016 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 11 Standings:
RkTeam12345678MptsBpts
1Guildford 16½-1½6½-1½8-05-34½-3½7-17½-½1445
2Cheddleton 11½-6½6-25½-2½4-45-33-55½-2½930½
3Guildford 21½-6½2-62½-5½5-34½-3½5-35½-2½826
43Cs 10-82½-5½5½-2½2-64½-3½4½-3½6½-1½825½
5White Rose 13-54-43-56-24-45-34-4729
6Barbican 4NCL 13½-4½3-53½-4½3½-4½4-44½-3½4½-3½526½
7Wood Green HK1-75-33-53½-4½3-53½-4½5-3424
8Grantham Sharks 1½-7½2½-5½2½-5½1½-6½4-43½-4½3-5117½
1Blackthorne Russia4½-3½6-24½-3½3-54½-3½5½-2½5-31233
2Barbican 4NCL 23½-4½6-22-56-25½-2½5½-2½5½-2½1034
3Oxford 12-62-66-25½-2½6½-1½3-56½-1½831½
4South Wales Dragons3½-4½5-22-65½-2½4-45½-1½3½-4½729
5North East England5-32-62½-5½2½-5½5½-2½4½-3½3½-4½625½
6Anglian Avengers 13½-4½2½-5½1½-6½4-42½-5½5½-2½6½-1½526
7Kings Head2½-5½2½-5½5-31½-5½3½-4½2½-5½5½-2½423
8Celtic Tigers3-52½-5½1½-6½4½-3½4½-3½1½-6½2½-5½420
16 players

38) Bundesliga 2016-17

The Bundesliga took place 15th October 2016 to 1st May 2017. OSG Baden-Baden regained their title with a perfect 15/15 record.

Bundesliga 2016-17 Germany GER Sat 15th Oct 2016 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 15 Standings:
RkTeamGms+-=MptsBpts
1OSG Baden-Baden1515003092.5
2SV 1930 Hockenheim1511222477
3SG Solingen1511402275.5
4SK Schwaebisch Hall1510322270
5SV Werder Bremen1510412169
6SV Muelheim Nord159511961.5
7USV TU Dresden156451768.5
8SG Trier157531763.5
9Hamburger SK157621662
10SF Berlin 1903155821258
11DJK Aufwaerts Aachen155911152.5
12MSA Zugzwang 82153102841.5
13FC Bayern Muenchen153111746
14SG Speyer-Schwegenheim152121542.5
15SV Griesheim 1976152121540
16SK Koenig Tegel151122440
16 teams

39) Fraubundesliga 2016-17

The Fraubundesliga took place 22nd October 2016 to 1st May 2017. SK Schwaebisch Hall won. Always a difficult event to cover with live broadcasts, games, schedules and results scattered all over the place. Additional games now available from earlier rounds.

Frauenbundesliga 2016-17 Germany GER Sat 22nd Oct 2016 - Mon 1st May 2017
Leading Final Round 11 Standings:
RkTeam123456789101112MptsBpts
1SK Schwaebisch Hallxxx34666562151
2OSG Baden-Baden3xxx55345652051½
3SC Bad Koenigshofen1xxx4434501538
4SF Deizisau12xxx4651440
5Hamburger SK32xxx34451438½
6Rodewischer SM2½323xxx5551239
7Karlsruher SF22xxx441030½
8SK Lehrte0111xxx4551030
9SV Medizin Erfurt00212xxx½621
10TuRa Harksheide006½½1xxx2421
11SG Augsburg1½½12½24xxx419
12FC Bayern Muenchen011121½xxx216½
12 teams

40) Active Team Events

A list of ongoing team events without an update this week.

TCh-CHN 2017

The Chinese Team Championship takes place 18th April to 5th December 2017.

TCh-CHN 2017 China CHN Tue 18th Apr 2017 - Tue 5th Dec 2017
Leading Round 4 (of 22) Standings:
RkTeam1a1b2a2b3a3b4a4b5a5b6a6b7a7b8a8b9a9b10a10bTB1TB2
1Chongqing**33812.5
2Shanghai2**612.5
3Zhejiang**511.0
4Chengdu**1510.5
5Hebei**410.5
6Jiangsu2**3410.0
7Tianjin**49.5
Shenzhen4½2**49.5
Beijing**349.5
10Hangzhou2**28.5
11Shandong22218.5
12Qingdao217.5
12 teams

TCh-CAT 2017

The Catalan League took place 21st January to 1st April 2017. Colon Sabadell Chessy won the title.

TCh-CAT Gp2 2017 Barcelona ESP Sat 21st Jan 2017 - Sat 1st Apr 2017
Leading Final Round 7 Standings:
RkTeamPtsBpts
4CERDANYOLA VALLES332.5
7BANYOLES222
2BARBERA644
1COLON SABADELL CHESSY6.547
5FOMENT2.530.5
8TERRASSA124
3ESCOLA D'ESCACS BCN547.5
6SANT JOSEP232.5
8 teams
TCh-CAT Gp1 2017 Barcelona ESP Sat 21st Jan 2017 - Sat 1st Apr 2017
Leading Final Round 7 Standings:
RkTeamPtsBpts
1MOLLET6.548.5
2TRES PEONS4.540
3SANT ANDREU437
4PEONA I PEO3.531
5GERUNDA3.530.5
6FIGUERES334
7LLEIDA231
8MONTCADA128
8 teams
TCh-CAT GpA Final 2017 Barcelona ESP Sat 21st Jan 2017 - Sat 1st Apr 2017
Leading Final Round 4 Standings:
RkTeamPtsTB1
1COLON SABADELL CHESSY10½74.5
2MOLLET70
3BARBERA968.5
4ESCOLA D'ESCACS BCN769.5
5TRES PEONS58.5
6SANT ANDREU553
7CERDANYOLA VALLES449.5
8PEONA I PEO44
8 teams
TCh-CAT GpB Final 2017 Barcelona ESP Sat 21st Jan 2017 - Sat 1st Apr 2017
Leading Final Round 4 Standings:
RkTeamPtsTB1
1FOMENT55
2GERUNDA51
3SANT JOSEP556.5
4FIGUERES51
5LLEIDA451
6BANYOLES42.5
7MONTCADA345
8TERRASSA140.5
8 teams

Dutch League 2016-17

The Dutch League takes place 17th September to 6th May 2016. Final Round 9 6th May 2017.

Dutch League 2016-17 Netherlands NED Sat 17th Sep 2016 - Sat 6th May 2017
Leading Round 8 (of 9) Standings:
RkTeam12345678910MptsBpts
1Kennemer CombinatieXX 61450½
2LSG IntelliMagicXX7 1246½
3SISSAXX666 1042½
4HMC CalderXX6 5939
5Pathena Rotterdam4XX 8843
6Groninger Combinatie 44XX558841½
7MuConsult Apeldoorn3 5XX6738½
8En Passant4 5XX7737½
9Charlois Europoort 524XX5431
10HWP Sas van Gent4 235XX130
10 teams

2nd Bundesliga 2016-17

The German Bundesliga 2nd Division has four divisions. They take place 15th October to 7th May 2017.

2nd Bundesliga Nord 2016-17 Germany GER Sat 15th Oct 2016 - Sun 7th May 2017
Leading Round 7 (of 9) Standings:
RkTeamGms+-=MptsBpts
1SK Norderstedt 197575021220
2SV Glueck auf Ruedersdorf74121017.5
3SG Turm Kiel7421916.5
4Hamburger SK II7322816
5SV Werder Bremen II7007714
6SF Berlin 1903 II7331711.5
7SK Zehlendorf7232613.5
8HSK Lister Turm Hannover7133512.5
9Preetzer TSV7142411.5
10Rotation Pankow705227
10 teams
2nd Bundesliga West 2016-17 Germany GER Sat 15th Oct 2016 - Sun 7th May 2017
Leading Round 7 (of 9) Standings:
RkTeamGms+-=MptsBpts
1Schachgemeinschaft Porz77001442
2SV 1920 Hofheim75201037
3SV Wuerselen 192674121031.5
4Duesseldorfer SK 1914/19257421932
5SG Bochum 317331722.5
6SC Hansa Dortmund7331721.5
7SG Solingen II7241526
8Aachener SV 18567142425
9SF Katernberg7043323
10SV Muelheim Nord II7061119.5
10 teams
2nd Bundesliga Ost 2016-17 Germany GER Sat 15th Oct 2016 - Sun 7th May 2017
Leading Final Round 9 Standings:
RkTeamGms+-=MptsBpts
1BCA Augsburg97021649.5
2ESV Nickelhuette Aue97021647
3Erfurter SK96031543.5
4TSV Bindlach-Aktionär95401035.5
5SC Erlangen9351733
6SC Forchheim9351731
7SC Garching 19809252631
8SK Koenig Plauen9360627
9SK Passau 18699162430.5
10SF Anderssen Bad Mergentheim9171332
10 teams
2nd Bundesliga Sud 2016-17 Germany GER Sat 15th Oct 2016 - Sun 7th May 2017
Leading Round 7 (of 9) Standings:
RkTeamGms+-=MptsBpts
1Schachfreunde Deizisau77001443.5
2SC Viernheim75201035
3SC Eppingen75201034
4SC Emmendingen7430831.5
5SC Heusenstamm7430829
6TSV Schoenaich7430827.5
7TSV Schott Mainz7250425
8SC Untergrombach 19467250424.5
9Schachfreunde Schoeneck7160216
10SC Caissa Schwarzenbach7160214
10 teams

41) Forthcoming Events and Links

11th Agzamov Memorial 2017

TCh-FRA Top 12 Women 2017

First Saturday May 2017

Sigeman & Co Chess Tournament 2017

Moscow Grand Prix 2017

6th Llucmajor Open 2017

36th Zalakaros Open 2017

6th Salento Open 2017

22nd Stuttgart Open 2017

6th CHN w Masters 2017

18th European Individual Championship 2017

First Saturday June 2017

5th Norway Chess 2017

8th Forni di Sopra 2017

35th Balaton Chess Festival 2017

Silver Lake Open 2017

14th Baltija Cup 2017

88th ch-GER 2017

27th Gros Open 2017

30th Leon Chess 2017

Solta Amateur Open 2017

ch-NED 2017

13th Prague Chess Festival 2017

First Saturday July 2017

Geneva Grand Prix 2017

10th Paracin Sports Summer 2017

8th Hainan Danzhou GM 2017

36th St Veit Open 2017

5th Kings Place Festival 2017

7th Amsterdam Science Park Open 2017

MetLife Warsaw Najdorf Chess Festival 2017

VMCG Schachfestival 2017

40th Ikaros Chess Festival 2017

28th Czech Open 2017

45th Dortmund Sparkassen Chess-Meeting 2017

40th Eastman Open 2017

9th Vitoria-Gasteiz Open 2017

ch-CHN GpB 2017

2nd Silk Road Chess Masters 2017

10th Paleochora Open 2017

11th Portoroz Open 2017

35th Andorra Open 2017

43rd Sitges Open 2017

8th Terre degli Elimi 2017

104th British Chess Championships 2017

6th Fano Summer Open 2017

4th Prague Summer Open 2017

First Saturday August 2017

3rd Zhongfu Chess Open 2017

Riga Technical University Open 2017

20th Olomouc Chess Summer 2017

FIDE World Cup 2017

First Saturday September 2017

21st Heraklion Open 2017

31st Pula Open 2017

1st Shaoxing Open 2017

2nd Hainan Open 2017

Palma De Mallorca Grand Prix 2017

European Rapid and Blitz Championships 2017

Tradewise Gibraltar Chess Festival 2018

All material © Mark Crowther 2017